15 Aylık Bebek Gelişimi

 

www.herşeyce.com
 • Her bebek farklı gelişir. Kimi ayından önce gelişim gösterirken bir diğeri normal ya da yavaş gelişimler gösterebilir. Aynı zamanda ilgilerde farklıdır. Kimi bebek ses çıkaran oyuncaklara ilgi duyarken kimileri renkli oyuncaklara ilgi duyarlar.  Bu farklı ilgilerden biride kitaplardır. Her bebek kitaptan hoşlanmayabilir. Bu nedenle sizin bebeğinizin kitaplara ilgisini arttırmak istiyorsanız size birkaç önerim olabilir. 
 • Bazı bebeklerin seslere, bazı bebeklerin ise renklere ilgi duyabileceğini belirtmiştim. İşte bu doğrultuda gidersek, kitaplarınızı buna göre seçebilirsiniz. Ses çıkaran kitaplar yada renkli kitaplar tercih ederek onun ilgisini çekebilirsiniz.
 • Bebeğinize sık sık hikayeler okuyun. Okurken hikayedeki hayvanların seslerini çıkartarak kitabı eğlenceli hale getirin. Hatta onun ses çıkarmasını isteyin.
 • Kitap okudukça onun kelime haznesini arttıracaksınız. Her öğrendiği kelimenin ona keyif vereceğini unutmayın.
 • Kalın sert kitapları tercih ederseniz kendiside bu kitaplara zarar vermeden bakabilecektir. İnce kağıtları istemeden yırtıp zarar verir.
 • Resimli kitaplar onu heyecanlandırır. Bu sayede kitaplara yönelir.
 • Kitap okurken ona soracağınız soruları cevaplarken büyük keyif alır. Onunla geçirdiğiniz zaman onun için önemlidir.
 • Çocuğunuzun hangi kitaplara ilgisi olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Önce renkli kitapları onunla okuyun. İlgisini kaybediyorsa, sesli kitaplara yönelin. Her iki kitap türü de hoşuna gidiyorsa belli sıraya koyarak kitapları düzenli bir şekilde okuyun.
 • Kitap istemediği zamanlarda ısrarcı olmayın. O günkü kitap okuma zamanını bir sonraki güne bırakabilirsiniz.
 • Uyku saati veya sakin olduğu zamanlar ona kitap okumanız için ideal zamanlardır.
 • Bebekler bir hikayeyi tekrar tekrar dinlemek ister. Tekrarlar, kelimelere ve hikayeye hakim olmalarını sağlar.
 • 15 Aylık bebeklerde hakimiyet bir sorun olur. Sizin hakimiyetinizi reddeder. Hakimiyetin onda olmasını ister. Hayır kelimesini bu aylarda çok fazla kullanacaksınızdır. Bezini değiştirirken hareketi artacaktır. Bu yüzden her zamankinden daha sakin davranmalısınız. Diş fırçalama, araba koltuğuna binmeme gibi olaylarda reddetme fazladır. Ayrıca bu dönemlerde vurma hareketini yoğunlukla yapar. Ona vurmanın yanlış olduğunu her defasında sabırla anlatın.
 • Bazı bebekler bu aylarda utangaç davrana bilir. Bunun için bazı önerilerimiz olacaktır.
 • Bebeğinizi sık sık sosyalleştirmek için kendi yaşıtlarıyla oyun  oynamasına imkan tanıyın.
 • Bazı bebekler kendi yaşıtlarıyla oynarken tedirgin olabilir. Her zaman sabırlı olun. Ona sevginizi daha çok gösterin.
 • Stres yaratabilecek sosyal durumlarda, onu anladığınızı ona hissettirin.  Örneğin elini tutup ''Burası çok kalabalıkmış, değil mi?'' deyin.
 • Sabırlı olun ve insanlara ısınmasına zaman tanıyın. Sosyalleştiğinde onu onaylayarak destekleyin.
 • Bu aylarda bebeğinizin birçok şey dikkatini çeker. Telefonlar, kalemler, anahtarlar onun oynamak istediği şeyler. Bu istediği şeylerin zararlı olabileceğini unutmayın.  Ona plastik anahtarlık, oyuncak telefon verebilirsiniz.  Bu onun keşfetme yeteneğini arttıracaktır.
 • Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi her çocuğun gelişimi farklıdır. Bu yüzden endişe etmeyin. Örneğin bebeğiniz konuşmuyor olabilir. Özellikel erkekler 2,5 yaşlarına kadar konuşmayabilir. Fakat dediklerinizin çoğunu anlar. Çocuğunuzla konuşmayı ve ona okumayı bırakmayın ama konuşması için baskı da yapmayın.
 • Gün geçtikçe çocuğunuzun kelime haznesi genişleyecektir. 18. ayında en az 15 kelime söyleyebilir. Diğer taraftan bebeğinizi gözlemleyerek doğru ve yeterli işittiğinden emin olmakta önemlidir. Bu nedenle bebeğinizi iyi gözlemleyin. İşitme bozukluğu konuşma aksaklıklarına neden olabilir. Eğer bu konuda endişeleriniz varsa doktorunuzla paylaşın. İşitme sorunu ne kadar hızlı tedavi edilirse, o kadar iyidir.

