13 Aylık Bebek Gelişimi

 
herseyce.com

Her ayda olduğu gibi bebeğinizin boy, kilo ve fiziksel gelişimleri yönünden sürekli takip edilmesi gerekir. Bu aydaki bebeğin kilosu ortalama 0.2-0.8 kg, boyunda ise ortalama 1-4 cm artış gözlemlenir. Bebeğinizin yaklaşık olarak 10-12 kilo olması beklenir. Hareketli bir dönem olduğu için bebeğinizin kilo vermesini çok fazla takıntı yapmayın.

Cinsiyet Boy(cm) Kilo(kg) Baş çevresi(cm)
Kız 70,3 cm- 80,2 cm 7,3 kg- 11,6 kg 42,6 cm- 47,7 cm
Erkek 72,4 cm- 81,5 cm 8 kg- 12,1 kg 49,9 cm- 48,8 cm
herseyce.com

13 Aylık Bebek Hangi Aşıları Olmalı?

12 aylıkken yapılması gereken aşıları henüz tamamlanmadıysa bu dönemde o aşıların yapılması gerekir.

•         KKK aşısının pekiştirme dozu (kızamık, kızamıkçık, kabakulak)

•         Su çiçeği

•         KPA aşısı (Konjuge pnömokok aşısı)

Bu aşılar 12.ayda yapılmışsa yapılacak başka aşı bulunmamaktadır.

13 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylarda bebeğiniz yemeğe ilgisiz kalabilir. Bunun nedeni yürümeye başlayacağı için keşfetme duygusunun daha da artacağıdır. Bu aylarda bebeğiniz gündüzleri sizi emmek isteyebilir. Emmesinde bir sorun yoktur. İsterse verebilirsiniz.

Beslenme ile ilgili sorunlar yaşarsanız örneğin kahvaltı etmemek gibi. Sakinliğinizi korumalı ve çok ısrarcı olmamalısınız.  Çünkü siz ısrar ettikçe kendisi uzaklaşacaktır. Bebeğiniz acıktığında sizden isteyecektir. Yemekten önce asla abur cubur vermeyin. Besin menüsünde mutlaka protein, tahıl, C vitamini, demir, kalsiyum, yeşil yapraklı sebze ve meyve bulunmasına özen gösterin. Onun için hazırladığınız yemeklerin aşırı baharatlı, tuzlu ve yağlı olmaması önemlidir. 

13 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Geceleri kesintisiz 11-12 saat, gündüzleri ise öğleden sonra bir kez uyuması yeterlidir. Öğlenleri 2 veya 2,5 saatlik gündüz uykusu bebeğiniz için yeterlidir. Uyku düzeni her bebek için aynı değildir. Bu nedenle sizde bebeğinizin uyku düzenini ona göre ayarlayın.  Miniğinizin gün içerisindeki aktivitelerine bağlı olarak yorulup yorulmaması günlük uyku saatlerini doğrudan etkileyecektir.

13 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

Her bebek farklı şekilde gelişir. Bu yüzden bebeğinizi hiçbir bebekle kıyaslamayın.

•         Koltuk, sandalye ve masa gibi yerlere artık bebeğiniz kolayca tırmanabilir.

•         Sizden yardım almadan oturabilir.

•         Bir yere tutunarak rahatça kalkabilir.

•         Emekleyerek merdivenlerden inip çıkabilir.

•         Yürümeyi sürekli olarak deneyecektir. Yürümeye başladıysa onu cesaretlendirin.

•         Kendi başına biberonunu, bardağını veya kaşığını tutabilir ve kendini besleyebilir.

•         Giysilerini çıkarabilir. Onu giydirirken size yardımcı olabilir.

•         Çekmece ve dolapları karıştırıp boşaltabilir. Bu yüzden onu yalnız bırakmamanız gerekir.

•         Bir nesneyi bir kutunun içine koyabilir. Nesneleri uzağa fırlatabilir.

•         Göz, kulak, burun gibi organlarını sorulduğunda gösterebilir. Hatta bunu oyun şeklinde öğrenirse bunu yaparken eğlenir.

•         Bir kitabın sayfalarını çevirebilir. Kitaplardaki resimleri inceler ve tanıdığı hayvanların seslerini çıkartır.

•         Eliyle veya parmağıyla istediği bir yeri veya vücudunun bir yerini gösterebilir.

•         El çırpma ve alkış yapmaktan hoşlanır.

•         Rüya görebilir ve bundan dolayı gece uykularından daha sık uyanabilir.

