Burun Şekilleri

Burun Şekilleri

Burun yapısı da gözlerde olduğu gibi ilginin yoğunlaştığı bölümdür. Kamufle edilmesi zordur. Fiziksel yapısı düzgün değilse yoğunluk göz ve dudaklara verilmelidir. 5 çeşit burun şekli vardır.

  1. UZUN BURUN
  2. GENİŞ BURUN
  3. KEMERLİ BURUN
  4. KALKIK BURUN
  5. GAGA BURUN

Aşağıdaki görselde burun çeşitleri ve burun çeşidine yakın resimler yer almaktadır.

  1. Uzun Burun: Yüz oranına göre oldukça uzun olan burun şeklidir. Gizlemek için burnun üst kısmına aydınlatıcı, uç kısmına ise koyu gölgeleme yapılır.
  2. Geniş Burun: Yanlara doğru yayılan burun şeklidir. Düzeltmek için burun kanatlarının her iki yanına ve burun deliklerinin yanlarına doğru koyu gölgeleme yapılır.
  3. Kemeri Burun: Burnun üst kısmında kavisli bir görünüm vardır. Dışa doğru çıkan kavis kısmını koyu gölgeleyerek düzeltme yapılır.
  4. Kalkık Burun: Burnun uç kısmının yukarı doğru kalkık olduğu burun şeklidir. Bu burun şeklinde burun kısa görünür. Bu kısalığı ve kalkıklığı düzeltmek için burnun üst ve uç kısmına açık gölgeleme uygulanır.
  5. Gaga Burun: Kemerli burunda olduğu gibi burnun üst kısmı kemer oluşturarak uca doğru gaga biçiminde uzamaktadır. Burun üstünü ve uç kısmını koyu gölgelendirme yaparak kamufle yaparız.