12 Aylık Bebek

 

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bu aylar sizin ve bebeğiniz için bir geçiş dönemi. Bebeğiniz ya yürümeye başladı ya da yürümek üzere.  Bunun için yapmanız gereken en önemli şey etrafta tehlikeli olabilecek eşyaları kaldırmanızdır. Bebeğiniz yürümeye çalışıyorsa ona kollarından tutarak yardımcı olabilirsiniz. Kendi başına bu işi yapmaya başladıysa arda parmağınızı tutmasına izin verebilirsiniz. Yürüme çalışmaları sırasında yalın ayak, çorap ya da yumuşak taban ayakkabılar giydirebilirsiniz. Dışarı çıkarken ise ortopedik ayakkabıyı tercih edin. 

Bu ayda bebeğinizin ilk diş kontrolünü de yaptırabilirsiniz. Temel ağız ve diş sağlığı önemlidir. En arkada bulunan dişler 20 ile 30. ay arasında çıkarlar. O zamana kadar diş fırçasına ihtiyacı yoktur. Daha önceki süreçte bebeğinizin dişlerini su ve ıslak bir bez silmeniz yeterli olacaktır.

herseyce.com

Bebeğiniz artık anlaşılabilir kelimeleri kullanıyor. Bu yüzden kendisini size anlatırken çok daha rahat davranacaktır. Tabi sizinde onu anlamanız daha kolay. Bebekler kendini tam anlatana kadar mimik ve jestlerini daha yoğun kullanırlar. Bu ayda da anlaşılır kelimeler kullansa da jest ve mimikler daha yoğundur.

Bu aylarda bebeklerin tutma becerisi iyice gelişmiştir. Baş parmağı ve işaret parmağı arasında kolayca bir şeyler tutabilir. Bu yeteneğin keyfini, yerde bulduğu nesneleri eline alarak çıkartabilir. Bu yüzden yere düşen ya da yerde olan küçük ve tehlikeli olabilecek şeylere dikkat edin.

Bebeğiniz geçen dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de sizi takip etmeye devam edecektir.  Siz masayı silerken, saçınızı tararken, televizyon seyrederken, telefonla konuşurken sürekli izler ve sizi taklit eder. Bu yüzden bebeğinizin yanında ilaç almayın.

12 Aylık Bebekler artık sizinle birlikte her şeyi tüketebilir. Bal hariç ancak onu bu ayın son bulmasıyla tüketebilirsiniz. Kendi başına yemeğini yiyebilir.  Ayrıca artık gündüz uykuları da 1’e düşürebilirsiniz. Bu şekilde geceleri kesintisiz bir uyku ile dinlenecek anlamına gelir.

Diğer aylarda olduğu gibi bu aylarda da bebeğinizin gelişimini diğer bebeklerle kıyaslamayın. Her bebek farklı şekilde gelişir.

Bebeğiniz bu aylarda size giyinirken ve soyunurken yardımcı olur. Hatta soyunurken oldukça komik gözükecektir. Sizi güldürecek diğer bir yeteneği ise göz kırpmaya çalışması olacaktır.

İnatçılığı bu dönemde de devam eder. Sizin istediğiniz şeylere itiraz edebilir. Elindekini vermek istemezse sizinle inatlaşır ve dediğinizi yapmaz.

herseyce.com

Bebeğiniz hatalı davranışında üzülür. Sizin onu taktir ettiğinizi anlar ve hoşlanır. Onunla konuşurken ve istediklerinizi yapmasını istediğinizde yumuşak ses tonuyla konuşun.

Aile bireylerini isimleriyle bilir. Kendi diliyle söyler. Kendini anlatamadığında beden dilini kullanır. Güvendiği kişileri yanında ister ve onlara gülümser. Sizinle oynamayı ister.  Top oynamak en sevdiği oyunlar arasındadır. Müzikten çok hoşlanırlar. Onunla şarkı söyleyebilirisiniz. Bir zaman sonra sizi taklit edecektir.

Bebeğinize eşyaları göstererek isimlerini söyleyin. Siz tekrar ettikçe bebeğiniz daha hızlı öğrenecektir. Her söylemeye çalıştığı kelime için ona aferin deyin.

Bebeğinize sık sık hayır demeyin. Hayır kelimesini sık kullandığınızda artık onun için bir anlamı yoktur. Onun her şeyi anladığını düşünüp, yapmaması gereken şeyleri neden yapmayacağını anlatın.