Isırma Huyu

Bazı bebekler ısırmayı keşfettiklerinde bunu sık sık kullanmak isterler. 15 aylık çocukların ısırma alışkanlıkları henüz kendilerini yeterince ifade edememelerinden kaynaklanır. Tehdit edildiklerini hissettiklerinde bazen tek düşünebildikleri şey ısırmaktır. Onun arkadaşlarıyla oyun oynarken iyice gözlemleyin. Kendine ve başkasına zarar gelmemesi için bu önemlidir. Bunu önlemek için;

Eğer çocuğunuz bir başka çocuğu ısırdıysa önce ısırılan çocuğa odaklanıp, iyi olduğundan emin olun. İki çocuğa karşı da sakin davranmalısınız.  Duygularını kontrol edemediği için birini ısıran bir çocuğa bağırmanızın hiç bir getirisi olmayacak onu daha da hırçın yapacaktır.

Sadece ''Isırmak yok'' deyip çocuğunuzun ilgisini başka bir yere çekmeye çalışın. İlgisini başka bir yöne çektiğinizde çocuğunuz sakinleşecektir. Olayı gözden geçirip çocuğunuzun tehdit altında mı olduğuna dikkat edin. Tehdit altında kendini hissettiğinde bu davranışı sergilediyse bir daha bu şekilde bir ortamın yaratılmamasına dikkat edin. Bebekler uyku vakti yaklaştığında huysuzlanarak da bu davranışı yapabilirler. Bu nedenle bir ebeveynin gözlemi çok önemlidir. 

15 Aylık Bebek

15 aylık bebeklerin ince motor ve kaba motor becerileri hızla gelişmeye devam etmektedir. Dişleri çıkmaya devam eder. Dil gelişimi ve bilişsel gelişimi de hızlıdır.

Bu aydaki bebeklerin Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortalama değerler belirlenmiştir. 15 aylık kız bebeklerin boyu yaklaşık olarak 77 santimetreyken erkek bebeklerin boyu 79 santimetredir. Kiloları ise kız bebekler 9600 gramken erkek bebekler 10 kilogramdır.

15 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

Her ayda olduğu gibi bu ayda da motor becerileri gelişmeye devam eder. Kendi fiziksel becerilerini test eder ve gözlemler. Bu aylarda bebeğiniz desteksiz yürüyor ve merak ettiği her şeyi anlamaya çalışıyordur. Bazı bebeklerde bu desteksiz yürüme 18 aya kadar uzayabilir. Tırmanma, koşma ve atlama gibi benzer hareketleri yaparlar. Bebeklerin fiziksel gelişimine katkıda bulunmak için onunla topla oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunlarda bebeklerin topun peşine koşmasına, topa vurmaya ve onu elleriyle yakalamaya çalışmasına fırsat tanımalısınız. Bu karşılıklı topla oynama oyunu, motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Normal bir bardaktan su içebilir. Tutabileceği büyüklükteki ve çok küçük olmayan bloklarla oyalanabilir. Pastel boyalarla karalamalar yapabilir. El becerisi gün geçtikçe artacaktır.

