İtalya

İtalya Hakkında Merak Edilenler

Yunanistan ile birlikte Batı uygarlığının doğduğu yer olarak bilinmektedir. İtalya; batıda Ligurya ve Tiren, güneyde İyon, doğuda ise Adriyatik ile çevrili bir yarımadada yer almaktadır. Vatikan ve San Marino isimli iki şehir devleti ile paylaştığı bu topraklara ek olarak Sicilya ile Sardunya adaları da ülke sınırları içerisinde kabul edilmektedir. İsviçre, Fransa, Slovenya ve Avusturya, ülkenin sınır komşularıdır.

İtalya’nın her bir sokağı ayrı bir tarih kokmaktadır. Sanatsal ve kültürel bakımdan eşine az rastlanır zenginliğe sahiptir. Sokaklarında gezinirken farklı ritimler sizi karşılar. Ayrıca birçok kısa tiyatro sahneleri bile izleyebilmektesiniz. Sokaklarında gezinirken dinlenmek için bir köşeye çekildiğinizde sizi her yaştan bir sanatçı notalarıyla karşılar. Harika bir kulak ziyafeti çekersiniz. Ülke, aynı zamanda damak çatlatan lezzetlerle dolu mutfak kültürüne sahiptir. Moda yönünden de oldukça zengin bir ülke. Lüks motorlu taşıtları ve görenleri soluksuz bırakan doğal güzellikleri ile bu ülke sizleri beklemektedir. Takma adı "Güzel Ülke" anlamına gelen “Bel Paese” olarak ta bilinmektedir.  Başkenti Roma’dır. Resmi dili İtalyanca olmasına rağmen ülkenin birçoğu İngilizceyi akıcı şekilde kullanmaktadır. Para birimi euro’dur.  Coğrafi konumunun daha batıda olması nedeniyle İtalya ülkemizi 1 saat geriden takip etmektedir.1946 yılında beri cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. 1946-1993 yılı arasındaki dönem, “Birinci Cumhuriyet” olarak anılıyor. 1993 yılından bu yana devam eden sürece ise “İkinci Cumhuriyet” adı verilmektedir. Alpler’in ihtişam kattığı Kuzey İtalya’da geniş ormanlık alanlar bulunmaktadır. Ancak güneye doğru inildikçe zengin bitki örtüsü yerini makilik alanlara ve zeytinliklere bırakmaktadır. Geçim kaynaklarına bakıldığında tarımsal faaliyetler, özellikle de zeytin üretimi dikkat çekmektedir.  İtalya’nın en önemli geçim kaynaklarından biriside turizmdir.  Bunun dışında tekstil, kimya, gıda ve hafif sanayi diğer geçim kaynaklarıdır. Burası eğitim konusunda da tercih edilen bir ülkedir.

İtalya’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya’da, yaz aylarında günlük ortalama sıcaklıklar 26 °C’yi bulmaktadır. Kışınsa hava sıcaklığı ortalaması 8-9 °C’ye kadar düşmektedir.  Ülkenin coğrafi konumu nedeniyle iklimsel farklılıkların ortaya çıkması normaldir. Bu nedenle tatilinizi planlarken hava koşullarına dikkat ederek planlayın. İtalya’da kayak yapma planınız varsa kuzeyindeki tesislerde, aralık ile mart ayı arası sizin için en ideal dönem olacaktır. Orta kesimlerse ılıman hava koşulları sayesinde bu konuda gezginlere daha fazla esneklik sunar. Ülkenin bu bölümündeki tatil sezonu nisandan ekime kadar devam etmektedir. Güney İtalya'nın da en ideal tatil dönemi nisan-ekim ayları arası. Ancak yüksek sıcaklıklarla aranız iyi değilse ağustos ayını es geçebilirsiniz. Tarih görmek ve en güzel resimleri yakalama amacında iseniz mayıs, haziran ayları tam size göre.

Tatil ve Bayramlar

•         Epifani (Ocak)

•         Paskalya (Nisan)

•         Kurtuluş Günü (Nisan)

•         İşçi Bayramı (Mayıs)

•         Cumhuriyet Bayramı (Haziran)

•         Hristiyan Bayramı (Kasım)

•         Immacolata Concezione (Aralık)

İtalya’da Festivaller

•         Fiera di Sant’Orso - Aosta Vadisi (Ocak)

•         Carnevale di Venezia (Şubat)

•         Carnevale Ivrea (Şubat)

•         Carnevale di Viareggio (Şubat)

•         Scoppio del Carro - Floransa (Nisan)

•         Festa della Sensa - Venedik (Mayıs)

•         Maggio di Accettura (Mayıs)

•         Calcio Storico - Floransa (Haziran)

•         Palio di Siena (Ağustos)

•         Regatta - Venedik (Eylül)

İtalya’ya Nasıl Gidilir?

