İngiltere

İngiltere

Dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biri olan İngiltere, köklü üniversiteleri, sportif aktiviteleri, eğlence ve alışveriş olanaklarıyla oldukça dikkat çeken kültürel zenginliğe sahip bir ülkedir. Birleşik krallığın üçte ikisini oluşturmaktadır. Britanya adası üzerinde yer alan ülke doğuda Kuzey Denizi, güneyde İngiliz Kanalı ile kıta Avrupası’nden ayrılmaktadır. Düz bir topograf iye sahiptir. Geniş ovalar arasında ufak tepeleri bulur. Bu sayede tarım yapılabilmektedir. Ayrıca büyük bölümünü geniş çayırlıklar kaplar. Orman örtüsü ise ülke yüz ölçümünün yalnızca %5’lik kısmına denk gelmektedir.ülke tarım ve hayvancılığın dışında, iletişimden finansa kadar birçok alanda söz sahibidir.

 Yönetim şekli anayasaya dayalı meşruti monarşidir ve monarşinin başında Kraliçe 2. Elizabeth bulunmaktadır. Sıra dışı gelenekleri İngiltere’yi en çok görmek istenilen ülkeler arasına sokmaktadır. Başkenti Londra’dır. Resmi dili İngilizce olmasına karşın ülkenin çoğu Almancada bilmektedir. Bunun dışında kozmik yapısı dolayısı ile gündelik yaşamda farklı dillerde konuşulmaktadır.  Para birimi pound’dur. Türkiye zaman dilimi bakımından İngiltere'nin 3 saat ilerisindedir.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

En ideal yöntem olarak hava yolu kullanılmaktadır. İstanbul başta olmak üzere Ankara’dan ve İzmir’den, İngiltere’nin çeşitli kentlerine direkt ya da aktarmalı uçak seferleri bulunmaktadır.

İngiltere’de Ulaşım Olanakları

İngiltere’nin tüm kentlerinde, toplu taşımadan yararlanmak istediğinizde otobüs, tren ve tramvay başta olmak üzere birçok seçenek arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Başkent Londra’da ise dilerseniz Times Nehri kenarındaki bölgelere teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca eski kraliyet limanı çevresinde hafif raylı sistemi de ulaşım için kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz teleferikten bile yararlanabilirsiniz. Daha hızlı ve kesintisiz bir yolculuk deneyimi yaşamak içinse şehrin ünlü metrolarını kullanabilirsiniz. Taksiler ülke genelinde şirketlere bağlı olarak hizmet vermektedir. Birçoğu randevu sistemi ile çalışsa da siyah renkteki ikonik araçların trafikte yolcu alma yetkileri bulunmaktadır. Eğer tercihinizi taksilerden yana kullanacaksanız bunlara dikkat etmenizi öneririz.

İngiltere Havalimanlarına Ulaşım

İngiltere’deki tüm havalimanlarından kent merkezlerine taksiler ya da özel transfer hizmeti veren firmaları kullanarak kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Daha uygun fiyatlı yolculuk içinse toplu taşıma araçlarına yönelebilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda çoğu şehirde standart ve ekspres otobüsler faaliyet göstermektedir. Kimi şehirlerde, trenleri de bu seçenekler arasına koyabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi havalimanı-kent merkezi arası transfer konusunda Londra yine ülkenin geri kalanından ayrılmaktadır. Başkentte dilerseniz otelinize gitmek için metro seferlerinden yararlanmanız mümkün.

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

İngiltere, körfez akıntısı sayesinde tüm yılı ılıman ve yağışlı iklimin etkisi altında geçirmektedir.Bu sayede ülkedeki tüm şehirler, yılın dört mevsimi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Güneşli gün sayısı sizin için önemli ise kesinlikle yaz mevsimini tercih etmelisiniz.  Bu sayede hem gezilecek yerleri rahatça ziyaret edebilir, hem de doğal güzelliklerin ve manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Yaz mevsiminde, gündüz saatlerinde sıcaklıklar 18-22 °C arasında ndini hissettirmektedir. Akşamları ise sıcaklık ortalaması 10-12 °C dolaylarındadır.  Yağışların sık görüldüğü kış aylarında ise sıcaklık 0 °C’nin biraz üzerinde seyredebilmektedir.

