8 Aylık Bebekler

8 Aylık Bebekler

Bu ayda da büyüme ve gelişme hıza devam eder. Bebeğinizin merak ve ilgisi gözle görülür şekilde arttığı bir dönemdir. Etrafta dolaşmak ve çevredeki objeleri keşfetmek isteyen bebeğiniz, basit ve kavraması kolay olan oyunları öğrenmekten büyük keyif alır. Artık bebeğiniz istediklerini ağlayarak değil de parmağı ile işaret ederek göstermeye başlayacaktır. Buda sizin işinizi kolaylaştıracak, bebeğinizin ne istediğini daha çabuk kavrayabileceksiniz.  Ayrıca sizi taklit ederek yeni öğrendiği jest ve mimikleri ile bazı yüz ifadelerini bu isteklerini anlatmak için kullanacaktır. Bebeğiniz daha olgunlaşmaya başlayacak ve yabancılara karşı daha temkinli olmaya başlayacaktır.

8 Aylık Bebek Gelişimi

8. ay ile birlikte bebekte gözlenen en önemli gelişme dil gelişimidir. Bebeğiniz artık sesli harfler ile sessiz harfleri bir arada kullanmaya başlamıştır.  Anne, baba, dada gibi ilk kelimelerini oluşturmaya başlar. Tabi buda önce anne mi diyecek baba mı diyecek? Rekabeti başlayacaktır. Dil gelişimini hızlandırmak için onunla sürekli olarak diyalog kurmanız onun hangi cümleyi söyleyeceğinde çok etkili olur.  Bu aylarda yabancılardan hiç çekinmeyen bebeklerde bir miktar içine kapanma ve yabancılardan korkma gibi davranışlar gözlenebilir. Gelişim döneminin bir parçası olan bu durumu normal karşılayın. Bir önceki ay gibi bu ayda bebeğinizin olgunlaşmaya başladığını göreceksiniz.  8. ay ile birlikte bebeğinizin uyku düzeni artık iyice gelişmiştir. Artık geceleri uyuyup sabah uyanmaya başlayacaktır. Gün içerisinde 1-2 defa birkaç saatlik gündüz uykusu ile birlikte günlük uyku ihtiyacını kolaylıkla tamamlamış olacaktır.  El ve göz koordinasyonunun hızlı bir şekilde gelişimi sürdürür. Önceki aylarda bebeğin dikkatini çekmesi mümkün olmayan uzaktaki nesneler (örneğin odanın diğer ucundaki bir oyuncak) bu ay ile birlikte bebek tarafından rahatlıkla fark edilmeye başlanır. Bebeğiniz uzakta ilgisini çeken bir oyuncağı gidip almak ve oynamak isteyecektir. 3. ayda başlayan dokunma duyusunu keşfetme isteği 8. ayda da devam eder. Bebeğiniz farklı dokulara sahip nesnelere dokunmaktan ve ona hissettireceği duygulardan keyif alacaktır. Bebeğinize ilginç gelen herhangi bir oyuncağı yere atmak veya fırlatmak onun hoşuna gidecektir.

8 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

8. aya ulaşmış olan bebeğiniz doğum ağırlığının iki katına ulaşmış sayılır. Tabi bu durum bebeğinizin boy uzunluğu, geçirmiş olduğu hastalıklar ve sağlık durumu gibi pek çok faktör değiştirebilir. Ortalama 8 aylık bebeklerin kilo ağırlıkları 17-22 kilogramdır. Kız bebekler, erkek bebeklere oranla yarım kilogram kadar daha hafiftir.  8 aylık bebeklerin boy uzunlukları genellikle 62-75 santimetredir.  Bu aya kadar hızlı bir şekilde devam eden kilo artışı bu ayda yavaşlamaya başlar.  Bebeğinizin büyüme ve gelişimine ilişkin herhangi bir sorun olması halinde hekiminize danışmanız önemlidir. Örneğin bebeğiniz aşırı kilo amaya başladıysa obezite başlangıcı yaşıyor olabilir. Hekiminiz sizi yönlendirecektir. 

