Karbonhidratlar

1) Karbonhidratlar

Monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler olarak üç temel grupta incelenmektedir.

  1. Monosakkaritler; karbonhidratların en basit halidir. Üç’e ayrılır. Kolay sindirilirler. Hemen kana karışırlar.
  2. GLİKOZ “Üzüm şekeri” de denebilir. Üzüm ve üzümden yapılan besinler ile balda bulunur. Fazlası deri altındaki yağa dönüşür.
  3. FRÜKTOZ: Şekerler içinde en tatlı olanıdır. Meyve şekeri de denir. Doğal olarak alındığında zararı yoktur. Ancak früktoz karaciğerden işlenir ve fazlası absorbe edildiğinde vücutta serbestçe dolaşır.

Kısaca tanımlamak gerekirse; fürüktoz meyve şekeridir. Karaciğerde işlenir. Fazlası kalp krizi, açlık hissi, karaciğer bozukluğu ve diyabet 2 ye sebep olur.

  • GALAKTOZ: Glikoz ile beraber süt şekeri olarak bilinen laktozu oluşturur.

2)Disakkaritler: İki monosakkaritin birleşmesiyle oluşan karbonhidratlardır. Beslenmede önemli yeri vardır. Sükroz (sakaroz) maltoz ve laktoz beslenmede önemli yeri olan disakkaritlerdir. Kolayca monosakkaritlere parçalanarak kana karışırlar.

3)Polisakkaritler: Çok sayıda ve çeşitte monosakkaritin birleşmesiyle oluşmuş kompleks karbonhidratlardır. Suda çözünmezler ve tatlı değildirler.  Beslenmede en önemlileri nişasta, dekstrin, glikoje ve selülozdur.

Karbonhidrat Kaynakları: Şeker ve nişasta saf karbonhidrattır. Kuru baklagiller, kuru meyveler, bal, pekmez, patates, tahıllar ve tahıl ürünleri, pastalar zengin karbonhidrat kaynaklarıdır.

Karbonhidratların Vücuttaki Yararları:

Enerji sağlar. Gerektiğinde proteini enerjiye çevirir. Vücut suyunu ve elektrolizi dengeler.

Eksikliğinde: kolon kanserini tetikler. Protein harcaması artar. Unutkanlık, sinir, depresyon, halsizlik yapar.

Fazlası: Obezite ve diş çürüklerine neden olur.