Finlandiya

 

herseyce.com

Avrupa’nın en az nüfusuna sahip bir ülkedir. Yaşam standartları açısından dünyada en kaliteli ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim alanında da kendinden söz ettiren narin ülkelerden biridir. Ülkenin başkenti Helsinki’dir. Nüfus bakımından en kalabalık kentidir. Espoo, Kauniainen ve Vantaa bu bölgede yer alır. turku, Tampere, Kotka,Oulu ve Lahti diğer şehirleridir. En eski şehri Turku’dur. Burası Avrupanın Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

Kuzey Avrupa ile Rusya arasında yer alır. Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesidir ve doğuda Rusya ile kuzeyde Norveç, batıda İsveç’e komşudur.

İki resmi dili bulunmaktadır. Fince ve İsveççe’nin dışında Türkçe, Ural- Altay dilleri konuşulabilmektedir. Ülkenin din inanışının %74’ü Evangelist- Luteryan kilisesine bağlıdır. %24’ü ise Ateistlerden oluşmaktadır. Az miktarda Ortodoks, Yahudi ve Müslümanda bulunmaktadır.

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Gelen turistler genellikle iki eşsiz doğa olayına şahit olmak isterler ve ülkenin konumundan dolayı bu mümkün bir olaydır. Aurora Borealis denilen Kuzey Işıkları’na denk gelebilmek için ekim, şubat, mart aylarını tercih etmeniz gerekir.

19 saat güneşin havada kaldığı gece yarısı güneşlerini görmek için ise mayıs ve temmuz ayını tercih etmeniz gerekir.

Uzun süreli bir tatil için gittiğinizde kesinlikle mart ayında gelerek mayıs ayının sonuna kadar kalmalısınız. Böylelikle iki doğa olayına da şahit olabilirsiniz.

Ülkede soğuk ve ılıman iklim hakimdir. Kış aylarında sıcaklık -20 derecelere düşer.

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Hava, deniz, demiryolu ve karayoluyla seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den ülkenin başkentine 3 saatlik bir hava yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Diğer şehirlere ise Almanya ve Fransa’dan aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Otobüs, tren gibi araçları kullanmak isteyenler için ise Bulgaristan ve Romanya üzerinden ülkeye ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Hakkında Bilmedikleriniz

Ülke eğlence, iş imkânları, ekonomisi, kabul edilebilir nüfusu, doğası ve teknolojik girişimleri nedeniyle tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.  

Batmayan Güneş

 

herseyce.com

 Ülkede yaşanan bu muhteşem doğa olayının ismi ‘’gece yarısı güneşi’’dir. Tüm dünyadan her sene milyonlarca insan bu doğa olayına şahit olmak için gelirler. Bir diğer ismi ‘’Midnight Sun’’ aslında Kuzey ve Güney kutup dairelerinde gerçekleşen bir tür doğa olayıdır. Bu doğa olayı, Finlandiya’da yaz mevsimi yaşanırken 24 saat güneşin batmamasına neden olur. Burayı ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle bu olayın denk geldiği ayları tercih etmelisiniz.  Lapland bölgesinde bu harika olay iki aydan fazla sürmektedir.

Nokia’nın  Doğumu

Nokia markası, 1865 yılında Finlandiya'da kâğıt hamuru fabrikası olarak kuruldu. Daha sonra hızla farklı endüstrilere de yöneldi.  Taşınabilen telefon endüstrisine büyük katkılarda bulunarak gençlerin tercih ettiği bir marka oldu. Diğer bir yandan Nokia ile alakasız olarak Angry Birds ve Linux da bir Fin buluşuydu.

Ülkenin Yapısı

Eşitlik ve hoşgörü… ülkesi olarak ta bilinmektedir. Saygılı, seviyeli, eşitlik gözeten ve hoşgörülü insanlardır. Gereksiz konuşmaktan pek hoşlanmazlar. Bu size önceleri soğuk rüzgarlar uçursa da zamanla insanlarını seveceksiniz.  Zaman onlar için önemlidir ve dakiktirler.

Katedral

 

herseyce.com

1830 ile 1852 yılları asında Rus Çarı I. Nikolay tarafından inşa edilen Helsinki Katedrali, birçok turist tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca şehrin sembollü olarakta görülmektedir. Her yıl 500 bin kişi burayı ziyaret etmektedir. Ayrıca Finlandiya'nın başkenti olan Helsinki, klasisizmden etkilenerek Art Nouveau tarzı mimarinin en güzel örneklerini görmeniz mümkün.

İlgiç Yarışmalar

Dünyanın en ilginç yarışmaları bu ülkede yaşanmaktadır. Eğer bu zamanlara denk gelirseniz sizi eğlenceli zamanlar bekliyor demektir. Yarışmalar; Dünya Bataklık Futbolu Şampiyonası, Eş taşıma yarışması, Dünya Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası, Buzda Yüzme Etkinliği ve Fin Sauna Dünya Şampiyonası...