Aylık Bebekte Zihinsel ve Motor Beceriler

8 aylık bebeklerin en önemli gelişimi desteksiz oturabilmeye başlamasıdır. 7 ile 10. aylar arasında bebeklerde üst gövdeyi kontrol etme yeteneği büyük ölçüde gelişir. Bu gelişimini bebeğiniz oyun oynarken, onu izleyerek kolaylıkla fark edebilirsiniz. Uzaktaki oyuncaklara uzanmaya çalışırken vücudunun dengesini sağlayabilir. Sizin bebeğiniz henüz bunu yapamıyorsa bu gelişimi desteklemek için sevdiği oyuncakları onun biraz zorlanarak ulaşabileceği uzaklıkta bir yere bırakabilir ve ona uzanma olanağı tanıyabilirsiniz. Bu sayede karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı egzersizlerde yaptırmış olursunuz. Motor becerileri hızla gelişen bebeğinize henüz kaşık vermediyseniz bu ay ona bu izni vermelisiniz.  Bu onun oyun oynamasını ve eğlenmesini sağlarken aynı zamanda kendi kendine yemek yemeye başlamasını sağlar.  Aynı zamanda bebeğinizle birlikte zaman geçirmeniz ve birlikte oyunlar oynamanız onun motor becerilerin gelişmesine yardımcı olur. 8. ayda bebeğinizin en büyük gelişimi daha mükemmel bir şekilde neden ve sonuçların birbirinden ayırmaya başlamasıdır.

8 Aylık Bebek - Dinleme ve İlgi

8 aylık bebekler kavraması ve öğrenmesi kolay oyunları kolayca öğrenebilir. Bu özelliğini geliştirmek için onunla sık sık oyun oynamalısınız. Bebeğiniz sizi ilgiyle izleyecek ve dinleyecektir.

8 Aylık Bebek - Anlama

Bu ayda bebeğiniz aynalarla oldukça içli dışlıdır.  Bebeğiniz kendi fotoğrafına baktığında ya da aynadaki yansımasını izlediğinde yapacağı tepkiler sizi şaşırtacak ve eğlendirecektir.  Bebeğinizin anlama becerisini geliştirmek için büyük resimlerden oluşan bir fotoğraf albümü oluşturun.  Fotoğraf albümünde yer alan aile bireylerinin isimlerin söyleyerek gösterin. Bu ona büyük keyif verecektir. Bebeğinizin etrafındaki olayları anlaması için sürdürdüğü keşifler bu aylarda da artarak devam eder. Bebeğiniz bu aylarda Eline aldığı nesneleri sallamaya, yere çarpmaya, fırlatmaya, ses çıkarıp çıkarmadığını kontrol edebilir. Bebeğiniz bu aylarda tam bir kopyacıdır. Örneğin, eğer telefonla konuştuğunuzda sizi izliyorsa ona dikkatle bakın; bir süre sonra sizi taklit etmeye elini telefon şekline getirip kulağına götürmeye başlayabilir. Bu durum sizi çok eğlendirecektir. Bebeğiniz bu aylarda eşyaları işaret parmağıyla göstermesi devam eder. Ayrıca işaret ettiği eşyalara uzanmak bebeklerin çok hoşuna gidecektir. Eğer gösterdiği şey uygunsa, alıp bebeğinize verebilirsiniz. Veremiyorsanız bile en azından ona işaret ettiği nesnenin adını söyleyerek onun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Nesneye ve sizin konuşmalarınıza dikkat ettiğini ve bazılarını anladığını göreceksiniz.

