Hollanda

Herseyce.com

Meşruti monarşi ile yönetilen Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. , Avrupa'nın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam kenti buradadır. Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Hollanda aynı zamanda Schengen Bölgesi ve Benelüks topluluğunun bir parçasıdır.  Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile bilinmektedir. Burada eşcinsel evlilikler yasaldır. Ülkenin resmi dili Flemenkçedir. Nüfusunun büyük bölümü İngilizce ve Almancayı konuşabilmektedir. 12 ili vardır. Başkenti 821 bin nüfusuyla Amsterdam’dır. Nüfusu, 17 milyonun biraz üzerindedir. Türkiye’yi 1 saat geriden takip etmektedir. Resmi para birimi olarak Euro’yu kullanıyor. Yüz ölçümü, 42.508 km². 1848 yılından bu yana anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Kısıtlı yetkiye sahip kral, devletin yönetiminde en üst kademeyi oluşturuyor. Yürütme görevini ise hükümet ve bakanlar kuruluna aittir.  Tarım ve hayvancılık oldukça fazladır. Ülkenin %40’lık kısımı çayır ve meralardan oluşmaktadır.  Ülkenin geri kalan kısmı, meşe ve huş ağaçlarının ağırlıkta olduğu ormanlık alanlara sahiptir. Ülkede  kimya başta olmak üzere bazı sanayi kolları, finans ve deniz ticareti; ülkeye zenginlik katan diğer geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Herseyce.com

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Tüm ülkede ılıman okyanus iklimi görülmektedir. Bu nedenle havanın yıl genelinde serin geçmesine neden olur. Bu durum nem oranının ve yağışlı gün sayısının artmasına da yol açmaktadır. Yazın hava sıcaklıkları, 22 °C’yi nadiren görmektedir. Bu dönemde nem oranı bir hayli yükseliyor. Ülkede tatil yapmak için ideal dönem olan ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmelisiniz. Ortalama sıcaklıklar 15 °C dolaylarını görmektedir.

Herseyce.com

Tatil ve Bayramlar

•             Paskalya (Nisan)

•             Paskalya Pazartesisi (Nisan)

•             Kral’ın Günü (Nisan)

•             Ulusal Anma Günü (Mayıs)

•             Bağımsızlık Günü (Mayıs)

•             Ulusal Yel Değirmeni Günü (Mayıs)

•             Bayrak Günü (Haziran)

•             Boxing Day (Aralık)

Hollanda’da Festivaller

•             Mardi Gras  (Şubat ya da Mart)

•             Sessiz Yürüyüş (Mart)

•             Keukenhof Çiçek Festivali (Mart-Mayıs)

•             Ulusal Restoran Haftası (Mart)

•             Bloemencorso (Nisan)

•             Hollanda Festivali (Mayıs-Haziran)

•             Pinkpop (Haziran)

•             Rotterdam Yaz Karnavalı (Temmuz)

•             Kuzey Denizi Caz Festivali (Temmuz)

•             Amsterdam Kanal Festivali (Ağustos)

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Hava yolunu tercih edebilirsiniz. İstanbul’dan Amsterdam’a hava yoluyla ulaşım, ortalama 2 saat 45 dakika sürmektedir.

Sıra Şehir ismi İlçe Nüfus Sıra Şehir ismi İlçe Nüfus
Amsterdam Rotterdam 1 Amsterdam Kuzey Hollanda 798.164 11 Enschede Overijssel 158.741 Lahey Utrecht
2 Rotterdam Güney Hollanda 615.752 12 Apeldoorn Gelderland 157.223
3 Lahey Güney Hollanda 504.260 13 Haarlem Kuzey Hollanda 153.225
4 Utrecht Utrecht 321.583 14 Arnhem Gelderland 149.912
5 Eindhoven Kuzey Brabant 218.559 15 Amersfoort Utrecht 149.653
6 Tilburg Kuzey Brabant 208.429 16 Zaanstad Kuzey Hollanda 149.421
7 Groningen Groningen 195.511 17 Haarlemmermeer Kuzey Hollanda 144.117
8 Almere Flevoland 195.019 18 's-Hertogenbosch Kuzey Brabant 142.741
9 Breda Kuzey Brabant 178.366 19 Zoetermeer Güney Hollanda 122.968
10 Nijmegen Gelderland 166.492 20 Zwolle Overijssel 122.415
Herseyce.com

Hollanda’da Gezilecek Yerler

Hollanda, kendine özgü kültürü ve tarihi ile gerçekten de görülmeye değer bir ülkedir. Bizler gezilecek yerleri kısaca size anlatacağız.

