Anti Aging Nedir, Nasıl Yapılır? Cilt Sağlığına Ve Yaşlanmaya Etkileri

Anti aging ile cildinizi yenileyebilir, yaşlanmaya bağlı hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Yaşlanmanın temel nedenleri arasında serbest radikaller, azalan hormonlar, cildin UV ışınlarına maruz kalması, hareketsiz yaşam, sigara, stres ve sağlıksız beslenme yer almaktadır. Cildiniz her türlü olumsuzluktan etkilenir. Bu nedenle onu korumak önemlidir. Anti aging hücrelerin enerjisini arttırır. Bu nedenle kozmetiklerin içinde bulunur. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yaşlanma belirtilerini en aza indiren bir diğer etkendir.

Anti aging nedir?

Anti aging, yaşlanma karşıtı, yaşlanmayı yavaşlatan, önleyen veya tersine çeviren yaklaşımları ifade etmektedir. Güneş, toksinler, hava kirliliği, iltihaplanma, yerçekimi etkisi, kas kaybı, kolajen içeriğinde azalma, DNA hasarı, telomer kaybı, oksidatif stres yaşlanma sürecini etkileyen ve cilde zarar veren etkenlerdir.

Anti aging nasıl yapılır?

İlk yapılması gereken sağlık muayenesi yapmaktır. Kan ve hormon testleriyle vitamin, mineral, kolesterol, trigliserid ve hormon düzeyleri kontrol edilir. Kontrollerin sonunda sağlıklı kişilere anti aging uygulamasıyla destek verilir. Anti agingde en önemli unsurlar; beslenme şeklinin iyileştirilmesi, kilo kontrolü sağlanması ve yaşama aktif katılımın teşvik edilmesidir.

Anti aging yöntemleri

Dolgu

Bu yöntem deneyimli bir dermatolog taraflından yapılmalıdır. Dermal dolgu maddeleri, yumuşak dokunun kapasitesini geliştirmek için cilde enjekte edilmektedir.  Yağ dokusu, kolajen, hyalüronik asit veya sentetik implant (silikon) içerebilirler. Kırışıklıkların, derinleşen anatomik çizgilerin yumuşatılmasıyla, yüzde kaybedilen hacim yeniden bu sayede kazandırılır. Dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma, el sırtındaki kırışıklıkların giderilmesinde bu yöntem uygulanabilir. Tüm ten renkleri için güvenlidir.

Botoks

Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen toksinin laboratuvarda saflaştırılmasıyla elde edilir.  Botulinum toksini, uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir ve böylece mimik kaslarının oluşturduğu kırışıklıkları ortadan kaldırır. Alın, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı, el ve ayaklara uygulanabilmektedir. Bu işlem bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Örümcek ağı estetiği

Bu işlem cilt hasarına göre belirlenen sayıda medikal ipin ince uçlu iğneler aracılığıyla cilt altına yerleştirilmesiyle yapılmaktadır. Vücut 6 ay içinde eriyen bu iplerin etrafına kendi biyolojik ağını örer ve istenilen sonuca ulaşılır. Yöntem uygulanan ciltte kolajen üretimi uyarılarak kırışıklık, sarkma, hacim kaybı ve bozulmuş cilt kalitesi gibi sorunlar ameliyatsız şekilde çözülür.

Anti aging yöntemi olarak kök hücre

Kök hücrelerin mucize özellikleri vardır. Örneğin;  kendilerini yedekleyerek çoğalabilir, farklı dokulara dönüşebilir, doku ve organ onarımı yapabilirler. Vücudumuzda hayat boyunca bulunurlar ancak yaşlandıkça sayıları azalmaktadır. Kök hücreler kemik iliğinden veya yağ dokusundan alınarak bazı laboratuvar işlemlerinden geçirilir. Bu şekilde serum haline getirilir ve damardan dolaşıma geri verilir.

Gençlik kaynağı olarakta görülen bir yöntemdir.  kök hücre tedavisi yaşlanan cilt hücrelerinin yeniden programlanmalarına olanak sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Anti aging amaçlı kök hücre tedavileri ayaktan uygulanabilir, ağrılı bir süreç değildir.