İtalya’ya; kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta Avrupa’nın dört bir yanından, Kuzey İtalya şehirlerine yoğun biçimde yüksek hızlı tren seferleri düzenlenmektedir. Ancak Türkiye’den bu ülkeye ağırlıklı olarak hava yolu tercih edilmektedir. Bu talebe karşılık olarak İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın her günü Roma, Milano, Bari ve Napoli’ye direkt seferler gerçekleştirilmektedir.

İtalya’da Ulaşım Olanakları

Kompakt yapıları sayesinde İtalya şehirleri, yürüyerek keşfedilmeye çok müsait bir yerdir. Ayrıca tarihi mekanların yakınlığı gideceğiz yerleri yürümeye sizi sevk eder. Tabii siz zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isterseniz, büyük kentlerde hop on hop off tur otobüslerine, belediye gözetiminde faaliyet gösteren otobüslere, metroya binebilirsiniz. Küçük şehirlerde ise taksileri tercih edebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Hatta Kuzey İtalya şehirleri yakınındaki ilgi çekici yerleşimlere trenleri de kullanabilirsiniz.

İtalya Havalimanlarına Ulaşım                                                                                                                               

Eğer konaklayacağınız bölgeye ekonomik fiyatlarla ulaşmak isterseniz, toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Örneğin metro, bu konuda Milano’da kayda değer oranda zaman tasarrufu sağlamaktadır. Kimi yerlerde havalimanının tren hatları ile bağlantısı bulunmaktadır. Zaman kaybını sorun etmiyorsanız, otobüse de binebilirsiniz. Konfor açısından ise özel şirketlerin ve otellerin sunduğu transfer hizmetleri de ayrı bir seçenektir.

İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya haritası üzerinden gezi programı oluşturmaya çalıştığınızda, ülkede ziyaret edilmeye değer birçok yer olması sizi şaşırtacaktır. Düzenli bir sistem oluşturmak için mutlaka plan yapmalısınız. Ülkeye ilk defa seyahat edecekseniz, bu çeşitlilik karar vermenizi zorlaştırabilir. Sizin için birkaç yeri belirledik. Sizlerde bu belirlenen yerlerden gezinize başlaya bilirsiniz.

Roma

İtalya’nın başkenti Romadır. Tarihi atmosferi ile göz kamaştıran şehir her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Dünya tarihinin en büyük medeniyetlerinden birinin doğumuna tanıklık etmiş şehirde ziyaret edebileceğiniz mekânların sayısı oldukça fazladır. Öncelikleriniz arasında  Kolezyum, Pantheon Tapınağı, Palatino Tepesi ve Villa Borghese gibi kentin binlerce yıllık tarihine ışık tutan mekânları yazmalısınız. Buraları keyifle gezmeyi bitirdikten sonra başlı başına kültürel bir hazine olan Vatikan Müzesine zaman ayırabilirsiniz.

Bologna

Dünyanın önde gelen üniversite şehirlerinden biridir.  Hem kültürel zenginliği hem de renkli gece hayatı ile insanı büyüleyen bir şehirdir. Otomotiv sanayisine ilgi duyanlar için cennet kabul edilmektedir. İtalyan yemek kültürü ile ilgili bilgi dağarcığınızı genişletecek ve aşçılık hünerlerinizi geliştirecek aktivitelere katılarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Floransa

Tüm Avrupa’yı etkileyen Rönesans hareketinin başlangıç noktası sayılan Floransa görülmeye değer şehirler arasında ilk sıralardadır. Mutfağı ve bereketli toprakları ile ünlü Toskana Bölgesi’nin başkentinde çok sayıda müze, saray ve dini yapı bulunmaktadır. Galleria degli Uffizi, Pitti Sarayı, Santa Maria del Fiore Katedrali, Santa Croce Bazilikası ve Vecchio Sarayı, Floransa'da gezilecek yerler listenizde ilk sıraları almaktadır.

