11 Aylık Bebeğin Gelişimi

 

Bebeğinizin gelişimi diğer aylarda olduğu gibi hızla devam eder. Anlamlı kelimeleri artık size karşı kullanan bebeğinize sizde yanıtlar verin. Ayrıca hafızasını geliştirmeye yardımcı olmak için onunla oyunlar oynayın. 

Bebeğinizin Yetiştirmek

Bebeğinizi büyütürken bazen eşinizle küçük tartışmalar yaşayacaksınız. Bu aylarda bu çatışma artık kendini göstermeye başlar. Bu duruma engel olmak en doğru yoldur. Birbirinizin görüşlerine saygı duymanız çok önemlidir. Eşinizin farklı görüşleri olması onun sizi önemsemediği anlamına gelmez. Bunun için her zaman açıkça konuşma yoluna gidin.  Bir anlaşmaya varmanın önemli olduğunu belirtin ve disiplinin etkili olabilmesi için istikrarlı olmanız gerektiğini eşinize uygun bir şekilde anlatın.

11 Aylık Bebek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz bu aylarda sizinle inatlaşmaya gidecektir. Sizin hayır komutunuz onun için evettir. Onun bu inadını kırmak için kesinlikle kötü davranmayın. Bebeğinizin özgüveni açısından bu önemlidir.

Bebeğinizle oyun oynamak önemlidir. Bu aralar en sevdiği oyun top yuvarlamak olabilir.

Bebeğiniz sizi taklit ederek öğrenir. Yaptığınız günlük işleri keyifle izler ve yapabileceği bazı hareketleri sizi taklit ederek yapar.  

Bebeğinize oyuncaklarını toplamasını yavaş yavaş öğretebilirsiniz. Bunu keyifli bir oyunmuş gibi öğretirseniz, bu işi yaparken eğlenir. Telefonu kulağına götürebilir. Sesler çıkararak ya da söylediği belli başlı kelimelerle konuşur. Uzaktan kumandayla televizyonu açmaya çalışır.

Konuşma becerisi gittikçe gelişir ve sık sık yeni kelimeler kullanır. Beyin gelişimi hızla devam eder.

En sevdiği oyuncağı elinden alındığında sizinle kavga bile edebilir. Bağırmalar, tepinmeler kavganın başlangıcıdır.

 11 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz aynı şekilde kelimeleri de taklit eder. Bilinçli olarak kullandığı kelime sayısı artar. Beyni hızla gelişirken, konuşma becerisi de ilerler.

Sakladığınız oyuncakları bulmaya çalışır ve çoğunda başarılı olur.

Bardağından su içebilir. Yemeğini kaşığıyla kendi başına yer. Etrafı kirletmesi sizin için önemli olmasın.

Bebeğinizle diyalogunuz  “Su mu istersin süt mü?” diye soru şeklinde olursa oda cevap vermek isteyecektir. Kendince oluşturduğu dilde verdiği cevabı verdiğinde; örneğin “Evet süt istiyorsun” diyerek ona açıklama yapın.

Bu dönemde bebeğinize direktifler verebilirsiniz. Örneğin topu getirir misin?, oyuncaklarını toplar mısın? Elindekini bana ver gibi. İstediğinizi yaptığında ona teşekkür edin.

Büyük ve hareketli kitapları sever ve onları incelemekten hoşlanır. Gördüğü bildiği hayvanların seslerini çıkarabilir.

Ellerinden tutarak yürütme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu yürüme hareketlerini kendi başına da deneyecektir. Etrafında ona zarar verecek cisim yada maddeler bulundurmayın.

 

herseyce.com

11 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

11. ay bebek gelişiminde korku duygusunun öğrenildiği evre olarak bilinmektedir. Daha önce birçok şeye hoşlanmadığı için tepki verirken şimdi korktuğu için ağlayacaktır. Korkusunu yenmesi için ona sakin bir şekilde durumu anlatın. Onun sakinleştirmek korkusunu azaltacaktır. Zamanla bebeğiniz bu durumlara alışacak ve korkularını yenecektir.

Bu dönemlerde bebeğinizin uykuları düzelecektir. Gece uyanmaları bitecek sizde tüm gün harcayacağınız enerjiyi toplayabileceksiniz.   1-2 kelime konuşarak kendisini size anlatabilir. Ağlayarak istediği şeyleri artık işaret ederek gösterebilir. Kendi dilini yaratabilir.

Koltuklara tutunarak kalkan bebeğiniz artık adım atmaya başlayabilir. Her denemesinde başarısızda olsa yapabileceği her deneme onun özgüvenini oluşturur. Bebeğinize ilk adım ayakkabısını bu ay alabilirsiniz. Bebeğiniz yumuşak ve elastik ayakkabısıyla daha rahat basabilecektir. 

Çocuğunuza Tuvalet Eğitimini Nasıl Verirsiniz?

Bebeğiniz 18 ile 24 ay arasında ise tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Daha öncede öğrenen bebekler vardır. Her bebek farklıdır. Bu yüzden bebeğinize denemeler yaparken zorlama korkutma gibi hareketler uygulamayın.