Trombositlerden zengin plazma (PRP)

Bu yöntem uygulanacak hastanın kendi kanındaki trombositlerini ayrıştırarak geri enjekte edilmesiyle gerçekleşmektedir. Uygulamada kullanılan hücreler içlerinde büyüme faktörleri ve hormonlar bulunan pıhtılaşma hücreleridir. Hasarlı dokuyu onarırlar.  Bu yöntem kök hücreler gibi çoğalamaz ve diğer dokulara dönüşemezler. Kolajen ve diğer bileşenlerin sentezini uyararak cildi gençleştirir. Uygulama 45 ile 60 dakika sürebilmektedir.

Lazer uygulamaları

Hastanın ihtiyacına göre farklı sistemlerle çalışan lazer cihazları bulunmaktadır. Uygulamada cilt lazer ışınlarıyla taranır ve ışınların ısıya dönüşmesi sağlanarak kolajen üretimi uyarılır. Bağ dokusu yenilenir ve cilt böylece canlılığına kavuşur. Vücudun her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir.  Uygulamayı cilt yenileme, sıkılaştırma, görünür damarlar ve hücresel yapılandırmada kullanılmaktadır. Güneş hasarını, yaşlılık lekelerini ve ince çizgileri hızlı şekilde onarır.

Mikro-iğneleme

Farklı uzunluklarda ince iğnelerin özel aparatlarla deri yüzeyine uygulanmasıdır. Hedeflenen derinliklerde binlerce mikro deliğin açılması sayesinde hasarlı derinin kendini iyileştirme metodudur.  Uygulama yapılan bölgede kolajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollayarak kendini onarması sağlanır. İnce çizgileri ve sivilce izlerini yok etmede kullanılan bir yöntemdir.

Kimyasal peeling

Kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. İltihaplanan derinin yenilenme ve onarım mekanizmalarını harekete geçirerek pürüzsüz ve sıkı bir cilt elde etmek için uygulanır.  Ciltteki katmanların kimyasallarla soyulması şeklinde gerçekleşir. Bu yöntem ile yaşlılık lekeleri ve ellerdeki pürüzlü doku hızlı şekilde tedavisi sağlanır. Yüzeyel, orta veya derin peeling yapılabilir, cilt tipine göre seans sayıları farklılık gösterir.

Mezoterapi

Kolajen, elastin ve lif yapımı için gerekli hyalüronik asit, vitaminler, mineraller, koenzimler, büyüme faktörleri, somon DNA’sı gibi maddeler deri altına enjekte edilerek uygulama yapılır. 3 seans uygulana yapılır.  Gençlik aşısı olarak ta bilinmektedir.

 Anti aging kremlerinin önemi

Kırışıklıklar dermis (alt deri) tabakasından kaynaklanmaktadır. Yaşlandıkça cilt kolajen ve elastini yavaş yavaş kaybeder. Krem ve losyonların içeriğindeki retinol bir A vitamini şeklidir; kırışıklıklara ve lekelere karşı ciddi savunma sağlar. Bu sayede ciltteki nem kaybını da önler.

Anti aging beslenme

Beslenmede birinci strateji gıdaları glikasyondan korumaktır. AGE kızartılmış ve kavrulmuş yiyeceklerde çok fazla vardır. Buharda veya haşlanarak pişirilmiş yiyecekler  bu nedenle cilt için daha sağlıklıdır. Gıdaları aşırı pişirmekte vitaminlerini kaybetmesine neden olacağı için yeteri derecede pişirmek yeterlidir. Lif içeren kompleks karbonhidratlar, proteinler, doymamış yağ asitleri içeren gıdalarla dengeli beslenmek, antioksidanlar açısından zengin sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek, bol su içmek, kalori alım miktarını, tuzu ve şekeri azaltmak, sağlıklı bir cilt elde etmenin en güvenli yoludur.

Anti aging yiyecekler

Antioksidanlar temel olarak temizleyicidirler. Bilinen sistemik antioksidanlar C vitamini, E vitamini, A ve B vitamini, karotenoidler, bakır, selenyumdur. Omega-3 ve omega 6 yağları, hücre zarlarının önemli bileşenleridir.