Bebeğinizin zarar görmemesi için oynayabileceği yerlerdeki tehlikeli şeyleri ortadan kaldırmalısınız.

15 Aylık Bebek Diş Gelişimi

Bu ayda da dişlerin çıkması devam etmektedir. Birçoğunun ön kesi dişleri ile yan kesici dişleri önceki aylarda çıkmıştır. 14-18 ay arasında alt dişlerden birinci azı dişleri çıkmaya başlar. 13-19 ay arasında ise üst dişlerden birinci azı dişleri çıkmaktadır. 10-16 ay arasında alt dişlerden yan kesiciler ortaya çıkmaya başlar. Diş çıkarma zamanlarında bebeklerin ağızlarında sulanmalar görülecektir. Ayrıca huysuzluklar ve ateşte normaldir.

15 Aylık Bebek Dil Gelişimi

Yazımızın üst bölümlerinde kelime hazneleriyle ilgili bilgiler vermiştik. 15 aylık bebeklerin dil becerilerinin önceki aylardan daha gelişmiş olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.  Kullandıkları kelimelerin sayısı artmıştır. Genel olarak 3 ile 5 kelime kullanabilirler. Bazı bebekler için bu rakam 10 kelimeye kadar çıkabilir. Genelde bebeklerin kelimelerinde anne, baba, aba gibi ifadeler duyarsınız. Fiilleri kullanmazlar. İsteklerini işaret ederek gösterebilir. Bazı zamanlarda yapmak istediklerini size getirebilir. Örneğin, sizinle oyun oynamak istediğinde oyuncağı size getirip gösterebilir ve bir şeyler homurdanabilir.

Sizin de basit cümleler kurduktan sonra onun yapmasını izleyin. Örneğin, “Buraya gelir misin?” dediğinizde onun sizin yanınıza gelmesi gibi.

15 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi

Bu dönemde bebekler, günlük hayatta olup bitenleri farkına varmaktadır.  Günlük rutinleri daha iyi algılar. Örneğin, günlük hayatı taklit eden oyunları tercih eder.  Yer süpürme veya bardağa su doldurma gibi oyunlar oynadıklarına şahit olunabilir.

Problem çözme becerileri gelişmeye devam etmektedir. Birkaç parçalı puzzleları yapabilirler. İki veya üç parçadan oluşan daire ya da kare gibi daha basit şekilleri olan parçaları bulabilirler.

