Cilt Bakımında Vitaminler

Cilt Bakımında Vitaminlerin Önemi:

Vitamin sözcüğü Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanılmıştır. Vitaminler vücudumuzun düzgün bir şekilde işlev göstermesi ve hastalıklarla mücadele edebilmesi için gereken besin öğeleridir. Vücudumuz vitamin üretemez, bu yüzden onları tükettiğimiz yiyeceklerden veya bazı durumlarda vitamin takviyesi olarak almamız gerekebilir. Vitaminler vücudumuzda birçok farklı şekilde kullanılır. Vitaminler doğrudan bir enerji kayağı olarak görev yapmazken, karbonhidrat ve yağ gibi besin maddelerin enerji üreten enzimlere yardımcı olurlar.

Herseyce.com

F Vitamini

Aslında vitamin olarak kabul edilmezler, vücutta üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken linoleik ve liolenik asit ve araşidonik asit için kullanılır. Cildin gençleşmesi ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Saç kaybı ve egzama tedavisinde kullanılır. Üzüm çekirdeği, keten tohumu, ceviz, badem yağı, soya yağında bulunur.

H Vitamini  (Biotin): biotin, besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer, sinir sistemi sağlığı için çok faydalıdır; ayrıca kötü kolesterol ve kan şekerini düzenler.

Biotin eksikliği saç kaybına, tırnak kırılmasına, ciltte döküntülere, yüksek kolesterole ve kalp sağlığı sorunlarına yol açabilir. Biotin eksikliğinde depresyon, yorgunluk, halüsinasyon, kol ve bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler gözlenebilir. Yumurta sarısı, karaciğer ve balık zengin biotin kaynaklarıdır.

Herseyce.com

Sağlıklı  Ve Güzel Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri:

“Tabağınıza koyduğunuz şey, cildinize koyduğunuzdan daha da önelidir”

Sağlıklı bir cilt diyetinin en önemli bileşenlerinden biri A vitaminidir. Almak için en iyi yerlerden biri az yağlı süt ürünleridir. Yapılan araştırmalarda; diyabet veya tiroid rahatsızlığı olanlarda A bakımından zengin süt ürünleri yemenin iki kat daha önemli olduğu söylenmektedir.

Süt ürünlerindeki A “gerçek A” olarak kabul edilir. Böylece her cilt tipi için de gereklidir. Az yağlı yoğurt da A vitamini açısından yüksek olduğu gibi aynı zamanda bağırsak sağlığı için gerekli olan “canlı” bakterileri (acidophilus) barındırır.

Böğürtlen, yaban mersini, çilek ve erik

Bu dört besin arasındaki ortak bağlantı, yüksek antioksidan içeriğidir. Bu yiyeceklerin sağlıklı bir cilt diyeti için yararları çoktur.

Serbest radikaller( güneş ışınlarına maruz kalma şekli gibi) cilt hücrelerinin zarına zarar vererek potansiyel olarak bu hücrenin DNA’sına zarar verebilir. Bu meyvelerdeki antioksidanlar ve diğer fitokimyasallar hücreyi koruyabiliyor ve hasar düzeyini en alt seviyeye çekiyor.

Hücrelerin hasar görmesini ve parçalanmasını önlemeye yardımcı olduğunuzda, cildimizi erken yaşlanmaya karşı da koruruz. Bu bakımdan, bu meyveler cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır. Yeni çalışmaya göre “antioksidan kapasitesi yüksek” olan diğer meyve ve sebzeler enginarları, fasulyeleri ( siyah, kırmızı ve pinto vb.) kuru erik ve cevizleri içerir.

Somon, ceviz, kanola yağı ve keten tohumu: görünüşe göre birbiriyle ilgisi olmayan bu yiyeceklerin hepsi esansiyel yağ asitleri verir ve bu nedenle sağlıklı bir cilt diyetinde kilit unsurlardır. “ Esansiyel yağ asitleri, yalnızca zararlı şeylerin önündeki engeller değil aynı zamanda besinlerin içeri girip çıkması ve atık ürünlerin hücreye girip çıkması için de geçiş yolu olarak kullanılan sağlıklı hücre zarlarından sorumludur” Suyu da tutan hücre zarı olduğu için, bariyer ne kadar güçlü olursa, hücreleriniz o kadar iyi nem tutabilir. Bu daha canlı, daha genç görünen bir cilt anlamına gelir.

Ayrıca, atardamarlarımıza zarar verebilecek ve kalp hastalığına yol açabilecek iltihaplanma süreci cilt hücrelerine zarar verebilir. Esansiyel yağ asitleri sağlıklı bir cilt diyetinde önemlidir, çünkü her ikisine de koruma sağlayabilirler. En iyi bilinen esansiyel yağ asitleri, iyi bir sağlık ( ve iyi bir cilt) için dengede olması gereken omega-3 ve omega-6 dır. Her ne kadar hepimiz yeterince omega-6 alıyor gibi görünse de, birçok insanın omega-3’lerden yoksun olduğu düşünülmektedir. Balık, ceviz ve keten tohumu yağı en iyi kaynaklar arasındadır.

Sağlıklı yağlar: Bunlar esansiyel yağ asitlerinden daha fazlasını içerir. Kaliteli yağların yemek, cildin yağlanmasına yardımcı olur ve genel olarak daha iyi görünmesini ve daha sağlıklı hissetmesini sağlar.

Hangi Ciltler Sağlıklı Ciltler İçin Doğru Yağlardır?

Herseyce.com

Soğuk preslenmiş veya işlenmemiş yağlar sağlıklı bir cilt diyetinde aranacak yağlardır. Bir yağ ticari olarak işlendiğinde ilk yapılan solvent eklemektir ve onları yüksek sıcaklıklara çıkarmak, sonra da beş veya altı işlemden geçirmektir. Bu durumda önemli besinler kaybolmaktadır.

Yağların, soğuk preslenme veya çıkarma işlemiyle hazırlandığı veya zeytinyağı söz konusu olduğunda fazladan saf olduğunda, hazırlanmanın sadece preslenme, ısıtma ve şişelemeyi içerir. Sadece cildimiz için iyi değil aynı zamanda vücudumuz için de iyi olan bütün besinleri alırız.

Herhangi bir yağ, hatta sağlıklı bir yağ kalorisi yüksek olduğundan azmanlar günde yaklaşık 2 çorba kaşığını yeterli görmektedir.

Tam buğday ekmeği, tohumlar ve tahıllar; Türkiye, Tuna ve Brezilya cevizleri mineral selenyum, tüm bu yiyecekleri sağlıklı bir cilt diyetinde önemli kılan bileşendir. Uzmanlar, selenyumun cilt hücrelerinin sağlığında kilit bir rol oynadığını söylüyor. Bazı araştırmalar, güneş tarafından zarar görmüş cildin bile selenyum seviyeleri yüksek olduğundan daha az etkileneceğini göstermektedir.

Bir grup Fransız araştırmacı, oral selenyum dozlarının bakır, E vitamini ve A vitamini ile birlikte insan derisinde güneş yanığı hücresi oluşumunu önleyebileceğini bulmuştur..

Tam tahıllı ürünleri tüketmenin, cilt sağlığı için daha kötü bir seçim olan beyaz yiyeceklere oranla daha iyi olduğu kabul edilmektedir. Çünkü beyaz un maddeleri (ekmek, kek ve makarna) şeker ve beyaz pirinç, insülin seviyelerini etkileyebilmekte ve sonuçta cilt kırılmalarına bağlı olabilecek iltihaplara neden olabilmektedir.