En önemli ve sık tüketilen anti aging yiyecekler:

•         Su teresi

•         Kırmızı dolmalık biber

•         Yaban mersini

•         Ispanak

•         Avokado

•         Tatlı patates

Anti aging tedavisi

Hücresel düzeyde yaşlılığın etkileriyle savaşarak doku onarımı sağlayan anti aging tedavisi oldukça fazla tercih edilmektedir.  Tüm cilt katmanları birbirine bağlıdır. Pigment bozuklukları, vasküler anormallikler, kırışıklıklar ve sarkmalar aynı anda değerlendirilebilir.

Tedavinin ana temaları şunlardır:

•         Hormon tedavisi  uygulaması

•         Beslenmenin düzenlenmesi

•         Antioksidan, mineral, vitamin eksikliklerin giderilmesi

•         Genetik faktörlerin değerlendirilmesi

•         Stres yönetimi

•         Egzersiz programı

•         Cilt bakımı ve tıbbi kozmetik

Anti aginge kaç yaşında başlanmalı?

25 yaşında hücre yenilenmesi tamamlanır. Bu yaş ortalamasında cildin yağ, nem dengesini düzenleyen ürünler ve yaz-kış güneş kremi tercih edilmelidir. 30 yaş altı için anti aging uygulamalar ve ürünler uygun olmaz. İçerdiği yoğun etken maddeler 30 yaş altında yanma, kaşıntı, döküntüye sebep olur. Sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinizle günlük bakım ve temizliğinizi aksatmadan cildinizi korumak önlemlidir.

Anti aging kürler

Doğal kürler cildinize iyi gelir. Bu nedenle size birkaç kür örneği vereceğiz.

Ginseng ve limon çayı kürü

1 tatlı kaşığı ginseng kökünü ve 1 limonun dış kabuğunu küçük küçük kesin. 2 bardak suda 15 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra onu güzelce süzün ve bal ekleyerek tatlandırıp için.

Zerdeçal macunu kürü

Yarım su bardağı toz zerdeçal ve 1 çay kaşığı karabiberi 1 bardak suda 8-10 dakika hiç durmadan karıştırarak pişirin. 1/3 su bardağı kadar hindistancevizi yağı ilave edin. Güzelce karıştırdıktan sonra iyice macun kıvamındaki kürü buzdolabında saklayın. Süte, yoğurda, çorbalara 1 çay kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Botoks etkili nişasta kürü

1 yemek kaşığı nişastayı yarım bardak soğuk suyla karıştırarak yarım bardak kaynar su ekleyin.  10-15 dakika kısık ateşte kaynatmaya başlayın.  Karışımın üzerine soğuduktan sonra 5 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yemek kaşığı krema koyun. Peeling maskeyi fırça yardımıyla cildinize uygulayın. 3 kat şeklinde sürerek toplamda 30 dakika yüzünüzde maskeyi tutun. 1. katı sürdükten 10 dakika sonra 2. katı ve 10 dakika sonra 3. katı uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.

Yeşil çay kürü

1 bardak yeşil çay demleyin ve biraz soğuması için bekleyin. Küçük bir parça pamuklu kumaşı çaya batırın ve gözlerinizin üzerine kapatın. Bu yöntem sayesinde gözaltı torbalarınızı azaltacaktır. Aynı zamanda günde 2 fincan yeşil çay içmek cildi rahatlatacaktır. Aynı zamanda cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlar.

Anti aging haplar

Yaşlanan hücreler belli bir süreden sonra  sağlıklı hücrelere zarar verebilir.  Bir zaman sonra bölünmeyi bırakıp canlı ve metabolik olarak aktif kalan yaşlı hücreler, kanser hücrelerini öldüren toksinler yayarak önemli bir görevi yerine getirirler. Buradaki amaç ilaçlarla, yaşlanan hücrelerin, ürettikleri zararlı maddelerle kendilerini öldürmeleridir.

Bunun yanı sıra, benfotiamin ve alfa-lipoik asit gibi doğal destekler glikasyonu önler, serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur. Evening primrose oil, hyalüronik asit hapları, C vitamini ve koenzim Q10 takviyeleri cildi nemlendirip destekleyebilir.

