6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak gelişimine hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu ayda bebeğinize ek gıda takviyesi yapmaya başlayabilirsiniz. Bunları yaparken doktorunuzun tavsiyesini mutlaka alın. Aşağıda bebeğinizin kilo, boy ve baş çevresi verilmiştir. Sizlerde bebeğinizin ölçülerin değerlendirebilirsiniz.

Kız (ortalama) Erkek (ortalama)
6 aylık bebek kilosu 7,25 kg 7,70 kg
6 aylık bebek boyu 65,5 cm 67 cm
6 aylık bebek baş çevresi 42,2 cm 43,3 cm

Bu ay bebeğinizin büyümesi biraz yavaşlar. Bunun nedeni 7 ile 12 ay arasında gelişim, ilk 6 aya nazaran daha yavaşlamasıdır. Bebeğiniz bu ay içinde 450 – 800 gram kilo alır. Ayrıca boyu ve baş çapı da 1,25 cm kadar uzama gösterir.

6 Aylık Bebeğin Görme Yetisi Nasıl Olur?

Bebeğiniz artık daha rahat bir şekilde nesneleri görebilir, takip edebilir.

6 aylık bebeğinizin derinlik algısı artar.

Dik oturabilme becerisi artmıştır.

Gözleriyle istediği şeylere çevirerek farklı renk tonlarını ayırt etmeye çalışır.

Karmaşık görselleri anlayabilir ve onları inceleyebilir. Sizinle renkli kitaplara bakarken büyük keyif alacaktır.

6 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi Nasıl Gelişir?

Artık bebeğiniz seslere tepki veriyor başını gürültülerin geldiği yöne hızlıca çevirebiliyor.

Bebeğinizin gün geçtikçe hafızası gelişiyor ve erkek kadın seslerini ayırt edebiliyor.

Aile bireylerini rahatlıkla tanıyabiliyor.

6 Aylık Bebeğin Dokunma Yetisi Nasıl Gelişir?

Bebeğiniz kendi bedenini incelemeye başlamıştır. Ona dokunarak kıvrımlarını tanımaya çalışır. Ayak parmaklarına, burnuna, yanaklarına dokunarak onları tanır ve siz isimlerini söyledikçe hafızasına kaydetmeye başlayacaktır.

Bebeğiniz dokulara ve biçimlere dokunarak keşfetmeye devam eder.

6 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğiniz kendi kimliğini yeni yeni bulmaya başlar. Belli organlarına dokunarak isimlerini söylemeniz onun kendini tanımasına yardımcı olacaktır.

Dünyayı keşfetmeye başlar. Başkalarıyla etkileşim kurabileceğini fark eder ve varlığını keşfetmeye başlar.

Belleğinin kapasitesi genişledikçe kendince yaptığı deneyimleri sonuçlara bağlar. Yumuşak zeminler, sert zeminler, belli derinlikler artık onun bilincindedir.

6 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğinizin en keyifli zamanlarındasınız. Onunla oyun oynamak ve ilişki kurmak sizin ve bebeğinizin bağlarını güçlendirir. Bu dönemde yüz ifadenizi okumaya ve sizi taklit etmeye başlar. Buda sizin eğlenceli zamanlar geçireceğinizi gösterir.

Bebeğiniz oyuncakları arasında tercih yapmaya başlar. Sizde sevdiği oyuncağı keşfettiğinizde ona katılabilirsiniz. Sizinle oynarken kıkırdama ve yüksek sesle gülmesine hazırlıklı olun. Çünkü siz ondan daha fazla güleceksiniz.

İşlerinizi yaparken onun sizi izlemesine olanak tanıyın. Bu onun sosyalleşmesine yardımcı olacaktır.

