Evde Kolayca Yapabileceğiniz Doğal Saç Boyaları

 

Saçlarımız çeşitli nedenlerden dolayı yıpranır. Hava şartları, stres ve saç boyaları bunların sebepleri arasında en büyük yeri almaktadır. Saçlarımızı bazen değişiklik olsun diye ya da diplerimizden gelen beyazlarımızı kapatmak için kullanıyoruz. Çevremizde bitkisel boyaların varlığı konuşulurken bunların en iyisini bulmak önemlidir. İyi bir marka araştırması yapmak gerekir. Bunun için vaktiniz ve bol paranız yoksa kendi başımıza bu doğal renkleri elde etmemiz gerekir. Bizde böyle bir çalışmayı sizin için yaptık.

Kına

www.herseyce.com

Kınanın çeşitli renkleri mevcuttur. Kırmızı, siyah, kahve tonlarını birçok yerde bulabilirsiniz. Kına ile saçınızı boyadığınızda saçlarınızın daha kalın ve parlak olduğunu fark edeceksiniz. Şunu unutmamak gerekir. Kına toz şeklinde bilinir. Bunun nedeni kına bitkisinin yapraklarının kurutulup ufacık öğütülmesiyle elde edilmesidir. Gerçek kınanın rengi kırmızıdır. Diğer renkler ise içerisine farklı bitkilerin eklenmesi ile elde edilmektedir. Saç boyasından daha sağlıklı olması saçınızı koruması ve beslemesi açısından kullanmanızı tavsiye ederim. İstediğiniz renk tonların elde edebilmek için çeşitli bitkileri de içine ilave edebilirsiniz. Örneğin kırmızının renk tonlarını kırmızı soğan kabukları da ilave ederek fraklı kırmızılıklar elde edebilirsiniz.

Sarı Tonları İçin Kurutulmuş Papatya

www.herseyce.com

Saç renginizi açmak istiyorsanız kendi saçınızın üzerine kullanabileceğiniz bir yöntem. Kendi saç renginizin 2 – 3 ton açığını zaman içerisinde elde edebiliyorsunuz. Aynı zamanda papatya konak ve kepek içinde oldukça etkilidir. Her bitki farklı şekillerde insanlara yardımcı olur. Papatyanızı koyu bir kıvama gelecek şekilde kaynatın ve suyunu saçınıza ve saç diplerinize sürün. Güneşinde yardımıyla saçlarınızın renk tonunun açıldığını göreceksiniz.

Papatyanın yanında siyah çay, ada çayı, karanfil, ceviz gibi bitkilerde saçınızı boyamak için kullanabileceğiniz bitkilerdendir.

Koyu Renkler İçin Kullanabileceğiniz Doğal Saç Bayası

Kızıl, kestane ve kahve tonları için yapmanız gereken saç boyası malzemeleri;

·  500 ml. su

·  250 gram toz yeşil kına

·  1 avuç kadar ada çayı

·  1 avuç kadar karanfil

·  1 yemek kaşığı siyah çay (isteğe göre)

www.herseyce.com

Yapılışı;

Adaçayını ve karanfili bir kaba alın. İçerisine yarım litre su koyun ve 10 dk kaynatın.  Saçınızın daha koyu olmasını istiyorsanız ve saçınızdaki beyazlıktan rahatsız oluyorsanız bu karışıma 1 yemek kaşığı siyah çayda ilave edebilirsiniz. Tabi saçınızın uzunluğuna göre malzemeyi arttırabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı süzüp kınayı içine koyun. Güzelce karıştırın. Karışım homojen bir hal aldığında yani topaklanma kalmadığında saçınız boyamaya hazır demektir.

Kullanımı;

Hazırladığınız karışımı diplerden başlayarak uçlarına doğru sürün. Saç bonesi ile saçınızı kapatın. En az 2 saat bekletin. Saçınızı ne kadar koyu istiyorsanız o kadar uzun süre tutabilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Aksine saçlarınızı beslemektesiniz.

Sarı Renk Tonlarını Elde Etmek İçin;

Malzemeler;

·  500 ml. su

·  1 avuç kadar kurutulmuş papatya

·  1 avuç kadar kurutulmuş sarı kantaron (isteğe göre)

 Kantaron bulamazsanız papatya miktarını mutlaka arttırın.

www.herseyce.com

Yapılışı;

Kurutulmuş papatyaların üzerine suyunuzu koyun ve 40 dk kaynatın.  Karışımı saçlarınıza diplerden başlayarak uygulayın ve güneşte en az bir saat bekletin. Zaman içinde doğal bir sarılığa ulaşacaksınız.

Beyaz Saçlar İçin Doğal Saç Boyası;

·  750 ml. su

·  6-7 adet ceviz içi

·  3-4 yemek kaşığı toz yeşil kına

·  2 yemek kaşığı toz Türk kahvesi

·  4 yemek kaşığı zeytinyağı

www.herseyce.com

Yapılışı;

Ceviz içlerini suya koyun yaklaşık 15 dk. Kaynatın. Cevizleri kenara ayırın ve içine diğer malzemeleri ilave edin. karışımı biraz daha kaynatın ve homojen bir kıvam alıncaya kadar demlendirin.

Kullanımı;

Diplerden başlayarak tüm saçınıza uygulayın. Streç filmle sıkıca sarın. Saç bonesiyle destekledikten sonra 1 gün saçınızda bekletin. Uyandığınızda yıkayarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Eğer istediğiniz sonuca ulaşmadıysanız haftada 1 kez birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Bitkisel Boyaların Faydaları

  • Bitkisel boyalar saçın yapısına zarara vermediği gibi saçı besleyip kuvvetlendirirler.
  • Saç boyaları saç tellerini güçsüzleştirirken doğal boyalar kalınlığını arttırır.
  • Kimyasal boyalar sık sık derinizle temas ettiğinde kanser riskini arttırırken doğal boyalarda böyle bir risk yoktur.
  • Kimyasallar saç derisine, böbreklere ve kalbe zarar verirken doğal boyalarda böyle sorunlar olmaz. Ayrıca kullanılan kimyasal açıcılar solunum yolları ve akciğerleri de etkilemektedir.
  • Doğal boyaların çok fazla kalıcılığı ve canlı renkleri olmaz. Ama kullanıldıklarında parlaklık ve kuvvet kazandırırlar.