Amerika

 

ABD, Amerika kıtasında yer alan, doğuda Atlas Okyanusu batıda Büyük Okyanus’a 4.500 km genişliğinde bir alandadır. Kuzey sınırını Kanada, güneyinde ise Meksika ile Meksika Körfezi çevirdiği Alaska bölgesi, kıtanın kuzeybatısında bulunmaktadır. Kıta üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca ABD, Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan denizaşırı topraklara sahiptir.

Amerika herkesin gidip görmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır. Fırsatlar ülkesi olarak kabul edilen Amerika’yı gezerken zaman ve gereksiz para harcamak istemiyorsanız kesinlikle bir program yaparak gezmelisiniz. Bunun için size birkaç öneri sunacağım.

Kaliforniya

herseyce.com

Herkesin dizi ve sinemalarda ismini en çok duyduğu yerlerden bir tanesidir. Kaliforniya’da görmeniz gereken ilk yerler bence:

Los Angeles : Beverly Hills, Universal Studios, Hollywood Walk of Fame, Getty Park ve Santa Monica Pier

San Francisco : Golden Gate Bridge, eğer San Francisco’ya gitmişseniz kesin görmeniz gereken ilk yer. Bunun dışında Lombart Street, San Francisco’nun diğer güzel yerleri arasındadır. Union Square, Pier 39, Fisherman Wharf, Fine Art Museum San Francisco’da gezilecek diğer yerlerdir.

San Diago : Burada en çok dikkatinizi çekecek olan şey fok balıklarının sizinle yüzmesi olacaktır. Bunun için La Jolla Beach’i ziyaret etmek güzel bir fikir. Ardından Prospect Street ve Girard Avenue’ya doğru yola çıkabilir, Point Loma ve Sport Fishing Pier’i ziyaret edebilirsiniz.

Las Vegas : Göz bebeği yerlerden biri olana Las Vegas, Nevada eyaletinde olmasına rağmen, yakınlığı nedeniyle Kaliforniya eyaleti içerisinde sayabiliriz.  Burada  ilk akla gelen casino’lar tabi ki de. Las Vegas Strip bölgesi Frement Street’te mutlaka yürüyüşe çıkın. Red Rock Canyon ve Grand Canyon’u ziyaret edin.  Cirque de Soleil ve Fountains of Bellagio gösterilerini fırsat bulursanız izleyin. Stratosfer Hotel’in en üst katına çıkıp çılgınlar gibi eğlenin, Las Vegas’ın güzel manzarasını izleyerek sevdiğinizle harika zamanlar geçirin.

Kaliforniya eyaletinde birkaç doğal yer daha bulunmaktadır. Fakat sınırınız kısıtlı ise görmeniz gereken yerler arasına Wyoming’deki Yellowstone Ulusal Parkı’nı tavsiye ederim. 

New York

Tek başına yılda 40 milyon turist ağırlayan bölge, özgürce yaşayan insanların yeridir. Amerika’nın 100. kuruluş yıl dönümünde Fransa’nın hediyesi olarak ülkeye gönderilen ve sadece New York’un değil; tüm A.B.D’nin simgesi hâline gelmiş Özgürlük Anıtı, New York’ta ilk akla gelen yerler arasındadır. çekim noktası oluyor. Özgürlük Heykeli, ABD’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olarak bilinen anıtsal heykeli mutlaka görmelisiniz. Burası aynı zamanda bir gözlem kulesidir.

Central Park, lüks markaların mağazalarının sıralandığı Fifth Avenue, alışveriş ve eğlence merkezi Soho da New York’ta gidilecek yerler arasında yer alıyor. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olan New York eyaletinin bir ucundan bir uca gitmeniz 9 saat sürmektedir. Burada yapmanız gereken Manhattan’da 5th Avenue’de mutlaka yürümeniz.  Buranın sonunda Central Park’a ulaşacaksınız.  Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen, spor yapmak, dinlenmek ve huzur arayanlar için harika bir yerdir.

Times Meydanı’nda kırmızı merdivenlere çıkın ve sevgilinize sevdiğinizi bağırarak söyleyin.  Empire State Building ve Rockerfeller Center şehri tepeden seyretmek isteyenler için harika bir yer. Aziz Patrik Katedrali, Brooklyn Köprüsü, Grand Central Terminali, kentin diğer simge yapıları arasında yer almaktadır.

Wall Street ve New York Stock Exchange ekonomi  dünya ekonomisinin attığı yer. Buralar da gezerken piyasayı yönettiğinizi hayal edin.  Wall Street içerisinde haftanın belli günleri Türk pazarı da kurulmakta. Siz oradayken bu pazara denk gelirseniz, bence gezmelisiniz.  J. Bull Wall Street de yine New York’un simgeleri arasında bulunmaktadır. 