Cenova

Orta Çağ’da önemli bir liman kenti olan Cenova, her yönüyle gezilmeye değer yer arasındadır. Sanatsal zenginliği ve mimarisi ile en az Roma ya da Venedik kadar göz kamaştırıcıdır. Restoranlarında taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bu bölgede Acquario di Genova, Galata Museo del Mare ve Lanterna gibi onlarca değerli cazibe noktası da  sizleri beklemektedir.

Milano

Milano modaya yön vermesi, modern hayat tarzı ve tasarım konusundaki başarılarıyla İtalya’nın turistik anlamda en önemli yerleşim yeridir. Gezinize Duomo Katedrali'nden başlayarak, mimari harikası Galleria Vittorio Emanuele ve Teatro alla Scala’yı ziyaret ederek sürdürebilirsiniz. Buraya gelmeden tatil planlaması mutlaka yapın. Eski Şehir bölgelerini gezerken, modern kent merkezinde üst düzey alışveriş ve eğlence olanaklarına da mutlaka zaman ayırın.

Napoli

Batı dünyasının en eski şehirlerinden biri olan Napoli,görülmeye değer bir şehirdir. Roma’ya yalnızca 2 saat uzaklığındadır. Napoli'ye trenle ulaşım gayet kolaydır. Pizzanın doğum yeri olan kentte; damak tadınıza uygun lezzetlerin tadına bakabilir, kaleleri ve müzeleri gezebilirsiniz.  Agnano Gölü kıyısındaki patikalarında dolaşarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Gece hayatı için Chiaia bölgesi tercih edilmektedir.

Pisa

Her an devrilecekmiş gibi duran kulesi ile dünya çapında üne kavuşan Pisa, küçük bir şehirdir. Pisa’nın girişinden girmeye başladığınızda sizi etkiler. Burayı gezerken kısıtlı bir zaman dilimi ayırmayın. Şehrin diğer bir tarafı üniversitenin hareketlilik kattığı yerleşim alanlarıdır. Burada kendinizi renkli kent yaşamına dâhil etmiş olursunuz. Kentin kalbi sayılan Campo del Miracoli; cazip alışveriş ve yeme-içme fırsatlarına ev sahipliği yaptığın yerdir.

Torino

Barok mimarisi ile turisleri etkileyen bir şehirdir.  Tam anlamıyla bir endüstri kentidir. Burada en çok zamanı  sofistike mağazalarda alışveriş yapmanın dışında, görkemli bulvarlara ve saraylara, sanat galerilerine ayırabilirsiniz. Yorulduğunuzda da harika parklarda dinlenebilirsiniz. Hatta zamanınız varsa, 1 saat uzaklıktaki Fransa’ya da günübirlik gidebilir, oranında tarihini gezebilirsiniz.

Venedik

Kanalları ve romantik atmosferi ile tüm dünyanın hayranlığını kazanmış bir şehirdir. Venedik’i görmeden İtalya’yı gezdim demeyin.  Karnavalları ile dikkat çeken bu yerde gondolla gezmek size keyif verecektir. Şehirde İtalyan Rönesansı’nın izleri fazlasıyla görülmektedir. San Marco Meydarnı’ndan başlayacağınız kent turunuza Murano ve Burano adalarına uğrayarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Tabii Rialto Köprüsü’nden Büyük Kanal manzarasını seyretmeyi ve Dük’ün Sarayı’nı ziyaret etmeyi de unutmayın.

İtalya’da Nerede Kalınır?

Şehirde marka otellerden aileler tarafından işletilen oda-kahvaltı tarzı işletmelere kadar çeşitli konaklama seçeneklerini kolayca bulabilirsiniz. Oda kiralamanın sırt çantalı gezginler tarafından sık tercih edildiğini söyleyebilirim. İtalya’da hostel sayısı oldukça az. Son yıllarda ise kırsal kesimdeki çiftliklerde konaklama fırsatı turislere çekici gelmektedir. Özellikle Toskana, Piedmont, Umbria, Sardunya ve Aqualia böyle bir deneyim için en ideal yerlerdir.

İtalya’da yıldız kategorisine güvenerek seçim yapmayın. Bu sizi şaşırtabilir. Yıldızlar bu ülkede yanıltıcılıdır. iki yıldızlı bir otel, 5 yıldızlı işletmeden daha kaliteli hizmeti size sunabilir. Bu konuda yanılgıya düşmemek için otelin özelliklerine yoğunlaşabilir ve internet üzerinden kapsamlı karşılaştırmalar yaparak yerinizi ayırtabilirsiniz.

