3 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

3 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğiniz 3. Ayına girdiğinde ses algısı artar. Gülmelere yanıt verir. Sizi belli bir mesafeden tanır. Ellerini inceler ve elleriyle çıkardığı sesler hoşuna gider. Yuvarlanmalar artmıştır. Bu hareketleri arttığı için bebeğinizi korumasız olarak yüksek bir yerde bırakmayın. Bebeğiniz başını rahat bir şekilde kontrol edebilir. Yüzükoyun yatarken kollarını kullanarak gövdesini havaya kaldırmaya çalışır. Bebeğiniz bu ayda sizin ellerinizi sıkı bir şekilde kavramaya başlamıştır. Nesnelere başını çevirerek bakabilir.  Uzağı görmeye başlar. Yabancıyı algılar. Gülüşü belli bir ses tonuna çıkmıştır. Onun gülüşüyle eviniz neşe dolar. Refleksleri gelişmeye devam ederken ayağını dokunduğunuzda kendine doğru çeker. Kendi kendine sesler çıkarmaya başlar. Farklı renkler, farklı sesler bebeğinizin dikkatini çekmeye başlar. Eli ile çıngırağını tutup ses geldiğini fark eder ve onunla oynamak ister. Tanımadığı ses olduğunda sesin kaynağını bulmaya çalışır. Bu aylarda bir oyun halısı alabilirsiniz. Bebeğiniz bu ayın sonuna doğru farklı tatları almaya başlar. Yani mama ile anne sütünü ayrıt eder. Bu aylarda beyin deneyimleri benimser. Örneğin: Ağladığında sizin onunla ilgileneceğinizi öğrenmiştir.

Bu ayda kız bebeklerin ağırlıkları genel olarak 5,5 kg, erkek bebeklerin ise 5 kg dir. Boyları ise kızlarda 59 erkeklerde ise 61 cm dir. Baş çevresi ise kızlardı 39,5 cm erkeklerde ise 40 cm dir. Tabi bunlar ortalama ölçülerdir. Yaklaşık olarak bebekler bu ay geçen ayın kilosuna oranla 750 gr alırken boyu da 2 cm artar.

3 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olur?

Bu sorunun yanıtı tabi ki anne sütüdür. Bebeğinizi 3 saatte 1 emzirebilirsiniz. Fakat bazı bebekler bu saat diliminden öncede acıkabilir. Acıkan bebek kendini ağlayarak belli edecektir. Bebeğinizin beslenme düzeni bu aylarda rayına oturmuş olmalı. Gündüz daha uzun süreler emzirerek gece emzirmelerini 1 veya 2 ye indirmelisiniz. Emdiği sırada uyuyorsa önce gazını çıkartıp tekrar emzirerek uyumasını sağlayın. Böylelikle daha uzun süre uyur. Sütünüzün yeterli olmadığı düşünüyorsanız, doktorunuza başvurarak ek mama ismi alabilirsiniz. Bu aylarda bebeğinizin ağzından beyaz peynire benzeyen kusmalar oluşabilir. Bu sizi endişelendirmesin. Bu bebek reflüsü olarak bilinen bebeğinizin tükürme refleksidir. Çok beslenmesi sonucu oluşur.

3 aylık bebekler ortalama 6-8 saat uyuma potansiyeli gösterirler.  Unutmadan şunu da söylemekte fayda vardır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini istiyorsanız kendinizi de sağlıklı besinlerle beslemeniz gerekir. Zararlı maddelerden mutlaka uzak durun. Sütünüzün oluşmasını sağlayan besinlerle beslenin.

3 Aylık Bebek Bakımı

Bebeğiniz bu aylarda fazla hareketlenir. Yuvarlanmalar, ses çıkarmalar, bulduğu şeyleri ağzına götürme bunlara örnek verilebilir. Bebeğinizle oynamanız renkli cisimlerle dikkatini çekmeniz onunla bağınızın güçlenmesine olanak verir. Belli bebek yağları ile masaj yapmanız onun rahatlamasına ve kolay gaz çıkarmasına olanak verir. Özellikle bebeğinize yıkadıktan sonra yağlarla masaj yapmanız uzun ve deliksiz bir uyku çekmesine yardımcı olur. Ayrıca rahatlatıcı müziklerde bebeğinizin gelişimi için önemlidir.

Kaç Aylıkken Bebeği Kendi Odasında Yatırmalıyım?

Bu soruyu her anne aslında kendine birkaç soru sorarak cevap verebilir. Bu sorulara örnek vermek gerekirse; bebeğimi hangi sıklıkla besliyorum? Ağladığında sesini duyabilecek miyim? Odası ile odam arasındaki mesafe çok mu? Bu sorulara benzeyen soruların cevaplarına göre odanızı ayırmaya karar verebilirsiniz. Unutmayın ki 3, ayın sonundan sonra bebeğinizi ayırmak daha da zor olacaktır.

Bazı ebeveynler bebekleriyle aynı yatağı paylaşırlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bebeğin her zaman ayrı bir yatağının olması önemlidir. Annenin gece uykularının bölünmesinden dolayı yorgun olması bebeği ile uyurken kötü olayların yaşanmasına neden olabilir. Bunların önüne geçmek ve annenin rahat bir şekilde dinlenmesine olanak vermek için ayrı bir yatağının olması gerekir. Ayrıca bebeğinizle aynı yatakta yatmanız eşinle yaşayacağın cinsel ilişki sürecini de kötü etkileyecektir.

3 Aylık Bebeğinizin Doktor Kontrolü

Bebeğinizin diğer aylardaki kontrollerinin bir benzeri de bu ayda yapılır. Boy, kilo, baş çevresi ölçüleri alınır. Ayrıca refleksleri ölçülür. Göz, kulak, boğaz kontrolleri yapılır. Doktorunuz bu ayda da size bebeğinizle ilgili sorular sorarak gelişimiyle ilgili bilgi edinir. Uyuma saati, yeme düzeni gibi. Rotovirüs aşısı bu ay yaptırabilirsiniz. Doktorunuz size bir aşı takvimi hazırlayacaktır.