8 Aylık Bebek - Sesler ve Konuşma

Sizin ya da babasının işe giderken ona “güle güle” diyebilir, ondan “bay bay” hareketi isteyebilirsiniz. Bebeğinizden bunu istiyorsanız birkaç kere göstermeniz yeterli olacaktır. Bunu taklit etmeyi çok kısa sürede öğrenir. Artık bebeğinizin isteklerini belirtme aracı ağlamak değildir. Örneğin susadıysa, suyu gördüğü zaman sevinir ya da acıktıysa ona yemek hazırlamanız onu neşelendirebilir. Bebeğinizin hareketleri onun ne yapmak istediğini size anlatır. Örneğin; anneden ayrıldığı zaman endişelendiğini davranışlarıyla belli eder. Bebeğinizin çıkardığı sesler ve mimikler iyice anlam ifade etmeye başlamıştır. Keskin ve kesik kesik hecelemeler artar. Bebeğinizin ses ve mimik taklitleri her geçen gün gelişme gösterir. Bebeğiniz gülümseme, hapşırma gibi belirgin ve güçlü sesleri taklit etmesi gelişiminin bir göstergesidir. Ayrıca bebeğiniz ilgi çekmek için çığlık atabilir, yüksek sesle bağırabilir ya da kahkahalarla gülebilir.

8 Aylık Bebek - Sosyal Yetenekler

Bu dönemde bebeğiniz artık uyku düzenine kavuşmuştur. Bebeğiniz geceleri rahat ve uzun bir şekilde geçiriyordur. Tabi bazı durumlarda bu uyku düzeni bozulabilir. Örneğin diş çıkarma dönemi düzenli uykuya alışmış olan bebeğinizin uyuma düzeninde kesilmeler ve değişimler göstermesine neden olur. Bebeğiniz aniden gecenin tam ortasına uyanabilir. Bu durum geçtikten sonra bebeğiniz tekrar aynı uyku düzenine kavuşacaktır. Ayakta durmaya çalışmak, dönmek, yuvarlanmak, eşyalara farklı bir şekilde tutunmak gibi şeyler onun için oyundur. Bu aylardaki bebekler kendisini uyutmaya gelen ailelerine “oyun oynama isteklerini” belli ederler. Onunla oynayarak uykuya hazırlayabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Ortalama 6. ay ile birlikte ek gıda almaya başlamış olan bebeğiniz 8. Ayda da ek gıdalara devam eder. Bu aya kadar bebeğinizin alerjisi olan besin türlerini belirlemiş olmalısınız. Bunları belli bir dönemden sonra tekrar denemenizi öneririz.   8 aylık bir bebeğin günlük enerji gereksiniminin yarısı anne sütünden, kalan yarısı ise besinlerden geldiğini bilmelisiniz. Bu ay ile birlikte alerji riski taşımayan ve tuz içermeyen birçok sağlıklı besin türünü bebeğiniz tüketmeye başlamıştır. Önceki aylarda sıvı ve pürüzsüz püre kıvamında besinler tercih edilirken 8. ay ile birlikte biraz daha koyu kıvama geçilebilir. Bu tür beslenme şekli bebeğinizin ağız ve çene gelişimi açısından önemlidir. Özellikle parmak gıdalar olarak tanımlanan bebeğin kendi kendine eline alarak tüketebileceği taze sebze ve meyveler bebeğin sağlıklı beslenmesi, çene gelişimi ile motor becerilerinin gelişimi gibi konularda önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın. Bebeğinizin ilk dişleri yalnızca ısırmak içindir ve çiğneme işlevini tam olarak yerine getiremez. Bu nedenle parmak besinleri tüketirken bebeğinizin yanından ayrılmamasınız. Isırma işlemi yaparken bilmeden büyük ısırıklar alması boğazına kaçarak boğulmasına neden olur. Böyle bir durum yaşanırsa hemen müdahale etmeniz gerekir. Bebeğiniz enerji, besin öğeleri, vitamin ve minerallere olan ihtiyacının tam olarak karşılanması için protein, sağlıklı karbonhidrat ve sağlıklı yağ kaynaklarından yeterli miktarda tüketmesine yardımcı olmalısınız.  Bunun yanı sıra şekerli, tuzlu besinler ile hazır ve ambalajlı olarak satılan besinleri bebeğinize vermeyin. Şunu unutmayın, bebeğinizin tüketeceği tüm besinler ev ortamında, doğal ve taze ürünler kullanılarak uygun pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.

