7 Aylık Bebek Gelişimi

 

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz her geçen gün değişiyor. Beslenmesini, gelişmesini ve iletişimini takip ederken şaşırıyorsunuz değil mi? Bu ayda sizi nelerin beklediğini öğrenmek ister misiniz? İşte 7 aylık bebeğiniz hakkında bilmek istedikleriniz.

Bebeğiniz bu aylarda keşfetme ve merak duygusunu oldukça yoğun aşar. Etrafındaki nesneleri elleyerek onda yaratacağı duyguyu keşfetmek ister. Gelişen el becerileriyle küçük boyutlu besinleri ağzına götürerek tadar. Ayrıca kaşık gibi nesneleri tutarak yemek yemeye çalışır. Ses tonlarını ayırt edebilme yeteneği gelişmesini sürdürür. Kızdığı şeylere ağlayıp bağırabilir. İstediği şeyler için inatlaşmaya başlar. Geceleri ara ara uyanma seansları artık bitecek, yerini aralıksız uykuya bırakacaktır.

7 Aylık Bebek Gelişim Tablosu“.

  Kız (ortalama) Erkek (ortalama)
7 aylık bebek kilosu 7,7 kg 8,4 kg
7 aylık bebek boyu 67,3 cm 68,5 cm
7 aylık bebek baş çevresi 42,8 cm 44 cm

•         Ek gıdaya geçmesinin etkisiyle önceki aylarda bebeğinizin gelişimi 2 kat artmıştır. 7. ayda ise büyümesi biraz yavaşlar.

•         Bebeğin bu ay yaklaşık 450 gr kadar kilo alır ve boyu da 1 cm’den az uzar. Bunlar normal gelişiminin bir parçasıdır. Bu ay, “Bebeğim kilo almıyor!” diye endişelenmeyin. 

7 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimi

7 Aylık Bebeğin Görme Yetisi

•         7 aylık bebeğinin görme yeteneği oldukça gelişmiştir. Uzaktaki insanları ya da nesneleri çok daha net olarak görür ve seçer. Uzaktaki aile bireylerine tepki verir.

•         Hızlı hareketleri izleyebilir ve yakından takip edebilir. Renkli ışıklar dikkatini çeker.

•         Uzaktan kendisine doğru gelen bir nesneyi takip edebilir ve yakalamak için öne doğru hamle yapabilir.

7 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

•         Bebeğinin işitme yetisi hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder.

•         Artık sesin geldiği yönü anlamak için bir süre dinlemeye ihtiyacı yoktur. Sese doğru hamleler yapar.

•         Daha yavaş sesleri dinlemek için bir süre tepkisiz kalabilir.

•         Sevdiği müzik onu neşelendirir. Tepkileri sizi güldürecektir.

7 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

•         Önceki aylarda daha çok “bbbb”, “mmmm”, “aaaa” gibi tekil sesler çıkaran bebeğin, artık sesli ve sessiz harfleri birleştirebilir. “Bababa” ve “mamama” gibi sesleri bol bol duyabilirsin. Anne demesi için çalışmalara başlaya bilirsiniz.

•         Bu süreçte sesleri taklit etme eğilimi vardır. Bebeğinizle konuşarak onun gelişimine hız katabilirsiniz.

•           Artık sınırları biraz zorlamaya başlayabilir ve senin tepkilerini ölçebilir. İnatlaşmalar ve size diklenmeler başlayacaktır.

•         “7 aylık bebek emekler mi?” sorusunu sorabilirsiniz. Her bebek ellerinin ve dizlerinin üzerinde olmak koşuluyla emeklemez. Bebeğiniz kendi stilini oluşturabilir. Kötünün üzerinde ellerini kullanarak gidebilir. Buda bir emekleme stilidir. Bebekler ortalama olarak 8. ayda emeklemeye başlayabilir. Ama senin miniğin 7. ayında başlarsa şaşırma! Bu dönemde de emekleyen veya emeklemeye çalışan bebekler vardır.

7 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

•         Bebeğinizin seslere tepkisi sizi şaşırtabilir. Gülerek, ağlayarak, çığlık atarak tüm duygularını size dile getirebilir.

