Makyajda Renk Kombinleri

www.herseyce.com

Hayatımızın her alanında renkler vardır.  Kafamızı her çevirdiğimizde farklı kombinler bizi etkiler. Zıt kombinler bile dikkatimizi renklere odaklar. Renkleri doğada, evimizde, makyajımızda ve birçok şeyde görmemiz mümkün. Giydiğimiz elbiseden tutunda ayakkabımızda, çantamızda bile bir renk uyumu ararız. Erkeklerde ayakkabı, kemer, cüzdan kombini kullanacağı anahtarlığa kadar yansır.

Bizim yazımızda konu alacağımız ise makyajdaki renk tonları olacaktır. Size vereceğimiz renk çarkından faydalanarak renklerinizi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Birbirine en uzak renkler birbirine en zıt (kontrast) renklerdir. Bunu bilerek makyajda kullanacağınız renkleri kolaylıkla belirlersiniz. Üç ana renk vardır. Mavi, kırmızı, sarıdır. Diğer tüm renkler bunların belli oranlarda birbirleriyle karıştırılmasından oluşmaktadır. Beraber kullanılan renklerde patlamalar yaşanır. Şemadan da anlaşılacağı gibi Kırmızıya en uzak renk yeşildir. Eğer yeşil farla kırmızı ruj kullanırsanız hem gözlerinizin hem dudaklarınızın renkleri aynı anda ortaya çıkar ve bu makyajınızı bozar. Bu renklerin bir araya getirilmesine kontrast renklerin birleşmesi anlamına gelir. Bu da çok makyajlı görünmenize sebep olur.

Kızıl bir saç rengine sahipseniz ve kırmızı ruj kullanacaksanız, göz makyajına kırmızıya en yakın üçüncül renklerden seçmelisiniz. (kahverengi, dore, bordo, turuncu harmanlarsınız) Böylelikle makyajınızın genel renk uyumu tamamlanmış olur. Çünkü aynı armoni içinde kalmış olursunuz.

renk sema
www.herseyce.com
Makyajda Doğru Renk Kullanımı
www.herseyce.com

Şemadan bakalım: Kırmızı-yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renkler oluyor.

Sahte renklendirmeye bir örnek vermek gerekirse; mor farlarla, sarı içeren kiremit, oranj rujları kullanmak da kontrast makyaj oluşturur. Bunun anlamı şudur. Makyajda doğallık isteyen zıt renkleri bir arada kullanmamalıdır.

Kontrast renklerle uygulanan makyaj gayet eğlencelidir, şow makyajlarında ve fark edilmeyi sevenler için sorun yoktur. Mesela radikal giyim tarzını benimseyenlere de uygun. Tezat renkler ilgiyi yüz hatlarına değil, rengin kendine toplanmasına neden olur.

Göz Renklerine Göre Makyaj Renkleri

Koyu kahverengi gözlere, bordo renklerin armonisine hakimmiş gibi işlem yapın. Renk çarkında kırmızıyla koyu mavinin birleştiği nokta sizin çıkış noktanızdır. Tam karşıtı olan renklere baktığımızda ise  kahverengi gözü en derin yapacak ton, yeşil mavi karışımları ve sarının yan tonlarıdır. Kahve gözlerde canlı menekşe tonu çok nostaljik bir görünüme kavuşturur. Kahverengi gözlerde buğulu makyaj yapmak isterseniz kesinlikle  kahverengi tonları, bordo ve yeşil tonları kullanın. Bu sayede gözünüzün rengini daha belirginleştirecektir. Ayrıca eyeliner kullanarak gözlerinizin daha büyük olmasını sağlayabilirsiniz.  Ruj seçiminde nude tonları ten ve göz renginize daha çok uygun olacaktır. Sizlerde bu tonları kullanarak makyajınızı yapın. Kendinize en uygununu bulacaksınız.