8 Aylık Bebeğin Sağlık Kontrolleri

Bebeklerde ilk aylarda oldukça sık olan sağlık kontrolleri bebeğiniz büyüdükçe seyrekleşir. Bebeğinizin kontrollerinin hekim tarafından karar verilmesi önemlidir. 8. ayda yapılacak olan sağlık kontrolleri esnasında bebeğin boy ve kilo ölçümleri önemlidir. Bu onun gelişimini gösterir. Bebeğinize bu aylarda denenmemiş olan besinleri bu ay itibari ile deneyebilirsiniz. İlk kez denenecek olan besinleri, çok az miktarda tattırmalısınız.  Bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dikkat etmelisiniz. Eğer reaksiyon gösterdiyse bu besini yeniden bebeğinize verilmemelisiniz. Bebeğinizin eksik kalan bir aşısı yok ise hekiminiz 8. ay için bir muayene randevusu oluşturmasına gerek yoktur. Tabi bebeğinizde kontrol edilmesini isteyeceğiniz bir durum yoksa.

8 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Durmadan gelişmeye devam eden bebeğinizden artık acıktığında ondan ‘mama‘ kelimesini duymanız mümkündür. Çevredeki yabancı kişilere karşı korkusunun arttığını fark edersiniz. Biri gittiğinde arkasından el sallayabilir. Bebeğinize resimler göstererek resimlerin isimlerini söylemeniz onun gelişimine fayda sağlayacaktır. Bir yerlere tutunarak ayağa kalkabilen bebeğiniz artık alçak olan her yere çıkmak isteyecektir. Emeklemeye başlayan bebeğinizin kollarından tuttuğunuzda yürümeye çabaladığını görebilirisiniz. Bebeğiniz gözleriyle sizden bir şey istediği zaman sizin ‘evet’ ya da ‘hayır cevabınızın anlamını artık bilir. Tabi bu sizinle inatlaşmayacağı anlamına gelmez. Duygusal açıdan bu aylarda bebeğiniz ayrılık korkusu hissini yaşaması normaldir. Bu size işe giderken zor anlar yaşatabilir. Motor becerileri aile bireylerini inceleyip taklit ettikçe gelişir.

Oyun Dönemi Geliyor

El becerilerinin gelişmesiyle birlikte eline aldığı oyuncaklarla rahatlıkla oynamaya başlar.  Kaybettiği ya da düşürdüğü oyuncaklarını arar ve onları sizden istemek yerine kendisi almaya çalışır.  Oyuncakları ellerinden alındığında size vermek istemeyecektir. Bu aralar, Ce-eee oyunu onun favori oyunlarından biridir. Siz onunla oynadıkça o da zamanla size ce-eee yapıp sizi şaşırtabilir.

Dişlerin Çıkmasıyla Gelen İlk Parmak Besinleri

Yeni yeni çıkmaya başlayan dişler bebeğinizin dişetlerinde kaşınmalara yol açar. Bu nedenle muz, armut, şeftali dilimi, pişirilmiş havuç, brokoli gibi gıdalar bebeklerde rahatlama hissi uyandırır. Bu arada dişleri kaşınan bebeğinize pırasa ya da yeşil soğan verebilirsiniz. Bebeklerdeki diş kaşınmasını önüne geçilmesinin doğal yollarından biride bu besinlerdir.