•         Yabancıların korkusunu hemen alır. Tanımadığı insanların kucağında olmaktan hoşlanmaz ve kendini ifade eder. Yabancıların onu sevmesini istemez.

•         Ayrılık korkusu çok yoğundur, sizden kısa bir süre dahi ayrılmak istemeyebilir. Çünkü siz, onun için güven ve mutluğa eşdeğersiniz.

•         Bebeğinizle geçireceğiniz her verimli zaman, sizin onun gelişimine büyük katkısı olacağını bilin.

•         Bu aylarda bebeğinin dokunma ve merak duygusu oldukça fazladır. Elleriyle her şeyi keşfetmek ister. Buna saç çekmek, küpene asılmak gibi hareketler de dahildir. Bu gibi durumlarda ona sınır koymalısın ancak kızarak ya da yüksek sesle değil; mimiklerinizle belli etmelisiniz

7 Aylık Bebek Neler Yapar?

•         Düşen nesneyi takip eder ve nesneyi gözleriyle arayabilir.

•         Elindeki nesneleri kolaylıkla bir elinden öbür eline geçirebilir.

•         Yüzüstü durumdayken kendini oturur pozisyon getirir ve yardımsız oturabilir.

•         Oyuncağını aldığında itirazını ağlayarak ya da bağırarak yapabilir.

•         Sevdiği müzikler tepki vererek yerinde hoplar.

•         Dik tutulduğunda bacaklarına ağırlık verebilir.

•         Ellerini çırpabilir ve el sallayabilir ve bundan büyük keyif alır.

•         Sırtüstü yatarken ayaklarını ağzına sokarken sesler çıkartır. Ayaklarına bakmaktan çok hoşlanır.

•         Yabancıları sevdiği insanlardan ayırt eder ve yabancıları istemediğini size hissettirir.

•         Emekleme pozisyonundayken kendine destek vererek bir elini öne doğru uzatarak kalkıyormuş izlenimini verir.

•         Başparmağını ve diğer parmaklarını geçmiş aylara göre çok daha iyi kullanır.

•         Çok başarılı olmasa da kaşık tutarak yemeğini yemeye çalışır.

•         Ellerindeki cisimleri birbirine vurarak ses çıkarır ve çıkan seslere tepki verir.

•         Başkalarının ve kendisinin çıkardığı sesleri dinleyebilir.

•         Her bebeğin gelişimi farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzun gelişim düzeyi farklı olacaktır. Eğer endişelendiğin bir konu varsa doktoruna danışmanı tavsiye ederiz. Prematüre bebekler de normal yaşıtlarına göre biraz daha yavaş geliştiğini unutmayın.

7 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapılır?

•         Onu kendi haline bırakmak ve hareketlerine müdahale etmemek yapabileceğin en iyi şeylerden biridir. Örneğin: Etrafı kirletse de kaşığı tutarak yemeğini kendi yesin.

•         Bebeğin olması gerekenden farklı bir emekleme pozisyonu alırsa onu bildiğiniz şekilde emeklemesine zorlamayın. Arkasından ittirmeyin kendi çabalasın, ya da yorulduğunu düşünerek kucağınıza almayın. Eğer yaparsanız bu durum onun yürümesini geciktirebileceği gibi gelişimini de geciktirir.

•         Bebeğiniz bu ay kendi kendine oturabilir. Yerde otururken yuvarlanarak dönebilir. Bu hareketleri sık sık yapacaktır endişelenmeyin. Bebeğiniz bunları yaparken destek olmayın. Bebeğiniz her şeyi kendi yapsın. Siz sadece bir köşede onun gelişimini izleyin. 

•         Onun gelişimine katkı sağlamak için ünün keyif aldığı oyunları oynayın. Örneğin: Minik bir örtünün ya da havlunun bir ucundan siz bir ucundan bebeğiniz tutsun ve tuttuğunuz parçayı hafifçe çekin. Bu onu hem güldürecek hem geliştirecektir. 

•         Renkli kitaplar alarak kitaptaki hayvanların çıkardığı sesleri ona taklit ettirebilirsiniz. Siz sesleri çıkarttıkça bebeğinizde size eşlik edecektir.

