Böcek Isırığı Ve Sokması

 

Bebeğimi Böcek Soktuysa Ne Yapmalıyım?

Böceğin zehrine karşı alerjisi yoksa bir sağlık sorununa sebep olmayabilir. Sokan böceği görmediyseniz doktorunuza danışmakta fayda vardır. Böcek sokmasının ardından yapmanız gereken birkaç öneri.

 Bölgeyi sabun ve su ile temizleyiniz,

Acıyı 15 dakika buz tutarak rahatlatın veya rahatlatıcı krem sürün.

Bebeğiniz ateşlenir, kusar veya ısırığın etrafındaki bölgede artan bir kızarıklık, acı ve şişlik gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz hemen doktorunuzu arayın.

 Bebeğimin alerjik olduğunu nasıl anlarım?

Bebeğinizde herhangi bir şeye bu zamana kadar alerjik reaksiyon vermediyse,  alerjisi olup olmadığını bilemezsiniz. Ebeveynlerinde alerji varsa bebeğinizde alerji görülme ihtimali yüksektir. Tabi buda sizin alerjiniz olan her şeye alerjisi olur anlamında değildir.  Yapmanız gereken en önemli nokta bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmektir. Bunun için bebeğinize eczacınızın ya da doktorunuzun tavsiye edebileceği etkinliği kanıtlanmış probiyotik ve prebiyotik bileşenler içeren gıdalar içirebilirsiniz.

Eğer bebeğinizin alerjisi varsa:

Nefes almakta zorlanabilir hatta hırıldamaya başlayabilir. Eğer alerjisi için bir ilaç kullanıyorsanız ilacını verebilirsiniz.

İstifra, karnında kramp ya da yüzünde kızarıklık varsa

Sersemlemiş bir görünümü varsa

Dil, el ya da yüzü gibi vücudunun farklı bölgelerinde şişlikler varsa

Şaşkın ve uykulu görünüyorsa, anafilaksi (anaflaktik şok) geçirip geçirmediğinden şüphe ediyorsanız hemen hastaneye gitmelisiniz. 

Eğer bebeğinizin ciddi bir alerjik reaksiyon olan anaflaktik şok geçirdiğinden şüphelenirseniz ambulans çağırmalısınız. Ambulans gelene kadar bebeğinizi yatırmalı ve sakinleştirmelisiniz. 

Bebeğimi Böcek Isırıklarından Nasıl Korurum?

Bebeğinizi açık alanlardan uzak tutarak bunu sağlayabilirsiniz. Ama bu onun doğadan uzaklaşmasına engel olamaz. Bebeğiniz çocukluk döneminde doğaya olan merakını gidermek için dışarıda vakit geçirmek isteyecektir. Bu nedenle kıyafetlerine esans şeklinde insana zarar vermeyen ama böcekleri uzaklaştıran ilaçlar kullanabilirsiniz. İnce, pamuklu ve uzun kollu giysiler giymesine özen göstererek te bebeğinizi koruma yoluna gidebilirsiniz.