Makyajda Doğru Renk Kullanımı
www.herseyce.com

Mavi Göz Rengi                                                                                                                                           

Eğer göz renginizin cam gibi parlayıp ortaya çıksın istiyorsanız farınızı maviye en zıt renkten seçmelisiniz. Renk çarkına baktığınızda bu renk turuncudur. Turuncunun yanında sarı rengi de unutmamak gerekir. Yan renklerine baktığınızda, kızıl kahveler, fuşya, bordo renklerini fark edeceksiniz. Makyajınızı bu tonları kullanarak yaparsanız göz renginizi vurgulamış olursunuz. Gözünüzün rengi tam anlamıyla parlar. Oranj, somon,yavruağzı, kırmızı, sarı karışımı tüm renkler size uygundur.

Dikkat: Mavi tonlarında göz makyajınızı oranj tonlarında allık ve rujla tamamlamamanız gerekir. Bunun nedeni yüzünüzde çok renk varmış gibi durur. Bunun yerine pembe tonlarında makyajınızı tamamlayın. 

Makyajda Doğru Renk Kullanımı
www.herseyce.com
eye-1437994-639x468
www.herseyce.com

Ela Ve Yeşil Gözler;

Gözleriniz tam olarak ortaya çıkmasını istiyorsanız renk şemasında o renge en uzak renk seçeneğini seçmelisiniz. Örneğin ela gözlere eflatun, nil yeşili, deniz rengi farlar çok yakışır… Kiremit kakao renkleri, fuşya, menekşe de yeşil gözleri mücevher gibi ortaya çıkmasını sağlar. Ela göz demek, içerisinde hem bal rengi, hem yeşil,  hem kahverengi içinde barındırması demektir.  Tonunu sarı ANA rengine göre düşünüp, mor, lila, fuşya renkleri kullanarak çok iyi bir vurgu yakalayabilirsiniz. Elektrik mavileri ve sedefli yapıda kalemler de ela gözlerin makyajının bir numaralı uygulayıcısıdır.

Favori Renkler;

Bazı renler gece ve gündüz makyajı için ideal renklerdir. Altın ve kahverengi şık görünüm yakalamak için favori renkler arasında yer alır. İki dinamik renkle dumanlı gözler yaparak zarif ve çarpıcı bir görünüm yakalayabilirsiniz. Profesyonel bir öneri isterseniz; sade dumanlı gözler yaratmak isteyenler siyah gölge yada astar kullanmaktan kaçınmalıdır. Derin bakışlar için zengin kahverengi tonları tercih edilmelidir. Birbirini tamamlayan uyumlu göz farı kombinasyonları altın kahverengi renkleridir.

uyumlu göz farı kombinasyonları altın kahvrengi
www.herseyce.com

Açık turuncu ile lacivert rengin uyumu da oldukça dikkat çekicidir. Göz kapaklarınıza yanık turuncu ile bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Bunun için yanık turuncu gölge ile göz kapağından dışa doğru uygulama yapmak ve düz gölge fırçası ile kirpik çizgisi içine gölge oluşturmaktır. Bir ipucu vermek gerekirse; kompakt ve kusursuz dumanlı etki için gölge fırçası ile kapatıcı uygulama yapın.

Bir birine uyumlu göz farı kombinasyonları turuncu ve koyu mavi tonlardır.

Krem ve boz kahverengi bir diğer uyumlu göz farı renk kombinidir. Ayrıca bej ile boz kahvede uyum içinde yer alır.  Mat krem ve boz kahverengi tonu herhangi bir kıyafet veya ortam için gözlerinize klasik gölge oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Gül ve şampanya rengi de en çok kullanılan kombinler arasındadır. Bahar aylarında  kozmetik koleksiyonunda olması gereken renklerden gül ve şampanya rengi ile kusursuz gölgeler oluşturarak sade bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Neon mavisi ile limon yeşilini bir arada kullanarak göz alıcı güzellikte gözlere sahip olabilirsiniz.

www.herseyce.com
www.herseyce.com