Amsterdam

Etkileyici mimarisi  ile tüm gelen turistleri etkileyen ülkenin, sevimli kanalları, müzeleri de görülmeye değerdir. Şehirde müzeler ağırlıklı olarak Plantage ile güney kesimde yer almaktadır. Eğlence olanakları ise Leidseplein ve Rembrandtplein civarında daha fazladır. Buraya bir turla gitmeyi planlıyorsanız kırmızı sokakları da turunuzun içine ilave edin.

Herseyce.com

Arnhem

Ren Nehri kıyısına kurulu bir yerdir. Yemyeşil atmosferi ile ziyaret eden herkesi etkilemektedir.Şehri ziyaret etmeye karar verdiğinizde Canlı Heykeller isimli sergiye veya Koningsdag’a denk getirmenizde fayda var.

herseyce.com

Delft

Delft, diğer Hollanda şehirlerine göre pek bilinmemektedir. Buraya geldiğinizde yerel halkın arasına karışarak klasik tarzdaki yapıları ziyaret etmek, kanal çevresinde uzun yürüyüşler yapmak size çok iyi gelecektir.

herseyce.com

Groningen

Roma döneminden kalma bir yerleşimin kalıntıları üzerine 950 yılı civarında kurulmuş bir yerdir.  Burası tıpkı Delft gibi sakin atmosferi ile kültür ağırlıklı bir yerdir.

herseyce.com

Eindhoven

Hollanda’nın beşinci büyük kentidir. Modern yapısını bir zamanlar endüstriyel gelişimin merkezinde olmasına borçludur. Şehirde faaliyet gösteren müzelerde, ülke tarihine dair önemli bilgiler yer almaktadır. Sizlerde bu şehri merak ettiyseniz müzeleri gezerek detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

herseyce.com

Maastricht

Hollanda tatili sırasında ziyaret edebileceğiniz bir diğer şehir olan Maastricht’tır. Buraya geldiğinizde kendi ülkenize götürmek istediğiniz tüm alışverişi buradan yapabilirsiniz. Geniş alışveriş olanaklarına ve Orta Çağ’dan kalma tarihi sizleri cezp edecektir. Maastricht ayrıca bir üniversite  şehridir. Bu nedenle hareketli sayılabilecek sosyal hayata sahiptir. Alışveriş fırsatlarını burada yakalamak istiyorsanız nehrin batı yakasında yakalayabilirsiniz.Doğu yakası ise tarihe ve yerel kültüre meraklı gezginlerin yapılması için uygundur.

herseyce.com

Nijmegen

Ülkedeki en eski yerleşim yeridir.  Etkileyici görünüme sahip Eski Şehir bölgesi ve nüfusunun büyük bölümünü oluşturan öğrenci nüfusu bilinen bir yerleşim yeridir. Kuruluşunun üzerinden iki bin yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen kentin tarihi merkezi, özgün yapısını korumuştur.

herseyce.com

Rotterdam

Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan yerdir. Modern mimarisi ve hareketli gece hayatı ile ünlü olan bu bölgeyi görmeden gitmeyin.  Özellikle kent merkezine gittiğinizde, 21. yüzyılın modern mimari anlayışına özgü detayları bünyesinde barındıran, birbirinden çarpıcı yapıları inceleme fırsatını rahatlıkla bulabilirsiniz. Hollanda klasik mimarisi ile tezat oluşturan bu yapılar, mimariye meraklı gezginlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

herseyce.com

Utrecht

Utrecht’in kökenleri, Roma İmparatorluğu'na kadar uzanmaktadır. Tarihi merkezinde dolaşırken adeta zaman yolculuğuna çıkacağınız bu bölgede antikacıları ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bir öğrenci kenti olarak isim yapmış bir kenttir. Gezilecek yerlerin başında ise Rietveld Schröder Evi gelmektedir.

herseyce.com

Hollanda’da Nerede Kalınır?

