Asit Yağmuru Nedir?

www.herseyce.com

Asitler, suyla hidrojen iyonları üreten hidrojen bileşimleridir. Hidrojen iyonları çözeltiyi asidik özellik kazandırır.

Asit yağmurları, fosil yakıt atıklarının doğal su döngüsüne karışmasıyla oluşur. Sanayinin yoğun olduğu yerlerde ve fosil yakıtların enerji tüketimi olarak kullanıldığı bölgelerde kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması sonucunda ortaya çıkan kükürt ve azot gazları birikir. Havadaki su buharıyla birleşen bu gazlar kimyasal tepkime oluşturur. Böylelikle sülfürik asit ve nitrik asit damlaları meydana getirir. Güneş ise bu oluşumu hızlandırır. Yeryüzündeki sular Güneş’in etkisiyle ısınır bir kısmı buharlaşır ve yükselerek atmosfere karışır. Yükselen nemli havadaki su buharı yoğunlaşarak yeniden sıvı haline gelir ve bulutları oluşturur. Kükürt ve azot içeren bu tip yağmurlara asit yağmurları denir.

Asit Yağmurunun Zararları

Özellikle tarım alanlarına büyük zararı vardır. İnsanlara ve diğer canlılara da büyük zarar vererek deri kanserine neden olabilmektedir. Ayrıca göller ve nehirlere yağdığında suların asitliği artarak, suda yaşayan canlılara zarar verir.

Kent içi veya kent dışındaki tarihi ve doğal yapıtlarımız zarar da bu yağmur nedeniyle zarar görmektedir. Yeşillikler bu yağmurla kurur ve tekrar yeşermesine engel olur.

www.herseyce.com

Canlılarda solunum yolları hastalıkları, akciğer kanseri, nefes darlığına da neden olur.

Sanayide fosil yakıtlar yerine kükürt ve azıt içermeyen doğalgaz, güneş enerjisi gibi enerjiler tercih edilmesi önemlidir.

12 Mart 2011 yılında Japonya’da 8,9 şiddetinde yaşanan deprem sonrasında yaşanan tsunamide Fukuşima Nükleer Santrali’nde patlama yaşandı. Santralden saat başı sızan radyasyonun bir yılda sızan miktarına eşit olduğu anlaşıldı. Bu sızıntı uzun süre bulutların etkisiyle Japonya’ya yakın tüm ülkelerde etkili bir şekilde yaşandı. Türkiye’de ve Rusya’da da bu olay sonrası asitli yağmurlar yağmıştır. Rüzgar etkisiyle gelen bulutlar aslında Dünya’yı büyük ölçüde etkilemiştir.