2 Aylık Bebek Ne Yapar?

2 Aylık Bebek Neler Yapar?

İlk akla gelen sorulardan bir tanesidir. Şimdi bunları kısaca belirtelim. Bebeğiniz artık sizin gülüşünüze cevap veriyordur. Ayrıca bazı seslere tepkisini ağlama, susma ve belirli şekillerde gösterir. Elinizdeki çıngırağı salladığınızda bu tepkileri görmeniz mümkün. Yüz üstü yatarken başını 45 derece yukarı kaldırabildiği gibi dik oturttuğunuzda başını artık tutabilir. Ayrıca göğsünün üstüne kolları yardımıyla kalkar. Yana yuvarlanabilir. Bu nedenle yüksek yerlerde bebeğinizin yanlarına yastıklar koyun.

Artık küçük nesneler dikkatini çeker ve onlara uzanır. Parmak uçlarıyla kavramaya başlar. 15 cm mesafede 180 derece takip yapabilir. Agu sesleri ve sevinç çığlıkları bu ayda başlar.

2 Aylık Bebeğinizi Nasıl Beslenmelisiniz?

İlk 6 ay anne sütü yeterlidir. Çalışıyorsanız kendinizi sağarak dolaba bırakınız. Bunun için göğüs pompaları size yardımcı olacaktır. Eğer evde iseniz mutlaka bebeğinizi emziriniz. Bu sizin ve bebeğinizin bağını daha da kuvvetlendirir.

Bebeğinizin kilosu ortalama 5 kg ile 5400 g olması beklenir. Unutmayın ki kız bebek ile erkek bebeklerin kilo ve boyları farklılık gösterir. Kız bebeklerde boy ortalaması 52 ile 57 arasında değişirken erkek bebeklerde 52 ile 63 arasında değişiklik gösterir.

2 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin hangi mevsimde doğduğu önemlidir. Yaz bebeklerinin gelişimi her zaman daha rahat olur. Yazın bebeğimi üşütürüm korkusu yoktur. İnce bir zıbın ya da yarım kollu bebeğiniz için yeterli olabilir. Sık banyoda bebeğinizin rahatlaması açısından önemlidir. Banyo sonrası rahat ve kesintisiz bir uyku onu bekler. Sizde bu süre zarfında dinlenebilir ya da işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Klimalı bir ortamda ise bebeğinizin üşüdüğünü giyinik bölgelerine dokunarak anlayabilirsiniz. Kış bebeğinde ise işler biraz daha farklıdır. Kış bebeği sıklıkla yıkanmaz. Oda sıcaklığı önemlidir. Çok sıcak ortam onu rahatsız eder. Mevsime göre giydirmeyi ihmal etmeyin. Kışın banyo yaptırdığınızda mutlaka başını bir şapka ile koruyun. Bebeğinizi yıkamadığınız zamanlarda nemli bir bezle silme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin kulak bakımında kulaklarının içine pamuk, parmak, kulak temizleyicisi gibi cisimler sokmayın. Dış tarafını nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.  Eğer aşırı kir birikimi varsa bebeğinizin kulağında iltihap olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza baş vurmanızda fayda vardır. 

 Bebeğinizi dışarı çıkartmak istediğinizde mevsime göre hareket etmeyi ihmal etmeyin. Çok soğuklarda ve sıcaklarda bebeğinizi dışarı çıkarmayın. Yazın sabah saatlerini ve akşam üzerilerini tercih edin. Kışın ise sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkmamaya gayret gösterin.  Bebeğinizi mevsimlere uygun giydirin. Ayrıca mutlaka başlık kullanın. Dışarıda herkesin bebeğiniz ile temas halinde olmasına izin vermeyin. Bebeğinizin sağlığını her zaman ön planda tutun. 

2 Aylık Bebeğinizin Doktor Kontrolü

 Doktorunuz size bebeğinizle ilgili sorular sorar. Uyku düzenini, beslenme aralığı vb. Bu sorular sayesinde genel gelişimi incelenmeye başlar. Bebeğinizin boyu, kafa çevresi kilosu ölçülür. Bebeğinizin başını dik tutup tutamadığı, el kullanımı, görme ve işitme becerileri ölçülür. İlk aşılama işlemi gerçekleştirilir. DTB:difteri-tetanoz-boğmaca; OPV:çocuk felci; Hib:hemofilus b aşıları bu ayda yapılır. Bebeğin doğumunda birincisi yapılan hepatit-B aşısının ikincisi de bu ayda yapılabileceği gibi 4. Aya kadarda yapılabilir. Bebeğinizin durumuna göre Flor desteği ve D vitamini konusunda önerilerde bulunabilir.