İtalya’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

İtalyan mutfağı, basit formüllerle ne kadar eşsiz lezzetler yaratılabileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Başta pizza ve makarna çeşitleri tatmanız gereken lezzetlerin başında yer almaktadır. Ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde bol zeytinyağı, kuzu eti, sebze kullanılarak hazırlanan yemekler de bulunmaktadır. Fakat şehir merkezlerinde gezerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri restaurantların hangi eti tercih ettikleridir. Domuz etini tercih eden yerlerde ağır bir koku duymanız sizi rahatsız edebilir. Eğer et konusunda kararsızsanız vejetaryen yemeklerini tercih edebilirsiniz. Tarifleri gerçek birer lezzet şölenine dönüştürme görevini ise çoğunlukla parmesan, mozzarella ve ricotta gibi İtalyan peynir yapmaktadır. Güney İtalya’da ise taze deniz ürünleri ile yapılan yemekler tüketebilirsiniz.

Kahve kültürünün de yaygın olduğunu bilmelisiniz. Çeşitli kahve seçeneklerini de değerlendirmelisiniz. Sicilya’ya yolunuz düşerse kalın hamurlu, bol malzemeli kare pizzayı da denemelisiniz. Tabii bu arada pizzanın anavatanı Napoli'yi sakın es geçmeyin. Lombardiya ve Piedmont, risottonun ana vatanı olarak görülüyor. Meşhur İtalyan dondurmaları ise hemen hemen her şehirde bulabilir ve tadına bakabilirsiniz.

İtalya’dan Ne Hediye Alınır?

Gastronomiye ilgi duyan birilerine hediye alacaksanız İtalyan makarnaları ve peynirlerini satın alabilirsiniz.  Ayrıca  Modena’dan birkaç şişe balsamik sirkede satın alabilirsiniz. İtalya turu esnasında birçok dükkânda paket halinde satılan kahve çekirdekleri bulabilirsiniz. Ayrıca İtalya’yı size hatırlatacak resimli tişörtler, çantalar, kalemler alabilirsiniz.

Daha farklı hediyeler düşünüyorsanız, alışverişinizi Venedik’te yapabilirsiniz. Kentte; el yapımı maskelerden Murano Adası'nda üretilen cam objeler, takılar, değişik tarzda hediyelikler bulabilirsiniz.  Klasik hediyeliklerden hoşlanıyorsanız Pisa Kulesi veya Kolezyum gibi ikonik yapıların maketlerine, futbol takımlarının lisanslı ürünlerine sahip olabilirsiniz.

İtalya Gece Hayatı

Gece hayatı konusunda gezginlere büyük keyif veren bir yerdir. Her şehirde farklı eğlence mekanları sizin eğlenmenize olanak tanır. Şehirlerdeki gece kulüpleri, akşam saatlerini hareketli geçirmek isteyenlere aradıkları ortamı sunmaktadır. Milano’da ise eğlence konusunda daha fazla seçenek bulabilirsiniz. İtalya’nın batı sahillerindeki Riccione, Misano ve Rimini gibi yerleşimler ise renkli plaj partileri ile ünlüdür.

İtalya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

         İtalya’da “siesta” uygulaması mevcut. Özellikle ülkenin güneyindeki şehirlerde ve küçük kasabalarda öğle saatlerinde birçok dükkân kapalı oluyor.

         İtalya’nın kuzeyinde suç oranı gayet düşük. Ancak güneye inildikçe bu oran kayda değer oranda artıyor.

         Gezi programınızda tapınak ve katedrallere yer verdiyseniz, çantanıza bir eşarp ile uygun tarzda kapalı kıyafet almayı sakın unutmayın.

         Üç yıldız ve altındaki otellerde, klima kullanımı ücrete tabi tutulabiliyor.

         İtalyan şehirlerinin sokaklarını süsleyen tarihi çeşmeler, hala kullanılabiliyor. İçme suyu ihtiyacınızı bu çeşmelerden rahatça karşılayabilirsiniz.

İtalya Vize süreci

Bordo pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 güne kadarki seyahatleri için Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Vize başvuruları, yalnızca resmi yetkiye sahip kurumlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

İtalya Hakkında Merak Edilenler

İtalya, ülkemizi 1 saat geriden takip etmektedir.

Evraklarda herhangi bir eksiklik veya yanlış bilgi olmadığı sürece başvuru aşaması 5 ila 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Elektrikli araçlar daha çok tercih edilmektedir.