Azerbaycan

Azerbaycan

Kardeş ülke olarak tanımladığımız Azerbaycan, oldukça zengin bir kültüre sahiptir.  Güney Kafkasya’da yer alan Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktasında bulunmaktadır. Ülke, kuzeyde Rusya ve Gürcistan, batıda Ermenistan, güneyde İran, güneybatıda ise Türkiye ile komşu durumdadır. Azerbaycan, ülkenin doğusunda Hazar Denizi'ne kıyısı olan topraklara da sahiptir. Ayrıca Nahçıvan da Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölge konumundadır. Türk kültürüne başka bir açıdan bakmak isteyenler için harika bir gezi rotasıdır. Başkenti Bakü’dür. Resmi dili Azerbaycan Türkçesidir. Ülkenin geneli İngilizce ve Rusça konuşmaktadır. Para birimi Azerbaycan Manatıdır.  Ülkenin yerel saati Türkiye’den 1 saat ileridedir. Ülke, parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Azerbaycan’da oldukça çeşitli iklim tipleri görülür. Bunun nedeni yükseklik farkıdır. Yükseklik farkı nedeniyle zengin bitki örtüsüne sahiptir. Azerbaycan’ın yüksek bölgelerinde orman tipi bitki örtüsü görülürken daha alçak topraklarda ise bozkırlar görülür. Ülkenin yaklaşık dörtte biri ormanlık alandır. Azerbaycan, gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Yer altı kaynakları bakımından zengindir. Ülkede, petrol ve doğal gaz önemli geçim kaynakları arasında yer alır. Demir, çinko ve bakır gibi rezervlere sahip olan ülke, bu avantajı sayesinde sanayi konusunda da önemli bir gelişme kaydetmiştir. Turizm sektörü de ülke için önemlidir.

Azerbaycan’a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklime sahiptir. Ülkede kış aylarında zorlayıcı soğuklar, yaz aylarında ise bunaltıcı sıcaklar görülür. Ülkenin Hazar Denizi’ne yakın bölgelerinde daha ılıman iklim havası hakimdir. Nisan, mayıs ve haziran aylarının yanı sıra eylül ve ekim ayları Azerbaycan seyahati planlamak için ideal dönemlerdir. Sizlerde bu ayları tercih ederek seyahatlerinizi planlayabilirsiniz. Mart ayına rastlayan festivali görmek isterseniz bu ayıda seyahat zamanınız olarak seçebilirsiniz.

Azerbaycan Festivalleri

Müzik festivalleri konusunda oldukça zengin bir ülkedir. Başkent Bakü’de mart ayında Muğam Dünyası Uluslararası Müzik Festivali ve değişen tarihlerde İpek Yolu Müzik Festivali düzenlenmektedir. Gebele şehri ise yaz aylarında Gebele Müzik Festivali’ne ev sahipliği turistlere ve halkına keyifli zamanlar geçirtmektedir.

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Azerbaycan’a hava yoluyla ulaşımı kolaydır.  Başkent Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuşlar . bulunur.  Bakü’ye  uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Azerbaycan’da Ulaşım İmkanları

Şehir içi ulaşım için genellikle otobüs ve dolmuşlar kullanılmaktadır. Turist olarak bu ülkeye geldiğinizde sizlerde otobüs ve dolmuşları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca başkent Bakü’de yeşil ve kırmızı adı verilen iki metro hattı da bulunmaktadır. Başkentte metro en ucuz ulaşım aracıdır. Şehirdeki otobüs ve dolmuşlarda kartlı sistem kullanılmaz. Otobüs veya minibüs bileti, araca bindikten sonra görevliden temin edilerek seyahat edilir. Taksilerde şehir içi ulaşım için başvurulabilir. Taksilerin birçoğunda taksimetre bulunmaz. Bu nedenle binmeden önce pazarlık yapmanız gerekecektir.

Haydar Alivev Uluslararası Havalimanı’ndan Bakü’ye Ulaşım

Bakü şehir merkezinin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, metro veya taksi kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 116 numaralı otobüs seferiyle havaalanından şehir merkezine gitmek yaklaşık bir saatinizi alır.

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler

11’i büyükşehir, toplam 75 şehri bulunmaktadır. Ülkede gezilecek birçok yer vardır.  sahiptir. Bakü başta olmak üzere şehirleri, özellikle tarihi yapılardan hoşlanan turistler için oldukça zengindir. Gezilecek yerlerden kısaca bahsetmek gerekirse bakü başta olmak üzere gence şehirlerini gezebilirsiniz.

Bakü

Başkent Bakü, modern mimariye sahip görkemli yapıların dışında tarihi çok eski yıllara dayanan kültürel mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Azerbaycan, mutlaka görülmesi gereken çok sayıda turistik bölgeye sahiptir. İnşaatı 2013 yılında tamamlanan ve şimdiden şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan Alev Kulelerini görmeden bu şehri asla terk etmeyin. Ayrıca Alev Kuleleri şehirdeki modern mimarinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Ünlü İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından 2012 yılında tasarlanan Haydar Aliyev Kültür Merkezi de şehrin diğer önemli yapısıdır. 2000 yılında UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’ne giren İçeri Şehir adlı bölge, Paleolitik dönemin izlerini yansıtan tarihi bir kenttir. Yerel halk tarafından Köhne Şehir adıyla da anılan bölgeyi ziyaret etmeyi unutmayın. Bu antik kentin yanı sıra başkentte yer alan Şirvanşahlar Sarayı, Kız Kulesi ve Azerbaycan Devlet Filarmonisi gibi tarihi binaları da görmelisiniz.

