17 Aylık Bebek Gelişimi

Her geçen gün bebeğinizin gelişimi artmaktadır. Öğrenmek onun için vazgeçilmez bir unsur olmaya devam etmektedir. Oyun oynarken, yemek yerken, sizinle gezinirken sürekli olarak keşif duygusuyla yeni şeyler öğrenir. Bebeğiniz bu aylarda rahatlıkla koşabilir, yürüyebilir ve sizinle top oynayarak eğlenceli zamanlar geçirebilir. Hareketli aktiviteler onun en sevdiği şeyler.

17 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenmesi

Bebeğiniz artık çeşitli yemekleri yiyebilir. Sevdiği ve sevmediği yemekler olarak bir liste oluşturabilirsiniz. Yinede benim size önerim her besinden yeteri kadar almasına özen gösterin.  Yemek konusunda seçiciğini size tükürükleriyle belli edecektir. Yemeklerini koku ve tattan çok dokusuna göre değerlendirir, daha önceden yiyor olduğu bir şeyse bile şu an dokusu hoşuna gitmiyorsa onu yemekten vazgeçebilir.  Bu dönemlerde yapmanız gereken ısrarcı davranmayarak istemediği şeylerden belli süre uzak tutmak. Daha sonradan tekrar vermeye başlayabilirisiniz.

17 Aylık Bebeğin Kilo ve Boyu

Kız bebeğin ortalama kilosu 10,4 kg ve ortalama boyu 80,7 cm’dir.

Erkek bebeğin ortalama kilosu 10,9 kg ve ortalama boyu 81,4 cm’dir.

17 Aylık Bebeğin Diş Gelişimi

Bu dönemlerde dişlerini fırçalatmayı alışkanlık haline getirtmelisiniz. Eğer dişinin fırçalanmasından hoşlanmıyorsa ona sevdiği renkte veya üzerinde sevdiği bir karakter olan diş fırçalarından alabilirsiniz. Bu onu diş fırçalamaya teşvik edecektir.  Bebeğin köpek dişleri 15.-21. ay arası çıkarken, birinci azı dişleri ise 13.-18. ay arası çıkmaktadır.

17 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Bebeğiniz her geçen gün yeni kelimelerle tanışır ve onları kullanmaya başlar. Hatta birkaç kelimeyi mantıklı şekilde yan yana getirip söylemeyi bile başarabilir. Telaffuzunda bazı eksiklikler olacaktır ama bunlardan inanın büyük keyif alacaksınız.  Zamanla telaffuzu düzelecektir. Bence düzeltmeden küçük videolar çekin. Büyüdüğünde onunla izleyerek keyifli saatler geçirirsiniz. Kendini tam anlatamadığında çevrenizdeki nesneleri ve durumları işaret ederek isimlendirmeler yapar. Bu onun için kendini anlatma ifadesidir.

17 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bu aylarda bebeğiniz tam anlamıyla kendini duygusal olarak ifade edemez. Fakat sinirlendiğinde oyuncaklarını yere fırlatabilir, yüksek sesle bağırıp ağlayabilir. Mutlu olduğunda, heyecanlandığında ve ilgi istediğinde de çığlıklar atarak duygusunu size yansıtır. Bu dönem bebeklerin iyice seslerini kullanmayı deneyimledikleri bir dönemdir. Bu nedenle stres yaşaması normaldir. Stres onların bazı objelere bağlılık göstermesine neden olabilir. Örneğin oyuncak ayısı, emziği, bebeği gibi. Bunun yanında parmağını da emebilir. Bu davranışlar göstermesi olağandır. Bazı bebekler ve çocuklarda ise daha farklı davranışlar baş gösterebilir.  Örneğin, kendi saçını çekmek veya kafasını bir yere vurmak gibi. Bu gibi davranışlar sizin bebeğinizde varsa onun dikkatini başka yöne çekmeyi deneyin. 

17 Aylık Bebek Ağlama Krizi

Duygularını regüle etmeyi tam anlamıyla beceremediği gibi ifade etmekte de zorlanabilir. Bu sebeple istediği bir şey olmayınca ağlama krizi geçirmesi ve bağırıp çağırma olasılığı yaşaması doğaldır. Bu durumu en hafif şekilde atlatabilmek için, dikkatini başka bir şeye çekmeye çalışmanız en doğal yoldur. Bebeklerin dikkati çok kısadır. Bu nedenle dikkatini daha kolay çekebilirsiniz. Örneğin, başka çocuğun elindeki bir oyuncakla oynamaya takıp ağlamaya başladıysa ona ilgisini çekebilecek başka güzel bir oyuncak vermeyi veya o oyuncağı komik bir şekilde oynatmayı deneyebilirsiniz.

