4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artı 4 aylık ise zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin artık farkındasınız. Buda size artık bebeğinizin oyun istediğini anlamanıza yarayacaktır. 4 aylık bebeğinizin uyku düzeni, beslenmesi gibi konular sizler için önemlidir. Bizlerde sizlere detaylı gelişim tablosu hazırladık. Bebeklerde gelişim cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Aşağıdaki tablodan bebeğinizin gelişimini karşılaştırabilirsiniz.

Kız (ortalama) Erkek (ortalama)
4 aylık bebek kilosu 6,1 kg 6,5 kg
4 aylık bebek boyu 61,5 cm 63,5 cm
4 aylık bebek baş çevresi 40,6 cm 41,6 cm

Bebeğiniz bu ay 350 -750 gram kadar kilo alabilir. Artık bebeğinizin doğduğundan bu yana kilosunun iki katına çıkmış olması gerekir. Boyu ise ayda 1,25 cm kadar uzamıştır.  Beyni hızlı bir şekilde gelişimini sürdürür. Baş çapı da aynı boyu gibi 1,25 cm gelişim gösterir. Unutmayın ki bebeğinizin duygusal gelişimi de oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğinizle mutlaka vakit geçirin.

4 Aylık Bebeğinizin Görme Yetisi Ne Kadar Gelişir?

Bebeğinizin görsel izleme yetisi hızla gelişmeye devam etmektedir. Başının üstünde dönen parlak renkli cisimleri seyrederek gülücükler saçabilir.

Bebeğiniz uzak mesafede olan büyük nesneleri heyecanla seyrederek tepkiler verebilir. Ayrıca bebeğiniz yakınındaki küçük parçalara, kırıntılara dahil odaklandığını göreceksiniz.

4 Aylık Bebeğinizin İşitme Yetisi Nasıl Gelişir?

Bebeğiniz artık başını sesin geldiği yönlere (sağa sola) rahatlıkla çevirebilir.  Bebeğiniz sizin sesinizi duyduğunda heyecanla size doğru döndüğünü göreceksiniz.

Aniden başlayan çıngırak sesi, müzik, ya da gürültüde, sesin nereden geldiğini anlamak için gözlerini o yöne doğru çevirir.

4 Aylık Bebeğinizin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğin beyin faaliyeti en hızlı biçimde gelişmeye devam eder. sözcükler anlam ifade etmese de çıkarılan seslere dikkat kesilir. Kendiside bu sesleri çıkarmaya çalışır.

Bebeğinizin en sevimli zamanlarından biri sayılan bu dönemde, bebeğiniz yüksek sesle kahkahalar atar. Bebeğiniz komik hareketlerinize kahkahalar atacak ve sizinde onunla gülmenize tepki verecektir. Birkaç ay içinde bebeğinizin büyük bir mizah anlayışı olduğunu anlayacaksınız.

4 Aylık Bebeginizin Sosyal Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz artık tüm aile bireylerini tanımaktadır. Aile bireylerini gördükçe onlara gülücükler atar. Oyun zamanının geldiğini hareketleriyle belli eder.

Sosyal dünyası geliştikçe iletişim kurma becerisi de gün geçtikçe artacak. Sizlerle ve insanlarla vakit geçirmeye bayılır. Yalnız kaldığında sizi çağıracak çığlık ve ağlamalara hazırlıklı olun.

Bebeğinizin büyük bir kardeşi varsa bebeğiniz onunla vakit geçirmeye bayılacak. Onları karşılıklı koyarak izleyebilir, harika anıları kaydedebilirsiniz.

4 Aylık Bebek Hangi Hareketleri Yapar?

Bebeğinizin becerileri gün geçtikçe artar. Bu ayın sonuna gelindiğinde yüz üstü yatarken kendini dirsek ve ellerinden destekleyerek göğsüne kadar kaldırır.

Bebeğiniz yüzüstü dururken başını yanlara 90 derece kaldırıp çevirebilir.

Sırtına ve yanlarına destek koyarak oturma pozisyonu verdirilebilir. Bu şekilde başını dik tutar ve çevresindeki olaylara tepki verir. Komik hareketler onu güldürür.

Bebeğiniz elindeki ve yakınındaki oyuncağın alınmasına itiraz ederek tepki verir.

Gülüşleri oldukça yüksektir. Bu sizi de mutlu edeceği için sizinde onunla gülmeye başladığını göreceksiniz.

Eline ne geçerse merakla ağzına götürmeye başlar. Bu nedenle etrafında küçük parçalar bulundurmayın. Riskli bir dönem olduğunu bilin.