6 Aylık Bebekler Neler Yapar?

 • Küçük cisimleri parmakları ile yakalayabilir.
 • Yüzükoyun uzanırken elleri ile oturur pozisyona geçebilir.
 • İki heceli basit kelimeler söylemeye başlar. Bu heceler genelde tekrar eden hecelerdir. Baba, mama gibi
 • Elindeki nesneyi bir elinden diğer eline kolaylıkla geçirebilir.
 • Destekli bir biçimde oturabilir. Eşyalara tutunmaya başlayabilir. Yürüteçte kısa süreli olarak bırakabilirsiniz.
 • Ayak parmaklarıyla oynarken keyif alır.
 • Düşürdüğü eşyaların ya da attığı oyuncakların arkasından kısa bir süre bakabilir.
 • Yatırırken korumasız asla yatırmayın çünkü yuvarlanmaktan çok keyif almaya başlamıştır. Yüz üstü yatarken sırt üstüne doğru döner ve sesler çıkarmaya devam eder.
 • Tanıdığı kişilere sesler ve gülücükler atar. Onlarla oynar.
 • Sesinizin tonunu anlayabilir. Onunla konuşurken yumuşak ses tonları kullanmanız önemlidir.
 • Başını bağımsız bir şekilde istediği yöne çevirir.
 • Düşürdüğü oyuncağın ona verilebilmesi için ağlar, bağırır.
 • Yüzünüzle oynamaktan büyük keyif alır. Fakat saç yolmak onun için oldukça zevklidir.
 • Her bebekte aynı ilerlemeler olmayabilir. Endişe duymayın. Her bebeğin gelişimi farklı olabilir.

6 Aylık Bebeğinizin Oyuncağı Nasıl Olmalı?

 • 6 aylık bebeğiniz dik oturmaya başlayabildiği için daha rahat oyun oynar. Motor becerileri hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Duygusal olarak sizlerden etkilenme döneminde. Eğlenme ve keşif olanağını birbirinize tanıyın.
 • Renkli ve sesli kitaplar okumak onun için oldukça keyiflidir. Okuduğunuz kitapları dinlerken kelimeleri tekrarlamak isteyecektir.
 • Bedensel oyunları başını dik tutabildiği için rahatlıkla oynayabilir. Kucağınızda onu hoplatmanız onun çok hoşuna gidecektir. Onu hoplatırken eğlenceli şarkılarda söyleyin. Bu onu keyiflendirecektir.
 • Yerde yuvarlanan cisimler dikkatini çeker. Özellikle top sevdiği oyuncaklardandır. Emekleme yavaş yavaş başlar ve yuvarlanan topun arkasından gitmek isteyecektir.
 • Dokunduğunda ses çıkaran oyuncaklar işitme duyusunu geliştirecektir. Özellikle beğendiği müziği tekrar duymak için aynı noktaya basmaya çalışır.

6 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

 • Fiziksel gelişimini geliştirmek için destekli oturmaya devam edin.
 • Kısa süreli yürüteçte bırakabilirsin.
 • Tutunmasına ve uzanarak kendisine zarar vermeyen eğlenmesine izin verin.
 • Ayna karşısında ya da yatırdığınız yerde göz, el, burun gibi uzuvlarını gösterin. Gösterirken onunla konuşun. Kısa ve yumuşak ses tonuyla konuşun. Bu şekilde onun dikkatini çekerek anlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Çok sevdiği oyuncağı onun gözünün önünde kolay yerlere saklayın ve bulmasına olanak verin. Bu onu gelişimine büyük katkı sağlar.
 • Ona aile resimleri göstererek yumuşak ses tonuyla bireyleri tanıtın. Kısa cümleler kurmanız önemli.

6 Aylık Bebekler Nasıl Beslenir?

6 aya kadar yeterli gelen anne sütü bu aydan sonra ek gıdalarla bebeğinizin daha çabuk gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu ayla birlikte artık yavaş yavaş yoğurt, yumurta sarısı gibi ek gıdalar verilebilir.

6 Aylık Bebeklerin İlk Gıdaları Neler Olmalıdır?

Bebekler için hazırlanan özel ekmekler, kabak ( bal kabağı da yeşil kabak da olabilir.), tatlı patates, yoğurt, havuç, elma, muz, şeftali, armut püresi, yumurta (rafadan), yağsız kuzu eti, kıyma, kefir verilebilir.

Bebeğinize sebze çorbaları da hazırlayabilir. Meyve ve sebze suları hazırlayıp bebeğinize verebilirsiniz.