17 Aylık Bebeğin Davranışları

Artık bebeğiniz yürümeyi öğrenmiş oldukları için çok hareketlidirler. Buna bağlı olarak ta oldukça fazla enerji yüklüdür.  Bu enerjilerini boşaltmak için koşmak, atlamak zıplamak isterler. Bu nedenle özellikle havaların iyi olduğu zamanlarda bebeği dışarı çıkarmak, bir parka gitmek vs. onun için enerjisini boşaltmanın en iyi yoludur. Dışarı çıkardığınızda veya beraber parka gittiğinizde gözünüzü bebeğinizin üzerinden ayırmayın. Henüz küçük olduğundan tehlikenin nerden gelebileceğini hesaplayamaz. Çıplak ayakla kuma veya çimene basmak ve dokunmak istemesi normaldir. Ona bu imkanı verin. Onun daha çabuk öğrenmesini sağlarsınız. Saçlarının taranmasından da hoşlanmayabilir çünkü dokulara karşı farkındalığının oldukça arttığı bir dönemi yaşamaktadır. Onun rahatsızlığını hafifletmek için ondan sizin saçınızı taramasını isteyebilirsiniz.  Dana sonrada şimdi ben seninkini tarayacağım diyebilirsiniz.  Çimde veya kumda top oynayabilirsiniz, eğlenceli oyunlar yaratabilirsiniz fakat bu konuda ısrarcı davranmayın.  Tekrarlamayı severler. Bu nedenle aynı kitabı okumanızdan hoşlanır. Aynı şarkıları söylerken de size eşlik eder.

17 Aylık Bebeğin Uykusu

Yaklaşık 12 saat uyurlar.  Gün içinde de 2 saat uyuyabilir. Bebeğin uyku düzenini sağlamak önemlidir, bu rutini sağlamak bebeğiniz için önemlidir. Parka ya da oyun oynamaya çıkardığınızda enerjisini atacağı için yorulur. Bu şekilde uykuya da daha rahat geçer.  Uyku konusunda tutarlı davranın.

Eğitici Oyunlar ve Aktiviteler

● Onunla kontrollü oyunlar oynayabilirsiniz. “Dur ve Başla Oyunu” kontrol için en ideal oyunlardır. Oyunu onunla birlikte oynayın. “Dur” deyin ve ikiniz de çok kısa bir süre durun, sonrasında “Başla” diyerek oyununuza devam edin.

● Duygu farkındalığı oldukça düşüktür. Onun bu yöndeki gelişimini okuyacağınız kitaplardaki karakterlerin duygularını söyleyerek yardımcı olabilirsiniz. Kitap okumak bebeğinizi her yönüyle geliştirir.  

● Bebeğinizin kaba motor becerisini geliştirebilmek için onunla oyunlar oynayın. Denge, el-göz koordinasyonu ve el-ayak koordinasyonu için farklı ağırlık ve çeşitlerde toplarla oyunlar oynayabilirsiniz: Oyunlarınızda biraz ağır ve daha hafif toplarla oynadığınızda bebeğiniz iki farklı ağırlığı karşılaştırmayı öğrenecektir. Bu sayede farklı ağırlıkları nasıl kontrol edebileceğini (nasıl fırlatacağını, tekme atacağını) öğrenmiş olacaktır. Boş plastik şişeleri bir araya koyup topu onlara doğru yuvarlayıp şişeleri devirmeye de çalışabilirsiniz. (bowling gibi) Bu tip oyunlar bebeğinizin aynı zamanda el-göz koordinasyonunu geliştirmesine de yardımcı olur.

● Renkli küpleri renkleri ve boyutlarına göre kategorize etmek de renk ve boyut farkındalığını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

17 Aylık Bebek için Eğitici Oyuncaklar

Bu dönemde bebeğiniz izlediği şeyleri taklit ederek oyunlar oynar. Örneğin, küçük yuvarlak bir çemberi direksiyon gibi hayal edip, araba kullanıyor taklidi yapabilir. Ya da sizi temizlik yaparken görüp, bir bez kapıp o da yerleri silmeye başlayabilir. Bu dönemdeki bebek için her malzeme bir oyun aracıdır.

Bebekler birçok malzeme ve objeyle oyunlar yaratsa da, onun yaşına uygun bazı oyun ve oyuncaklar alarak onun oyun oynamasına yardımcı olabilirsiniz.

 ●Size birkaç örnek vermek gerekirse; “Renkli Halkalar” oyuncağı hem renk algısı hem el-göz koordinasyonu için uygundur.

● Küpler bebeğiniz için diğer bir oyuncak tercihi olabilir. Bu küplerle ev ve binalar yapabilirsiniz. Ya da üst üste koyarak onları bir topla devirmeye çalışabilirsiniz.

Onunla evcilik oynayabilirsiniz. Oyun hamuruyla yemekler yapabilir el becerisininde gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Oyun hamuru hem parmak kasları için hem de doku hassasiyetini azaltıcı özellik gösterebilir.