Bebekte Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir?

 

Bebeğinizin ellerini ve kendi ellerinizi devamlı temiz tutmalısınız.

Bebeğinizle temasta olacak kişilerin el temizliğine dikkat

Bebeğinizi hasta ve sigara içen kişilerden uzak tutun. 

Onu emzirmeye devam edin, anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Düzenli ve sağlıklı besinler tüketmesini sağlamalısınız.

Mevsimine göre giydirmeyi unutmayın.

herseyce.com

Hafızasının gelişimi

Bebeğinizin hafızası sürekli olarak gelişim halindedir. Oyuncaklarının nerede olduğunu hatırlaması, bir hafta önce gördüğü olayları bile hatırlamaya başlar. Tabi an ve an hatırlar anlamına gelmez. Sevdiği bir anı, ya da küçük bazı detayları hatırlayacaktır. Asıl uzun dönemli hafızası 2 – 3 yaşında oturmaya başlar.

Eleştirmeyin

Herkesin çocuk yetiştirme tarzı farklıdır. Örneğin çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaptığında ona bağırmanız ya da eleştirmeniz gelişimi için doğru bir hareket değildir. Onun yerine onunla sakin bir ses tonuyla konuşmanız gerekir.

Çocuğunuza nasıl davranacağınızı başkaları tarafından eleştirildiğinizde nasıl hissettiğinizi düşünerek yaklaşırsanız doğru davranmış olursunuz.

Çocuk yetiştirme yöntemleri hakkında arkadaşlarınızla tartışmamaya çalışın. Bebeğinizi etkileyebilecek bir durum varsa ona müdahale edin. Örneğin: Arkadaşınızın çocuğu çocuğunuzu ısırıyor ya da vuruyorsa ve annesi buna tepki vermiyorsa, arkadaşınızı karşınıza alarak konuşun. Tepki vermezse çocuklarla konuşarak  müdahale edin. 

Kişiliği oturuyor

Bebeğinizin kişiliği artık belirmeye başlamaktadır.  Bebeğinizin davranışları yabancılarla karşılaştığında farklı olabilir. Kimi zaman utanırken, kimi zaman gülebilir ya da ağlayabilir. Sizi kapıda görünce ilgi çekmek için ellerini kollarını hareket ettirmesi ve gülmesi size ne hissettiğini gösterir.

Kendiniz İçin Yapmanız Gereken Birkaç Yöntem

Bebeğiniz uyurken kendinize zaman ayırmanız gerekir. Örneğin bir kahve keyfi yada sevdiğiniz bir kitabı okuyabilirsiniz.

Bir arkadaşınız yada yakınınızla anlaşarak haftanın bir günü bebeğinizle ilgilenmesini isteyebilirisiniz. Böylelikle koca bir gününüz oluşur.

Mum ışığında ve müzik eşliğinde rahatlatıcı banyolar yapabilirsiniz.

Kuaföre giderek manikür, pedikür yaptırıp, saçınızı farklı bir renk ve modele sokabilirsiniz. Eğer kısa saçı seviyorsanız bakımı ve yapımı kolay olduğu için kestirebilirisiniz. Böylelikle sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç dakika saçınıza zaman ayırabilirisiniz.

Gözlerinize kalem ve rimel sürerek kendinizi yenileyebilirsiniz.

Giyiminize artık kirlenecek giyinmeme gerek yok düşüncesiyle yaklaşmayın. Kendinizi önemseyin.

Dışarı çıkmaya vakit ayıramıyorsanız internetten alışveriş yapabilirsiniz

Belli zamanlarda yürüyüş yapabilir. Belli aralıklarla arkadaşlarınızla bir kahve dükkanında kahve içebilirisiniz. Eğer bebeğinizi bırakmak istemiyorsanız neden oda sizle gelmesin ki.

Bebeğiniz Yemek Yerken Keyif Almasını Nasıl Sağlarsınız?

Yemek saatini eğlenceli bir zaman haline getirin. Yemek yerken şarkı söyleyebilir, uçak geliyor oyunu oynayabilirsiniz.

Her şeyi bitirmesi için zorlamayın. İstediği kadar yemesine müsaade edin.

Onu mümkün olduğunca bebek sandalyesinde besleyin

Televizyon gibi dikkat dağıtıcı şeylerden uzak tutun.

Bebeğiniz Yediğiniz Her Şeyi Yer mi?

Bu sorunun kısa bir cevabı var. Evet. Bebeğiniz tüm tatları severek yiyebilir. Yani ezmeniz, kesmeniz ve ısısına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Yemeklerin içinde alerji veya diğer problemlere neden olabilecek besinlerin olmamasına dikkat edin. Tek dikkat etmeniz gereken şey, bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar  tuz, baharat, bal ve salça içeren besinler vermemenizdir.