İlk olarak bebeğinizi arpa ve yulafla tanıştırabilirsiniz. Daha sonra sebze yemeklerine geçebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim meyvelerden püre yapabilirisiniz. Az tatlı gıdalara da geçiş yapabilirsiniz.

Hazırladığınız yiyecekler 7. aya kadar yumuşak tutun. Bebeğiniz geliştikçe kıvamını koyulaştırabilirsiniz.

Bebeğinize et suyundan çorbalarda hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltı ettirirken rafadan yumurta, peynir, zeytin verebilirsiniz. Tabi ki yavaş yavaş geçiş yapmalısınız.

6 Aylık Bebeklerin Beslenme Listesi

Tatlandırılmamış Yoğurt veya Kefir: Süte yakın bir tat ilk alıştırma döneminde önemlidir. Bu sebepten dolayı yoğurdu ve kefire biraz şeker katarak yedirebilirsiniz. Ayrıca yoğurdu hazır almak yerine kendinizin yapmasını öneririm. Bu bebeğiniz için daha besleyici olacaktır.

Tatlı Gıda: Ek gıda önerilerimizden biridir. Elma, muz püresi bebeğiniz için hem besleyici hem vitaminli bir besin öğesi olacaktır. Bebeğiniz bu tatlı gıdayı diğer gıdalardan daha fazla isteyebileceği için sebze ve tahıl gibi gıdalardan sonra vermenizi öneririz.

Sebzeler: Tatlı gıdalardan önce geçilmesi gereken bir besin öğesidir. İlk olarak bizlerin size tavsiyemiz havuç ve tatlı patatesi tercih etmenizdir. Daha sonra bezelye, fasulye vb sebzelere geçebilirsiniz.

Bebeğinizin Ek Gıdalara Alerjisi Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bunun için yapmanız gereken en önemli şekil, 3 gün üst üste aynı gıdayı vermenizle ortaya çıkar. Ancak bu şekilde o besine alerjisi olup olmadığını anlarsınız.

Eğer tepki gösterirse bir iki hafta daha bekleyin ve ondan sonra tekrar bir deneme yapın. Aynı tepkiyi verip vermemesi önemlidir. Tepkiyi 2 ya da 2 den fazla gösterirse bebeğiniz verdiğiniz besine alerjik reaksiyon gösteriyor demektir. Bu konuda mutlaka doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Bebeğiniz her besin için aynı reaksiyonu gösterirse şunu bilmelisiniz. Ek besinler bebeğiniz için henüz erkendir. Bir ay daha beklemenizde yoğurt gibi besinleri sadece devam etmenizi tavsiye ederim.

6 Aylık Bebeğiniz Ek Gıda Olarak Ne Tüketmemeli?

Bebeğinizin ek gıdalar verirken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekir. Bal bunların başına gelmektedir. Balın içinde bulunan Clostridium Botulinum denen bakterinin bebeklerde hastalık riski taşıdığını bilmelisiniz. Bir yaşından önce kesinlikle bal vermeyin. Bunun yanında yumurta akı, portakal, inek sütü, domateste vermeyin. Portakalın içinde bulunan asit bebeğinizin midesini rahatsız edecektir. Diğer verilmemesi gereken besinlerde bebeğinizin vücudunda kızarıklıklara neden olur. Bebeğinize hazırladığınız besinlere tuzda koymayın.

Bebeğiniz Ne Zaman Biberonu Tutabilir?

 6. ayın içerisinde bulunan bebekler biberonu tutmaya başlayabilir. Bebeğinizin elleri artık güçlenmiş ve belli ağırlıkları kaldırabiliyor durumdadır. Bu aylarda bebeğiniz nesneleri daha rahat kavrar. Bunlardan bir tanesi de biberonu veya bardağıdır. Bunları yaparken bebeğiniz mutludur. Sizde bu keyifli anları izlerken mutlu olacaksınız.

Biberonunu tutarken ilk başlarda sağa sola dökecek ve hatta biraz zorlanacaktır. Arada elinden düşürmesi ve onu sizden istemesi de yaşanacaktır. Bebeğiniz henüz oturma pozisyonunda biberonunun tutma yetisine sahip değil. Yatar pozisyonda bunu daha rahat yapar. Kullandığınız biberonun bebeğinizin iki eliyle kavrayabileceği şekilde olması da önemlidir.

