10. Ay Bebek Gelişimi

  10. Ay Bebek Gelişimi

Doğumla birlikte başlayan hızlı büyüme sizi etkileyecek hızdadır. Artık bebeğiniz çocukluk evresine geçiyor demektir. Bu ayda bebeğiniz yürümek için can atıyor demektir. Büyüme hızı 9. Aya paralel olarak devam eder. Bilişsel fonksiyonlar ve motor beceriler önemli ölçüde gelişmeye devam eder.  bebeğiniz duyu organlarını daha etkili olarak kullanmaya başlar. Dil gelişimi hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. 10 aylık bebekler genellikle duydukları sesleri taklit etmeye çalışır ve basit kelimeleri öğrenerek kullanmaya başlar. Artık bebeğiniz birçok besini tüketebilmektedir.

10 Aylık Bebekte Zihinsel Gelişim

herseyce.com

10. ayda bebeğiniz çevresinde gelişen olaylara karşı daha net tepkiler verebilmektedir. Ona söylenenleri anlamaya başlar. Bununla birlikte ilk kelimelerini de söyler. Bu dönemde bebeğinizle bol bol iletişim kurmanız, basit ve kısa cümleler kurarak isteklerini anladığınızı belirtmeniz önemlidir. Ayrıca bebeğinizin zeka gelişiminin desteklemeniz için onunla bol bol vakit geçirmek, oyun oynamak ve farklı malzemelerden yapılmış oyuncaklarla oynamasına imkan tanımanız önemlidir. Bebeğiniz için süslü oyuncaklar önemli değildir. Onun için plastik kaplar, basit malzemeli oyuncaklar onun en vazgeçilmezi olur. 

10 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

10. ayda kız bebekleri yaklaşık 9 kg, erkek bebeklerin ise 9.75 kg civarında olması gözlenir.  Boy uzunluklarına bakıldığında kız bebekler ortalama 71 cm, erkek bebekler ise 72 cm uzunluğundadır. 10 aylık bebeklerde baş çevresi ortalama 44-45,5 cm aralığında olmalıdır.  Bebeklerdeki gelişim her zaman aynı değildir. Her bebeğin gelişimi farklıdır.

10 Aylık Bebekte Motor Beceriler

Bebeğiniz bu aylarda oldukça hareketlidir. Koltuklara veya sehpalara tutunarak ayağa kalkabilir. Hatta bazı bebekler ayağa kalkıp destek alarak yürüyebilir.  Yüksek sesle bağırmaları sizi çağırıyor demektir. İsteklerini ağlamak yerine işaret ederek, bazı sesler çıkararak ve mimikler yaparak size aktarmaya çalışır. Yattığı yerden doğrularak kalkabilir ve oturabilir. Hatta oturduğu yerden de tutunarak ayağa kalkabilir. Bunun dışında el sallama, alkış yapma ve ce-e oyunu oynama oyununu kendi başlatabilir. Bu oyun istediğini de anlatması demektir. Cisimleri parmaklarıyla rahatlıkla kavrar. Bu ayda bebeğiniz oldukça hareketlidir. Buda sizi yorabilir. O dinlenmek için uyuduğunda kendinize mutlaka zaman ayırın.

10 Aylık Bebekte Duyusal Gelişim

Görme, işitme ve dokunma duyuları hızla gelişmektedir. Bebeğiniz artık görünüşlerinden ve seslerinden uzaktayken bile sizi tanıyabilir.  İsmini söylendiğinizde size hemen tepki verecektir. Öne doğru atılma, ses verme, bağırma, alkışlama, el çırpma tepkileri arasında yer alır. Artık sevdiği parçalara tepki verir. Elleriyle tempo tutar. Bilişsel fonksiyonların, zihinsel gelişimin ve motor becerilerin gelişimiyle birlikte bebeğin çevresindeki olaylar üzerindeki hakimiyeti artar. Kendi yemeğini kendisi yemeye başlar. Üzerini kirletmesine izin verin.