İngiltere’de Gezilecek Yerler

İngiltere’nin birçok şehri gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Genelde gezilecek yerleri size hazırladım. Vaktiniz fazlaysa rotanızı Oxford ve Cambridge gibi kültürel açıdan zengin yerleşimlere de çevirebilirsiniz.

Londra

Batı Avrupa’nın en büyük metropol alanına sahip kentidir. Londra, tarihi yapıları ve çok kültürlü yapısı ile öne çıkar. Modaya yön vermesi ile tanınan başkentte gezmek sizlere büyük keyif verecektir. Gezerken zamanınızın büyük kısmını Soho, Covent Garden, Bloomsbury gibi gözde semtlere ayırabilirsiniz. Ziyaret önceliğini ise British Museum, Big Ben, Piccadily Circus ve Westminster Abbey’e verebilirsiniz. Ayrıca alışveriş çılgınlığı için her yer uygundur. Türk parasıyla karşılaştırıldığında her şey size pahalı gelse de onlar için normal bir hayattır.

Birmingham

Nüfus bakımından ülkenin ikinci büyük kenti olan Birmigham’ı dır. Viktorya Dönemi’nde sanayinin kalbi olarak anılmış olsada, günümüzde alışveriş fırsatları ve kültürel aktiviteleri ile kendinden söz ettirmektedir. Kentte, Aston Hall ile Barber Institute of Fine Arts başta olmak üzere çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmaktadır. Burada tatilinizi geçirirken gece hayatının da tadını çıkartabilirsiniz.

Bristol

West Country’nin en büyük şehridir.  Birçok müzikal ve sanatsal aktivitesi, birbirinden güzel tarihi yapıları, çekici bir sahil şeridi,sizlere keyifli zaman geçirtecektir. Buradaki insanlar sıcak kanlı sempatik insanlardır ve kolaylıkla arkadaşlıklar kurabilirsiniz.  Gezilecek yerlerin çokluğu nedeniyle sizler kendinize göre bir program ayarlamalısınız. Listenizin başlarına Harbourside’ı, Old City, West End ve Clifton’a yı yazmalısınız.

Brighton

East Sussex bölgesinde yer alan Brighton, ilgi gören sahil yerleşimleri arasında başı çekmektedir. Asya stili mimarisi ile dikkat çeken bölgede eğlenmek için The Palace Pier’e gidebilirsiniz. Güneşlenmek ve deniz keyfini de programınıza eklemek istiyorsanız rotanızı Brighton Beach’e çevirebilirsiniz. The Lanes ise hem alışveriş tutkunlarının hem de gastronomiyle ilgilenen gezginlerin ilgisini çekmektedir. Tatilinizi dinlenerek ve eğlenerek geçirmek istiyorsanız burası tam size göre.

Liverpool

“Beatles’ın Evi” olarak da anılan Liverpool; çarpıcı gece hayatıyla dikkat çekmektedir. Genelde gençlerin uğrak yeri olan bu yerde sıcak dostluklar edinebilirsiniz. Bölge, zengin kültürel birikimi, göz alıcı sahil kesimi ve köklü futbol kulübü ile tanınmaktadır.   Daha önceki geçim kaynağı limancılık faaliyetlerinde bulan halk şimdilerde tam bir turist cennetidir. İlk ziyaretlerinizi The Beatles Story ve Merseyside Maritime Museum’a gerçekleştirebilirsiniz. Eğlenmeye, alışveriş yapmaya ve yerel mutfağa zaman ayırmak istediğinizde ise gitmeniz gereken adres Liverpool One’da alabilirsiniz.

