Tığdan Çanta Nasıl Örülür?

 

Örgü

Örgü örmek oldukça keyifli bir iştir. Birde model biliyorsanız çeşit çeşit motifli ürünleri hazırlamak, sevdiğiniz kişilerin beğenisine sunmak ayrı bir keyiftir. Sizlerde örgü öğrenmek ve keyifli zamanlar geçirmek istiyorsanız bu bölüm tam size göre. Bu kategorimizde çantadan tutunda birçok farklı örgü modelleri öğreneceksiniz. Ben size yaptığım modellerin dışında da farklı modelleri göstereceğim. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

Öncelikli olarak tığ modellerinde zincir çekme işinden başlamak istiyorum. İpliğinizin ucunu birleştirerek yuvarlıyorsunuz. Tığınızı bu yuvarlağın içinden çıkarıyorsunuz. Tığınızı başına ipliğinizi doluyor ve yuvarlak ipliğin içerisinden tığınızı geçirerek zincir oluşturuyorsunuz. İşlemi tekrarladıkça yeni zincirler oluşturmaya devam ediyorsunuz. Bunu birkaç kez tekrarlayarak elinizin alışmasını sağlayabilirsiniz. Burada en önemli etken aynı ölçülerde zincir oluşturmaktır. Biri daha sıkı biri gevşek olmamalıdır.

www.herseyce.com

Zincirden sonra bir üst sıraya geçmek gerekir. Bunu için yapmanız gereken en son yaptığınız birkaç zinciri ellemeden, örneğin 3. Gerideki zincirin içine tığınızı batırmadan ipinizi dolamanız ve tığınızı batırıp ipinizi tekrar tığınıza dolayarak yavaşça çekmenizdir.  

Zincir yapmayı öğrendiysek şimdi yavaş yavaş model oluşturma ve verilen isimlerin tanımlarıdır.

Sık Zincir: bir üst kata çıkarken tığı batırmadan önce alının zincirin alınmamasıdır. Örneğin: bir üst kata çıkarken ikinci zincire tığınızı batırıp ipinizi bir kez dolayıp yavaşça çekersiniz.

www.herseyce.com

Bunlar en temel zincir örnekleridir. Bunan sonra yavaş yavaş model oluşturmaya geçilebilir. Bizler tığ modellerinde öncelikli olarak çanta yapımını göstermek istiyoruz. İpler kalın olduğu için daha rahat şekilde zincir çekebilir, modelleri daha rahat oluşturabilirisiniz.

Benim yaptığım birkaç çantanın resmini sizlerle paylaşıyorum.

www.herseyce.com

herseyce.com

herseyce.com

Sizlerde bu çantaları kolaylıkla yapabilirsiniz.

İplik çeşitleri hakkında bilgide vermek gerekirse;

Makrome ipler

Polyester makrome ipler

Cotton tarama ipler

Kağıt ipler

Rafya ipler

Penye ipler

İp modellerindendir.