Bebeğiniz mutluluğunu ve üzüntüsünü sizinle yaşar. Mutluluğunda güler ve sizi de güldürür ama mutsuz olduğunda ağlar. Buda sizin onunla ilgilenmeniz gerektiğini işaret etmektedir.

Bebeğiz ayaklarıyla oynayabilir. Bu onu aynı zamanda güldürür.

Bebeğiniz bir taraftan başka bir tarafa döner. Bu hareketi karnını üstünde veya sırt üstü yatarken yapar.

Bebeğinizin görme yetisi bu ayın sonunda tam anlamıyla tamamlanmış sayılır. Bebek her cismi renkleriyle görür ve tepki verir.

Kendisinin çıkardığı tüm sesleri dinler. Bu ayın sonunda işitme yetisi de tam anlamıyla gelişmiştir.

İlk dişini çıkarabilir. Bu dönemde ise bebeğiniz huzursuzlaşabilir. Ayrıca ateşte görülebilir. Endişe etmeyin.

4 Aylık Bebeğiniz Nelerle Oynayabilir?

Oyuncak bebeğinizin sahip olduğu becerileri geliştirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda oyun oynarken yeni becerilerde kazanır. Bu nedenle çeşitli oyuncaklarla bebeğinizin motor becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Müzik sesi çıkaran oyuncaklar, çıngıraklar ve büyük renli cisimli oyuncaklar tercih edilebilir.

Bebeğiniz her şeyi ağzına götüreceği için ıslanmaktan veya çiğnenmekten zarar görmeyen oyuncakları tercih edin. Sivri uçlu oyuncaklarda tehlikelidir. Yumuşak ve esnek oyuncaklar idealdir.

Bebeğiniz sizinle zaman geçirmekten çok hoşlanır. Onunla karşılıklı oturarak şarkılar söyleyebilirsiniz. Oda size çıkaracağı seslerle karşılık verir. Ayrıca tutacağınız alkışta onu heyecanlandıracak ve kahkahalar atmasına olanak tanıyacaktır.

Bebeğinizin göbeğine dokunarak onu neşelendirebilir, kitap okuyarak ta onunla iyi zaman geçirebilirsiniz.

Kitap seçiminde sayfalarını çevirdikçe öten veya ses çıkaran kitaplar onun hayli dikkatini çeker. Diş kaşıyıcıları, büyük plastik oyuncaklar, renkli ses çıkaran oyuncaklar en sevdiği cinstendir.

Bebeğinizin en sevdiği oyunlardan biride taklitçilik olacaktır. Bebeğiniz çıkan sesleri taklit eder. Sizinde ona eşlik etmeniz onu keyiflendirecektir.

Bebeğinizin banyo saatini de oyun saatine çevirebilirsiniz. Bebeğinizle birlikte banyo yapabilir, böylelikle eğlenceli zamanlar geçirebilirisiniz.

Bebeğinizin Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bebeğinize oyuncak seçerken şunlara dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz küçük nesneleri ağzına götüreceği için kesinlikle kırılmayan, parçalanmayan cinsten olmalı.

Bebeğinizin tutabileceği, sallayabileceği ve rahat hareket ettirebileceği şekilde olmalı. Ağır  ve sivri uçlu oyuncaklar bebeğiniz için uygun değildir.

Kolay temizlenebilir olması hijyen açısından oldukça önemlidir.

Bebeğinizin oyuncağı kesinlikle yumruğundan büyük olmalıdır.

Boynuna asabileceğiniz oyuncaklar bebeğinizin boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür oyuncaklardan uzak durun.

Yüksek sesli oyuncaklarda bebeğinizin duyusuna zarar verebileceği için bu tür oyuncaklardan da uzak durun. Ses kalitesi her zaman önemlidir.

4 Aylık Bebeğinizin Gelişiminde Yapmanız Gerekenler?

En önemli gelişimi için yapmanız gereken bebeğinizle vakit geçirmenizdir. Ona huzurlu bir ortam sağlamak için ona gülümseyin. Bebeğinizle konuşun bu bebeğinizin gelişiminde büyük rol oynar. Bebeğinize hikayeler anlatın.

Ses çıkaran, renkli oyuncaklar duyularının gelişimine büyük katkı sağlar. Bu nedenle bu tür yumuşak oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu tür oyuncaklarla oynarken yapacağı tüm hareketleri videoya çekebilir, ileride bir anı olarak saklayabilirsiniz.

Banyo yaparken kullanabileceği plastik ve ses çıkaran oyuncaklar seçebilirsiniz.

