Çene Şekilleri

Çene Şekilleri: Çene yapısı saç sitili ili uyum sağlamalıdır. Çenede en çok yanaklarda yapılan renk çalışmaları önemlidir.  Bu işlemlerle bu bölgelere dikkat çekilerek görünüm yumuşatılabilir. 6 çeşit çene yapısı vardır.

 1. ÇIKIK ÇENE
 2. BASIK ÇENE
 3. UZUN ÇENE
 4. GENİŞ ÇENE
 5. DAR ÇENE
 6. ÇİFT ÇENE
 1. Çıkık Çene: Dudak hizasından öne doğru oldukça çıkık bir çene şeklidir. Düzeltmek için çene kısmına koyu gölgeleme yaparak çeneyi geri plana itmiş oluruz.
 2. Basık Çene: Çıkık çenenin tam tersi bir çene şeklidir. Dudak hizasından geriye doğru oldukça basıktır. Bu çenedeki düzeltme şekli çene kısmına açık gölgelendirme yaparak çeneyi ön palana çıkartırız.
 3. Uzun Çene: Dudak ile çene mesafesinin fazla olduğu çene şeklidir. Bu çene şeklinde düzeltme çıkık çene şeklinde olduğu gibi koyu gölgelendirme yapılır ve çene altına yayılır.
 4. Geniş Çene: Yüzün yanlarına doğru genişleyen çene şeklidir. Daraltmak için çenenin her iki yanına koyu, orta kısmına ise aydınlık gölge yapılır.
 5. Dar Çene: Dudak ile çene arasındaki mesafenin az olduğu çene şeklidir. Dar çeneye genişlik kazandırmak için basık çenede olduğu gibi açık gölgelendirme yapılır.

Çift Çene: Çenenin ikiye ayrılmış şekilde görülmesidir. Düzeltmek için ayrık bölgesini koyu gölgelemek ve dış kısımlarını aydınlatıp çene kenarlarını tekrar koyu gölgelemek gerekir.