Doğal Saç Maskeleri

Saçlarınızın Bakımını Kendiniz Yapın

Saçlarınız yıpranmış ve bakıma ihtiyacı varsa onu kendine getirebileceğiniz doğal maskeleri evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. İste size birkaç öneri.

Kolaylıkla Yapabileceğiniz Doğal Saç Maskeleri Tarifi

Her maske tüm saç tiplerine uygun değildir. Bu nedenle saçınızın ihtiyaç duyduğu maskeleri yapmalısınız. Saçınıza uygun maskeleri evinizde kolaylıkla yapabilmeniz için birkaç öneriyi sizinle paylaşıyoruz.

Seyrek Ve İnce Telli Saçlara Uygun Maske

Saçlarınızın inceliğinden yakınıyorsanız protein açısından zengin bir maskeyi saçınıza uygulamalısınız. Bu sayede saçınız dolgunlaşacak ve güçlenecektir. Aminoasit ve yumurta sayesinde saçınıza maske hazırlayabilirsiniz. Bunun için;

Maske I: 2 yumurta sarısı, 2 olgun muz, 2-3 yemek kaşığı bal, yarım fincan saç kremi ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştıralım ve püre haline getirelim. Hazırladığınız bu karışımı saçınıza sürerek 20-30 dakika bekleyin. Yıkama işlemini yaptıktan sonra soğuk su ile durulayın.  Hızlıca sonuç veren bu maskeyi her duştan önce uygulayabilirsiniz.

Tarçın kan dolaşımını tetikleyici bir etkiye sahiptir. Saçınızın büyümesini ve güçlenmesini istiyorsanız, bir maske tarifi daha verebilirim.

Maske II: Saçınızın uzunluğuna ve kısalığına göre yeteri miktara ulaşana kadar tarçın ve hindistancevizi yağını eşit ölçüde karıştın.  Karışımı saçınıza uygulayarak masaj yapın. 30-45 dakika bekledikten sonra durulayın. Kısa sürede sonuç almak için bu maskeyi haftada bir uygulayın.

Kolay Kırılan Ve Mat Saçlar

Beslenemeyen saçlar parlaklığını yitirir. Ayrıca tarama sırasında kolaylıkla kırılabilir. ve kolay kırılmaya başlar. Bu nedenle onu besleyecek bir maske yapmak gerekir.  Yumurta ve limonu kullanarak basit bir şekilde bu maskeyi hazırlayabilirsiniz.

Maske I: Yarım limon suyu, 2 yumurta sarısını iyice karıştın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Yıkadıktan sonra soğuk su ile durulayın. Bir öneri daha isterseniz elma sirkesini her banyodan sonra durulama şeklinde saçınıza uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi saçların parlaklığını geri kazanmasını sağlar ve saçları besler.

Maske II: Saçınızın uzunluğuna göre malzemelerinizi hazırlayabilirsiniz. Yeteri kadar bal, elma sirkesi ve hindistancevizi yağını eşit ölçüde karıştırın. Karışımı nemli saçlarına uygulayarak en az 20 dakika bekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk su ile durulayın. Bu maske aynı zamanda boyalı saçlar için saç rengini canlandırmayı da sağlar.

Yıpranmış Saçlar

Boya ve saçlarınıza yaptırdığınız işlemlerden dolayı saçlarınız yıpranmış olabilir. Bu nedenden dolayı onu tekrar canlandırmak gerekir. Güçlü yapısı ile onarıcı ve besleyici özellikte olan hindistancevizi yağı, saçları nemlendirmekte son derece önemli bir etkiye sahiptir.

Maske I: Mikrodalga fırında ısıttığın 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını nemli saçlarına uygulayın. Bu şekilde bir gece bekletmeniz önemli. Yatağınıza bir havlu yada saçınıza bir bone geçirebilirsiniz. Sabah saçlarını şampuanlayıp yıkayıp  durulayın. İnce telli saçların varsa ve hindistancevizi yağı saçların için fazla ağır gelirse, aynı maskeyi avokado yağı veya zeytinyağı ile de yapabilirsiniz.

Avokado bazlı saç maskesi, Omega-3 barındırdığı için yıpranmış saçlarınızı kolaylıkla onarmanıza yardımcı olur. 

