18 Aylık Bebek Gelişimi

 
www.herseyce.com

Bebeğiniz günden güne gelişimini büyük bir hızla sürdürmektedir. Bundan sonraki zaman aşamaları size daha çabukmuş gibi gözükecektir. Hani derler ya zaman ne çabuk geçmiş. İşte tam o zaman aralığına girdiniz demektir. Yürümekti, koşmaktı derken birden okullu olduğunu fark edeceksiniz.

Gelelim 18 aylık gelişimimize; bebeğiniz bu ayda iyi yürüdüğü gibi artık koşabiliyordur. Fakat bu size tam anlamıyla eşlik edebilir anlamına gelmez. Çabuk yorulacağı için kucağınıza gelmek isteyecektir.

Bebeğin Dil Gelişimi

Bebeğiniz 10 kelime civarı kelime söyleyebilir. Daha önce kelime gibi düşünülen sesleri çıkarmaya devam eder. Bir şarkı melodisini oyun oynarken mırıldanabilir. Sizinle birlikte kelimeleri tekrar eder. Sizden istediklerini parmağı ile gösterir. İçinde, üstünde, yanında konseptlerini anlar.

Bebeğinizin Diş Çıkarması ve Diş Gelişimi

Bebeklerin üst köpek dişleri genellikle 16-22 ay arası çıkar. Bebeğinize diş fırçalamasını alışkanlık haline getirin. Kendi dişini fırçalamayı zaman içinde isteyecektir. Buna izin vermelisiniz. Tabi şu da bir gerçektir ki kendi başına tamamen dişlerini temizleyemez. Sizin ona yardımcı olmanız önemlidir.

Bebeğin Uyku Düzeni

Geceleri 11-12 saat arası uyumaktadırlar. Gün içinde de 1-3 saat arası dinlenmeleri doğaldır. Bebeğin fazla direnmeden uykuya geçmesi için gün içinde yorulmuş olması önemlidir.  Uyku vaktinden bir süre önce ortamını biraz sakinleştirin.  Müzik ya da televizyonu kapatın.  Hareketli oyunları bitirin. Rahatlatıcı bir banyo onu daha çabuk uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Bu aylarda da bebeğinize kitap okumanız önemlidir.  Bebeğin her akşam fazla itiraz etmeden yatması ve uykusunu iyice alması için uyku vaktini geçirmeden yatırılması önemlidir. Bu aylarda bebeğiniz beşiğinden çıkmaya çalışabilir ve çıkabilir, bu nedenle etrafın güvenli olduğundan emin olunmalısınız.

www.herseyce.com

Bebeğin Boy ve Kilosu

● Kız bebeklerde ortalama kilo 10,2 kg ve ortalama boy ise 80,7 cm’dir.

● Erkek bebeklerde ortalama kilo 10,9 kg ve ortalama boy ise 82,3 cm’dir.

Bebekğin Beslenmesi

Meyve, sebze, tahıl grubu ve protein bebeğiniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle çeşitli besin öğelerini sunmalısınız.  Bebeğiniz 3 ana öğün, 2 ara öğün yemelidir. Bebeğiniz artık sütten kesilecekse, bu süreçte yavaş ilerlenmesi önem taşımaktadır.

Bebek Aktiviteleri

Bebeğinizle zaman geçirmek oldukça önemlidir. Onunla şarkı söylemek, dans etmek onu keyiflendirir. Şarkı söylerken sözcük dağarcığı da gelişim gösterir. Sizlerde bebeğinizle bu sayede güçlü bağlar kurabilirsiniz.

El-göz koordinasyonu ve kaba motor becerilerinin gelişmesi her dönemde olduğu gibi bu dönemde de hızla devam eder. Onunla top atıp tutmayı, yuvarlamayı deneyebilirsiniz. 

Oyuncaklarıyla oynarken ona eşlik edebilirsiniz. En sevdiği oyuncağı saklayarak bulmasını sağlayabilirsiniz.  Bir oyuncağını gözü önünde yastığın altına saklayın.  “Nereye gitti oyuncak?” diye sorun, eğer yastığı kaldırıp oyuncağı bulabiliyorsa nesne sürekliliği bilinci oldukça gelişmiştir.  istediğinizi yapmaz ve oyuncağı bulmazsa endişe etmeyin bu gelişim 2 yaşına kadar tamamlanmış olacaktır.