Bebeğinizin en büyük gelişimi mutlu ve huzurlu ortamlarda gerçekleşeceğini unutmayın. Onunla geçireceğiniz her zaman önemlidir. Onunla gülmeniz, onu güldürmek için yapacağınız komik surat hareketleri onun gelişimi için büyük önem taşır.

Onu desteklerle oturttuğunuzda başını dik tutmayı başarabileceği bir dönem olması onun denge duygusunun gelişmesini sağladığını bilin. Bu şekilde oturması aynı zamanda sırt kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır.

Bebeğinizle yapacağınız 5’er dakikalık egzersizlerde oldukça önemlidir. Bu bebeğinizin fiziksel ve kas gelişimini destekler. Yapacağınız basit hareketlerden örnek vermek gerekirse; sırt üstü yatan bebeğinizin kollarını yavaşça başının üstüne ve aşağıya indirerek yapabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bacaklarına da farklı hareketler yaptırabilirsiniz.

4 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizi en az 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle belirli zamanlarda bebeğinizi düzenli emzirmelisiniz.  Bu dönem bebeğinizin emzirme anında kolaylıkla dikkatinin dağılması olanağı verir. TV sesi, müzik sesi vb. sesler dikkatini dağıttığı için onlara bakmak isteyecektir. Siz bu dönemlerde emzirme işini gürültülü ortamlarda yapmayın.

4 Aylık Bebekler Hangi Sıklıkla Beslenmeli?

Bebeğiniz büyüdükçe emzirme sıklığı azalır. Gün içinde 5 veya 6 olabilir. Bebeğiniz geliştikçe acıktığını kolaylıkla size belli edecektir. Sizlerde bebeğinizin bu hareketleriyle beslenme saatlerini belirleyebilirsiniz. Bu dönemlerde annenin de kendini düzenli ve dengeli beslenmesine dikkat etmelidir.

4 Aylık Bebek Beslenirken Neden Huysuzlanır?

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin beslenme sırasında sütünüzün tazyikli gelmesi verilebilir. Bu sizin bebeğiniz için geçerli ise sütünüzü önceden biraz sağmanız gerekir.

Emzirme esnasında bebeğin yanlış pozisyonla emzirilmesi bebeğin huysuzlanmasının başka bir nedeni olabilir. Bunun dışında ağzında oluşan pamukçukta ayrı bir nedendir. Bunu önlemek için bebeğinize emzirmeden önce bir çay kaşığı su vermeniz, emzirme öncesi ve sonrası göğsünüzün temizlenmesi, pamukçuğun önlenmesi için önemlidir.

4 Aylık Bebeğinize Ek Gıda Verilebilir mi?

Anne sütünün yetmediği durumlarda ek gıda olarak mama verilebilir. Katı gıda bu dönem uygun değildir.

4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bu dönemde sizlere bebeğinizi her ağlamada kucağınıza almamanızdır. Bunun tersini yaptığınızda bebeğiniz bunu alışkanlık haline getirecektir. Bu dönem aynı zamanda uyku düzenin başladığı dönemdir.

Her anne bebeğinin uyku eğitimini, gündelik yaşantısına uygun olarak belirleyebilir. Örneğin bebeğinize her gün banyo yaptırıyorsanız, banyo sonrası kısa bir masajdan sonra rahat bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz.  Eğer her gün banyo yaptırmıyorsanız beslenme sonrasında rahatlatıcı bir müzik ve giysiyle bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize farklı bir uyku zamanını şu yöntemle de sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz uykusunun geldiğini huysuzluğuyla belli eder. Bunu belirtmeye başladığında onun yatağına yan yatırın ve hafif bir tonda ninni söyleyin. Bu onu sakinleştirip güzel bir uyku çekmesini sağlayacaktır.

4 Aylık Bebekler Kaç Saat Uyur?

Bu aylarda bebeklerin günde 15 saat uyumaları normaldir. Geceleri bu saat 6 ile 8 saat arasında değişiklik gösterir. Bazı bebekler ise 10 saat ve üzeri uyuyabilir. Fakat bu durum her bebek için farklıdır. Gündüz uyku zamanı ise günde 3 – 4 kez 1 veya 2 saat olarak değişiklik gösterir.

Bebeğiniz gece 1 veya 2 kez uyanabilir. Bu zaman diliminde bebeğiniz açıkmış olabilir. Onu tekrar emzirerek uyutabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Hangi Aşıları Olur?