Geniş konaklama seçeneklerine sahiptir. Eğer Sırt çantalı bir gezgin iseniz hosteller tam size göre. Öğrenci iseniz ve imkânlarınız daha kısıtlı ise “Stayokay” yani Hollanda Gençlik Merkezleri, hostellere alternatif olarak size sunulabilir. Turla gelmişseniz otellerinizde konforlu yataklar ve kahvaltı tarzı konuk ağırlama sizleri bekliyor demektir. Bir arkadaş grubunuz varsa  ya da ailenizle bu tatili yapacaksanız kiralık daire seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Bu seçeneği özellikle kırsal alanlarda yoğun rağbet gördüğünü söyleyebiliriz.

Hollanda’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

herseyce.com

Mutfak kültürü ile ünlü Avrupa ülkelerinden biri olarak düşünmeyin. Burası özgün lezzetlere sahip yemekler ortaya koymayı başarmıştır. Ülkeyi dolaşırken açlığınızı bastıracak bir şeyler ararsanız Bitterbal, Poffertjes, Oliebollen, Limburgse vlaai gibi atıştırmalıklar tam size göre. Ayrıca her köşe başında kroket otomatları da bulunmaktadır. Bu ülkenin peynirleri oldukça meşhurdur. Bu ülkede kahvaltı yapmak oldukça zevklidir. Çeşit çeşit peynirler sizleri masanızda karşılar. Ayrıca ülkenin çorbaları da meşhurdur. Öğlen ve akşam yemeklerinde ise başlangıç olarak bezelye çorbasını denemelisiniz. Çorbanın ardından Mosselpan, Hotch-potch ile öğünü tamamlayabilirsiniz. Bu seçeneğin dışında Broodje Haring, yani ekmek arası Haring balığını da deneyebilirsiniz.

Hollanda’da Ne Hediye Alınır?

Bu ülkede birçok mekanda alışveriş imkanınız bulunmaktadır. Benim size önerebileceğim kristalden ya da alçıdan yapılmış lalelerdir. Aynı zamanda buzdolabınızı süsleyecek Hollanda’nın meşhur değirmenlerini size hatırlatacak magnetler olabilir. Ayrıca Hollanda’nın peynirlerinden, ahşap ayakkabılara, küçük boyutlu değirmen maketlerinden önemli sanat eserlerinin replikalarına kadar sayısız ürünü de alabilirsiniz.

Hollanda’nın “Jenever” adlı likör çeşidinden birkaç şişe alarakta kendinizi mutlu edebilirsiniz. Porselen seviyorsanız, ev eşyası olarak renkli porselenlerde alabilirsiniz.

Hollanda Gece Hayatı

Bu anlamda dikkat çeken ülkelerden biridir. Barlar ve gece kulüpleri oldukça renklidir. Ayrıca bu ülkede kek farklı şekilde hayat bulmuştur. Gece kulüplerine gitmeden yenen otlu kekler, eğlencenizin doruk noktasına çıkmasını sağlar.

Hollanda’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Sizde bisiklet kiralayarak buralarda rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu ülkede toplu taşıma pahalıdır. Önceden internetten şehir indirim kartları satın alabilirsiniz. Küçük ve sevecen bir yerdir. İnsanlar oldukça sıcak ve rahatına düşkündür. Flemenkçe bilmiyorsanız, akıllı telefonunuza çeviri uygulaması indirebilirsiniz. Gerçi ülkenin çoğu İngilizce bilmektedir.

Hollanda Vize Süreci

Bordo renkli pasaport sahibi gezginlerin, vize alma zorunluluğu bulunmuyor. Kısa süreli vize ile ilgili başvuru süreci, Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurum tarafından yönetiliyor. Uzun süreli oturma izni içinse ya konsolosluğa ya da büyükelçiliğe başvurulması gerekiyor. Shengen vizeniz varsa oldukça rahatsınız demektir. Vizeniz yoksa başvurularının sonuçlanması, ortalama yedi iş günü sürmektedir.