•         Sesli oyuncaklarından birinin sesini çıkartıp saklayabilirsiniz böylece onun gelişimine büyük katkı sağlayacaksınız. 

 7 Aylık Bebek Hangi Oyunları Sever?

 Her bebeğin en çok sevdiği oyun ce-eee oyunudur.  Ellerinizle ya da örtüyle yüzünüzü kapatıp ce-eee yaparak onu güldürebilirsiniz. Dilerseniz onun elleriyle kendi yüzünü kapatıp da oynayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde ilerleyen dönemlerde bir anda sizinle bu oyunu oynayabilir. Çünkü her şeyi hafızasına kaydeder.

7 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz neden-sonuç ilişkisi kurmaya başladığı dönemdedir. Bu yüzen yeteneğini ve motor becerilerini daha hızlı bir şekilde geliştirebileceği oyuncaklar almalısınız.

Üst üste yerleştirilen ahşap küpler, büyük parçalı yapbozlar, ahşap çekiç blokları, basitleştirilmiş müzik aletleri, sesli, renkli ve oyuncaklı diş kaşıyıcılar, emekleme oyuncakları bebeğinin bu dönemde keyifle oynayacağı oyuncaklar olabilir.

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizi İlk 6 ayda sadece anne sütü ile besleyebildiyseniz çok şanlısınızdır. Sizler bebeğinizi 6. ayda olduğu gibi ek gıdalarla beslemeye devam etmelisiniz. Eğer bebeğinize ek gıda vermiyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur. Bebeğiniz ilerleyen dönemlerde yemeği reddedecektir. Anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Bebeğinizin öğünlerinin birkaçında ek gıda vermeli ve bu süreci devam ettirmelisiniz.

7. ay bebek ek gıdaları 6. ay ile benzerlikler göstermektedir. Tek farkı bebeğinizin daha pütürlü ek gıdalar vermeye yönelmenizdir.  Böylelikle bebeğinin çiğneme ve yutma becerisini geliştirmiş olursunuz. Bu ayda vereceğin gıdaları ilk defa tattıracaksanız daha çok püre halinde vermeniz gerektiğini unutmayın.

Bu ayda bebeğiniz mama sandalyesine oturabilir. Böylece sizin yemek yemenizi gözlemleyerek sizi taklit edecektir. Kaşığını kasesine daldırıp mamasından yemek yemeye çalışacaktır. Etrafı kirletmesini umursamayın. Bu onun öğrenmesi için en iyi olandır.

7. Ayda Bebeğime Hangi Besinleri Verebilirim?

Brokoli, karnabahar ve kabağı püre şeklinde yedirebilirsiniz. Bunun dışında 6. Ayda verebildiğiniz tüm ek gıdaları verebilirsiniz. Fakat bu ek besinleri verirken mutlaka birkaç gün aynı besini vermeyi unutmayın. Bu sayede hangi gıdanın ona alerji yapabileceğini daha kolay bulursunuz. 7 aylık bebek beslenmesi için yumurta hala risklidir ama sarısını tattırarak alerji olasılığını kontrol edebilirsiniz. 7 aylık bebeğinize kahvaltı olarak; tuzu alınmış, keçi sütü ile yapılmış beyaz peynir ve potasyum içeriği fazla olan muzu çatalla ezerek verebilirsiniz.

7 Aylık Bebeğe Yasak Olan Gıdalar

Öncelikle, bal ve inek sütü 1 yaşına kadar kesinlikle vermeyin. Bunun dışında 1 yaşına kadar verilmemesi gereken diğer besinler ise çilek, her türlü tatlandırıcı içeren gıdalar, tuz, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalar, konserveler, çikolata, asitli bol şeker içeren içecekler (kahve, kola, gazoz) çay, kafein içeren besinler verilmemelidir. Bunların bebeğinize alerji yapabileceğini unutmayın. Asitli ürünlerde bebeğinizin midesine zarar verir.