Manchester

Kültür, spor, eğlence, alışveriş ve medya alanlarında ülkenin en önemli merkezi olma özelliğine sahiptir. İngiltere’ye turla geldiyseniz, tur programınızın içinde yer alacaktır. Sanayi ve endüstriyel tasarım alanlarında ingiltereyye önderlik etmiş bir yerdir. Tarihe meraklı gezginler öncelikle Castlefield’ı ziyaret etmektedir. Bu tur rehberlerinin de ilk seçenekleri arasındadır. Kültürel aktivitelerden hoşlanan bireylerin ilgisini ise Contact ve HOME isimli kültür merkezi çekmektedir. Tur rehberleriniz içinde en gözde yerlerdir. Etihad ve Old Trafford stadyumları ise futbol âşıkları için harika bir anı yerleridir.

Nottingham

Robin Hood’un evi Nottingham, Roma İmparatorluğu öncesi döneme uzanan köklü tarihi bir yerdir. Buraları gezerken yaşayacağınız keyif ve görürken alacağınız haz oldukça fazladır. İnsan etkisinin az hissedildiği doğası ile konuklarını büyüleyen yere mutlaka notanızı çizmelisiniz. Dünyaca ünlü halk kahramanı Robin Hood'un görkemli bir heykelinin bulunduğu Nottingham Kalesi’nin yenileme çalışmaları 2020 yılının gelmesiyle bitti. Ziyaretçilerine kapılarını tekrar aralayan yere mutlaka gitmeli ve resim görselinizi oluşturmalısınız. Nottingham gezi listenizi oluştururken Newstead Abbey ve Sherwood Forest Country Park’a öncelik verebilirsiniz.

Newcastle

Gece hayatına odaklı bir tatil geçirmek istiyorsanız Newcastle ayrı önem verebilirsiniz. Burası gece hayatının dışında  sanat, müzik ve spor alanlarında da sizleri ağırlamaktan büyük keyif alacaktır. Newcastle ayrıca Tyne Bridge, Segedunum, Castle Keep gibi önemli tarihi mekânlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeye turla geldiyseniz sizi mutlaka rehberiniz buralara getirecektir. Kentin geçmişi ve kültürü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, Grainger Town’a da vakit ayırabilirsiniz.

York

Tarihi katedral kenti olarak bilinmektedir.  Bazıları Roma öncesi dönemden kalma çok sayıda yapıyı görmek istiyorsanız görmek istediğiniz yerler arasına bu bölgeyi de eklemelisiniz. Kentte geçireceğiniz tatil günlerinizde tarihi sokaklarda uzun yürüyüşlerde yapabilirsiniz. Burada yapılan festivallere denk geldiyseniz çok şanslısınız. Sıra dışı bir hediye alarak dönmek isterseniz buranın butiklerine ve mağazalarına mutlaka zaman ayırın.

İngiltere’de Nerede Kalınır?

Burası gezginlere farklı fiyat seçenekleri sunan yerlerle dolu. Sizler şehirlerde ağırlıklı olarak standart tipteki otelleri tercih edebilirsiniz. Kırsal kesimde ise birçoğu tarihi şatolarda faaliyet gösteren Country House’larda konaklayarak farklı bir deneyim kazanabilir, farklı anılar oluşturabilirsiniz. Eğer konaklama bütçenizi çok kısıtlı tuttuysanız, her şehrinde oteller, pansiyonlar, yatak ve kahvaltı usulü çalışan tesislerde kalabilirsiniz. Hatta kamp alanlarını bile tercih edebilirsiniz.

İngiltere’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

İngiltere, yemek kültürü açısından konuklarına fazla seçenek sunmamaktadır. Yemek tariflerinin geçmişi sanayi devrimine kadar uzanmaktadır.  Balık ve patates kızartması "Fish&Chips" ve meşhur İngiliz kahvaltısı ülke mutfağının en sevilen lezzetleri arasındadır.  Ayrıca ülkenin turta çeşitleri de oldukça fazladır. Bunlar arasında Yorkshire pudingi, Cornish Pasty’yi deneyebilirsiniz. Ülke çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu için tüm şehirlerde farklı dünya mutfaklarını başarıyla temsil eden restoranları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu ülkeye gelipte cafelerinde çay içmeden gitmeyin. Buradaki çaylarda farklı aroma tadları dikkatinizi çekecektir. Ayrıca çayınızın yanında sütte getireceklerdir. Çayınıza koyacağınız süt çayı daha hafif yapmaktadır.