Anti aging serum

Anti-aging serum ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Yüz serumları, cildin alt katmalarına kadar derine inerek onu besler. Cildi nemlendirmenin yanında lekelere, kırışıklığa, sivilcelere karşı etkilidir. Serumlar kullanılan markalara göre farklı aralıklarla kullanılır. Aynı zamanda cilt tarafından hızlıca emilebilmesi için jel formunda hazırlanan serumlarda vardır.

Serumu kullanmadan önce cildinizi iyice temizlenir. 2-3 damla gibi küçük bir miktarı elinize alıp yukarı doğru hareketlerle yüzünüze ve boynunuza günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Yaşınızın ve cildinizin ihtiyacı olan bir ürünü seçerek başarılı sonuçlar alırsınız.

Anti aging serum türleri ve markaları

  • Estee Lauder, Clear Difference: Siyah nokta, sivilce ve yağlı cilt problemlerinde kullanabileceğiniz bir serumdur. Cildi nemlendirir ve cildi parlaklaştırır. 
  • Sisley, Intensive Serum With Tropical Resins: İçeriğindeki salisilik asit yardımıyla gözenekleri temizleme özelliği bulunmaktadır. Cildi arındırmak ve yağlı alanları azaltmak ve akne tedavisi için kullanılan bir serumdur. İçerisinde benzoin, java çayı, su rezenesi de bulunmaktadır.
  • Perricone MD, High Definition Concealer: Günlük bakımda kullanılır.  Cildi sıkılaştırma, toparlama ve yumuşatma özellikleri vardır.
  • Strivectin, AR Advanced Retinol Concentrated Serum: Oldukça çabuk emilir. Ciltte hassasiyet oluşturmaz ve cilt tonunu eşitler.Aynı zamanda cildi nemlendirerek gençleştirir. 
  • Antioksidanlar: Amacı, oksidanları ortadan kaldırmak yerine, hücrenin kendini koruma metabolizmasını restore etmektir. ROS (reaktif oksijen ürünleri) seviyesi sağlıklı hücrelerle dengelendiğinde tedavi amacına ulaşıyor demektir.
  • Retinoidler: derinizde kalınlaşmalarave bağ dokularında artışa neden olur. Topikal olarak uygulandığında kolajen bozulmasını önler.
  • Hormon terapisi: Hormonal dengesizlikler yaşlanmanın en önemli belirtilerindendir. Büyüme hormonu (GH), testosteron, melatonin, östrojen ve tiroid hormonlarının eksikliklerinde yaşlanma oldukça fazlalaşır. Tedavi sonrası yaşlanma süreci yavaşlar. Aynı zamanda cinsel aktivitenin, kemik yoğunluğunun, genel sağlığın iyileşmesini sağlanır.
  • Telomer modifikasyonu: Telomerler, kromozomların uçlarını koruyan nükleotid dizilerdir. Her bir hücre bölünmesiyle kısalırlar. Bunun anlamı yaşam ömrünün kısalmasıdır.Telomeraz, telomerlerin kısalmasını önleyen bir enzimdir. Telomeraz aktivitesinin arttırılması derinin temel hücreleri olan keratinositlerin kapasitesini geliştirir.

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ipuçları

•         Her gün nemlendirici kullanılması önemlidir. Nemlendirici kullanırken cildinizde biraz su olması emilimi kolaylaştırır.

•         Cildinizi iyi tanıyın ve neye ihtiyacı olduğunu belirleyin. Yaşlanma karşıtı ürün için tek bir ürün kullanın. Aynı anda birkaç ürün cildinizi tahriş eder.

•         Yüzünüzü günde iki kez, ılık suyla, nazikçe temizlemek cildinize iyi gelir. Çok sıcak banyolardan kaçının.

•         Temiz bir havluyu sıcak suya batırın, fazlasını sıkın. 15 dakika boyunca yüzünüze havluyla masaj ya da nem banyosu yaptırabilirisiniz. Cilde sıcak kompres uygulamak kan dolaşımını hızlandırır.

Anti aging kremler

Cilde kullandığımız yaşlanma karşıtı kremlerin iki bileşeni bulunmaktadır.  Bunlar  antioksidanlar ve hücre düzenleyicilerdir.  Vitaminler, polifenoller, flavonoidler gibi antioksidanlar; serbest radikal seviyesini azaltarak kolajen bozulmasını yavaşlatır. Retinoller, peptidler, büyüme faktörleri gibi hücre düzenleyicileri; kolajen metabolizmasına doğrudan etki ederek üretimini arttırır.