7 Aylık Bebek Neden Memeyi Reddeder?

Bu sorunu daha önce de yaşamış olabilirsiniz. Bebeğiniz emerken çok fazla enerji harcar. Bu enerjiyi biberonla beslenirken harcamak zorunda kalmadığı için memenizi istemiyor olabilir. Bunun dışında bebeğinizin rahatsızlıklarından sizin beslenme düzeninize kadar birçok nedeni de olabilir. Örneğin bebeğiniz sizi emerken doymuyor olabilir. Bu nedenle sizi reddedecektir. Siz bebeğinizin meme istememe nedenlerini bularak çözümler üretebilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğiniz bu aylarda daha az uyanır. Hatta bazı bebeklerde geceyi uyanmadan geçirenler olacaktır. Bebeğiniz beklide özel durumlar nedeniyle uyanıyor da olabilir. Örneğin diş çıkarma huzursuzluğu gibi

7 aylık bebeğinizin uyku saatleri, belli bir düzen içerisinde ilerlemeye başlar. Genellikle geceleri 6-8 saat arasında uyuyabilirler. Gündüz şekerlemeleri ile birlikte toplamda 14-15 saat uyurlar.

Eğer bebeğin hala geceleri uyanıyorsa onu yalnız bırakarak kendi kendine uyumasını sağlamalısınız. 7 aylık bebeğinizi uyku eğitimi için önce yapmanız gereken şey uyandığında yaptığınız işlemleri yapmamanızdır. Örneğin: Emzirme, biberon verme, sallama ya da uyuması için her ne yapıyorsanız artık yapmayın.  Ona kendi kendine uyuyabilmesi için fırsat vermeniz, uyku düzenini istediğiniz gibi kurabilmenizi sağlar.

Bebeğinizi uyutmak için yaptığınız yöntemleri (emzirme, sallama gibi) henüz uykuya yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Bu sayede uyku düzeni kolaylaşır, huzurlu bir uyku çekebilir. Ilık bir banyo ve bebek masajı da faydalı bir yöntemdir.

7 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı?

Evet, bebeğinin ilk dişi muhtemelen kendini göstermeye başlamıştır. Sizi emerken dişin geçirebilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.  Bebeğiniz diş yüzünden yemeklere olan ilgisini azaltabilir. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz ateşlenebilir, ishal olabilir. Bunlar, altında başka bir sebep yoksa diş çıkarmayla beraber beklenen sorunlardır.

Bebeğiniz bu ay da diş çıkarmadıysa telaşlanmayın. Diş çıkarmanın 8. aya kadar yolu vardır. Her bebek farklı gelişim gösterebilir, bunu unutmayın

Bebeğinin İlk Dişini Kutlamaya Hazır mısın?

Bebeğin 5. ve 6. aylarında ilk dişini çıkartmamışsa bu ay muhtemelen çıkaracaktır. Bu sebeple, bebeğinizin uyku düzeni bozulabilir. Ancak güzel tarafları da var tabi. Bebeğinizin diş partisini en güzel şekilde planlayabilirsiniz. Ayrıca diğer bir iyi tarafı ise yeni tatları keşfetmesinin kolaylaşacak olmasıdır.

Dişlerinin buğdayı için planınızı yaparken fotoğrafçınızı, şekerlemelerinizi, davetinize katılacak olan misafirlerinizin de hediyesini, davette ikram edeceğiniz kurabiye ve pastalarınızı unutmayın.

7 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Mutlaka Bilmen Gerekenler

Yabancı Korkusu

Bebeğin 7. ayda tanıdığı insanlar ve diğerlerinin ayrımını yapabildiği için yabancılardan korkabilir.  Hatta bu korku 6. Ayda da başlayabilir. Bu normal bir gelişmedir ve bazı bebeklerde daha fazla görülür. Bebeğiniz ağlayarak, çığlık atarak veya huysuzluk yaparak korkularını size belli eder. Eğer bu korkusunu gerçek bir yabancı değil sizin kuzeniniz, kardeşiniz gibi yakın derece akrabalarınızdan biriyse bebeğinize durumu konuşarak anlatmaya çalışın.  “Bak bu senin teyzen.” gibi cümleler onu kabullenme dürtüsünü uyandırır.

Bebeğiniz Artık Küvetine Sığmıyorsa Neler Yapılabilir?

