Kafein Ve Çay

Kafeinin Ve Çayın Metabolizma Üzerindeki Etkisi:
Herseyce.com

Kafein, gıdalar içerisinde en çok çalışılan bileşenlerden birisidir. Kafein orta seviyeli merkezi sinir sistemi (MSS) uyarıcıdır. Beyin kafein etkilerine en duyarlı organdır. Uyanıklık süresinin artması ya da uyku isteğinin geri atılması kafein tüketiminin önemli bir sonucudur. Birkaç saat içinde yok olur. Normal kişilerde kafein vücutta depolanmaz ve tüketiminden birkaç saat sonra atılır. Kafein tüketiminin hafızayı güçlendirdiği, mantıklı düşünmeyi kolaylaştırdığı, motor yetenekleri geliştirdiği ve görsel – duyusal reaksiyonu hızlandırdığı belirlenmiştir.

Kafeinin Vücuda Etkisi Nedir?

Herseyce.com

İnsanda kafeinli çay ve kahve alımının kanda trigliserit düzeyini biraz düşürdüğü, kolesterol düzeyini ise az miktarda yükselttiği görülmüştür

Bununla beraber serum lipoproteinleri üzerine her hangi bir etkisi olmadığı görülmüştür.

Kahve kafein 8mg/ kg düzeyinde verildiğinde metabolik hızla %16 artış gözlemlenmiştir.

Metabolizmada hızlı artış, yağ oksidasyonunda artış, termik etkide artış ve plazma serbest yağ asitlerinde artış olduğu görülmüştür.

Kahve ortalama 85 mg, bir bardak çay 60 mg civarında kafein içermektedir.

Çayın kafein yoğunluğu demlenme süresine göre değişir. Beş dakikalık demlenmede kafeinin %75’i deme geçmektedir.

Çay Ve Kahve Ne Zaman Tüketilmeli?

Kafein tüketiminden sonra 24 saatlik enerji harcanışından ortaya çıkan yaklaşık % 5’lik artış, eğer gıda tüketimi sabit tutulursa yaklaşık 75 – 110 kcall/ gün’lük enerji açığı oluşturabilir.

Şekersiz çay ve kahvenin aşırı olmamak kaydıyla ve özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi, diğer diyetetik önlemlerle beraber vücut ağırlığı kontrolünde ve azaltılmasında tavsiye edilir.

Kafein Bağımlılık Yapar Mı?

İddiaların aksine, normal seviyedeki kafin tüketimi ile kanser, kalp damar hastalıkları, üreme yeteneği hamilelik, düşük yapma riski osteoporosiz arasında ilişki bulunmamıştır.

Kafeinin kan basıncında yaptığı geçici yükseliş normal günlük işlerle olandan daha yüksek değildir. Çok aşırı kafein alımı, yeterli kalsiyum alınmıyorsa osteoporosiz için düşük bir risk oluşturabilir.

Kafeinin diğer uyuşturucular gibi bağımlılık oluşturması söz konusu değildir. Gün içinde tüketilmesi gereken 300 mg (3-4 fincan kahve ya da 6 büyük bardak çay)

Herseyce.com

Çayın Faydaları Nelerdir?

İçerisinde flavonoidler güçlü antioksidan etki göstererek bazı oksidatif olan enzimleri yok erek iltihap önleyici aktivite göstermektedir.

Antioksidan etki sebebi ile enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan bireylerde bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Özellikle meme kanserinde etkileri kanıtlanmıştır. Çayda bulunan fenolik deri ve akciğer tümörü oluşumunda hücre çoğalmasını önlemekle kalmayıp büyümesini de engellemektedir. Diyetle alınan antioksidanların % 35 – 45 ‘inin çay flavonoidlerinden kaynaklandığını belirtirken çayın demlenme sırasında sıcaklığının artması ile deme geçen antioksidan sayısının arttığını destekleyen sonuçlar bulunmuştur.

Çay Bazı Hastalıkların Oluşumunu da Azaltıyor Mu?

Yeşil çay siyah çaya göre daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Kötü kolestrol’ü yok eder.

Çayın bir değer faydası akciğer, pankreas, meme, karaciğer ve kolon kanseri oluşumuna neden olan kimyasal karsinojenlere karşı karoma sağlarken , kanserin de başlangıç, ilerleyiş ve dönüşüm evrelerini önlediği bazı çalışmalarda gösterilmiştir. 15 dk çayın demlenmisi yeterlidir. Uzun süre beklemiş çay ve koyu demli çaylar verimli değildir.

Çay Tipleri Nelerdir?

Herseyce.com

Siyah, yeşil ve oolong çaydır. Dünya çapında %76 siyah %22 yeşil %2 oolonog çay üretimi yapılmaktadır.

Çay Ne Kadar İçilmeli?

Günde 3-4 bardak zihinsel performansı arttırır. Zinde olma, odaklanma, algıda seçicilik, canlılık söz konusudur. Çay bilinçsiz tüketildiğinde fayda elde edilmez. Kalp damar hastalıklarında ve bir takım felçlerde günde 2 – 3 bardak çay içmenin bu riskleri azaltabilir.

Çayın Zararları Nelerdir?

Çok sıcak tüketmenin, yemek borusu kanseri ile ilişkili olabileceği açıklamıştır.