•         Elleri ile bay bay yapabilir. Lego oyuncaklarıyla kule yapabilir. Rast gele etrafı boyayabilir.

13 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi ve Konuşma Becerisi

Bebeğiniz duyduğu sesleri ikileme şeklinde çıkarmayı denemektedir. Anlamlı 2 heceli kelimeleri söyleyebilir. Kendi yarattığı dili sizinle paylaşır. Ne istediğini size rahatça beden dilini de kullanarak anlatır. Dil gelişimi, bu aylarda daha çok hız kazanır. Sizin verdiğiniz basit talimatlara karşılık verebilir.

En Çok Kullanacağı Kelimeler

•         Heceleyerek konuşması oldukça komiktir. Su isterken su ver yerine “bu”  demesi onun ne istediğini size anlatır.

•         Kendi adını ve diğer aile bireylerinin ismini bilir. Tabi kendince isimlerinizi söyleyebilir. Pınar yerine nar demesi gibi

•         Anlamlı birkaç kelimeyi öğrenebilir. Anne, baba, dede, su, gitti, geldi, ver gibi

•         ‘Anne geldi’ dediğinizde bunu anlayabilir.

•         Basit talimatları kavrayabilir, karşı çıktığınızda anlayabilir. Tabi istemediği şeyler için size itiraz edebilir.

•         Yüksek sesle sürekli farklı sesler çıkarabilir.

13 Aylık Bebeğin Sosyal Becerileri

Artık bebeğinize çocuk kelimesi daha doğrudur. Artık bebeğiniz büyüdü. Çocuğunuz artık daha sosyal olduğu ve yabancı kişilerle iletişim kurabilmektedir.

Kendi yaşıtlarıyla oynayabilir. Farklı paylaşımlarla yeni şeyler öğrenebilir.

İstediği şeyler için ağlamak yerine kendi sözleriyle iletişim kurarak ister.

•         Özgürlüğüne olan düşkünlüğü artabilir. Kimi zaman tek başına oyun oynamayı tercih edebilir. Oyuncaklarını paylaşmayı sevmez. 

•         Kişilik özellikleri ortaya çıkmaya başlar. (oyuncu, inatçı, şakacı veya sinirli). Karakteri yavaş yavaş şekillenmeye başlar.

Güvenlik

13 aylık çocuğunuz artık daha hareketli ve meraklıdır. Bu nedenle tehlikeli cisimlere dikkat etmeniz gerekir. Evinizin içindeki küçük, sivri uçlu cisimleri, elektrik prizlerine dikkat etmeniz önemlidir.  Küçüğünüz, ulaşabildiği dolap ve çekmeceleri boşaltmaya çalışırken ağır eşyalar yüzünden yaralanabilir. Masa, sandalye gibi yüksek yerlere tırmanabilir. Bu nedenle uzun süre çocuğunuzu yalnız bırakmayın.

Tuvalet

Çocuğunuzun tuvalet düzeni beslenme şekline göre değişir.  Hem emerek, hem gıdalarla beslenen çocuğunuzun bezini kirletme düzenini takip etmeniz gerekir. Tam olarak idrarı geldiğinde mesanesini tam boşaltıyorsa ve 2 saate kadar tekrar idrarı gelmiyorsa tuvalet düzeni oluşturulabilir. Onu sık sık oturağa oturtarak tuvalet ihtiyacını gidermesine yardımcı olabilirsiniz.

13. Aya Uygun Oyun Ve Oyuncaklar Nelerdir?

Çocuğunuzla Al-ver oyunu oynayarak hem eğlenmesini hem öğrenmesini sağlayabilirisiniz.  Sevdiği bir objeyi kullanarak karşılıklı al-ver eylemlerinde bulunun.

Saklambaç onun en sevdiği oyunlar arasında yer alacaktır.  Gerek kendisi saklandığında gerek sizi bulmaya çalışırken eğlenecek ve sizinle olan iletişimi güçlenecektir.

At-getir oyunu da oldukça keyifli bir oyundur. Fırlatma eylemini keşfetmesi, onun at-getir oyununu yaratmasına neden olur.  Bu oyunla hem sizin dediklerinizi anladığını ve yerine getirirken eğlendiğini sizde fark edersiniz.

Taklit etme oyununu ona kitap okurken oynayabilirisiniz. Kitaptaki hayvanların seslerini çıkararak ona anlatırken, ondanda aynı sesleri çıkarmasını isteyebilirisiniz. 

