19 Aylık Bebek Gelişimi

www.herseyce.com

Bu aylarda da bebeğiniz paralel ince motor gelişimini sürdürmektedir. Tırmanmak, koşmak, eğilme, dans etmek, topa vurmak, zıplamak yapabildikleri arasına girmiştir.

19 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

19 aylık kız çocuğunun boyu yaklaşık 82 cm, erkek çocuğunun boyu ise yaklaşık 83 cm dir. Kız çocukları ortalama 10.5 kg iken erkek çocukları 11 kg civarındadır.

19 Aylık Bebeğin Diş Gelişimi

www.herseyce.com

Üst dişlerinden köpek dişleri ve birinci azı dişleri bu dönemde çıkmaya başlayabilir. Alt dişlerinden ise aynı şekilde köpek dişleri ve birinci azı dişlerinin 19. ayda çıkmaya başlar. Bazı bebeklerde bu aylarda dahi dişi çıkmayabilir. Bir diş muayenesi için diş hekiminize uğramalısınız.

19 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Bu aylarda bebeğinizin vücut kasları önceki aylardan çok daha gelişmiştir ve birçok hareketi artık rahatlıkla yapıyordur.  Merdivenleri elini tuttuğunuzda rahatlık çıkıp iniyordur. Yerdeki oyuncağını rahatlıkla alabilir, koşabilir. En eğlencelisi ise müzik eşliğinde dans etmesi ve sallanma hareketleri yapmasıdır. Küçük kasları da oldukça gelişmiştir ve parmaklarıyla bir nesneyi rahatlıkla kavrayabilir. Tüm bunlarda daha başarılı olduğunu görmek onun özgüvenini geliştirmesine yardımcı olur.

19 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

Bu aylarda koşmak, tırmanmak, ayaktayken eğilip yerden bir şey almak, dans etmek, ve başkasının yardımıyla merdivenlerden inip çıkmak daha kolaydır. Bu kaba motor kaslarının geliştiğinin bir göstergesidir.  Bebeklerin motor gelişimleri her ay gelişmeye devam eder. Bir boya fırçasını alıp kağıda karalamalar yapabilir. Bloklarla önceki aylardan daha düzenli oynayabilir. Topu rahatlıkla fırlatabilir. Okuduğunuz bir kitabın sayfalarını parmaklarıyla onun çevirmesine müsaade edebilirsiniz. Kendi kendine yemek yememesine izin verin. Bu kendine güvenini de arttırır. Boyunun erişmesine imkan verdiği küçük dolap kapaklarını ve çekmecelerini açabilir. Bu nedenle ulaşabileceği yerlere kilit kullanmanız önemlidir. Müzik dinlerken ellerini çırparak müziği tepki verir.

19 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Bebeğiniz artık anlamlı sesler çıkarmaktadır ve bu çıkardığı seslerden de büyük keyif alır. Kullandığı kelimelerin sayısı 10-20 arasında olabilir. Bazı bebekler çok daha fazla kelime söyleyebilir. Örneğin 40 kelime söyleyen bebekler de olabilir. Fiilleri git, gel gibi kelimeleri ondan duyabilirsiniz. Sizin ona söylediklerini daha rahat anlayıp size tepki verir. Kısaca basit iki kelimeyi anlamaya başlamıştır. Örnek vermek gerekirse; “Biberonunu al ve bana getir.” Dediğinizde bunu yapacaktır. Şunu asla unutmamak gerekir. Her çocuğun gelişim aynı değildir. Bu nedenle bebeklerinizi başka bebeklerle asla karşılaştırmayın.

19 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

www.herseyce.com

Bebeklerin bilişsel becerileri gün geçtikçe gelişir. Tabi bebekleri sadece bu gelişimle değerlendirmek doğru olmaz. Sözel-dilsel zeka, mantıksal-matematiksel zeka, görsel-mekansal zeka, bedensel-kinestetik zeka, işitsel-ritmik zeka, kişisel-içsel zeka, kişilerarası-sosyal zeka ve doğa-varoluşsal zeka gibi 8 alanın da değerlendirmesi gerekir. Bunlardan mantıksal-matematik zekasını şu şekilde sizlerde kontrol edebilirsiniz. Örneğin, bir oyuncağını almak için çabaladığını ve belli bir sistem oluşturarak aldığını gözlemlerseniz bu matematiği hayatına kattığının bir göstergesidir.  Başka bir gelişimden söz edelim. Mesela  bedensel-kinestetik zeka olarak değerlendirildiğinde günlük hayatı taklit eden oyunlar oynadığını görürseniz, bu gelişimini de izlemiş olursunuz.  Günlük hayatta olanları aklında tutar ve kendi oyunlarına yansıtabilir. Sözel-dilsel zekanın gelişmekte olduğunu farklı ve yeni kelimeler kullanmaya başladığında fark edersiniz.

Bebeklerin zeka gelişimi doğduktan sonraki ilk üç yılda hızla gelişir. Bu nedenle duygusal ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir.  Bu nedenle sevgisiz ve huzursuz yerlerde bebeğinizi ne kadar olumsuz etkileyebileceğinizi asla unutmayın. Ayrıca zeka gelişimlerini olumsuz etkileyen faaliyetlerden de bebeğinizi uzak tutun. Telefon, tablet ve televizyon bunlara örnek verilebilir.

19 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Oyunlar

İnce motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak pastel boyalar veya fırçalarla birlikte resim yapmak oldukça faydalıdır. Bloklar yapmakta onlara büyük keyif veren oyunlardandır. Ayrıca kuleler yaparak devirmesi onu güldürür. İşitsel-ritmik zekası da gün geçtikçe geliştiği için müziğe daha düşkün olabilir.  Müzik eşliğinde dans etmekten oldukça keyif alırlar. Kaplarla oynamak hoşlarına gidebilir. Kaplara su veya kum doldurmak onlar için eğlenceli aktivitelerdendir.

19 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğinizin sözel-dilsel zeka gelişimine katkı sağlamak için kitaplara ağırlık verin. Okurken sayfalarını onun çevirmesi hoşuna gidecektir. Ayrıca bazı hayvan seslerini çıkarmak onu güldürür. Kitaplardaki nesneler veya canlılar ona kolaylıkla öğretilebilir. Doğa-varoluşsal zeka gelişimi için doğayla temas halinde olabilmesi önemlidir. Onunla parkta oynamanız, bazı böcek türlerini göstermenizde fayda var. Görsel-mekansal zeka gelişimine katkı sağlamak için bol görselli kitaplardan faydalanın. Kişisel-sosyal zeka gelişimi içinse kendi yaşıtına uygun çocuklarla vakit geçirmesine özen gösterin. Birbirlerine zarara vermemeleri için gözünüzü onlardan ayırmayın. Mantıksal-matematiksel zekasının gelişimine puzzlelar aracılığıyla yardımcı olabilirsiniz. Bedenini de içine katan oyunlar oynayarak bedensel-kinestetik zeka gelişimine katkı sağlayın.

Bu dönemde çocukların korkuları olabilir. Korktuğu zamanlarda anlaşıldığını ve yanında olduğunuzu ona hissettirin. Onun yanında olduğunuzu bilmesi önemlidir.