8 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Önemli Bilgiler

 • 8 aylık bebek gelişimi dönemi içindeki bebeğiniz isteklerini ağlamadan ifade etmeye başlamış demektir.  Susadığında bardağını gördüğünüzde size tepki verecektir. Örneğin sevinebilir ya da heyecanlanabilir.
 • Bu dönemde bebeğiniz aile üyelerini net bir şekilde ayırt eder ve sizden ayrıldığınızda endişeye kapılabilir.
 • Yabancıları ayırt eder; onlara karşı farklı tepkiler sergiler, hatta onları yadırgayabilir.
 • 8 aylık bebeğiniz, eğer hâlâ anne sütü ile beslenmeye devam ediyorsa, günlük enerjisinin yaklaşık olarak yarısını anne sütünden alıyor demektir.
 • Bebeğinizin göz rengi artık tamamen netleşmiştir.
 • Bebeğiniz her şeyi keşfetmek ister ve bundan büyük bir keyif alır. Eline aldığı bir nesneyi sallar, yere çarpar, ses çıkarıp çıkarmadığını kontrol eder. Eline aldığı her şeyi ağzına sokar. Bu dönemde bebeğiniz eşyaların işlevlerini öğrenmeye başlayacaktır.
 • Bebeğinizin çıkardığı sesler netleşir ve mimikleri anlam kazanır. Hecelemesi artar. Çevresinden duyduğu ses ve mimikleri, öksürük gibi belirgin sesleri taklit eder. Duyduğu seslere yönelir ve ilgi çekmek için çığlık atar.
 • Kendi kendine oturma pozisyonuna geçebilir ve desteksiz oturmaya başlayabilir. Tutunarak ayağa kalkmaya ve destekle ayakta durmaya çalışır. Koltuk kenarları onun için ayağa kalkma yerleridir. Kollarının altından tuttuğunuzda adım atmaya çalışır ve sesler çıkarabilir. Bazı bebekler sekizinci ayda yürümeye başlar. Tabi her bebeğin gelişiminin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Bu ayda emeklemek bebeğiniz için kolaylaşmıştır. Çok hızlı emeklediğini hatta emekleyerek merdiven çıkmaya başladığını göreceksiniz.
 • Bu aylarda biberonlarını ve kulplu bardaklarını kulplarından tutmaya çalışır. Bunu rahat yapabilmesi için bir alıştırma bardağı alabilirsiniz.  Böylece zamanla bardağı tutmayı ve bardaktan içmeyi öğrenecektir.
 • Sizi ve babasını işe giderken “bay bay” yaparak uğurlayabilir. Bebeğiniz bu dönemde çevresinde gözlemlediği hareketleri hızlıca öğrenme ve taklit etme eğilim göstermektedir. Basit oyunları kolaylıkla öğrenir. Onunla bol bol oyun oynayın.
 • 8 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinizin yürümesine yardımcı olmak için, tutunarak ittirebileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Bu tür araçlar onun bacaklarını güçlendirmesine de katkı sağlar. Artık yavaş yavaş uygun ayakkabı araştırmaya başlayabilirsiniz. Fakat ayaklarının güçlenmesi için, evde çıplakla ayakla gezmesi daha faydalıdır.
 • Evinizdeki tüm eşyaların gözden geçirin. Tehlikeli olabilecek eşyaları ortadan kaldırın. Sivri kenarlı eşyalara köşelikler takın. Bebeğiniz evin içini hızlıca keşifler düzenleyecektir.
 • Bu dönemde bebeğiniz okuduğunuz kitapları dinleyerek uyuyabilir.  Ona bol bol kitap okuyun. Onunla geçireceğiniz her zaman önemlidir.
 • Bebeğinizin en büyük gelişimi daha mükemmel bir şekilde neden ve sonuç ilişkilerini ayrıt etmeye başlamasıdır.

8 Aylık Bebek - Aşılar

Bu ayda yaptırılacak herhangi bir aşısı yoktur.