 Oyuncak nerede? Oyunuda farklı bir saklambaç oyunudur. 

çocuğunuza eğitici ve öğretici oyuncaklar almanız, yavrunuzun neden-sonuç ilişkisi kurabilmesine ve zekâ gelişimine faydalı olacaktır. Örneğin: İç içe geçmeli kutular, büyük parçalı geometrik şekiller, ahşap bloklar, ses çıkaran, müzikli veya konuşan yumuşak pelüş oyuncaklar, renkli, büyük, takıp çıkarmalı legolar en ideal oyuncaklar arasında yer almaktadır.

Gelişimini Desteklemek için Yapılabilecekler

•         Yürümeye hevesli olan ufaklığa itmeli bir oyuncak veya araba edinerek ona yardımcı olabilirsiniz.

•         Onunla bol bol sohbet edebilirsiniz. Onunla konuşurken göz kontağı kurun.

•         Çocuğunuzla yeni yerler görmeye gidin. Bu şekilde keşfettikçe keyiflenecek, etrafı izleyerek gözlemlemeyi öğrenecektir.

•         Ona kitaplar, masallar okuyun ve şarkılar söyleyin. Siz onunla şarkı söyledikçe sizi taklit edecektir.

•         Yeni bir kavramı öğrenmesini sağlamak için sık sık yeni kavramları ona tekrar edin.

•         Hırçın olduğu, yalnız kalmak istediği anlarda çok baskı yapmayın.

13 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merak duygusu nedeniyle ortalığı karıştırmaktan ve dağıtmaktan büyük keyif alır. oyun oynamaktan hoşlanır. Bu yüzden ona oyun kurarak nasıl oynayacağını gösterebilirsiniz. Bu şekilde öğrenerek kendi başına oyunlarını oynayabilir. Kendi başına oynadığı her oyunda kendine olan özgüveni artar.

Geceleri daha uzun süreler uyur. Çocuğunuz rüya gördüğünde kısa süreli olarak uyanmalar yaşayabilir. Onu kucağınıza almadan sırtını sıvazlayarak tekrar uykuya dalmasını sağlayabilirisiniz. Bu dönemlerde yabancı dil konuşarak başka bir dilde öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Ne Zaman Yürürler?

Artık ayağa kalkmayı başaran çocuğunuz, yavaş yavaş yürüme adımlarına da başlayacaktır. Ama asla acele etmeyin. Sağlıklı en uygun zamanda kendisi yürümeye başlayacaktır. Kas yapısının gelişmesiyle kuvvetlenecek ve ayağa kalktıktan sonra belli bir süre minik adımlardan sonra yürüyeme başlayacaktır. Yürüme zamanı genelde 9-12 ay arası ilk adımlarını atar ve 14-15 ay arası ise yürümeye başlayacaktır.  Bebeğiniz eğer 18 ay olmasına rağmen yürümüyorsa bir doktora danışmalısınız.

Bebeklerde Rüya Görme Zamanı

 12 ile 14. ay arası bebekler rüya görmeye başlar. Bu nedenle geceleri uyanabilir. Uyandığında onu kucağınıza almayın. Yattığı yerden sırtını sıvazlayarak tekrar uykuya dalmasını sağlayın.

Bebeğinizle Seyahat Ederken Yapmanız Gerekenler

Gideceğiz mesafe kısa veya uzak olsun, bebeğinizin tüm ihtiyacını anında karşılayabileceğiniz bir çanta bulundurmanız gerekir.

Seyahate giderken çantanızda olması gerekenler  Kolay yedirebileceğiniz gıdaların çantanızda bulunması önemlidir. 

 Su ve meyve suları

Bolca bebek bezi, pişik kremi ve ıslak mendil Hava şartlarına uygun kıyafetler.  (Bez taşması, kusması ihtimaline karşı en az 4 kıyafet

Kendiniz için fazladan giysi ( Felakete ne zaman dahil olacağınızı bilemezsiniz)

Bebeğinizi sevdiği oyuncaklar

Uçakla seyahat ediyorsanız  çantanızın cep kısımlarına oyuncaklar ve içecekler koymalısınız. İçinde ise kıyafetler, bezler ve diğer malzemeler konulmalıdır. Bu daha çabuk ihtiyaç olanı almanıza olanak tanır.

Kalkış ve inişlerde bebeğinize yiyecek veya içecek verin; bu yutkunmasını sağlar. Böylece kulak basıncı azalır.