İlk İnternet Tarayıcısı

 ‘’Erwise’’ özellikle internet efsaneleri arasında yer almaktadır. 1994 yılında Finlandiya’da üç öğrenci tarafından piyasaya sürülen Erwise, dünyanın ilk kullanıcı arayüzüne sahip tarayıcısıydı. Bu ülkenin gurur duyduğu bir durumdur. Tarayıcı Sir Tim Bernors- Lee tarafından (World Wide Web'in yaratıcısı) takdir gördü.  Proje gerekli finansmanı sağlayamadı. Kısa bir süre sonra Mosaic ve Internet Explorer piyasaya sürüldü.

‘’Noel Baba Finlandiya’da Yaşadı!’’

Lapland bölgesinde, Noel Baba'nın yaşadığı bir ev bulunduğu söylenmektedir. Bu ev turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Sizlerde buraya geldiğinizde mutlaka ziyaret edin.  Ev 2010’dan beri Noel Baba’nın resmi evi olarak kabul edilmektedir.

Doğasıyla Rekor Kıran Ülke

Finlandiya ‘’Bin Göller Ülkesi’’ olarak da bilinmektedir. Doğasıyla bir çok insanı büyülemekte ve dinlenmesini sağlamaktadır. Finlandiya'da tamı tamına 187.888 göl bulunmaktadır. Buna ek olarak 179.888 adet de Fin adası da vardır.

Kuzey Işıkları

 

herseyce.com

Kuzey ışıkları; diğer adıyla ‘’Aurora Borealis’’ Lapland bölgesinde özellikle mart ve eylül aylarında çıplak gözle seyredebilecek, muhteşem bir doğa olayı olarak bilinmektedir. Birçok turist tarafından seyredilen bu olayı sizlerde seyretmelisiniz.  Yılda 200'den fazla gecede görülebilmektedir.

 Sauna

Ülkede sauna kültürü oldukça yaygındır.  5,5 milyon nüfusa sahip olan Finlandiya'da, 2 milyondan fazla sauna bulunmaktadır.  Kısaca yük gemisinden parlemento binasına kadar her yerde sauna bulunmaktadır. Sizlerde buraya geldiğinizde kendinizi rahatlatmak için sauna kültürüne ayak uydurun.

Finlandiya’da Görmeniz Gereken Yerler

1. Suomenlinna Adası

 

herseyce.com

Başkentten hareket eden teknelerle 15 dakikada ulaşabileceğiniz bir adadır. Suomenlinna Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 1748 yılında İsveç Kralı’nın talimatıyla yaptırılan Suomenlinna Kalesi, müzeleri, ibadethaneleri ve şirin kafeleriyle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 

2. Temppeliaukio Kilisesi

 

herseyce.com

Timo ve Tuomo Suomalainen’in tasarımı olan Temppeliaukio Kilisesi (Temppeliaukio Church), devasa bir kaya kütlesinin oyulmasıyla yapılmıştır. Bu nedenle oldukça dikkat çeken yerler arasında yer almaktadır. ‘Kaya Kilise’ olarak da anılan bu yapı, 1969 yılından bu yana ziyarete açılarak turistlerin gözde mekanları arasına girmiştir.  Dini bir yapı olmasına rağmen muhteşem akustiği nedeniyle çeşitli sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapan Temppeliaukio, Helsinki şehrinde bulunmaktadır. Bu ülkeye gelipte burayı görmemeniz büyük bir kayıptır.

3. Laponya

 

herseyce.com

Nefes kesen güzellikteki Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz en muhteşem yerlerden biri olan Laponya (Lapland),birçok kişi tarafından tercih edilen bir noktadır. Her sene birçok kişinin buluştuğu bu noktayı sizlerde çok beğeneceksiniz. Burada bulunurken biraz sabırlı ve şanslıysanız, doğanın en cezbedici yüzlerinden birini görebilirsiniz.

4. Seurasaari Açık Hava Müzesi

 

herseyce.com

Ülkenin geleneksel yaşam biçimini merak edenler için kaçırılmayacak bir yerdir.  Seurasaari Açık Hava Müzesi (Seurasaari Open-Air Museum), Helsinki şehir merkezine birkaç kilometre uzaklıktadır. Burayı gezmeden önce Helsinki Card alırsanız giriş ücreti ödemezsiniz.  Böylece doğası ve birbirinden ilginç yapılarını görebilirsiniz.

5. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

 

herseyce.com

 Theodor Höijer tarafından tasarlanmıştır. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi (Ateneum), ülkenin en değerli çağdaş sanat koleksiyonlarının yanı sıra Finlandiya Sanat Akademisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.  Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Şimdi sanal bir video ile Finlandiya'yı gezelim.

herseyce.com