New York’a uzak olmasına rağmen size bir tavsiye daha verebilirim. Kesinlikle Niagara Şelalelerini görmelisiniz. Bu doğal güzellik Kanada ve Amerika sınırında bulunmakta. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında yer alan Niagara Nehri dünyaca ünlüdür.  Niagara Şelalesi, Kanada’nın Ontario eyaletiyle ABD’nin New York eyaleti arasındadır. Görmeniz gereken yerlerin başında yer alan bu doğa harikasını mutlaka görün.

Delaware / Maryland / Virginia

herseyce.com

Birbirine yakın bu üç eyalet Amerika’nın başkenti Washington DC’ye çok yakın olmalarıdır. Bu eyaletlerden birini ziyaret edecekseniz, kesinlikle başkente de uğramalısınız.

Washington DC’de Capitol, White House, Washington Monument, Lincoln Memorial, Botanic Garden, Natural History Meseum, Air and Space Museum, National Art Gallery, Washington Zoo görülmesi gereken yerler arasında yerini almalı.

Virginia da CIA ve Pentagon’a ev sahipliği yapmaktadır. Carlyle House, DEA Museum’ ziyaret listenize eklenmeli. Maryland ve Delaware’de bir alışveriş sevdiklerinize anı almanıza yardımcı olacaktır. Tanger Outlet’lere hediyeleriniz için ideal bir yer. Maryland’da Baltimore ve Annapolis’i ziyaret etmeniz harika zaman geçirmeniz için oldukça ideal.Baltimore küçük  bir Sidney gibi. Delaware’de de Rehoboht Beach, Lewes Beach ve Christiana Mall gezebileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

Texas

San Antonio, Austin, Houston ve Dallas ayrı ayrı muazzam şehirler arasında yer almaktadır. Texas’ta farklı zamanlar yaşayacağınız kesin. Harika zamanlar için kendinizi şimdiden hazırlayın.

San Antonio’yu  nehir kenarında yürüyerek gezebilirsiniz. Houston’da NASA merkezli Space Center’ı ve birçok müzeyi dolaşabilirsiniz. The Houston Museum of Natural Science ve Granbury Town Center’a da zaman ayırırsanız üzülmezsiniz.

Florida

Tatil amaçlı gidilecek en harika eyaletlerden biri. Florida denince akla ilk Miami gelmektedir.  Miami Beach, Downtown Miami, South Beach tabiki Ocean Drive, Little Havana, Bayside gezilmesin gereken ilk yerler arasında yer almaktadır.

Key West’e gidip güzel zaman geçirdikten sonra Küba’ya da günübirlik geçebilirsiniz. Bahamalar’a cruise gemileriyle de 3 günlük ekstra tatil yapabilirsiniz.

Burada gezilecek diğer şehir Orlando’dur. Orlando’da Walt Disney World, Universal Studios, Downtown Orlando‘yu gezebilirsiniz.

Illinois

Bu eyalette yer alan Chicago adını daha çok duymuşuzdur. Chicago’da gezilecek yerler arasında Skydeck gelmektedir. Mutlaka buraya çıkın. Burada gökdelenleri ve şehri izlemeden dönerseniz Chicago’ya gitmiş sayılmazsınız.

Ayrıca Millenium Park, Water Tower, Wills Tower, Navy Pier, Chicago Piver, Bean, Magnificant Mile Oak Beach, Foster ve Norht Avenue Beach görmekten keyif alacağınız yerlerdir.

Massachusetts

Boston burada bilinen ilk yerdir. Çünkü burası eğitim merkezi olarak bilinmektedir. 

Boston’da görmeniz gereken ilk yer Prudential Tower olacaktır. Harvard University, Boston Public Garden, Newbury Street, New England Aquarium, Whale Watch, Charles River’ı gezilmesi gereken yerlerdir. 

Pensilvanya

 Philadelphia. Philly’de ilk görmeniz gereken yer Philadelphia Museum of Art olmalıdır. Philadelphia’s Magic Garden, Fairmount Park, Philadelphia City Hall, Independence Hall’ü gezi listenize eklemelisiniz.

Tabi buraya kadar gelip Philly ve New Jersey’i birbirine bağlayan ünlü Benjamin Franklin Bridge’e gidip fotoğraf çektirmeniz ve herhangi bir yerde Philly Chesse Steak yemeyi sakın unutmayın.

