Almanya

Modern bir şehir hayatına sahip olan bir ülkedir. Küçük kasabalara, geniş ormanlara sahip essiz bir yerdir. Kıtanın en güçlü ekonomisiyle liderdir. Tarih, sanat, kültür ve doğal güzellik denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya, tatil yapmak için oldukça güzel bir ülkedir.Başkenti Berlindir. Ülkenin resmi para birimi Euro, dili ise Almancadır. Orta Avrupa'da yer alan Almanya, 357.386 km² yüz ölçüme sahiptir. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi; doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya; güney bölümünde İsviçre ve Avusturya; batısında da Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg yer almaktadır. Yaklaşık olarak 83 milyon nüfusa sahiptir. Tatil için gitmeyi planladığınız bu ülke Türkiye’den iki saat geridedir. Saatlerinizi buna göre ayarlamanızda fayda vardır. Ülkenin üçte biri ormanlık alanlarla kaplıdır. Geniş ormanların büyük bir bölümü güneyde yer almaktadır. Kuzeye; otsu bitki örtüsü, kumul alanlar ve turba araziler hâkimdir. Orta ve yüksek kesimlerde ise baskın bitki örtüsü, meralar ve çalılıklar yer almaktadır. Dünyanın en büyük 4. Ekonomisine sahiptir. Almanya, Japonya’dan sonra en fazla ihracat yapan ülke olma özelliğine de sahiptir. Dış ticaret, endüstriyel üretim, otomotiv, gıda, tarım, hayvancılık ve turizm, ülkenin başlıca gelir kaynakları arasında yer almaktadır.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Almanya’ya hava ve kara yolu ile gidebilirsiniz. İstanbul ile Berlin arası yaklaşık 740 km’dir. Uçak ile yapılan yolculuklar ise ortalama 2 saat 10 dakika sürmektedir. Yılın hemen hemen her döneminde Türkiye’den Düsseldorf, Berlin, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Nürnberg şehirlerine günlük uçak biletini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Almanya’da Ulaşım İmkânları

Toplu taşıma, Almanya’nın kentsel bölgelerinde ve büyük şehirleri birbirine bağlayan güzergâhlarında oldukça hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Almanya'daki toplu taşıma araçlarının büyük bir çoğunluğu birbirine entegre edildiği için küçük şehirlerde dâhi araçsız seyahat edilebilir. U-Bahn (metro), S-Bahn (banliyö ekspres treni), tramvay hatları (Straßenbahn) ve otobüsler ile şehirlerin bir noktasından diğerine pratik bir şekilde erişim sağlanabilir. Hızlı ve pratik bir seyahat için taksi duraklarından veya araç kiralama şirketlerinden yararlanmak da mümkündür.

Almanya'da Gezilecek Yerler

Almanya’da oldukça fazla gezilecek yerler mevcuttur. Özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedrallerinin yanı sıra Orta Çağ döneminden izler taşıyan Gotik kasabaları, geleneksel kent pazarları, müzeleri, eğlenceli festivalleri ve büyük fuarları görülmesi gereken yerler arasında öncelik oluşturmaktadır.

Bamberg

Bamberg, Bavyera'nın kuzeyinde yer alır. UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde bulunan bu ufak şehir; görkemli yapıları, tarihi dokusu, iç içe geçmiş su kanalları ve mükemmel manzarası ile görülmeye değer yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Regnitz Nehri'nin ortasına inşa edilen eski belediye binası, taş köprü, Bamberg Katedrali ve küçük Venedik evleri şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunmaktadır. Eğer turla gelmişseniz ve zamanınız kısıtlı ise her yeri tam olarak göremeyeceksiniz demektir.

Berlin

Almanya’nın başkentidir. Berlin, hareketli gece hayatı ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmeyi başaran kültürel etkinlikleri ile dikkat çeken bir yerdir. Tüm yıla yayılan kültürel takvimi; festivaller, konserler ve partilerle dolup taşan hareketli bir şehirdir. Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berlin duvarının kalıntılarının sergilendiği East Side Gallery ve yeni Reichstag binası, şehirde görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. başı çeker.

Frankfurt

Her yıl çok sayıda uluslararası ticaret fuarına ev sahipliği yapan bir yerdir. Yılda ortalama 80 fuar ve serginin düzenlendiği şehirde yüksek binalar ve modern mimari yapılar frankfurt’un en çok dikkat çeken yerleridir. Şehrin alışveriş merkezi Hauptwache ve eski kent merkezi Römerberg, Frankfurt’ta gezilip görülmesi gereken yerleri arasındadır. Eğer alışveriş yapacaksınız ve farklı bir şeyler arıyorsanız burada bulabilirsiniz.