Gence

En eski şehirlerinden biridir. Ülkenin kuzeybatısında konumlanan şehir, Bakü’ye yaklaşık 360 km uzaklıktadır. Başkentten Gence şehrine otobüs veya tren ile gidilebilmektedir. Camii, Şah Abbas Kervansarayı, Butilka Ev ve Hükümet Binası diğer gezilecek yerleridir. Ayrıca Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü yazarı Nizami’nin anıt mezarı da Gence şehrinde yer almaktadır.

Azerbaycan Vize Süreci

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki vize uygulamaları 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla karşılıklı olarak kaldırılmıştır. Azerbaycan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 güne kadar olan seyahatlerinde vizesiz giriş yapabilirler.

Azerbaycan’da Nerede Kalınır?

Konaklanacak şehirlerin başında Bakü gelmektedir. Cok sayıda konaklama seçeneğine sahiptir. Şehirde yer alan Old City (Eski Şehir), Bayrak Meydanı ve Nizami Caddesi gibi yerler gezginlerin konaklamak için en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alır. Başkentte yer alan birçok turistik cazibe noktasına yakın konumda olan bu bölgelerde her bütçeye uygun otel ve pansiyonu rahatlıkla bulabilirsiniz. Alışveriş tutkunları genellikle Nizami Caddesi’ni tercih ederken şehrin tarihi yapısını daha yakından görmek isteyen turistler Old City bölgesini tercih edebilir.

Azerbaycan’da Ne Yenir?

Azerbaycan mutfağı Türk mutfağına çok yakındır. Lezzetli hamur işlerinin yanı sıra çeşitli çorbalar ve tatlılar yemek kültürünün en önemlileridir. Düşbere adı verilen Azerbaycan mantısı, Qutab ismindeki Azerbaycan gözlemesi ve ülkemizde Hinkal olarak da bilinen Xingel (Gürcü mantısı) mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biridir. Kebap çeşitleri de oldukça fazladır. En meşhur kebabı Lüle kebabıdır. Yoğurt ve çeşitli yeşillikler kullanılarak yapılan Dovğa çorbası oldukça farklı bir tattır.  Azerbayca’nın meşhur çayın eşlikçisi Mürebbe reçeli ve Düşeş ismi verilen armut gazozu da Azerbaycan’ın alternatif lezzetleri arasındadır.

Azerbaycan’dan Ne Hediye Alınır?

Buradan birçok dokuma halı, kilim veya bakır ürünleri satın alabilirsiniz. Bakü’de yer alan Nizami Caddesinde, çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Ayrıca burada hediye olarak alabileceğiniz otantik ürün çeşitlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca başkentte çok sayıda semt pazarı da kurulmaktadır. Buralarda da uygun fiyata birçok hediyelik ürünlerde alabilirsiniz. Baki Takhil Bazar, Sharg Bazar ve Yashil Bazar gibi yerel pazarları gezerek alternatif hediye fikirleri bulabilirsiniz.

Azerbaycan’da Gece Hayatı

Gece hayatını Bakü’de bulabilirsiniz. Oldukça renkli bir gece hayatına sahip olan başkentte çok sayıda gece kulübü yer alır. Pacifico isimli kulüp şehrin önde gelen eğlence mekanlarından biridir. Farklı  müziklerden hoşlananlar ise Baku Jazz Centre isimli caz kulübünü tercih edebilir. Otantik Azerbaycan müziğinin en popüler adresi Mugam Club adlı mekandır.

Azerbaycan’da Tatil ve Bayramlar

•         1 Ocak Yeni Yıl

•         20 Ocak Kara Ocak Günü

•         20-24 Mart Novruz Bayramı

•         9 Mayıs Zafer Günü

•         28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı

•         15 Haziran Milli Kurtuluş Günü

•         26 Haziran Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Günü

•         31 Aralık Dayanışma Günü

•         Ramazan Bayramı

•         Kurban Bayramı

Azerbaycan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Azerbaycan seyahatinizde herhangi bir iletişim problemi yaşamazsınız.
  •      Azerbaycan, dünya genelinde Ateş Ülkesi olarak da bilinmektedir.
  • Rüzgar şehri olarak bilinen Bakü, oldukça rüzgarlı havaya sahip olabilir. Yanınızda bir rüzgarlık bulundurmanız sizin için avantajdır.
  • Azerbaycan, dünyada en çok farklı iklimin bir arada görüldüğü yerlerden bir tanesidir.
  • Hazar Denizi’nin 1025 metrelik en derin noktası Azerbaycan sınırları içerisindedir.

Azerbaycan Hakkında Merak Edilenler

2019 yılının eylül ayı itibarıyla karşılıklı olarak vize işlemi kaldırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün süreye kadar olan Azerbaycan seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilirler. Ülkenin yerel saati Türkiye’den bir saat ileridedir. Bakü’ye yapılan direkt uçuşlarda bilet fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterir. Erken rezervasyonla sayesinde ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.