Bebek Oyuncakları

● Bebeğiniz bu aylarda da sizi taklit edeceği için bebeklerine veya pelüş oyuncaklarına yemek hazırlayarak onlara yedire bilir gibi yapar.

● Çeşitli şekillerdeki küpleri şekil boşluklarından atabilir. Bunu yaparken de çok eğlenir.  “Bul-Tak” oyuncağı şekilleri ve boyutları öğrenmesi, el-göz koordinasyonu açısından olukça önemli oyuncaklardandır.

● Parçaları çıkan oyuncakları ayırıp birleştirmesi de parmak kaslarının gelişimini sağlar. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta parçaların yutabilecek kadar küçük olmamasıdır. 

Bebek Kitapları

● Her bebek çevrelerine merak duyar. Özellikle hayvanlar ve sesler ilgilerini en çok  çekenlerdir.

● Hayvanları tanıtan resimli kitaplar onun ilgisini çeker. Bazı kitaplarda hayvanların sesleri çıkarılır. Sizlerde bu tür kitapları alabilir, onunla birlikte havyan seslerini taklit edebilirsiniz.

● Çeşitli araçların olduğu (Polis, ambulans, itfaiye gibi) resimli kitaplardan da ona almalısınız. Özellikle erkek çocuklarının ilgisini çeken bu kitaplar oldukça faydalıdır. Araçlardan çıkan sesleri önceden öğrenmesi sayesinde dışarıdan gelen seslerin nedenleri biliyor olacaktır. Bu şekilde korku duymamış olur. Hatta öğrendiği hayvanlar ve araçları dışarıda gördüğünde parmağı ile işaret edebilir.

● “Bak ve Bul” kitapları da oldukça eğlenceli ve nesne sürekliliği bilincini geliştiricidir.

● “Dokun ve Hisset” kitapları da gelişimi için önemlidir.  Dokuları tanıması ve eğer farklı dokulara karşı hassasiyeti varsa bu kitaplar sayesinde hassasiyetinin hafiflemesi önemlidir.

Bebeklerde Zeka Testi Gerekli mi?

Genellikle 5-6 yaşına kadar çocuklara herhangi bir zeka testi yapmanız doğru sonuçlara ulaştırmaz. Eğer mental yeteneklerinden, iletişim kurma becerilerinden şüphe duyuluyorsa çocuk doktoruna danışılması yeterlidir.

Bebek Eğitimi ve Kreş

Bu aylarda bebekleriniz ebeveynlerinden ayrılmak istemez. Eğer çalışıyor iseniz bebeğiniz sizden oldukça zor ayrılıyordur. Bebeğinizi bir bakıcıdan ziyade artık bir kreşe vermeyi düşünebilirsiniz. Bu onun gelişimi için daha iyidir. Bebeğin kreşe başlaması bağımsızlaşmasında çok önemli bir adımdır. Bu adımı sağlıklı atabilmesi için ona yardımcı olmanız gerekecek. Bebeğin, kreşe başlamadan önce ara ara anneden kısa süre için (1-2 saat gibi) ayrı kalmasıyla deneyebilirsiniz. Daha önce anneden hiç ayrı kalmamış olan veya bunu yalnızca 1-2 kez deneyimlemiş bebek duygusal açıdan çok zorlanacaktır. Onu güvende hissettirerek bu durumu aşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bebek kreşe verilmeden önce anneden ayrı kalmaya tahammülü iyi gözlenmelidir. Anne kısa süreler (1-2 saat) için bebeğin tanıdığı ve güvendiği birine (anneanne ve dede gibi) bebeği emanet etmeyi denemesi en güvenli yollardan biridir. Anne ve bebek arasında sağlıklı ayrılma ve kavuşma sağlanmalıdır.

Bebek eğer kreşe gidecekse ilk defa kreşe başladığında bu süreyi kısa tutmak önemlidir. Bebeğin gittiği kreşteki öğretmenler mutlaka çocuk psikolojisine hakim olmalı, kendi psikolojik durumları sağlıklı olmalı ve çocuklarla olan iletişimleri ve davranışları yetkililerce denetlenmelidir.

Kreşin bebeğin kendini güvende hissettiği, fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığı ve keyif duyduğu bir yer olması önemlidir.  Bebeğin gittiği kreşte bebeğin yaşına uygun aktiviteler yapılmalı ve yaşına uygun beceriler üzerinde durulması gerekmektedir.