Antalya

 

Antalya her mevsim dikkatleri üzerine çeken bir ildir. Tarihi dokularının yanında doğası, denizi ve kumsallarıyla muhteşem bir yer. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri bu yerde her daim farklı alternatifler bulabilirsiniz. Gece hayatıyla da kendinden söz ettiren Antalya’da belli başlı gezilecek yerlerin dışında gizli kalmış sadece yöresel halkın bildiği doğal güzelliklerde bulunmaktadır. Birçok tatil beldesiyle de zengin olan bölgenin Kaş, Kalkan, Belek, Kemer, Olimpos & Çıralı, Alanya, gibi yerler görülmeye değer yerler arasındadır.

Bu bölgeye en çok bahar zamanı gelmenizi öneririm. Sokaklarında gezerken karşılaşacağınız portakal çiçeği kokusunun yanında birçok çiçek kokusunu içinize çekebilirsiniz. Havanın yaz ayındaki kavurucu sıcaklığına da yakalanmamış olursunuz.  Denize girme konusunda endişeniz de olmasın nisan ayında burada rahatlıkla denize girilebiliyor. Kalınacak yer konusunda da birçok alternatifi mevcut. Her bütçeye uygun yerler bulunmakta. İster 5 yıldızlı otellerde kalabilir, ister çadır kurarak eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca kalabalık bir aile iseniz bir kiralık villa yada apart kiralayabilirsiniz. Böylelikle çok daha uyguna kalma imkanı yakalarsınız. Ben gezilecek birkaç yeri size listeledim. Bu listenin dışında da birçok yer olduğunu da belirtmeliyim.

1. Patara Antik Kenti

2. Kalkan

3. Kaş

4. Kaleköy

5. Demre

6. Olimpos

7. Çıralı

8. Tahtalı Teleferik

9. Kemer

10. Likya Yolu

11. Konyaaltı

12. Geyikbayırı

13. Termessos Antik Kenti

14. Antalya Müzesi

15. Kaleiçi 

16. Düden Şelalesi

17. Kurşunlu Şelalesi

18. Perge Antik Kenti

19. Belek

20. Manavgat Şelalesi

21. Körprülü Kanyon

22. Alanya

Listelediğim yerlerden bazılarını size kısaca görselleriyle aktarıyorum.

1. Kaleiçi

herseyce.com

Antalya’nın en gözde mekanlarından biridir. Bu bölgeye gelip te burayı gezmemek olmaz. Eski şehir sularının içindeki konaklar bugün Antalya’da sosyal hayatın merkezi haline gelmiş durumdadır. Burada yaşayan Antalyalılar burada günün yorgunluğunu atmanın dışında denize girmek ve dinlenmenin yanında gece canlı müzik dinlemeye gelirler. Falezin üzerine kurulmuş restaurantların yanı sıra çay bahçeleri, eğlence mekanları da her bütçeye hitap etmektedir.

herseyce.com

2. Kurşunlu Ve Düden Şelaleleri

Düden Şelalesi

herseyce.com

Antalya’da birbirine yakın  2 tane meşhur şelale  bulunmaktadır. Düden Şelalesi Antalya’nın içinde bir yerde. Buraya giderken sanki şehrin iç kesimlerini geziyormuşsunuz hissi uyanır. İçerisinde küçük bir mağara var. Gezerken burayı da geziyor otantik resimler çekebiliyorsunuz. Etrafındaki restaurantlarda gözleme, kahve ya da soğut içecekler alabilir buranın keyfini çıkarabilirsiniz. Antalya’da yaşayanlar buraya sıklıkla gider aileleriyle piknik yaparak doğayı kucaklarlar. Ayrıca belli zamanlarda yörede yetişen mantarları da burada bulmanız mümkün. Tabi kesinlikle mantardan anlamanız gerekiyor. Zehirli mantarlarında varlığı oldukça fazla.

Kurşunlu Şelalesi

herseyce.com

Benim en beğendiğim Kurşunlu Şelalesidir. Şehrin biraz  uzağında. Sessiz sakin insanı dinlendiren bir yer. Yüksekten akan suyun sesi kesinlikle dinlendirici. Etrafında bulunan kafelerde yorgunluğunuzu atma imkanı bulabilir kendinizi saf suyun sesine bırakabilirsiniz.