Bebeğiniz 2 aylıkken karma, pnömokok ve rotavirus aşıları yaptırdıysanız, bu ay bu aşıların 2. dozu yaptırılmalıdır. İshal aşısı, rotavirus aşısı geçen ay yaptırmadıysanız bu ay onları yaptırmalısınız.

4 Aylık Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğin Diş Çıkarması

Bebeğinizin diş çıkarması bu ay yaşanabilir. Erken diş çıkarması sizin ve eşinizin diş çıkarma dönemiyle aynı olabilir. Bu nedenle hazırlık olmakta fayda vardır. Bebeğiniz diş çıkarırken huzursuz olabileceği gibi kolayda çıkarabilir.  Bebeğiniz 5 veya 6. ayda da diş çıkarabilir. Diş çıkaracak bebekte şu değişikler yaşanır.

Ağzı sulanır. Bu sırada bebeğinizin yüzünde döküntüler yaşanabilir. Ağız sulanması haftalar sürebilir.

Bebeğiniz diş etlerini rahatlatmak için eşyaları ısırmaya çalışır.

Bebeğiniz gece veya gündüz ağlama ve huysuzluklar yaşayabilir.

Dişinden dolayı beslenmeyi reddeder.

Düşük ateş ve ishal gözükebilir.

Bebeğiniz kulağına asılır ve ağrılı yanının yanağını ovmaya çalışır.

4 Aylık Bebekler Neden İshal Olur?

Bunun birkaç nedeni olabilir.

Bebeğinizin ishali kusmayla birlikte ise ve bu durum 1 – 2 gündür devam etmekte ise bağırsaklarında virüs enfeksiyonu olabilir.

Anne üşütmüşse bunu emzirme esnasında bebeğine geçirmiş olabilir.

Diş çıkarmaya başladığında geçici bir süre bu durum yaşanabilir.

Bu zamanlarda bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz. Doktorunuzda muhtemelen bunu önerecektir.

4 Aylık Bebekler Neden Kabız Olur?

Mama ile beslenen çocuklarda kabızlık anne sütü ile beslenen bebeklerden daha fazladır. Kabızlığın diğer bir nedeni de bebeğin sindirim sisteminin az çalışmasına bağlı olabilir. Bebeğiniz dengesiz besleniyorsa, çeşitli hastalıkları varsa bunlarda kabızlık için bir nedendir. Bunun en büyük engeli ise anne sütüdür.

Bebeğinizin Masajı Nasıl Olmalı?

Bebeğinize 2 veya 3 aylıkken masaj yapmadıysanız, bu ay kolaylıkla yapabilirsiniz. Bebeğinize banyosundan sonra bebek yağı ile belli bir süre masaj yapabilirsiniz. Masajı göğüs, karın ve sırt olarak uygulayabilirsiniz. Yuvarlak ve yumuşak hareketler bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır.

Bebeğinizin Baş Parmağını Emmesi

Bebeklerin bir çoğu parmağını ağzına götürerek emer. Bazı bebekler anne karnında bu alışkanlığa başlamış olabilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de bebeğinizin kendini sakinleştirmek için yaptığı tahmin edilmektedir. Bebekler baş parmağını uykuya daha kolay dalmak için kullanır. Parmak emme hareketi diş yapısının bozabilir. Bunun önüne geçebilmek için 5 yaşından önce parmak emmeyi bıraktırmak gerekir.

Bebeğiniz Kilolu ise Daha mı Sağlıklıdır?

Çevremizde kilolu bebeğin daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir. Oysaki kilo her zaman için bir risktir. Bebeğinizin kilolu mu yoksa tombul mu olduğunu ayırmanız gerekir. Bunun için bebeğinizin hareket etme yetisine bakmalısınız. Bebeğiniz hareket ederken zorlanıyor mu? Kilosu boyuna oranla daha mı hızlı gelişiyor? Sorularına öncelikli olarak cevap verin. Bu sorunun cevabı evetse, bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmelisiniz. Ayrıca onu gereğinden fazla beslemeyin.

Anne Sütü İle Beslenen Bebekler Mama ile Beslenen Bebeklerden Daha Zayıf mıdır?

Anne sütü ile beslenen bebekler, emzirmenin başında az yağlı, düşük kalorili süt ile beslenirler. Emzirme devam ettikçe süt yağlı ve yüksek kalorili olarak gelmeye devam eder.

Emzirme sırasında oluşan bu sıralama bebeğin iştahını bastırır ve tokluk hissi mesajını beyne iletir. Bu anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az kilo sorunu yaşatır.  Bu hazır mamalarda olmadığı için bebek doyduğunu anlamaz ve sürekli olarak verileni yemeye devam eder.