Bebeğiniz büyüyüp geliştikçe küvetine sığmayacaktır. Artık daha büyük banyoya geçiş yapmanın vakti gelmiştir. Eğer evinde küvetiniz varsa bebeğinizle birlikte küvette neşeli saatler geçirebilirsiniz. Ya da bebeğinize destekler oluşturarak oturma pozisyonunda onunla oyun oynayabilirsiniz. Küveti bebeğinin oturabileceği kadar doldurup keyif alacağı oyuncakları etrafına koyarak banyosunu yaptırabilirsiniz.  Suyun sıcaklığını önceden ayarlayın. Tabii büyük küvette banyo yaptırırken bir an bile arkanızı dönmemeniz gerekir. Bebeğinizin banyosunu yaptırırken tüm dikkatinizi ona verin.  Banyo saati geldiğinde havlu, bornoz, şampuan, lif gibi tüm gerekli eşyalarınızı önceden ayarlayınız.

Eğer evinde küvet yoksa bebeğin için daha büyük bir bebek küvetine geçebilir veya hızlı bir şekilde duş bölümünde yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Fakat duş alanında yıkayacaksan bebeğinin üşüyüp hasta olmaması için çok hızlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Bebek Güvenliği

7 aydan itibaren bebeğinizi koyduğun yerde bulabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Bebeğiniz artık hareketlendi.  Bu nedenle bebeğinizin bulunduğu odada ona zarar verecek eşyaların olmaması çok önemlidir.

Odalarda dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları elektrik prizlerinin kapalı tutulması, kabloların toparlanması, sivri, keskin uçlu mobilyalara koruyucunun takılması ve kırılabilecek eşyaların uzanabileceği yerlerde bulunmaması önemlidir.  En önemli şeylerden bir tanesi de koparabileceği tarzda oyuncaklarının olmamasıdır. Ona asla küçük parçalı, boyası akan oyuncaklar almayın.

Kural Koyabilirim? Disiplin Şart mı?

İlk 6 ay bebeğinin istemediğin şeyleri yaparken dikkatini başka yöne çekerek engelleyebilirdiniz ama artık bebeğiniz büyüdü. Bu nedenle miniğin kuralları öğrenmesi gerekir. Bebeğinize kötü davranmadan, ceza vermeden belli kurallara yönlendirebilirsiniz.

İnatlaşmadan kural koymanın ilk şartı, yumuşak ama kararlı olmanızdan geçmektedir. Mimiklerinizi ve ses tonunuzu kullanarak yapmasını istemediğiniz davranışları ona göstererek anlatabilirsiniz. Koyduğun ya da koyacağın kurallar konusunda tutarlı olursan son sözün kime ait olduğunu erkenden öğrenebilir. Böylece ilerisi için her ikinizin de hayatı kolaylaşmış olur.

Bebekler Neden Annelerinin Göğsünü Isırır?

Bebeğinin dişleri çıktıysa ve kaza ile bir kere bile göğsünüzü dişlediyse, sizde buna tepki verdiyseniz oyun başladı demektir. Artık bebeğiniz aklına geldiğinde oyun için göğsünüzü ısırır ve bazen buna güler. Hatta olaylar şöyle gelişebilir: Bebeğinizden ısırık, sizden tepki, onun kıkırdaması üzerine sizin gülmeniz. Bu durum emmeyi bıraktığı zamana kadar sürer.  Bunu engellemek için alışkanlık haline getirmeden ona bu hareketin yasak olduğunu hissettirmenizdir. Bu durumu engellemek için hemen “hayır!” diyebilir ve bebeğinizi memeden ayırabilirsiniz. Bu hareketi korkmadan yapın. Bebeğiniz doymadan bu hareketi yapmayacağı için aç kalır diye düşünmeyin. Zaten oyun oynamaya geçtiyse karnı doymuş demektir.

Oto Koltuğunu Değiştirme Vakti Geldi!

Yedinci ayda araba koltuğunu değiştirmenin zamanı geldi demektir. Artık miniğin büyüyor ve kendine uygun yeni bir araba koltuğuna ihtiyacı olacak. Koltuğa ihtilacı olup olmadığını ayaklarının koltuğa çarpmasıyla anlayabilirsiniz.  Ayakları çarpıyorsa sizin baktığın yöne bakmaya başlayabilir şekilde oturtabilirsiniz.