3. Hip- Notics

herseyce.com

Burası gençlerin yada spor yapmayı sevenler için özel yapılmış bir yer gibi.

Manavgat’ın Burunucu Mevkii Çakış Köyü’nde bulunuyor.Hip-Notics, wakeboard olarak bilinen kablolu su kayağının yapılabildiği bir su parkı. Klasik su kayağının motorlu tekne veya başka bir araçla çekilerek yapılanı yerine bir makara sistemiyle kablolar aracılığıyla çekilerek yapılanı. Elektrikle çalışması nedeniyle tam bir doğa dostu. Sizlerde sadece wakeboard değil, su kayağı (çift kayak), kneenboard (diz boardu) ve flyboard gibi seçenekleri burada bulabilirsiniz. Ayrıca  basketbol, voleybol ve diğer oyun  alanları da burada mevcut. Yeme-içme alanı da sizin enerjinizi tekrar toplamanıza yardımcı olacaktır.

4. Perge Antik Kenti

herseyce.com

Kurşunlu Şelalesi’ne gittiğinizde, Perge Antik Kenti’nin  8 kilometre, 15 dakika mesafede bulunan bu yeri de mutlaka ziyaret edin.  Pamphyli uygarlığının önemli şehirlerinden, Aksu Nehri’nin 4 kilometre yakınındaki geniş bir ovaya kurulmuş olan kent  antik dönemden günümüze kalan en iyi korunmuş stadyumlardan birinin yanında, Yunan-Roma tipi bir amfi tiyatroya, görkemli Hellenistik giriş kapısına da sahip. Bu bölgeden çıkmış çoğu heykel, Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Giriş ücreti 25 TL. Müzekart geçerli. Yaz kış kapı açılış 08.00 ama yazın 19.00’da kapanırken kışın 17.00’de kapanmaktadır.

5. Antalya Müzesi

herseyce.com

1922’de Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulan bir müze.1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amaçlanmıştır.  İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Cami’de, daha donra Yivli Cami’de yer alan Müze 1972’de bugünkü binasına kavuşmuştur. İçinde birçok eserler bulabilirsiniz. Ayrıca Antalya’da yer alan üç antik kent olan Lykia, Pamphylia ve Pisidia’dan çıkma tüm tarihi eserleri görebiliyorsunuz. Perge Antik Kenti’nden çıkarılan Roma Dönemi heykelleri, müze koleksiyonunun en değerli parçaları arasında yer almaktadır.  1988 yılında “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne layık görülmüştür. Müzeyi  08.30 – 19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş 20 TL olup Müzekart geçerlidir.

6. Köprülü Kanyonu

herseyce.com

Rafting sevrelerin ugrak yeri olan bu yer Isparta’dan doğan, Antalya’dan denize dökülen Köprüçay’ın geçtiği muhteşem bir doğa harikası.  Yaz sezonunda rafting yapmaya elverişli olan yere birçok turistte ziyarete gitmektedir. 8-10 kişilik botlarda, deneyimli rehberler eşliğinde, 14 kilometrelik parkur boyunca rafting yapabiliyorsunuz. Tahmini olarak 2.5 saat süren bu serüvenin belli noktalarında da fotoğrafçılar sizin eğlencenizi ölümsüzleştiriyor. Burada bulunan firmalar size kask, kürek,can yeleği temini sağlıyor. Sizin yapmanız gereken sadece eğlenmek. Bazı firmalar ise belli bölgelerden buraya rafting severleri getirerek tam günlük bir eğlence imkanı da sunuyor. Öğle yemeğini de bu eğlencenin içine sığdırabilirsiniz. Ayrıca burada da sadece rafting yok. Hiking, kamping, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için de ideal olan bu milli parkı sizlerde ziyaret edebilirsiniz. Gerçekten de içinde biri büyük diğeri küçük olmak üzere Roma Dönemi’nden kalma 2 tarihi köprüde yer almaktadır. 

