9. Ay Bebek Gelişimi

 

Bebeğiniz artık bazı kelimeleri kurup sizinle paylaşıyor olmalı. Buda size gülmek için bir ortam sunmaktadır.  9 aylık bebeğiniz kas gelişimi düzeyinde oldukça ilerledi. Emekleme yürümeye doğru denemeler içten içe artmıştır.

Bebeğiniz 9. Ayda Neler Yapabilir?

herseyce.com

Bebeğiniz artık emeklemek yerine yürüyerek ortalığı keşfetmek istiyor. Bir yere tutunarak kalkmak ve yüksek sesle bağırarak sizin dikkatinizi çekmek en sevdiği şey. Şunu da söylemek gerekir eğer odada yalnızsa ve sesi çıkmıyorsa bilin ki bir yaramazlık yapıyordur. Ulaşamadığı oyuncaklarına farklı yollar deneyerek ulaşmaya çalışır. Oyuncakları için paylaşıma açık değildir. Top attığınızda onu size geri atar. Görsel becerisi artan bebeğiniz birbirine benzeyen oyuncakları ayırt eder.  Küplü ve sıralama oyununu onunla oynadıysanız, onun en sevdiği oyunlar arasına girmiş demektir. Anne-baba’ kelimelerinin yanında başka kelimeler de söyleyebilirler. Bardaktan su içmeye başlamıştır. Sizin dediğinizi anlayabilir ve yapmasını istediğinizi yapabilir. Örneğin; Yemek hazır’! dediğinizde emekleyerek masanın yanına geldiğini fark edeceksiniz. Elleriyle alkışlayabilir ve bir şeyler başardığında alkışlanmak hoşuna gider.

herseyce.com

9 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Önemli Bilgiler

•9 aylık bebeğiniz hızlıca emeklemektedir. Koltuk, sandalye gibi cisimlerden yararlanarak ayağa kalkar. 

•Nesneleri kolaylıkla kavrar. Oyuncaklarının içinden oynamayı istediğini seçip alabilir. İsteği oyuncağı oynadıktan sonra bir diğerini alıp oynayabilir.

• Baş ve işaret parmağıyla küçük objeleri rahatlıkla kavrayabilir.

• Bebeğiniz heceleyerek konuşmaya devam eder ve her seferinde dil gelişimi devam eder. Çıkardığınız sesleri taklit eder ve aynı sesi defalarca çıkarır.

•Tanımadığı insanları gördüğünde tepki verir. Örneğin ağlar ya da yüksek sesle bağırır. Sevindiğinde ellerini çırpar, öne doğru atılır. Annesinden ayrıldığında ağlar. Bu nedenle bebeğinizden uzun süreler ayrı kalmak bu dönemde zorlaşabilir.

• Bebeğinizin gelişimi olan bu ayda bebeğinizle seyahat zorlaşır. Evine ve düzenine alışmış olan bebeğiniz, farklı ortamlarda zorlanabilir. Alışık olmadığı bir şey yaşadığında annesine bakarak ne yapması gerektiğini öğrenir.

• Bir şeye ulaşmak için çeşitli yollar arar. Ulaşamadığı bir oyuncak için önündeki engeli çekmek, kenarından dolaşmak gibi metotlar üretir. Buda onun problem çözme yeteneğini geliştirir. Oyuncaklarının yerlerini aklında tutabilir.

• Kaybolan bir nesneyi arar. Onun göremese de var olduğunu idrak eder.

• Bardağı tutarak suyunu içer. Başlarda dökecektir ama bu onun en iyi öğrenme yoludur. Arama oyununu oynayabilirsiniz. Herhangi bir oyuncağını kutuya koyarak, nerede olduğunu sorabilir ve bulmasını isteyebilirsiniz.  Yüzünüzü kapatıp “anne nerede?” diye sorabilir sonra yüzünüzü açabilirsiniz. Bu onu çok eğlendirecektir. Gülme sesi sizi kesin güldürür. 