Size gezilecek diğer yerler arasında

Washington

 A.B.D tarihini yansıtan anıt binalar ve müzelerle dolu bir bölgedir. Gezilecek yerlerin başında gelen  White House, Washington‘ın en önemli turistik mekanıdır.  Beyaz Saray, Washington’da bulunan devlet başkanının resmî ikametgâhıdır. 1800 yılından beri Amerikan başkanlarına ev sahipliği yapan bina, 6 ay öncesinden rezervasyon yaptıranlar tarafından gezilebiliyordu. Temsilciler Meclisi’nin toplandığı Kongre Binası da ilgi çeken diğer yerler arasındadır.

Washington Anıtı, Lincoln Anıtı, Jefferson Anıtı, 2. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı gibi yapılar da A.B.D tarihini tanımanıza yardımcı olmaktadır.

Grand Canyon

Büyük Kanyon Ulusal Parkı, Arizona eyaleti sınırı içinde olan park’ın özelliği en eski ulusal park olmasıdır.

Yellowstone National Park

Wyoming Eyaletinde bulunan dünyanın ilk ulusal parkı olarak korunma altına alınan Yellowstone Milli Parkı, doğa severlerin ziyaret ettiği en gözde mekanlardan biridir.  Amerika’nın kuzeydoğusunda Wyoming Eyaleti’ndeki Yellowstone, içinde 70 bin yıldır püskürmek için bekleyen yanardağı, yüzlerce metre yükseklikte sıcak su fışkıran kaynakları, jeotermallerleriyle bir doğa harikası olarak doğa severler tarafından bir keşif yeridir.  Boz ayılar, bizonlar, kurtlar ve canlı volkanlara  ev sahipliği yapan dünyanın ilk milli parkı Yellowstone’u görmeye her yıl 18 milyon kişi gitmektedir.

Times Square

Times Square! Her yönüyle tam bir hareket şehridir. 24 saat hiç uyumadan zaman geçirebileceğiniz canlı bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Golden Gate Bridge

 “San Fracisco’da görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Golden Gate Köprüsüdür. Burayı ziyarete gelen her turistin burada bir resmi bulunmaktadır.

Waikiki

Waikiki Plajı, Oahu’nun kuzey sahilinde yer almaktadır. En çok ziyaretçi bu Hawaii Adası’na gelmektedir. Otellerin ve tesislerin çoğu da bu nedenle bu yerdedir.   Bu plaj, sıcaklık, güneş, kum ve sörf dolayısıyla dünyaca ünlüdür. Sörf yapan bir çok insanı burada izleyebilirisiniz. Keyifli saatler için burayı görmeden gitmeyin. 

St. Louis Gateway Arch

Gateway Arch veya Gateway to the West Missouri, eyaletinin St. Louis kentinde bulunan ve de Jefferson Ulusal Anıtı’nın merkezinde yer alan bir anıt kemerdir. Gateway Arch, ABD’nin batıya doğru genişlemesine adanmış anıt olarak bilinmektedir. En uç noktası 192 metreye kadar ulaşan bu yapı, ABD’de insanlar tarafından inşa edilmiş en yüksek anıttır. Gateway Arch, aynı zamanda Missouri eyaletinin en yüksek yapısıdır. Ayrıca dünyada kemer şeklinde tasarlanmış en büyük yapı unvanına da sahip olan bu yeri mutlaka görmelisiniz.

Freedom Trail in Boston

Burası, Boston’ın merkezi Boston Commons Park yanında altın kubbeli Massachusetts State House ile başlayıp, Charles Nehrini geçerek US Constitution Gemisi ile biten, yaklaşık 4 km uzunluğunda bir yürüyüş yoludur. Burada sevdiğinizle veya arkadaşlarınızla harika bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

San Antonio River Walk

Nehir şehirle aynı adı taşımaktadır. San Antonio gezisinin olmazsa olmazı River Walk  Nehrin yolu değiştirilerek oluşturulmuştur. Burayı gece ayrı gündüz ayrı olmak kaydı ile iki kere görmelisiniz. Gecenin romantikliği ile gündüzün enerjisi oldukça farklı. 

 Alaska

doğal güzellikler sunan Alaska, pek çok doğa sever tarafından ziyaret edilmektedir.  kuzey ışıklarının gözlemlendiği yerlerden biridir.  Denali Milli Parkı‘nda kuzey canlılarının vahşi hayatına tanık olabileceğiniz bu bölgede keyifli zamanlar geçireceksiniz.

Tracy Arm Fiyordu‘nda şelalerin buz dağları üzerine dökülmesini izleyebilir, Alaska Native Heritage Center‘daki aktivitelerle Alaska yerlilerinin orijinal yaşamlarını tanıyarak, buzullar arasında kano (kayak) ile maceraya atılabilirsiniz.