7. Tazı Kanyonu

herseyce.com

Burası size yazımın başındada belirtiğim yerli halkın bildiği gizli mekanlardan bir tanesi. Eğer Köprülü Kanyona geldiyseniz burayada zaman ayırmalısınız. Köprülü Kanyon’dan 10-15 dakika yukarısında gizli kalmış bir doğa harikası. Yol biraz meşakkatli ama değiyor. Oraya giderken bir patika yol kullanıyorsunuz. Arabanızı park edip yürümeniz gereken 2 kilometrelik bir patika yol. Spor ayakkabı sizin daha iyi hareket etmenizi sağlayacak. Doğa sevenler için harika bir yer.

8. Geyikbayırı’nda Tırmanış

herseyce.com

Türkiye’nin en ideal kaya tırmanışı noktası. Toros Dağları’nın bir parçası olan Geyikbayırı’na tüm dünyadan deneyimli dağçılar gelmektedir. Sizlerde bir tırmanışçı iseniz burada harika zaman geçireceksiniz. Avrupa’da kış aylarında tırmanış için en iyi üç, dünyada ise 10 destinasyon arasında yer almaktadır. Bölgede, farklı zorluk seviyelerine göre değişen eğim ve yükseklikte parkurlar bulunmakta. Kaya yapısı ağırlıklı olarak kireçtaşı. Yükseklikler 15 metreden 50 metreye kadar  uzanabiliyor. Geyikbayırı’nda kampta konaklama olanakları da var. Rido Camping, tırmanma alanları ve plajı bulunan bir yer. Wifi, duş, çamaşırhane de bulunmakta. 

9. Manavgat Şelalesi

herseyce.com

Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden biri. Manavgat Nehri’nin sularının, 4-5 metre yükseklikten döküldüğü  doğa harikası bir yer.Şelale dendimi yüksek tepelerden akan su insanın aklına gelse de bu görselliği burada bulamıyorsunuz. Şelalenin buz gibi bir suyu var. Etrafında da klasik olarak bilimum kafeterya, restoran, çay bahçesi, piknik alanı, kamp alanları mevcut.  Nehirde rafting olanağı da var. Fakat ben Köprülü Kanyonu tercih ederim. Şelaleye giriş ücretli. Otopark alanı da ayrıca ücretli.

10. Teleferik

herseyce.com

Teleferik demek ağaç katliyamı demek bunu bir kenara yazmak lazım çünkü teleferik yapımı için teleferiğin geçeceği güzargahtaki ağaçların ve tesisin yapılacağı yerin törpülenmesi gerekiyor. Yine de Teleferikle Tahtalı Dağı’na çıkıp, Antalya’ya kuşbakışı bakmak da Antalya’daki popüler deneyimlerden olduğundan yazmadan geçmek istemedik. Çıkıp çıkmamak size kalmış. Antalya’da 2 tane teleferik var. Biri Tünektepe diğeri Olimpos Teleferik. İkisi arasında seçecekseniz Olimpos ile Tahtalı’ya çıkın deriz. Teleferik için kişi başı ücret gidiş geliş: 75 TL, tek yön 50 TL. En güncel fiyatlar için tıklayın.

Günlük olarak Beldibi, Göynük, Kemer, Kiriş, Çamyuva ve Tekirova’dan itibaren, Çarşamba ve Cumartesi günleri de Kundu ve Antalya’dan teleferiğin kendi sunduğu ulaşım hizmeti var. Zirvedeki tesis akşam 19:00’a kadar açık, içinde bir de cafe var ama tahmin edersiniz ki fiyatlar x2 civarında . Konum için tıklayın.

12. Aspendos

herseyce.com

Serik ilçesi sınırlarında, Köprüçay Nehri’nin tepelerindeki bir düzlüğe MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olan bir bölge. Burası  Akdeniz coğrafyasının en iyi korunan Roma tiyatrosuna sahip. En parlak dönemini Roma Dönemi’nde yaşayan şehirdeki, 12.000 kişi kapasiteli bu görkemli antik tiyatro, MS 2. yüzyılda inşa edilmiş. Antik tiyatronun harika bir akustiği var. Burada belli dönemlerde konserlerde verilmekte. Burayı kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Burada ayrıca stadyum, agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası, su kemerleri, anıtsal tak, cadde, tapınak, hamam, sarnıçlar, dükkanlar gibi yapıların kalıntıları da bulunmaktadır.  Bizans Dönemi’ne kadar varlığını sürdürmüş olan şehir, Selçuklu Dönemi’nde bir kervansaray olarak kullanılmıştır.  1930 yılında burayı ziyaret eden Atatürk, alanın restore edilip tekrardan burayı halka açmıştır.  Giriş 25 TL ama Müzekart geçerli. Ziyaret saatleri ise Nisan-Ekim ayları arasında 08.00-19.00, Kasım-Mart ayları arasında 08.00-17.00 ‘dur.