10 Aylık Bebekte Dil Gelişimi

İlk üç yaş, dil gelişimi için önemlidir. Bebeğiniz bu aylarda Tut, al, ver, gel, bak gibi basit komutları kolaylıkla anlamaya başlar. Bu dönemde bebeğinizle ne kadar çok iletişime geçerseniz dil gelişimi o kadar hızlı artar. Bebekle konuşulurken ona basit cümleler kurmak ve bu esnada göz teması kurmak iletişiminizi güçlendirir.  Bebeğiniz çevresindeki sesleri taklit etmeye devam eder. Rahatlıkla anne baba kelimelerini kullanır. Onunla basit kelimeleri tekrarlayın, bu sayede dil gelişimini destekleyeceksiniz.

10 Aylık Bebekte - Dinleme ve İlgi

Bebeğinizin sizinle daima iletişim içinde olduğunu asla unutmayın. Her bebeğin gelişimi farklıdır. Bebeğinizi başka bebeklerle karşılaştırmayın. İlk konuşma deneyimi için bir iki aya daha ihtiyacı olabilir. 10 aylık bebekler konuşmaya benzer sesler çıkarabilir. Bebeğiniz bu aylarda sizi dinlemeyi sever. Artık basit ifadeleri komut ve kelimeleri kolaylıkla anlayabiliyor. Bazı bebekler bu aylarda bilinçli sözcükler kullanabilir ve isteklerinize tepki verir.

10 Aylık Bebek - Anlama

herseyce.com

Bebeğiniz sizinle oyun oynarken keyif alır. Sizin kullandığınız basit kelimeleri anlar ve karşılık verir. Bebeğiniz sizin içinde olduğu oyunlara bayılır. Ce-e oyunu hala en sevdiği oyundur. Ayrıca sizi taklit etmesi devam etmektedir. Bu nedenle sizi taklit ederken keyif alacak ve algıda devamlılık becerisi gelişecektir. Her hareketinizi mutlaka bebeğinize anlatın. Örneğin şarkı sözlerinde geçen hareketleri yapın. Şarkıda yürüdüm diyorsa yürüyün, güldüm diyorsa gülün. Böylece kavramlar ve kelimeler arasında bağlantı kurmaya başlayacaktır. 10 aylık bebekler nesne devamlılığını sağlayan oyunları oynamamayı çok sever.

10 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma

Bebeğinizle konuşurken doğru kelimeleri, düzgün vurgular ve net seslerle söylemeniz önemlidir. Yani artık bebek sesiyle konuşmayın. Çünkü bebeğiniz konuşma becerisini sizi taklit ederek geliştirmektedir. Bu nedenle ses tonu önemlidir. Bebeğinizle konuşurken işaret eteği nesnenin o olup olmadığını onaylatın. Örneğin suyu işaret ediyorsa, “Su mu istiyorsun?” diye ona sorup teyit edin. Bu aylarda görselli kitaplarda çıkan seslerin taklidini size yapar. Horoz resminde üüüü gibi sesleri ona daha önce gösterdiyseniz. Artık horoz resmini gördüğünde heyecanla üüü sesini çıkarmaya çalışır.

10 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler

Bebeğinizin anlamasını kolaylaştırmak için yapacağınız eylemleri sebep sonucuyla birlikte ona anlatın. Örneğin; dışarıya çıkacağız alışveriş yapacağız ve eve döneceğiz gibi. Ondan ayrılırken ona el sallayın ve tekrar geleceğinizi söyleyin. Böylece ona da size el sallama fırsatı verin. Gelişim sürecinde rutinler gerçekten çok önemlidir. "Evetler" ve "hayırlar" değişmemelidir. Onu sık sık kendi yaşıtlarıyla olmasına önem verin. Onunla geçireceğiniz ne kadar değerliyse sosyalleşmesi de önemlidir.

10 Aylık Bebek - Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz artık tutunarak ayağa kalkabilmektedir.  Emekleyerek ya da sürünerek çok hızlı hareket eder. Evdeki eşyaların bebeğinize zarar vermemesi için prizlerinize, sivri uçlu eşyalara dikkat edin. Onların bebeğinize zarar vermemesi için tedbirlerinizi alın.