Maske II: Yarım avokado, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırdıktan sonra nemli saça masaj yaparak uygulayın. larına saç köklerinden saç uçlarına doğru uygula. Uyguladığınız saçı bir havlu ile sarıp 10 dakika boyunca fön makinesi ile kurutun. Daha sonra 20 dakika bekle ve saçlarınızı yıkayın.

Kaşınan Saç Derisi

Hassas saç derisi, saç derisi egzaması veya basit bir saç derisi kuruluğu gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunun önüne geçmek için nemlendirmek ilk aşama diye düşünebilirsiniz.  Her türlü saç derisi rahatsızlığında kullanılan çay ağacı yağı ile bir maske hazırlayabilirsiniz.

Maske  I: Kulak temizleme çubuğuna 3 damla çay ağacı yağı damlat ve çubuğu kaşınan saç derisine hafifçe dokundurarak sürün. Eğer yağ sizi rahatsız edici gelirse maskeyi 1 fincan suya yarım yemek kaşığı çay ağacı yağı ekleyerek te yapabilirsiniz. Nemlendirme sağlamak için ise maskeye 1 kapsül E vitamini ekleyebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra bir gece bu şekilde bırakmalısınız. Uyandığınızda saçlarınızı yıkayın.

Yeşil çayında bu tür problemler için etkisi vardır. Ayrıca nane yağının iltihaplanma önleyici özelliği sayesinde yatışmış ve nemli saç derisine kavuşmanızı sağlayabilir.

Maske  II: 1 fincan yeşil çaya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 damla nane yağı ilave ederek karıştır. Hazırladığınızı  saç derine iyice yedir, en az 5 dakika beklettikten sonra durulayın.

Kepekli saçlar için

Kepek problemi olanlar için ideal bir kur önerebilirim.  İltihap önleyici ve canlandırıcı özelliklerinden dolayı taze zencefil, saç derisini yatıştırmak ve kepeği önlemek için ideal bir maske uygulaması yapabilirsiniz. 

Maske I: Yarım taze zencefili 2 fincan suyun içine rendeleyin. Bu karışımı suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ilave edin.  Karışımı saç derine yedirerek sürün. 30 dk bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Maske II: 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 4 çay kaşığı şeker, 5 damla nane yağı ve 2 damla çay ağacını iyice karıştır. Nemli saçınıza yavaş yavaş yedirerek masaj yapın. 40 dk bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Soğuk su ile durulamanızı yapabilirsiniz.

Kuru saçlar için

Saçlarınızı nemlendirmek kuru saçlar için önemlidir. Zengin içerikli besinler ile hazırlayacağın saç maskeleri saçlarınızın güçlenmenize yardımcı olur.

Maske  I: Yarım fincan pekmez, çeyrek fincan zeytinyağı, 4 yemek kaşığı bal, 2 muz, yarım fincan su, 4 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı unu topaksız hale gelinceye kadar karıştırın. Bu maskede karışım önemlidir. Karışımı ocağın üstüne alarak bir miktar ısıtın. Saçınızı tutamlara ayırın ve masaj yaparak sürün.  45 dakika bekleyin ve saçlarınızı yıkayın.

Maske II: 1 çay kaşığı bal, 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Saç tellerinin kalınlığına ve saçlarının gürlüğüne bağlı olarak malzeme miktarını artırabilir yada azaltabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saçınıza sürerek 30-40 dakika bekleyin. Saçınızı yıkayıp durulayın. 

Yağlı Saçlar

Yumurta akının bünyesinde barındırdığı protein enzimlerinden faydalanarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirisiniz.

Maske I: 1 yumurtanın beyazı ve yarım limonun suyunu güzelce karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Hacimsiz Saçlar

Hacimsiz saçların görüntüsü oldukça kötüdür.  Maskeyi hafif nemli saç tellerine derinlemesine uygulayarak yapmanız önemlidir.

Maske I: Yarım fincan yulaf, 2 yemek kaşığı badem yağı ve yarım fincan sütü karıştır. Tam yağlı inek sütü tercih eteniz daha iyidir.  Maskeyi tüm saçına uygulayıp 20-40 dakika bekleyin. Maskeyi saçında ne kadar uzun süre bekletirseniz o kadar etkili bir sonuç elde edersiniz. Daha sonra saçlarını kurutup şekillendirin. Saçlarınızın daha dolgun ve canlı göründüğünü fark edeceksin.