13. Likya Yolu

herseyce.com

Likya Yolu, Fethiye’den başlayan ve Antalya’yı boydan boya geçen 535 kilometrelik bir yol. Bazı doğa severler Adrasan’da başlayıp, Musa Dağı, Adrasan Ovasını aşarak Olimpos’ta son bulan 13 kilometreiik Adrasan-Olimpos paftasını günübirlik gezilerle gezebiliyor. Siz Antalya’nın konakladığınız bölgesine göre trekking gruplarına katılabilir, farklı parkurlar seçebilirsiniz.

14. Patara Antik Tiyatrosu

herseyce.com

Kaş’a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini yapmış bir kent. Zamanında birlik toplantıları meclis binasının kalıntıları arasında yapılmış. İnsan gezerken kendini o zamanda gibi hissedebiliyor.  Tarihte önemli görevler üslenmiş Likya Birliği içerisinde üç oy hakkına sahip altı şehirden biri olma özelliğine sahip güçlü bir kent. Müze kart geçerli. Haftanın her günü 15 Nisan 2 Ekim arası 08.00 – 19.00 saatleri, 3 Ekim 14 Nisan arası 08.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

15. Termessos Antik Kenti

herseyce.com

Güllük Dağı’nın tepesindeki bir platoya kurulmuş olan  antik kent görülmeye değer yerlerden biri. Büyük İskender, M.Ö. 333’de burayı kuşatmaya çalışmış ama Termesosluların çok iyi bir savunması sayesinde başarılı olamamıştır. Kent, ancak Ptolemyler döneminde alınmış olmasına rağmen M.Ö. 71’den kalma, Roma Senatosu tarafından onaylanmış belgelere bakıldığında Termessos’un kendi iç işlerinde Roma’dan bağımsız olduğu ve kendi kanunlarını koyabildiği görülmektedir.  Bizans ve Osmanlı dönemindeki durumuna dair elde hiçbir bilgi ise bulunamamaktadır.  Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. Burayı gezerken kendinizi başka türlü hissedecek tarihi anlık olarak yaşama fırsatı bulacaksınız.  Burayı gezerken Müze kartınızı kullanabilirsiniz

16. Sandland

herseyce.com

Lara Sahil’inde, sadece su ve kum kullanılarak yapılan devasa heykellerden hoşlanıyorsanız bu yer tam size göre. Her sene meraklısına hazırlanan ve dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer alan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (Sandland) devasa boyutlarda yüzlerce kum heykelin sergilendiği bir açık hava müzesidir. 10 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.  Bu festivalde çeşitli sanat etkinlikleri de olmaktadır. Festival boyunca atölyeler, konserler, video mapping show’lar da oluyor. Eserler 09.30-23.00 saatleri arasında görülebiliyor. Giriş ücreti yetişkin 24 TL, çocuk 10 TL. Müzekart’a %25 indirim bulunmaktadır.

17. Olimpos& Çıralı

herseyce.com

Benim ençok vakit geçirdiğim yerlerden biri Olimpos ve Çıralıdır. Olimpos caretta ceratta’ların yuvalamaya geldiği sahilde bulunmak büyük keyif. Belli alanları işaretleyip kapatılıyor. Yumurtalara zarar gelmesin diye. Burada denize girmek,  salaş işletmelerde oturmak size iyi gelecek. Buralarda  ağaç evlerde konaklamanın yanında çadırda kurabiliyorsunuz. Ben çadırı tercih edenlerdenim.  Olimpos Dağı’nda tanrıların hiç sönmeyen ateşi eşliğinde zirvede bir şeyler içmek istemez misiniz?  Ayrıca yanartaş’ta bizler sosis ve sucukta pişirdik. Oldukça eğlenceli. Burada başka neler mi yapılır. Tekne kiralayıp denize açılabilir, antik kentlerin limanlarında denize girebilirsiniz. Ayrıca bu turlar size harika zaman geçirtiyor. Ayrıca Çıralı’nın komşu koyunada gitmelisiniz. Oraya  arabayla 20-25 dakika sürüyor. Ama inanın buna değiyor. Burasıda yerli halk tarafından sevilen ve tercih edilen bir yer. Burada da sahil boyunca konaklayacağınız yerler mevcut. Denize karşı yemek yiyebileceğiniz mekanların dışında cafelerde de zaman geçirebilirsiniz.