Anti aging krem ne işe yarar?

Cildinize uygun bir krem önemlidir. Krem cildinizi dolgunlaştırır, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır. Bu tür kremler kolajen ve hyalüronik asit üretimini uyararak cildin sıkılaşmasını, nemlenmesini sağlar.

Anti aging kremler hangi yaşta kullanılmalı?

Cilt 20’li yaşlardan başlayarak neme ihtiyaç duyar. Ancak yaşlanma karşıtı krem kullanmaya ilk kırışıklıkların gözlemlendiği 30’lu yaşlardan itibaren kırışıklıklar başlar ve yaşlanma karşıtı kremlere ilk o zaman ihtiyaç duyarız. 40’lı yaşlara doğru ise sıkılık sorunu başlar. Bu nedenle kırışıklıklara etki eden ve cilde kaybettiği hacmi kazandırabilen kremleri kullananız gerekir. 50 li yaşlarda ise  kolajen ve elastinler büyük yıkıma uğrar, yağ hücrelerinin kaybı artar. Bu nedenle kullanılacak ürünler buna yönelik olmalıdır.

En iyi kırışıklık kremi

Kırışıklık karşıtı kremlerin içinde yer alan retinoid, antioksidan, hyalüronik asit, güneş koruma faktörleri hücre yenilenmesini arttırarak kırışıklıkları önler.

Anti aging el kremi

Ellerimizi saran cilt tabakası cildinizden daha kalındır.  Özel tasarlanmış nemlendiricileri kullanmak gerekir. UV ışınlarına, soğuk havanın yıpratıcı etkisine karşı koruyan; lekelerin azalmasını sağlayan; A, E vitamini ve antioksidanlar içeren doğal ürünleri ellerinizde kullanabilirsiniz.

Anti aging güneş kremi

Cildinizin sağlığını ve gençliğini korumak için yaz-kış güneş koruyucu kullanmak gerekir.UVA-UVB ışınlarına karşı koruyan ve antioksidan desteği sağlayan ürün tercih etmeniz bu konuda önemlidir.

Anti aging göz çevresi kremi

Yaşlanma belirtileri göz çevresinde gözükür. Yaşınıza uygun, güneş koruyucu özellikli bir göz kremini ne kadar erken kullanırsanız o kadar erken faydalarını da görürsünüz.

En iyi anti aging krem markaları

•         Loreal Paris Revitalift

•         Diadermine Kırışıklık Karşıtı Günlük Bakım Kremi

•         Darphin Exquisage Beauty Revaling Cream Anti-Aging Bakım

•         Vichy Liftactiv Supreme Cream

•         Dermalogica Dynamic Skin Recovery

Anti aging için öneriler

Kullanılan ürünler yaşlanmanızı belirli ölçüde azaltsa da en etkili yöntem yaşam tarzınızı değiştirmektir. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Cildinizi güneşten korumak için; güneş kremi,  güreş gözlüğü kullanmak, bronzlaşmaktan kaçınmak cildinizdeki yaşlanmayı geciktirir.  Ayrıca bu gibi önlemler aynı zamanda cilt kanseri riskini de azaltır.

•         Sigara ve alkolden uzak durmak önemlidir.

•         Egzersiz yapmak doğru bir yöntemdir. Rutininize dayanıklılık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) eklemelisiniz.  Hızlı yağ yakmak isteyenlerin tercih ettiği HIIT, kısa süreli yoğun egzersizin ardından nabzı yavaşlatmayı içerir.

•         Kilo önemli bir faktördür.  Yaşlılarda, yağ-kas oranı, yağın vücuttaki yeri (kalça-bel) obeziteye bağlı sağlık sorunlarındandır.

•         Cilt sağlığı için bol su için

•         Uyku düzeniniz önemlidir. Yeterince uyumak vücudun yenilenmesine olanak tanır.

•         Stresi hayatınızdan mümkün oluğunca uzaklaştırın. Meditasyon yapmak stresi azaltmanın iyi bir yoludur.

•         Kalori kısıtlamasına gidin

•         Detoks yapabilirsiniz.

•         Rafine şekeri diyetinizden çıkarın