İngiltere’den Ne Hediye Alınır?

Herhangi bir dükkânda, Birleşik Krallık bayrağı “Union Jack” desenli çeşit çeşit eşyalar arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yerler arasında birçok bölge varsa, ziyaret ettiğiniz kentlerin simge yapılarından ilham alınarak yapılan buzdolabı süsleri(magnet) alabilirsiniz.  Özellilkle Londra'nın ikonik telefon kulübesi, çift katlı kırmızı otobüsleri, Big Ben saat kulesi gibi ikonlarının yer aldığı hediyelik eşyaları da tercih edebilirsiniz. İngiltere lezzet kültürünün önemli parçalarından biri olan çay hediye olarak düşünülebilir.

İngiltere’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

•         İngiltere’de, yılın hangi döneminde giderseniz gidin yağmura yakalanabilirsiniz. Bu yüzden valizinizde mutlaka bir yağmurluk bulunsun.  İngiltere’de inç, ons, pound gibi farklı ölçü birimleri kullanılıyor. Akıllı telefonunuza çeviri uygulamaları yükleyerek, alışveriş esnasında sıkıntı yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

•         Ülkede araba kiralayacaksanız unutmamanız gereken en önemli kural trafiğin tersten akıyor olmasıdır. Özellikle karşıdan karşıya geçerken bu duruma dikkat edin.

•         İngiltere’de üçlü priz yaygın olarak kullanılıyor. Elektronik cihazlarınızı sorun yaşamadan şarj edebilmeniz için yanınızda ek adaptör bulundurmanız faydanızadır.

•         Çantanızı çok doldurmayın orada alacaklarınızla beraber valizlerinizin ağırlığında problem yaşarsınız.

İngiltere’de Gece Hayatı

Londra, Manchester ve Newcastle’da gece kulüpleri ve barlar oldukça renkli yerlerdir. Heyecanlı bir günün ardından bu yerlere gitmek sizi eğlendirecektir.  Daha küçük veya geleneksel atmosferini koruyan şehirlerde ise siz publara öncelik verebilirsiniz. Daha samimi bir atmosferin olduğu bu mekânlarda güzel saatler geçirebilirsiniz.

Tatil ve Bayramlar

•         Yeni Yıl (1 Ocak)

•         Good Friday (Nisan)

•         Paskalya (Nisan)

•         İşçi Bayramı (1 Mayıs)

•         Mayıs Başı Resmi Tatili

•         Mayıs Sonu Resmi Tatili

•         Noel (25 Aralık)

•         Boxing Day (26 Aralık)

İngiltere’de Festivaller

•         Chelsea Çiçek Fuarı (Mayıs)

•         Glastonbury Festivali (Haziran)

•         The Proms (Temmuz-Eylül)

•         Notting Hill Karnavalı (Ağustos)

•         Reading Festivali (Ağustos)

•         Creamfields (Ağustos)

•         Thames Festivali (Eylül)

•         Frieze Sanat Fuarı (Ekim)

•         Guy Hawkes Gecesi (Kasım)

İngiltere Vize Süreci

İngiltere, Schengen Bölgesi dâhilinde yer almıyor. Bu yüzden seyahat amacı ne olursa olsun bordo renkli pasaport sahibi olanların İngiltere'ye özgü farklı bir vize sürecini takip etmeleri gerekmektedir. Ortalama 21 günde tamamlanan bir süreçtir. İngiltere Konsolosluğu sizi çağıracaktır. Bir tur aracılığı ile gidiyorsanız, tur şirketi sizi yönlendirecektir.