Kolay Toplama İşlemi

Kolay Matematik

Herkes çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister. Derslerindeki başarısıyla onur duyar. Bu bir ebeveyn için normal bir durumdur. Elbette ki bir çocuğun başarısı önemlidir. Ama onu sevmediği istemediği kategorilere yöneltmek onu mutsuz edeceği gibi başarısız olmasına da neden olur. Bu sebeple çocuğunuzun neye ilgisi olduğunu bulmak önemlidir.

Şimdiki eğitim şartlarıyla bilmemiz gereken en önemli nokta ise her çocuğun matematik yapabilmesidir. Evet yanlış okumadınız. Her çocuk matematiği sevip yapabilir. Problem çözdükçe de matematiği sevecektir. Bunun için yapmanız gereken şey onu çocuğunuz için eğlenceli hale getirebilmektir.

Aritmetik Çin matematiği olarak bilinmektedir. Çocukların en başlarda parmaklarını kullanarak hızlı bir şekilde işlem yapmalarını sağlamakta daha sonra ise bu işlemleri zihinsel çözmesini sağlamaktadır. Hız bu matematikte önemli bir yer tutmaktadır. Peki bu aritmetik nedir? Aritmetik birlik ve onlukların farklı ellerde olmasıdır.

Sağ elimizdeki tüm parmaklar birlik basamaklarını göstermektedir. Kısaca işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmak ve serçe parmak birlikleri göstermektedir. Tabi bu sağ elinizde yer alan parmaklarınız için geçerlidir. Baş parmak ise baba Parmak adıyla anılır ve 5 sayısını temsil eder. Yukarıda saydığım parmakların tümü ise 1 dir.

Sol elimizde yer alan parmaklar ise işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmak 10 sayı değerindedir. Yani sol elimiz onluk bloklarını temsil eder. Buradaki baş parmağımızda 50 değerindedir.

Bilmeniz gereken birkaç önemli detay vardır.

Bunlardan ilki her baş parmağa sıra geldiğinde diğer parmakların havaya kalkması gerekir.

Birde komşu olayıdır. 1 den 9 kadar olan sayıların birer komşusu vardır. Ne zaman ihtiyacı olsa gidip o komşudan yardım alır.

1 sayısının komşusu 4 tür.

2 sayısının komşusu 3 tür.

3 sayısının komşusu 2 dir.

4 sayısının komşusu 1 dir.

Gördüğünüz gibi oldukça kolaydır. 2 sırayı ezberlemeniz diğer 2 sıranın da ezberlenmesi anlamına gelir.

5 in komşusu 10 dur.

6, 7,8,9 sayılarında komşuluk ilişkisi biraz farklıdır.

5 Ten Büyük Sayılarda Toplama

5 sayısı sağ baş parmağı ifade etmektedir. Bir sayısı ise diğer parmaklardı.

6 sayısını göstermek için baş parmağımızı ve işaret parmağımızı zeminde göstermemiz gerekir. Kısaca bir 5 ile 1 birden oluşmaktadır.

7 sayısını göstermek için baş parmağımızı, işaret ve orta parmağımızı zemine koymamız gerekir. Kısaca bir 5 ile 2 adet birden oluşmaktadır.

8 sayısını göstermek için baş parmağımızı, işaret, orta ve yük parmağımızın zemine koymamızla gösterilir. Kısaca bir 5, 3 adet birden oluşmaktadır.

9 sayısını göstermek için baş parmağımızı, işaret, orta , yüzük ve serçe parmağımızı zemine koyarak gösteririz. Kısaca bir 5 ile 4 adet birden oluşmaktadır.

herseyce.com

Bu anlattıklarımızı bir video ile destekledik. Bu öğrendiklerimizi alıştırmalarla desteklemek gerekir.

herseyce.com