Hamburg

Almanya’nın en kalabalık ikinci şehridir.  Kozmopolit bir yaşam tarzına ve muhteşem bir mimariye sahiptir. Büyük bir liman şehir olma özelliğine sahiptir.  Orta Çağ'da inşa edilen ticari yapılara ait izleri bu şehirde rahatlıkla görebilirsiniz. Tarihine önem veren bir ülke olması, tarihi yapıların korunmasına da büyük bir etkisi olmuştur. St. Michael Kilisesi, tarihi belediye binası, botanik bahçe, geleneksel yarı ahşap evlerin bulunduğu birkaç caddeden biri olan Deichstrasse bölgesi ve gece hayatı ile ünlü Reeperbahn Mahallesi, şehrin başlıca görülmeye değer yerleridir.

Heidelberg

Almanya’nın güney batısında bulunmaktadır. Konumu ile harikadır. Kültürel şehir hayatı ve doğal yapısı ile dikkat çekmektedir. Şehir, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.  Neckar Nehri'nin dar ve pitoresk yolları üzerinden eski kent merkezine yürüyerek kolayca gidilmektedir. Hareketli ana cadde, yaya dostu oluşuyla alışveriş yapmak için idealdir. Dünyaca ünlü kale, Heidelberg'i mutlaka görmelisiniz.

 Köln

Dördüncü büyük kentidir. Köln; modern alışveriş merkezleri, eğlenceli gece hayatı ile görülmeye değer bir şehirdir. Ren Nehri çevresine kurulmuş olması harika bir görüntü oluşturmaktadır. Medya ve endüstri kuruluşları anlamında da ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Gotik mimari şaheseri olan Köln Katedrali, Almanya’nın en ünlü yapıları içinde yer almaktadır.  Çikolata Müzesi ve Kolumba Müzesi Köln'de gezilecek yerler  arasında yerini almaktadır.

Leipzig

Tarihi, ticari ve kültürel açıdan önemli bir kenttir.  Johann Sebastian Bach, bugün şehrin en önemli yerlerinden biri olan St. Thomas Kilisesi'nde Koro şefliği yapmıştır. Felix Mendelsohn, en önemli eserlerinden bazılarını Leipzig’de bestelemiştir. Goethe'nin en büyük eserlerinden biri olan Faust'taki meşhur bar sahnesine ilham verdiği söylenen opera binası, Leipzig’de burada bulunmaktadır. Leipzig Hayvanat Bahçesi, Bach Müzesi ve Auerbach mahzeni de şehrin diğer önemli turistik yerlerini gezmeden gezinizi sonlandırmayın. 

Münih

1158 yılında kurulmuştur.  Münih şehri, 1503'ten beri Bavyera'nın başkenti olarak kabul edilir. Almanya’nın en büyük üçüncü şehridir. Ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Bayern’de buradadır. Müzelere ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan şehir merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Büyüleyici eski şehir; Rönesans, Barok, Gotik ve neo-klasik tarz mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Şehir merkezinde Marienplatz olarak adlandırılan geniş bir kafe ve restoran alanı bulunmaktadır. Bu kafelerde oturarak günün yorgunluğunu keyifle atabilirsiniz. Marienplatz Meydanı’nın yakınında yer alan Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) ve Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) şehrin en önemli turistlik yerleri arasındadır.   

Stuttgart

Ülkenin tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda en önemli şehirlerinden biridir. Ekonomik ve endüstriyel faaliyetler yoğundur. Rönesans tarzı ile bilinen Altes Schloss (eski kale), Barok tarzı ile öne çıkan Neues Schloss (yeni kale) ve şehrin en modern yapılarından biri olan Mercedes-Benz Müzesi, Stuttgart’ta gezilip görülebilecek yerler arasında bulunur. Burayı kiralayacağınız bir bisikletle gezerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Almanya Vize Süreci

Almanya Konsolosluğuna giderek alabileceğiniz seyahat vizesi sayesinde 90 güne kadar Almanya’da konaklayabilirsiniz. Ayrıca, farklı bir AB ülkesinden alınan Schengen vizesi ile de Almanya’ya turistik ziyarette bulunabilirsiniz.

Almanya’da Nerede Kalınır?

Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Uluslararası yıldız derecelendirme sistemini kullanan Almanya’da, bir yıldızlı mütevazı bir otelden beş yıldızlı ultra lüks bir otel tercihini isteğinize göre yapabilirsiniz. Ayrıca yıldızlı şehir otelleri, kamp alanı motelleri, kiralık evler ve pansiyon tipi oteller, Almanya’daki başlıca konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Almanya’da Ne Yenir?

