Arnavutluk

Arnavutluk

Balkanlar ülkesi olan Arnavutluk; kuzeyde Karadağ, kuzeydoğuda Kosova, doğuda Kuzey Makedonya, güneyde Yunanistan ile çevrilidir. Kıyı uzunluğu 611 km dir.olan Batıda Adriyatik Denizi, güneybatıda ise İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. “Balkanların Anahtar Ülkesi”  olarak bilinen Arnavutluk, Osmanlı ve İtalya’dan taşıdığı izleri günümüze kadar koruyan bir ülkedir.  40 yılı aşkın süre boyunca sert bir rejim ile yönetilmiştir.  Arnavutluk, hem Balkan hem Akdeniz ülkesi olması sebebiyle turistlerin gözde mekanlarından bir tanesidir. Tarihi dokusu ve mimari yapıları ile görülmeye değer bir yerdir. Resmi dili Arnavutça’dır. Bu dilin dışında Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca konuşulmaktadır. Ülkenin başkenti Tiran’dır.  Tirand aynı zamanda 800.986 nüfusu (2019) ile de ülkenin en büyük şehridir. Şehrin isim adı “Mutlak güç sahibi yönetici” anlamına gelmektedir.  Tiran, aynı zamanda ülkenin endüstri ve finans merkezi olarak da önemli bir yere sahiptir. Bu ülkeyi ziyaret etmeye karar verdiğinizde yabancılık çekmeyeceksiniz. Türkleri sever ve değer verirler. Türkiye’den 1 saat geridedir. Resmî para birimi olarak geçen Lek ülkede 1926 yılından beri kullanılmaktadır. Aynı zamanda euro da oldukça fazla kullanılmaktadır. Yüz ölçümü 28.748 km²’dir.

Arnavutluk’a Ne Zaman Gidilir?

Arnavutluk, sıcaklığı bölgelere göre değişiklik gösterir. Kıyılarında kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kuru geçen Akdeniz iklimi hâkimdir. İç kesimlerinde ise kışlar bol yağışlı ve soğuk, yazlar nispeten yağışlı ve kuraktır. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan yüksek tepelerde ise kışlar sert, yazlar daha serindir.  Bu ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız nisan, mayıs ve eylül aylarını tercih etmelisiniz.

Arnavutluk’a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’a en hızlı ve kolayı hava yoludur. İstanbul-Tiran arası yolculuk yaklaşık 1 saattir.

Arnavutluk’ta Ulaşım İmkânları

Çok gelişmiş bir yer değildir. Bazı illerde bölgeye ait minibüsler hizmet verse de genellikle belediyenin resmî otobüsleri kullanılmaktadır. Bir şehirden başka şehre gitmek için en uygun fiyat trenler ve otobüslerdir. Şehir içinde rahat bir ulaşım sağlamak için ise taksileri kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Tiran’a 11 km uzaklıkta bulunan Tiran Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için hızlı bir ulaşım tercih edecekseniz havalimanındaki taksileri kullanabilirsiniz. bindiğiniz taksi şehir merkezine kadar yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir ve yolculuğun ücreti tahmini 2 bin 500 lek’tir. Eğer taksiye binmek istemiyorsanız otobüsleri tercih edebilirsiniz. Her saat başı hareket edecek kullanabilirsiniz.  07.00 – 23.00 saatleri arasında otobüsler çalışır. Ayrıca shuttle araçları da sizlere hizmet verir.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk’ta  Dajti Dağları’nın eteğinde Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulan Tiran şehrinde; tarihi yapılardan meydan ve müzelere kadar gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

İskender Bey Meydanı

Tiran’ın en gözde yeridir. Arnavutluk’un ulusal kahramanı olarak bilinen İskender Bey’in heykelinin bulunduğu bu meydan oldukça keyifli zamanları geçirebileceğiniz bir yerdir. Bu noktadan diğer tarihi yerlere gitmek oldukça basittir.

Ulusal Tarih Müzesi

İskender Bey Meydanı’nın çevresinde yer almaktadır. Ulusal Tarih Müzesi, Arnavutluk’un en büyük müzesidir. Müze; İlk Çağ, Orta Çağ, Rönesans, Bağımsızlık, Heykel, II. Dünya Savaşı, Komünizm Dönemi ve Azize Teresa olmak üzere 8 farklı bölümden oluşmaktadır. Buraya uzunca bir zaman ayırmanızda fayda vardır. Müze aynı zamanda kentin değil ülkenin tarihini de barındırmakta ve İskender Bey’in özel eşyaları da sergilenmektedir.

