5 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

5 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

5. ayına gelen bebeğiniz hızlı şekilde büyüyor ve gelişiyor. Bebeğiniz yabancıları ve aile bireylerini tanıyor ve tepki veriyor. Bebeğinize uzaktan seslendiğinizde neşeli çığlıklar atıyor ve sevimli hareketler yapıyordur.  Bebekler 5. Ayında çevresine olan dikkatini arttırır. Sesin geldiği yönü arar buda sizi güldürecektir. Bebeğiniz iyice güçlenmeye başlamıştır. Bu nedenle elinizdeki oyuncağı kapma yetisi artar. Sesli oyuncaklar ona keyif verir. Görme yetisi hızla gelişmeye devam eder. Başını dik tutma artık onun kontrolündedir. Parlak renklerin dışında farklı renklerin yakın tonları da ayırt edilmeye başlanmıştır. Bebeğiniz küçük nesnelere karşı ilgisini arttırmıştır. Örnek vermek gerekirse; küpe, yüzük, toka, boncuk verilebilir.  


5 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?


Her geçen gün bebeğiniz farklı şekilde kendini geliştirmeye devam etmektedir. Bu ay bebeğinizin en zevkli zamanlarında biridir. Etrafında olan biten her şeye dikkat eder. Seslere karşı hamle yaparak bu seslere karşılık verir. Bebeğinizin bu aylarda sizinle güzel ve anlamlı vakit geçirmesi psikolojisinin gelişiminde büyük etkisi vardır. Huysuzlandığında sakin konuşmalar onu sakinleştirebilir. Yüksek sesli gürültüler çıkarabilir ya da ağlayabilir. İsmiyle ona seslendiğinizde tepki vermeye başlar ve gülücükler atar.


5 Aylık Bebekler Nasıl Beslenir?


Unutmayı ki bebeğinizin ilk 6 ayı anne sütü önemlidir.  Bebek bu süre içinde anne sütü ile besleniyorsa suya bile ihtiyaç duymaz.  Fakat anne sütünün yetmediği evrede mamalar tek çare görülebilir. Mama ile beslenmeye başlayan bebeklerinize suda vermenizi öneririz. Doktorunuz önderliğinde anne sütü yetmeyenler için az miktarda ek gıda kullanılabilir. Doktorunuz bu kararı gerekli gördüğünde verir. Unutmayın ki size yetersiz gelen emzirmeler bebeğiniz için yeterli olabilir. Onun gerekli olan besini alması gelişimi için etkilidir. Bebeğiniz doymadığını huysuzluğu ile size belli edecektir.


Bebeğe 5. Ayda Hangi Ek Gıdalar Verilebilir?


İlk 6 ay anne sütü önerilse de bazı istenmeyen durumlarda yaşanabilir. Anne sütü yetersiz kalabilir. Mama içmek istemeyebilir. Böyle durumlarda doktorunuzun tavsiyesiyle bazı ek gıdalar bebeğinize verilebilir. Bunlar yoğurt,  pirinç unu olabilir. Tabi bunları başlangıç olarak kaseler şeklinde değil de küçük ölçüler şeklinde tercih edin. Bebeğinizin zorlanmaması açısından bu önemlidir.


5 Aylık Bebeğinizin Oyuncakları Nasıl Olmalı ?


Oyuncaklar bebek gelişiminde büyük etkiye sahiptir. Onların oyuncaklarla vakit geçirmesi motor becerilerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda zihinsel gelişim de bu sayede hız kazanır. Bebeğiniz bu ayda oldukça meraklıdır ve tüm cisimleri ağzına götürür. Bu nedenle küçük nesneli, sivri uçlu, sert, parçalanabilen, kopabilen oyuncaklar tercih etmeyin. Bunlar riskli ve tehlikelidir. Bunlar yerine bez ya da plastik oyuncaklar, ses çıkaran kitaplar, birbiri içine geçen kutu ya da halkalar, oyun halıları, sesli ve hareketli oyuncaklar onun için uygundur. Ayrıca tüm oyuncakların hijyenine ve sağlığı tehlikeye sokmayan ürünlerden tercih etmeyi unutmayın.


5 Aylık Bebekte Gözlenen Hareketler Nelerdir?


Uzanma hareketinin yapılabilmesi ve uzandığı noktalarda istediği nesnelere dokunabilmesi.

Yeni gördüğü nesneleri ağzına götürerek onu tanımaya çalışması.

İnce motor becerileri bu ayda da hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder.  Ellerini daha iyi şekilde kullanır. Nesneleri rahatlıkla yakalar. Hafif nesneleri rahatlıkla çevirir ve onlarla oynar.

Aynı anda birçok eylemi gerçekleştirmeye başlamıştır. Örneğin televizyona bakarken oyuncağı ile de ilgilenebilir.

Bebeğiniz diş çıkarma sürecinde ise damağı kaşınabilir ve diş kaşıyıcısıyla bu işlevi gerçekleştirebilir.

Sallama hareketiyle birlikte sizlere gülücük ve çığlıklar atabilir.

Yüz üstü yattığı yerde eliyle kendini rahatlıkla beline kadar kaldırabilir. Kendini rahatlıkla çevirebilir.

Destekli bir şekilde oturabilir.

Aynada kendini fark ederek basit sesler çıkararak dil gelişimini sürdürür.

Çevresinde duyduğu seslere tepki gösterir ve dikkatli bir şekilde dinler.


5 Aylık Bebeklerin Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler


Bebeğiniz bu dönemde herhangi bir nesneye uzanabilir ve bilinçli bir şekilde eline alarak ağzına götürebilir. Bu nedenle çevresinde tehlike uyandıracak cisimler bırakmayın. Küçük parçalı nesneler, kırılabilecek nesneler, kolay parçalanabilen nesneler tehlikelidir.