• Bebeğinizle ortaklaşa oyun oynamaya başlayabilirsiniz. Farklı boylarda ve renklerde oyuncaklar alarak onun şekilleri kavramasına yardımcı olabilirsiniz. Yan yana, üst üste dizin, birlikte oynayın. Bu yolla bebeğinize daha küçük oyuncakları tutmayı ve kavramayı da öğrenecektir. Oyuncakları birbirine vurarak ses çıkartır ve bundan büyük keyif alır. Parmak kuklaları kullanarak ona masallar anlatabilirsiniz.

•Bu dönemde bebeğiniz aile sofrasına oturabilir. Tabi biraz ortalığı dağıtacaktır ama zamanla bu olay değişir. Artık sizin gibi besinleri tüketebilir.   Köfteyi ve diğer birçok yiyeceği ısırarak yer.

• Artık bebeğiniz “Hayır” kelimesini anlamaya başlar. Ama o istemiyorsa sizi pek dinlemeye bilir.

• Bu ayda çocuğunuz okuduğunuz kitabı dinler.

İlk Seyahatiniz İçin Birkaç Öneri

  • Bebeğiniz bu dönemde tanıdığı mekan, tanımadığı mekan şeklinde kendini ifade eder. Huysuz ve dengesiz hareketlere hazırlıklı olmalısınız. Hazırlık için onun dikkatini dağıtacak objelerden birkaç tane yanınıza alın.( ses çıkaran oyuncaklar, sevdiği bir oyuncak, resimli kitaplar, sesli oyuncaklar, el kuklaları, iç içe giren bloklar vb.)
  • Onu rahatlatmak için yabancılarla tanıştırdığında yanında olun ve yumuşak ses tonuyla onunla konuşun.
  • Bebeğinizin yemek düzenini bozmayın. Bebeğinizin yemek rutinini içinde ana öğünler kadar ara öğünler de önemlidir. Ara öğünleri sağlıklı atıştırmalıklar seçerek planlamanız onun sağlıklı gelişimini destekler.
  • Taze meyveler, peynir, tam buğday gevrek, çiğ sebzeler, birkaç kâse yoğurt gibi atıştırmalıklar  onun için eğlenceli olabilir.. Ona yoğurt veya meyveli yoğurtta hazırlayıp verebilirsiniz. 
  • Mutfağınızda sürekli sağlıklı ve taşıyabileceğiniz yiyecekler bulundurmalısınız. Bu şekilde her seferinde yorulmazsınız. Bebeğinizle dışarı çıktığınızda mutlaka bir çanta hazırlamalısınız. Bezleri, ıslak mendili, yedek kıyafetler, ve kolay hazırlayabileceğiniz yemekler. Kavanoz sebze ve meyve pürelerinden yararlanabilirsiniz. 

herseyce.com

Bebeğiniz Soğuk Alırsa Ne Yapmalısınız?

Soğuk havalarda bu normal bir durumdur.  Çocukların çoğu, ilk iki yıllarında sekiz-on kez soğuk algınlığına yakalanabilirler. Evinizde mutlaka ateş ölçer bulundurmalısınız. Büyük bebek için soğuk algınlığı çok sıkıntılı bir dönemdir. Bebeğiniz soğuk aldığında vitaminli besinler tüketmesine yardımcı olmalısınız. En önemli nokta ise onu rahatlatmanızdır.

Bebeğinizi Rahatlatabilmenin Yolları

Sık sık dinlenmesine izin verin. Normalden daha fazla uyumaya ihtiyaç duyacağı için sizde onula birlikte arada uzanabilirsiniz.  Başının altına yastık onun rahat nefes almasını sağlar.    Ilık bir banyo onu rahatlatır.  Anne sütü artık almıyorsa ya da yeterli değilse sürekli sıvı almasını sağlayın.   Burnunu temizlemek için tuzlu su ve lastik şırınga kullanın. Tıkalı bir burun onu rahatsız edecektir.    Bebeğinize ilaç vermeden, doktorunuza danışın.

2. Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

  •  Eğer semptomlar 5 gün geçmiş ve kötüleşme devam ediyorsa
  •  Soğuk algınlığı 14 günden uzun sürüyorsa
  •  Yemek yerken ve nefes alırken zorlanıyorsa, hırıltılı ses çıkarıyorsa
  •  Ağlaması huysuzluğu ne yaparsanız devam ediyorsa     Ateşi varsa doktorunuzu arayın.