Bebeğinizin elinden tutarsanız, yürümeye çalışacaktır. Ayrıca yatar vaziyetteyken, kalkıp, oturabileceği için onu yüksek yerlerde tek başına bırakmayın. Bebeklerin büyük bir kısmı 1 yaşını doldurmaya yakınken yürür, o nedenle 10 ay desteksiz yürümek için henüz erken bir zamandır.

Yürüteci bu aylarda daha fazla kullanacaksınız. Bebeğiniz sürekli olarak sizinle olmak isteyecektir. Bunu için yürüteci kullanabilirsiniz. Siz işinizi yaparken oda sizinle olarak, yürütecinde gezinebilir.  Yürüteçler, bebeklerin olması gerektiğinden çok daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu nedenle kontrolünüz altında olması önemlidir. Çünkü istemediğiniz şeylere uzanması, çekmesi, düşürmesi, kendine zarar vermemesi önemlidir. Bebeğiniz bu aya kadar hiç emeklemediyse, bu ay onun emekleme ayı olabilir. Hatta bebeğiniz birden hareketlenmeye, tutunarak ayaklanmaya başlayabilir.

10 Aylık Bebek - Aşılar

•         Bu ayda yaptırılacak herhangi bir aşı bulunmuyor.

10 Aylık Bebek Beslenmesi

herseyce.com

Eğer hala hiç mama sandalyesi kullanmadıysanız, artık tam zamanı. Bebeğinizin sizinle masada zaman geçirmesi için mama sandalyesi harika bir seçimdir. Önceki aylarda sıvı ve püre şeklinde verdiğiniz besinleri bu aydan sonra biraz daha pütürlü kıvamda vermeye başlayabilirsiniz. Bu ayda bebeğiniz sizin yediğiniz tüm besinlerden yiyebilir. Bu şekilde beslenmek bebeğinizin çene gelişiminin sağlanması açısından da önemlidir.  Örneğin köfte yerken ona da vermeniz. Şunu da bilmeniz gerekir. Bilim dünyası tarafından bebeklere 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edilmesi gelişimi için önemlidir.  Bununla birlikte herhangi bir nedenle anne sütü alamayan bebeklerde formül süt (mama) kullanımı da ek gıdalarla birlikte 1 yaşa kadar devam ettirilmelidir.

Meyve ve sebze püreleri, iyi pişmiş ev yemekleri gibi besinler bebeğinizin gelişimi için önemlidir.  1 yaşa kadar tuz kullanımı önerilmediğinden bebeklere tuzsuz ve baharat katılmamış yemekler yedirmeniz gerekir.  Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında besin alerjileri yer almaktadır. Bundan korunabilmek adına bebeğe ilk kez deneyeceğiniz besinler bir tatlı kaşığı gibi küçük miktarda olmalıdır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir başka noktada tattırdığınız yeni besini, 3 gün boyunca herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmektir.

herseyce.com

Bebeğinizi Tutarken Kendiniz İçin Yapmanız Gerekenler?

Bebeğinizi gün geçtikçe büyüyor ve ağırlaşıyor. Onu taşırken gün geçtikçe zorlanıyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken birkaç öneri sunabiliriz. tutarken aşağıdaki önerilerimizden faydalanabilirsiniz:

  • Bebeğinizi kaldırırken gücünüzü bacaklarınızdan alın.  Bu ani bel hareketinizi önler. Belinizi bükmek yerine bacaklarınızı bükün. Böylelikle dengeli ağırlık kaldırmış olursunuz.
  • Bebeğinizi otururken tuttuyorsanız dik ve rahat oturun. Oturma pozisyonunuz sizi rahatsız ediyorsa arkanıza yastıktan destek koyun. Oturacağınız yer sandalye ise dik durun.
  • Bebeğinizi yolda ya da hareket ederken taşımak istiyorsanız, iyi bir taşıma kayışı veya çantası temin edin. Bebekler için tasarlanmış özel çantaların kullanımı önemlidir.
  • Günlük gerilme ve güçlendirme hareketleri yaparak sırt kaslarınızı geliştirin.
  • Bir şekilde kendinizi zorladıysanız, sıcak bir banyo ya da masaj size iyi gelecektir.