18. Kaş / Kalkan

herseyce.com

En sevdiğim yerler arasında. Burası görmeden gitmeyeceğiniz, giderkende kendinizi kötü hissedeceğiniz biryer. Sahilleri oteller tarafından parsellenmiş olsada halkın ücretsiz girebileceği alanlar var. Gerçi aslında benim gibi doğa severlere için her yer benim denize girme alanım.  Burada salaş bir kasaba hayatı hüküm sürmekte. Nisan-Mayıs & Ekim-Kasım arası sezon dışı tarihler. Kalabalıktan uzak olmayı seviyorsanız bu ayları tercih edin.

Kaşla birlikte Kalkan’da adından söz ettiren bir yer. Yapışık ikiz gibiler.  Özellikle İngilizler’in müdavimi olduğu ve Türkiye’de elit yaşayanların mekanı durumunda.  Hoş balık restoranları ve butik otellerin bulunduğu bu yerde her bütçeye uygun yer bulunmakta.  Eğer ki Schengen vizeniz varsa Kaş’tan günübirlik Meis Adası’na geçebilirsiniz. Kaşla, Kalkanın arası 25 km. Kalkan Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan bir belde.Buradaki nüfusun çoğu İngiliz. Bu nedenle İngilizler’in zevkleri doğrultusunda  şekillenmiş bir belde. Daha çok lüks butik oteller ve villa turizmi yaygın.

19. Kaleköy & Demre

herseyce.com

Noel Baba Kilisesi’nin burada bulunmakta. Bu nedenle birçok turist tarafından tercih edilen bir yer. Burada Kekova’da, bir zamanların Likyasının Simena şehri olan ama 2. yüzyılda yaşanan depremlerle yerle bir olan Batık Şehir, onun tam karşısına düşen Kaleköy’de ise harika doğal ve tarihi zenginliklerin mekanı yer almaktadır. Burada gezerken keyifli saatler geçirip dinlenmek için küçük mekanlarda bir şeyler içebilirsiniz. Buraya Kaş’tan yada Antalya merkezden gelen tur tekneleri bulunmakta. Buraya gelmeyi planlarsanız bu yolarlıda seçebilirsiniz. Demre’ye geldikten sonra Kaleköy’den kanoya atlayıp hemen karşısındaki batık şehrin hazinelerini kano ile gezebilirsiniz. Kaleköy’ün liman bölgesindeki kalıntıların içinde yürüyerek geçebilir ve böylesine köklü bir tarihin yattığı yerde yüzme deneyimi bile edinebilirsiniz.Kaleköy’ün tepe noktasında küçük bir amfitiyatro bulunmakta. Orada denize karşı güneşin batışını izleyebilirsiniz. 

Antalya’nın Turistik Tatil Beldeleri

Belek, Kemer, Alanya…Bunlar Antalya’nın en çok tercih edilen beldeleridir.  Özellikle Ruslar Kemer ve Belek tarafını tercih ederken, Almanlar  Alanya tarafını tercih etmektedirler. Bu 3 belde kışın sessiz ve ıssız bir görünüme bürünürken, yazın iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde dolmaktadır. 16 yıl Kemerde yaşamış biri olarak yalnızlığa alıştıktan sonra şehir hayatına ayak uyduramama nedenini tahmin ediyor olmalısınız.

20. Konyaaltı

herseyce.com

 Antalya merkezin en ünlü plajlarından biri. Sahil kısmı cafelerle dolu. Gece gündüz cıvıl cıvıl. Yerli halk bu sahillerde denize girmeye devam etsede kalabalığı sevmeyen kısım hala Antalya’nın daha alternatif noktalarını tercih etmekte.