15 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

 • Zeka denildiğinde birçok aile tarafından bilişsel zeka akla gelse de birçok zeka türü vardır. Gardner tarafından zeka 8 ayrı alana ayrılmaktadır: sözel-dilsel zeka, mantıksal-matematiksel zeka, görsel-mekansal zeka, bedensel-kinestetik zeka, işitsel-ritmik zeka, kişisel-içsel zeka, kişilerarası-sosyal zeka ve doğa-varoluşsal zeka. Her çocuğun yatkın olduğu zeka türü veya türleri birbirinden farklıdır. Bunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin aile önemli bir faktördür.
 • Sözel-dilsel zeka, dili etkin bir biçimde kullanabilme olarak tanımlanır. Sözel-dilsel zekası baskın olma eğilimde olan bebekler kitap okunmasından ve onunla konuşulmasından keyif alırlar. Bebeğinize sık sık kitap okuyun.  Vücudunun bazı bölümlerini öğretin. Sonrasında o bölümleri ona sorarak göstermesini isteyebilirsiniz. Puzzle yaparken parçaların isimlerini söyleyebilirsiniz.
 • Mantıksal-matematiksel zeka, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, sayılarla öğrenebilmedir.  Bebeğinizin bu zekasına katkı sağlamak için olayları neden-sonuç ilişkisi kurarak anlatabilirsiniz. Bunlar anlatılırken basit ve az kelimeler kullanılmalıdır. Örneğin “Bu sıcak, bu yüzden dokunmuyoruz.”gibi. Oyunlarla sayıları yavaş yavaş duymasını sağlayabilirsiniz. Bu oyunlarda da çok fazla sayı bilgisi vermektense 1-2-3 gibi rakamları duyması sağlanabilir.
 • Görsel-mekansal zeka, olayları ve durumları görüntüsel olarak algılamasını sağlar.  Bu zeka türüne katkı sağlamak isteyen aileler bebekleriyle birlikte renkli boyamalar yapabilirler. Görsel içeriği fazla olan kitaplardan faydalanabilirler. Resimlere birlikte bakıp o resimler hakkında konuşabilirler.
 • Bedenin kullanımıyla olayları algılayabilme ve hatırlayabilme becerisine bedensel-kinestetik zeka denmektedir. Bu zeka türünü geliştirmek için bebekleriyle birlikte küçük deneyler yapabilirler. Bu deneyler yoluyla öğrenmesini pekiştirebilirler. Dokunarak, keşfederek ve hareketli oynanan oyunlar bu bebeklerin oldukça hoşuna gitmektedir.
 • İşitsel-ritmik zeka, işitsel olarak algılama ve tanımlama olarak yorumlanır.Bebeklerde bu alanın gelişimi için birkaç parçalı ve parça yerine konduğunda o parçaya uygun ses çıkaran puzzlelarla (yap-boz) oynanabilir. Birkaç basit cümleli şarkılar veya ninniler söylenebilir.
 • Kişisel-içsel zeka, bireyin kendini tanıyabilme becerisidir. Kısaca bebeklerinin duygularını, hareketlerinden ve yüz ifadelerinden anlayıp ona yansıtabilirler. Örneğin; “Bunu yiyince gülümsedin, bunu seviyorsun.” gibi cümlelerle bebeğin kendi farkındalığını ve dikkatini kendisine verebilme becerisini arttırmasına yardımcı olur.
 • Kişilerarası-sosyal zeka, karşılıklı iletişimin kuvvetli olabilmesi ve karşılıklı uyum olarak açıklanabilmektedir. Bunun için birlikte oyunlar oynanabilir. Oyunlarda cümlelerden faydalanılabilir. Yaşıtlarının olduğu mekanlarda bulunmak onun için önemlidir. Bu sayede yaşıtlarıyla sözlü veya sözsüz iletişim kurmasına fırsatlar verilebilir.
 • Doğa-varoluşsal zeka canlıların varlığını anlayabilme, onlar üzerine düşünebilme olarak bilinmektedir.  Bebeklerin doğa ile temas içerisinde olduğu oyunlar oynayabilirler. Doğadan buldukları birkaç farklı dokuya sahip nesnelere bebeğin dokunması ve algılaması sağlanabilir. Doğadaki canlıların dokusunun taklidi olan ve onlara temas etmeyi sağlayan kitaplar alınıp birlikte oyunlar oynanabilir. Size önerim karıncalar, kelebekler, uğurböcekleri ile başlamalısınız.

15 Aylık Bebek Gelişim Aktiviteleri

Uyku bebeğin gelişimi için önemlidir. Bunun için bebeklerin uyku düzenine dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca bebeklerin gelişimine faydası olan oyuncaklarda önemlidir. Örneğin lego oyunları. Bunun dışında farklı boyutlardaki halkalardan oluşan oyuncaklarla oynanabilir. Mandallarla oyunlar kurulup oynanabilir. Birlikte farklı nesnelere vurarak müzikler yapılabilir. Bunlar birer alternatiftir. Sizlerde kendi oyunlarınızı yaratabilirsiniz.

 

www.herşeyce.com