6 Aylık Bebeklerde Uyku

6 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıldır?

6 aylık bebekler gece 12 saat uyuyabilirler. 14 saat uyuyan bebeklerde olabilir. Bu dönemde bebeklerin bu uyku düzenine girmesi sizin hayatınızı kolaylaştırır.

Bebeğiniz Hala Çok Fazla Uyumuyorsa Ne Yapmalısınız?

Bunun en önemli nedeni siz olabilirsiniz. Bebeğiniz her ağladığında onu sallıyor, emziriyor ya da ninni söylüyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur. Bu bebeğinizin size bağımlılığının armasından başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. Onun yerine yanına ilk başlarda giderek, kendi başına uyumasını sağlayın.

Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için öncelikli olarak ne kadar sıklıkla uyanıyorsa önce onları azaltma ile başlayabilirsiniz. Mesela ağlamalarında yanına giderek onun sırtına vurarak tekrar uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece her uyandığında besleneceğini bilir.

Başka bir yol ise bebeğinizin uyku saatlerini not edin. Uyanma saatinin yarım saat öncesi saatinizi kurun ve onu uyandırın. Daha önce uyandığında neler yapıyorsan aynının uygula. Örneğin altını değiştir, salla, besle gibi. Bu sistematik uyandırmadır. Böylece bebeğiniz ağlamadan uyutmuş olacaksınız. Bu metotta amaç süreyi gün geçtikçe uzatma ve birkaç hafta içinde de hepsini ortadan kaldırmaktır.

Bebeğiniz Çok Erken Kalkıyorsa Bunu Nasıl Normale Döndürebilirsiniz?

Bunun birçok nedeni olabilir. Örneğin bebeğinizi erken yatırıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı saat 10.00 veya 10:30 gibi yatırmaya başlayabilirsiniz.

Gün ışığının odasına girmesine müsaade etmeyin. Işık bebeğin uyanmasına neden olur. Bu nedenden dolayı bebeğinizin odasında karartıcı perdeler tercih edin.

Bunun dışına bebeğinizin odası trafiğin yoğun olduğu bir tarafta ise bu olumsuz bir durumdur. Odasını daha az ses alan bir tarafa taşıyın.

Gündüz çok fazla uyuyorsa, uyku zamanını azaltın ya da birini kaldırın.

Yüksek sesle ağlayıp sizi yanına çağırıyorsa hemen bunu gerçekleştirmeyin. 5 dakika aralıklarla yanına gitme süresini her defasında azaltın.

Kahvaltı saatini erken yaptırmaya alıştırmışsanız bu bir sorundur. Onun için erkenden kalkıyor ve kahvaltı yapmayı istiyordur. Siz kahvaltı saatini yavaş yavaş erteleyin. Bu şekilde kahvaltı saatleri de yerine oturacaktır.