Bandırma

 

Bandırma , Marmara Denizi kıyısında bulunan Balıkesir’in bir ilçesidir. 150 bine yakın bir nüfusa sahiptir. Bandırama MÖ 8. Ve 9. Yüzyıllar arasında , Kapıdağ Yarımadası’nda yer alan Kyzikos şehri ile aynı zamanda kurulmuş olabileceği tahmin ediliyor.

Bandırmada Gezilecek Yerler

Bandırma küçük bir liman şehridir. Küçük bir merkezi vardır. Gittiğinizde kısa sürede gezintinizi tamamlayabilirisiniz. Sahili oldukça güzel. Keyifli bir sahil gezisi yaptıktan sonra sahilinde yer alan çay bahçelerinde sıcak içecekler tüketebilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti Gölü: Bandırma körfezine 15 km uzaklıkta. Çok fazla canlıya ev sahipliği yapan bu yere mutlaka gezmelisiniz. Göçmen kuşların ziyaret alanı olan yerde harika zaman geçirebilirsiniz. Burada nesli tükenmek üzere olan Tepeli pelikan, Kaşıkçı ve Çeltikçi kuşlarının resimlerini de çekebilirsiniz.

herseyce.com

Atatürk Parkı: Erdek yolunun üzerinde yer alan alanda piknik yapmak isteyenler fazlasıyla burada keyifli amanlar geçirebilirler.

herseyce.com

Bandırma Arkeoloji Müzesi:  Müzede Pers ve Roma Dönemi eserlere yer verilmiştir. Pazartesi günleri kapalıdır.

herseyce.com

Kyzikos Antik Kenti: Erdek karayolunun üzerinde yer almaktadır. Roma döneminden kalma antik kent, mezar anıtları bulunmaktadır.  Oraya vardığınızda tahrip olmuş Hadrian Agorası, Hadrian Tapınağı, Amfitiyatro ve Sur Duvarlarını görebilirsiniz.

herseyce.com

herseyce.com

Daskyleion Antik Kenti: Bandırma merkezine 30 km uzaklıktadır. Burada Pers Valiliğine ait bir saray bulacaksınız. Pers mezarlığı, kent kalıntıları size görülmesi değer anılar sağlayacak.   

herseyce.com

herseyce.com

Bandırmada Nerede Kalınır?

Nerede kalabileceğiniz önemlidir. Öğretmenler evini size önerebilirim. Güzel bir bahçesi bulunmakta.  Akşam yemek ihtiyacınızı sipariş vererek bahçede tüketebiliyorsunuz. Sabah kahvaltısı size tabakta sunuluyor.  Size önerim ben orada iken ilk tercih ettiğim yer öğretmen evi olsa da sonradan tercih ettiğim yer bir Hoteldi.  Öğretmen evinde çift kişilik odalarda kalınıyor. Tanımadığınız biriyle odanızı paylaşmak zorunda kalıyorsunuz.  Adaras Hotel’de kalırken böyle bir sorun yaşamadım. Fiyat konusunda hem daha uygun hem sabah kahvaltısı daha güzel. Ayrıca daha temiz ve en önemlisi aile yeri. Harika bir aile işletmesini yapıyor ve ailece çalışıyorlar. Size görsellerini aşağıda paylaşıyorum.

Bandırmada Nerede Yemek Yemelisiniz?

Bandırmada balık yemelisiniz. Harika bir yer var iki kere orada yedim ve görsellerini size paylaşacağım. Fiyat oldukça uygun.  Yerli halk genelde burada yemek yemeyi tercih ediyor. Mangalda lezzetli balık ziyafeti yapabilirsiniz.

 

herseyce.com
herseyce.com
herseyce.com