Gastronomi anlamında Fransa, İspanya veya İtalya kadar çeşitliliğe sahip olmasa dâhi geleneksel Alman mutfağında, oldukça lezzetli yemekler de bulunabilir. Alman makarnası (spatzle), sosisli sandviç, patates kavurması (Bratkartoffeln), sığır yahnisi (Sauerbraten), Alman usulü şinitzel, biftek sarması (Rouladen) Almanya’da deneyimleyebileceğiniz başlıca lezzetler arasında yer alır. Ülkede Türkiye'den giden göçmen nüfusu da bir hayli kalabalık olduğu için her şehirde Türk yemekleri yapan restoranlara rastlayabilirsiniz.

Almanya’dan Ne Hediye Alınır?

Almanya’da sevdikleriniz için alabileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya türü bulunmaktadır. İlginç bir hatıra olması adına orijinallik sertifikasıyla sunulan Berlin duvarı kalıntılarını satın alabilirsiniz. Porselen ve metal işçiliği ile üretilen renkli bira bardakları, Bavyera’nın geleneksel kıyafetleri, ahşap işçiliği ile şekillendirilen guguklu duvar saatleri, cam şişe içine yerleştirilen dekoratif gemiler ve birbirinden lezzetli Alman çikolataları ülkeden dönmeden önce alabileceğiniz başlıca hediyelik eşyalar arasında sıralanabilir.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya, tipik karasal iklime sahip ülkeler arasında bulunur. Genel olarak yazları sıcak ve ılıman, kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçer. Hava sıcaklıklarının 20 ila 30 °C arasında değiştiği Mayıs ve Eylül ayları arası, Almanya’ya gitmek için tercih edilebilecek en ideal dönemlerden biridir.

Almanya Gece Hayatı

 Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Köln gibi büyük şehirlerde gece hayatı oldukça aktiftir. Ünlü DJ’lerin sahne aldığı, gece boyu dans edebileceğiniz elektronik müzik ağırlıklı kulüpler, Almanya’nın hareketli gece hayatını özetler.

Almanya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

•         Almanya’da pazar günleri tüm alışveriş yerleri ve dükkânlar kapalıdır. Bu nedenle eğer alışverişinizi o güne bırakmayın.

•         Alman halkı her zaman kurallara uyar ve saygı gösterir. Eğer orada araç kullanıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Yerli halk özellikle trafikte tüm kurallara harfiyen uyarlar ve uyulmasını beklerler. Aksi halde ciddi para cezaları ile karşılaşabilirsiniz..

•         Bisiklet kullanımı bu ülkede oldukça yaygındır. Birçok yerde bisiklet kiralayabilirsiniz. Almanya’da kaldırımların çoğunda renkli bir şerit ve gri bir şerit olmak üzere iki farklı şerit kullanılır. Renkli şerit bisikletler, gri şerit de yayalar için ayrılmıştır.

•         Almanya’da, ülkemizde olduğu gibi klasik 230 V prizler kullanılır.

•         Yanınızda her daim nakit bulundurmanız özellikle halk pazarları, festivaller ve yöresel lokantalarda işinizi kolaylaştırabilir.

•         Almanya’da birçok Türk bulunmaktadır. Bu nedenle Türk dönercilerini sıklıkla görebilirsiniz.

Almanya Önemli Günler ve Bayramlar

•         1 Ocak Yeni Yıl Tatili

•         1 Mayıs İşçi Bayramı

•         23 Mayıs Anayasa Günü

•         14 Eylül Almanca Günü

•         3 Ekim Alman Birlik Günü

•         9 Kasım Berlin Duvarı'nın Yıkılış Yıldönümü

•         11 Kasım St. Martin Günü

•         17 Kasım Ulusal Yas Günü

•         6 Aralık Aziz Nikolas Günü

Almanya’daki Festivaller

•         Oktoberfest (Münih)

•         Freimarkt Bremen Festivali (Bremen)

•         Cranger Kirmes Festivali (Herne)

•         Nürnberg Halk Festivali

•         Berlin Film Festivali

•         Schützenfest Hannover

•         Leipzig Kitap Fuarı

Almanya Hakkında Merak Edilenler

Almanya Vize İstiyor Mu?

Bir Türk vatandaşı iseniz sizden vize istiyor. Schengel vizeniz varsa rahatlıkla bu ülkeye gidebilirsiniz.

Almanya’da Saat Kaç?

 Türkiye’den 2 saat geridedir.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

1498 euro dur. Orada yaşayan vatandaşlarımız memleketlerine dönüş yaptıklarında iyi bir yaşayış onları bekliyor demektir.