Ethem Bey Cami

18. yüzyılda Tiran’da yaşayan siyasetçi ve kültür adamı Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır.  Caminin süslemeleri ve resimleri oldukça nadidedir. 1966 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cami daha sonrasında ibadete açılmıştır. Camide Ethem Bey ve eşinin mezarları da bulunmaktadır.

Bunker

Arnavutluk’un yer altı sığınakları bulunmaktadır. Tiran’dabu sığınaklar müze olarak ziyarete açılmışıtır. Bunk’Art 1 ve 2’de 100’den fazla oda ve bu odalarda da mutfaktan, tuvalete kadar birçok bölüm bulunur. Tiran’da farklı bir yer gezmek istiyorsanız bu müzeler tam size göre. mutlaka uğramalısınız.

Arnavutluk’ta Nerede Kalınır?

Arnavutluğa gelmeyi planlıyorsanız öncelikli olarak nerelere gideceğinizi planlamanız gerekiyor. Bu durumdan sonra yapmanız gereken otel rezervasyonunuzdur. Oteller size büyük bir konfor sunar. Tiran’da kalmak ve gezinizi bu bölgede planladıysanız birçok konaklama seçeneğiniz var demektir. Tregu, Blokku ve Pazar bölgeleri şehirde en çok tercih edilen bölgelerdir.  Durres, Sarende gibi sahil kenarında keyifli ve dinlenme odaklı bir tatil düşünüyorsanız, deniz kenarına sıfır otellerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Buralarda küçük pansiyon tarzı yerlerde bulmanız mümkün.

Arnavutluk’ta Ne, Nerede Yenir?

Arnavutluk börekleri ve tatlılarıyla meşhurdur. Güveç yemekleri, taze sebzelerle sunulan lezzetleri ve peynirleri ile öne çıkan bir ülkedir. Arnavut mutfağının başrollerinde samsa, elbasan tava, pırasa böreği, tirit, Arnavut ciğeri, petla gibi özel lezzetlerde yer almaktadır. Buraya geldiğinizde kesinlikle börek ve Arnavut çiğerinin tadına bakmalısınız.

Arnavutluk’tan Ne Hediye Alınır?

Hediye olarak yöresel dokumalardan veya Arnavut’un yöresel kıyafetlerinden satın alabilirsiniz. Hediye satan dükkanlarda ayrıca İskender Bey’in heykellerini ya da magnetlerini de uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Tiran’da keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamak için pek çok mağaza ve dükkân yer almaktadır. Alışveriş için Myslym Shyri Caddesi’ni tercih edebilirsiniz.

Arnavut Gece Hayatı

Tiran gece hayatı için en ideal yerdir. Uygun fiyata hem yemek yiyip hem eğleneceğiniz. Her bütçeye göre mekan bulabilirsiniz. Hafta içisakin  olan bu yerler özellikle cuma ve cumartesi akşamları hareket kazanmaktadır.

Arnavutluk Resmî Tatil ve Bayramları

•         Ramazan Bayramı (Her yıl değişiyor)

•         Kurban Bayramı (Her yıl değişiyor)

•         Rahibe Teresa Günü (19 Ekim)

•         Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

•         Özgürlük Günü (29 Kasım)

Arnavutluk’taki Festivaller

•         Pagan Yaz Festivali (14 Mart)

•         Gjirokaster Uluslararası Sanatsal Müzik Festivali (Her 5 yılda bir tarihi değişiklik gösteriyor)

•         Kenga Magjike Müzik Festivali

Arnavutluk Vize Süreci

2010 yılında yapılan anlaşma ile oraya vizesiz gidebilmenin yolu açılmıştır. Arnavutluk’a yapacağınız seyahat öncesinde pasaport sürenizi kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Arnavutluk’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

•         “Evet” anlamına gelen kafa sallaması bu ülke yaşayanlar için “hayır” anlamına geliyor.

•         Arnavutluk, diğer Akdeniz ülkelerine göre daha ekonomik ve daha az kalabalık bir ülkedir.

•         Bisiklet kullanan yolculara saygı gösterilir.

•         Arnavutlar oldukça misafirperver insanlardır.

•         Boza, buranın ulusal içeceğidir.

Arnavutluk Hakkında Merak Edilenler

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişki nasıldır?

1990 yılından beri ekonomik açıdan güzel gelişmeler yaşanmıştır.  İki ülke arasındaki dayanışma ile birçok cami ve okul Türkler tarafından restore edilmektedir. Bu yüzden birçok yerde ülkede Türk bayrağı görebilirsiniz.

Arnavutluk Bayrağındaki Çift Başlı Kartal Ne Anlama Gelmektedir?

Bayraktaki ana renk olan kırmızı, halkın gücünü ve cesaretini simgelerken bayraktaki çift başlı kartal ise ülkenin geçmiş ile olan bağını sembolize etmektedir.