Bebekler Bardak veya Fincan Kullanmaya Ne Zaman Başlar?

Biberon tutmayı başaran bebeğiniz artık yavaş yavaş fincan tutmaya geçebilir. Mama sandalyesinde oturtmaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz taşıyabilecek ağırlıkta kaşık tutabilir. Basit plastik bardak kavrayabilir.  Bardak tercihinizi yana yatırdığında akmayan şekilde seçmenizde önemli. Piyasada bulunan ses çıkaran oyun bardakları da tercih edebilirsiniz.

Bardağıyla bir şeyler içmek isterken etrafını ve üstünü kirletebilir. Bu yüzden su geçirmeyen cinsten önlük kullanmanız önemli.

Bebeğiniz ayrıca sizin elinizde bulunan bardağı ve fincanı kapmaya çalışabilir. Bu sebepten dolayı yakınında sıcak içecekler içmemenizi öneririm.

Unutmamanız gereken tek nokta her bebeğin gelişiminin farklı olduğudur. Bebekler gelişim dönemlerinde bazı şeyleri reddedebilir. Bardak tutmak gibi. Bu tür durumlarda onların gelişimi için 1 veya 2 aya yakın bekleme ısrarcı davranmayın.

6 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?

6 aylık bebekler gece 12 saat uyuyabilirler. 14 saat uyuyan bebeklerde olabilir. Bu dönemde bebeklerin bu uyku düzenine girmesi sizin hayatınızı kolaylaştırır.

6 Aylık Bebekler Hangi Aşıları Olur?

Karma Prömokok Rotavirüs Hepatit B
3.doz 3. doz 3. doz 3. doz

•          Bebeğinize ishal aşısı da denen rotavirüs aşını Rotarix markadan yaptırdıysan 3. doz yok demektir.

•          Aşı sonrası bebeğinizin kolunda şişlik olmamasına rağmen aşının yen etkileri ile karşılaşabilirsin. Eğer bebeğinizin ateşi yükselirse hemen doktorunuza başvurun.

6 Aylık Bebeklerde İlk Diş Kutlama Zamanı

Bebeğinizin ilk dişi çıkıyor olabilir. Peki bunun için neler yapacaksınız? Diş buğdayı kutlaması, hediyeler, pastalar, davetler her şeyi ayarlamaya başlayın. Bebeğinizin ağzı sık sık sulanıyorsa arada bir kontrol edin. İlk dişi kim görürse unutmayın o hediyeyi hak etmiş demektir.

6 Aylık Bebek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz anne sütünün dışında ek besinlerde aldığı için dışkısında renk değişikliği olabilir. Kokulu ve koyu renkli olması normaldir. Artık bebeğiniz büyüyor demektir.

Bebeğinize Ayakkabı Almalı mısınız?

Yürümeye başlamadığı için her hangi bir ayakkabı almanıza gerek yok. Havalar çıplak ayaklı olmasına olanak tanıyorsa sorun olmaz. Ama favalar soğuksa altı keçeli patikler, kalın çoraplar yeterli olacaktır.

Bebeğinizi Nasıl Yıkamalısınız?

 • Bebeğinizi büyük küvette yıkamanız oldukça zordur. Bu nedenle bebek küveti daha uygun olacaktır.
 • Bebeğinizi küvete oturtabilir, yanına sevdiği oyuncaklar koyabilirsiniz.
 • Bebeğinizi yemeyin hemen arkasından yıkamayın.
 • Bebeğinizi üşütmemek için küvetin belli bir ölçüsüne kadar dirseğinizle yakmayacak sıcaklıkta su doldurun.
 • Bebeğinizin giyineceği kıyafetleri önceden hazırlayın. Banyodan sonra iyice kurulayın ve bebek yağı ile kısa bir masaj yapın. Giysilerini giydirdikten sonra bebeğinizi emzirebilir uzun ve rahatlatıcı bir uyku çekmesine yardımcı olabilirsiniz.