Bebeğiniz bu ayda ayağını ağzına rahatlıkla götürebilmektedir. Buda keşfetme yetisini hızlandırır.

Bebeğiniz artık oyuncaklarını tanır. Oyuncağının küçük bir parçasını görmesi bile onu tanımasına yeterli olur.  

Ayna karşısında görüntüsünü tanımaya ve kendisine gülümsemeye başlar. Aynanın karşısında onunla konuşabilir, onu kendisine tanıtabilirsiniz. İzleyeceğin görüntü sizi neşelendirecektir.

Bu dönemdeki bebekler yüzler arasında ayrımı yapabilmekte ve yabancıları ayırabilmektedirler.

Tek heceli seslerin çıkmaya başlaması bu dönemde kendini gösterir.  Seslere karşı tepkisi artmıştır. Küçük tıkırtılar, fısıltılar bile dikkatini çeker.

Minik cisimleri görmeye başladığı için onlara dokunmak ister.

Yuvarlanarak kendini döndürmeyi başarırlar. Yattıkları yerde ters dönebilir ve kendini düzeltebilirler.  Bu nedenle bebeğinizi yattırdığınız yerde önlemler almalı korumasız çok yüksek yerlerde yatırmamalısınız.

Bebeğiniz sizi biberonla gördüğünde besleneceğini bilir. Heyecanlı bir şekilde size doğru hareketlenir. Duygularını size rahat bir şekilde gösterir.

Dişleri yüzünden damağı kaşınabilir. Kaşıma işlemini diş kaşıyıcısı ile kendisi yardımsız yapabilir. Kendi oyuncaklarını rahatlıkla elinde tutar, sallar ve ağzına götürür.

Bebeğiniz bu ayda farklı müzikleri anlar ve tepki verir. Onunla bu aylarda dans edebilirsiniz. Bu bebeğinizin güzel vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Bebeğiniz kucakta rahat bir şekilde oturur. Koltukta ise destekli olarak bu işlevi gerçekleştirir.

Bebeğiniz bu aylarda yabancılardan korktuğu için tepki verebilir. Tepkisin yüksek sesli ağlama şeklinde gösterir. Ani seslerden de korkabilir.


5  Aylık Bebeklerde Dinleme Nasıl Olmalı?


Bebeğinizin ilgiye her zaman ihtiyacı vardır. Onunla müzik dinleyerek farklı ritimleri ayırt etmesine yardımcı olabilirsiniz. Onu kucağınıza alarak dans etmeniz onu mutlu edecektir. Bunu yaparken sakin ve yavaş davranmayı unutmayın. Onunla geçireceğiniz her zaman aslında onun dinlenmesine de yardımcı olmaktadır.  Bebeğinize fısıltılı konuşmalar yapmak, şarkılar söylemek onu sakinleştirecek ve dinlendirecektir.


5 Aylık Bebeklerde Sosyal Yetenekler


Oyun halınız varsa bebeğinizi bu halının üzerine koyabilirsiniz. Bebeğiniz bu halı üzerinde bulunan renklere tepkiler verecektir. Ayrıca etrafına koyacağınız zararsız oyuncaklarla da keyifli zamanlar geçirir. Bebeğiniz bu halı üzerinde serpiştirdiğiniz uzak oyuncaklara uzanmaya çalışır. Renkler ve çeşit farklılığı ilişkisi kurar. Buda algısının gelişimine büyük katkı sağlar.  .Kendisini rahatlıkla ifade eder. Yabancı kişilere karşı tepkiler verir. Sizi biberonla gördüğünde gülücükler saçarak besleneceğini anlar.  Ayna karşısında bebeğinizi kendisine ismiyle tanıtabilirsiniz.  Kollarını, yüzünü, bacaklarını aynada ona göstererek tanıtın.  Bu bebeğinizin gelişiminde büyük rol oynayacaktır.


5 Aylık Bebeklerdeki Diğer Önemli Değişiklikler


Bebeğiniz bu ayda oldukça fazla hareketleneceği için kesinlikle onu tek başına bırakmayın. Onu yatırdığınızda koruma alanı mutlaka oluşturun. Bebeğiniz bu aylarda sağa ve sola rahatlıkla dönebileceği için yatırdığınız yerden düşebilir. Bu aylarda ebeveynler bebeklerinin yeterli beslenmediğini düşünür. Bu nedenle ek gıda vermek isterler. Unutmamanız gereken en önemli noktalardan bir tanesi 6 ay boyunca mutlaka sütünüz yetiyorsa bebeğinizi emzirmenizdir. Mama kullanan ebeveynler için ise doktor kontrolünde bazı ek gıdalar verilmeye başlanabilir.

Bebeğiniz gelişimini takip eden biçimde nesnelere uzanır ve diğer aylara oranla daha rahat kavrar. Refleksleri daha bilinçlidir. Oyuncakların tanır. Örtülerin altındaki nesneleri fark eder. Diş kaşıntısı başladıysa mutlaka bir diş kaşıyıcı temin edin. Bebeğiniz oynadığı her oyuncağı belli bir süre salladıktan sonra ağzına götürecektir. Bu nedenle hijyen kurallarına dikkat edin. Bebekler bu aylarda oturmayı severler. Bu işlevi kucağınızda gerçekleştiriyorsanız bu durumdan daha da hoşlanacaktır. Bebeğinizi kollarından tutarak kaldırdığınızda dik durmaya çalışacaktır. Bu pozisyonda adım atma hamlesi de yapabilir.


5 Aylık Bebeklerin Olması Gereken Aşıları


Bu ayda bebeğinizin olması gereken bir aşı yoktur.