Bebeğinizi tuvalete alıştırma için önce bebeğinizin buna duygusal ve fiziksel açıdan hazır olması gerekir. Tuvaleti geldiğinde verdiği tepkileri kontrol etmeniz önemli. Bu tepkileri vermeye başladığında oturağa oturtun ve sizde karşısına oturun. Orda biraz vakit geçirmesini sağlayın. Oturağa oturma süresini sıklıkla yapmalısınız 3 veya 4 gün sonra oturağa kendi oturmak isteyecektir. Tuvalet alışkanlığı 7 gün ile10 gün arasında tamamlanabilir. 

Bebeğinizin tuvalet öğrenmeye hazır olduğunu düzenli ve tahmin edici dışkı yapmaya başladığında anlayabilirsiniz.

İdrarını yaptıktan sonra 2 saat idrarını tutması tuvalet eğitimi öncesi için önemlidir. Mesanesinin tamamen boşaltma alışkanlığı öğrenme yetisinin başladığının bir göstergesidir.

Pantalonunu indirip kaldırmada size yardım etmesi tuvalete ya da lazımlığa kendi kendine oturup kalkması el becerisinin de bir göstergesidir.

Tuvaletle alakalı kelimeleri anlaması siz ona sorduğunda basit kelimelerle cevaplaya bilmesi de eğitimi için önemlidir. 

Bebeğiniz bezine yaptığında rahatsızlı duyuyorsa, bir köşede diz çöküp kelimeler veya hareketleriyle size belli ediyorsa tuvaleti öğrenme becerisi gelişmiştir.

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Bebekler kendilerini rahatlatmak için  emmeye ihtiyaç duyarlar. Anne memesini belli bir süre sonra her istediklerinde ulaşamazlar .  Bu nedenle sakinleşmek için parmaklarını emmeye başlarlar. Bunu bazı bebekler doğar doğmaz iç güdüsel olarak yaparlar.  Bu tamamen doğaldır . Zamanla bebeğiniz bu alışkanlığını bırakabilir. Eğer kendi isteği ile bırakmazsa belli birkaç sey uygulayabilirsiniz. Bebekler stres altında da Parmak emerler. Eğer bu stresi yaşamazlarsa parmakta emmezler. Diğer bir yöntem ise hiçbir zararı olmayan bitkisel yağlar yada kremler parmağına sürebilirsiniz.

Parmak Emmek Diş Problemlerine Yol Açar Mı?

Çocuklar dişlerini hiç etkilemeden 2 yaşına kadar parmaklarını emerler. Hatta bazı çocuklar dişleri çıkana kadar kadar da emebilir. Fakat bunu uzun süre devam ettirirlerse diş yapılarında bozulmalar yaşanır.

Su Çiçeği

Bebekler su çiçeği geçirebilir. Fakat bu düşük bir ihtimaldir. Eğer bu rahatsızlığı geçiren ya da geçirmekte olan biriyle temas kurmuşsa bebeğinizde bu rahatsızlık yaşanabilir. Bunu için semptomları tanımanız önemlidir. 10 ile 21 gün arasında görülmeye başlayan semtomları kontrol etmeniz önemli. Özellikle kaşınan kırmızı yuvarlak izler ve onların baloncuklara dönüşmesi en belirgin semptomdur. Önce vücuda, sonra kollar, bacaklar ve yüze dağılan bu semtomlara gerekli ilaçları kullanmanız gerekir. Bebeğiniz bu rahatsızlıkta daha yorgun görünebilir, iştahı kesilebilir, düşük de olsa ateşi çıkabilir. Doktorunuzun vereceği ilaçları ihmal etmeyin.

Su Çiçeğinde Neler Yapılmalı?

Hemen doktorunuza danışın. Bebeğiniz sağlıklı görünse de, hastalığın sürecine bağlı olarak, semptomları henüz belirmemiş olabilir.

Bebeğiniz su çiçeği olduysa enfeksiyon ve izleri önlemek için bebeğinizin bu yaraları kaşımasına engel olmanızdır. Bebeğinizin tırnaklarının mutlaka kısa tutun. Ayrıca bebeğinize sık sık banyo yaptırarak rahatlatın ve yaraların üzerine krem sürün.

Bebeğinizin ateşini sık sık kontrol edin. en önemlisi mutlaka doktorunuzla irtibatta olun.

Bu hastalığı geçirmemiş bebeklerde tavsiye edilen 12 ile 15 ay arası bebeklerin aşı olmasıdır. Eğer bebeğinizin jelatine veya Neomycin adlı antibiyotiğe karşı alerjisi varsa, aşı tavsiye edilmez.  Doktorunuzla konuşarak neler yapabileceğinize kara verebilirisiniz. 

Eğer bebeğiniz kanser veya bağışıklık sistemini etkileyen başka bir hastalık geçirmiş ya da geçiriyor ise.  Kan nakli yapıldıysa ya da oral steroidler alıyorsa, doktorunuz aşının doğru olup olmadığını değerlendirecektir.