21. Belek

herseyce.com

Burası 5 yıldızlı otellerle isim yapmış bir yer. Rusların ve Almanların tercih ettiği mekanlardan biri. Otellerin dışında artık golf turizmi ile de dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Golf turizmi nedeni ile buradaki tüm otellerin hemen hemen hepsinde bir saha var . Bu spor sayesinde bu oteller kışında açık. Bunun dışında şirketlerin toplantıları da buralarda yapılmakta.

22. Alanya

herseyce.com

1990 yılında popüler olmuş bir yer. Alanya  artık başlı başına bir şehir. Özellikle Alman turistlerin favorisi. Burada konaklamak istiyorsanız, merkez dışındaki mekanları tercih etmenizi önerebilirim. Böylelikle çok daha uygun bir ödeme yapmış olursunuz. Akşamda Alanya Kalesi’nin olduğu merkez bölgesine inerek harika zamanlar geçirebilirsiniz.  Nem oranı diğer bölgelere göre oldukça yüksek olduğundan yaz ortası aylarda aşırı bunaltıcı. Ama sıcağı seviyorsanız mesele yok tabi.  Buranın denizi taşsız ayağınızı kesmez. Kumu oldukça zariftir. Antalya’nın denizi değilmiş gibi bir havaya kapılırsınız. Kleopatra ve Damlataş diye yan yana iki güzel plaj da denize girmeli keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca ne kadar derine giderseniz gidin belli bir seviyeden sonra belinize gelir. Tabi bu çok uzaklaşmanız için bir neden olmasın.

23. Kemer

herseyce.com

Kemer de  yaşamak nasıl bir şey derseniz ben çok keyif aldım. Kemeri sadece Kemer olarak görmek doğru değil. Doğa severler için harika bir yer. Merkezde bulabileceğiniz tek yer, Ayışığı parkı ve Yörük çadırı. Buralarda gezinebilir. Sahillerinde denize girebilir, cafe ve restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz. Ama benim tavsiyem oranın gizli kalmış yerlerinde gezinmek olacak. Kuzdere köyünde yer alan vadiye çıkmanız. Orada buz gibi suya girip piknik yapmanız, dağ yolunda yürümeniz. Orada yer alan balık restaurantlarında yemek yemeniz. Yaylaları gezmeniz. Benim önerilerim bunlar olur. Ayrıca göynük kanyonunu da gezebilirsiniz.

Antalya’da Ne Yemeliyiz?

herseyce.com

Burada her şeyi deneyebilirsiniz elbette ama benim önerim köfte ve piyaz olacak. Buranın belli başlı ünlü restaurantları var. Örneğin 7 Mehmet ama oldukça pahalı. Benim böyle bir sorunum yok diyorsanız burada et, balık çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında zeytinyağlıları, bergamotlu, kabak çekirdekli ve bademli iç pilavı, kuzu ve oğlak tandırı, cevizli kaymaklı ve tahinli kabak tatlısı da seçebilirsiniz. Benim gibi mekanlara para vermeyi sevmiyorsanız her yer size uyar.

 Yanık Dondurma

herseyce.com

Yanık veya yanıksı dondurma, Antalya’nın tercih ettiği bir tat olsa da ben hala bu tadı sevmiyorum. Bana yanlışlıkla yanmışta ziyan olmasın diye millete satılan bir tat gibi geliyor.Keçi sütünden yapılan dondurma pişirilme esnasında özellikle yakılıyor. Bir nevi süt yanığı kokusu sinmiş dondurmayı seven oldukça fazla.

Antalya’ya Ulaşım

Antalya’ya bazı şehirlerin uzaklık mesafeleri şöyle;

İstanbul Antalya arası  730 kilometre, 10 saat 30 dakika,

Ankara Antalya arası 550 kilometre, 7 saat 40 dakika,

İzmir Antalya arası 470 kilometre, 7 saat 20 dakika,

Konya Antalya arası  300 kilometre, 4 saat 30 dakika,

Adana Antalya arası 560 kilometre, 8 saat 45 dakika

Antalya’ya her şehirden uçak ve otobüs bulunmakta. Buraya geldiğinizde gezmeyi amaçlıyorsanız. Otobüsleri kullanmanın dışında araçta kiralayabilirsiniz. Ayrıca burada birçok genç otostop ta kullanmakta.