Deri Ekleri

Kıl Veya Saç: : Kıl folikülü tarafından yapılır. kıl uzunluğu vücudun farklı bölgelerinde değişiklik gösterir.

Yağ Bezleri: Kıl foliküllerinden gelişerek meydana gelirler. Tamama yakını yağ dolu hücreler olan sebositlerden oluşmuştur.

Ter Bezleri: Bütün vücut yüzeyinde bulunurlar. Ter bezlerinin toplam sayısı 2-5 milyon arasında değişir. (ekrin ve apokrin ter bezleri)

Sinirler:: Dermal bileşkede bulunan sinir lifleri genellikle özelleşmemiş ve serbest uçludur.

Kan Damarları::  Derinin oksijen tüketimi çok az olmasına rağmen kan damarları çok gelişmiştir.

Tırnak: Parmak uçlarını koruyan sert keratin tabakasından oluşan deri ekidir. Epidermisin corneum tabakasından saçların uzamasıyla aynı şekil de uzar.

Erkin Ter Bezleri: vücudun ısı düzenlenmesinden sorumludur. Vücutta 2-3 milyon kadar erkin ter bezi bulunmaktadır.

Günlük terleme miktarı 10lt ulaşabilir.  Bunların % 99 su , %0,5 mineral tuzlar, % 0,5 üre ve organik maddeler içermektedir.  Terden kana göre daha az düzeyde glukoz, laktik asit ve civa, alkol, eter bulunabilmektedir. Terdeki üre miktarı kandakine oranla yaklaşık 2 kat fazla amonyak miktarı apokrin ter bezlerindekine oranla 10 kat azdır.

Apokrin Ter  Bezleri: Ter bezi olarak isimlendirilse de asıl görevleri vücut ısı düzenlenmesi değil kişiye özgü kokunun yapılmasıdır. Ekin ter bezlerine göre daha az sayıdadır. Göbek deliği çevresi, koltuk altı ve kasıkta bulunmaktadır. Bu bezlerin kanalları vardır ancak direk deriye açılmaz. Sebase bezin kanalının hemen üzerinde ortak kanala açılmaktadır ergenlik döneminde hormonların etkisi aktif hale gelmektedir.

Hayvanlarda hakimiyet alanının işaretlenmesi, uyarı ve tehlike sinyali, cinsel cezbedici gibi rolleri bulunmaktadır.  Erkin ter bezlerinden 10 kat daha fazla ter yapmaktadır.

Ceruminous Bezler:

Cerumen adı verilen mumsu sekresyon yapmaktadır. Sadece dış kulak yolunda bulunmaktadır dış kulak yolunu yabancı cisimlerden korumaktadır.

Süt Bezleri:

Sadece meme dokusunda vardır.

Sebase Bez:

 Sebase bezler özellikle yüz ve saçlı deride yoğundur. Buna karşın göz kapaklarını kirpiklere yakın kısmında dudakların vermilion alanında, erkek dış üreme organında, göğüs ucunda bulunmamaktadır. Sebum olarak tanımlanan yağ yapmaktadır. Derinin bariyer fonksiyonunu üstlenmiştir. Deriden su kaybını engellemektedir. Salınımı gün içerisinde değişmekle birlikte androjenler arttırmakta östrojenler azaltmaktadır. Aşırı sebum salınımına sebore denilmektedir.

Derinin Yapısında Fiberler:

Derinin yapısındaki fiberler, keratin, kolajin ve elastindir.

Keratin Lifleri:

Epidermal hücrelerde bulunur. Dış ortama karşı alt tabakaları korumaktadır. Ayrıca su tutucu özellikleri nedeni ile dirinin nemini de korumaktadır.

Kollaen Lifleri:

Dermis temel bileşenleridir. Dermisin kuru ağırlığının yaklaşık % 70’ ini oluşturmaktadır. Dermiste oluşturduğu ağ ile deriye güç, gerginlik vermektedir. 3 kollajen 30 yaşında yıkılarak azalmaya başlamaktadır. Kollajen yaşlanma, güneş ve sigara ile deride azalmaktadır. Bunun sonucu olarak deri elastikiyetinin azalması ile ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olmaktadır.

Vücudun anatomik alanlarına bağlı olarak değişmekle birlikte 1 cm2’lik bir deride ortalama 10 kıl follikülü, 15 yağ bezi, 100 ter bezi, yarım metre kan damarları, 2 metre sinir, 3000 adet duyu sinir sonlanması, 200 ağrı algılayan sinir sonlanması, 25 adet basınç algılayan sinir organı, 2 adet soğuk algılayan sinir organı ve 12 adet sıcak algılayan sinir organı bulunmaktadır.