Konya’da Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir. Makalemizde hem Konya merkezde, hem de çevresinde, gezilecek yerleri yazımızda bulabilirsiniz. Hem tarih hem de doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerleri sizlerde yazımızda bularak gitmek istediğiniz bir yol haritası oluşturabilirsiniz.
Türklere başkentlik yapmış olan şehri Mevlana’yı görmek için gitmelisiniz. Orada yer alan aile çay bahçeleri, Konya’yı kuş bakışı izleyebileceğiniz teras sizin görmeniz gereken yerler arasında. Tabi yemek konusunda ise Etli ekmek tek tercihim olacaktır. Etli ekmeyi öyle her yerde de yemeyeceksiniz. Benim oraya yolculuk yaptığım zaman gittiğim bir yer var. Önerim Adana Ereğli çevre yolu üzerinde tenekeciler sanayi sitesinde yer alan yerde yemeniz. Yeni muayene istasyonuna 1 km mesafede yer almaktadır. Furkan Etli Ekmek sizin yiyebileceğiniz en güzel etli ekmek diyebilirim. Buraya geldiğinizde görmeniz gereken birkaç yeri sizin için listeliyorum. Şimdiden iyi eğlenceler.

 1. Mevlana Türbesi

Konya’da gezilecek yerlerin en başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabri gelmektedir. Burayı gezerken duyacağınız hazzın kelimelerle ifadesi yoktur. 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yapılmıştır. ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözleriyle herkesi kucaklayan bu yer sizin için harika bir yer. Maneviyatını sınırlarına girdiğiniz an hissedeceğiniz huzurun ve hazzın merkezi olan bu türbenin etrafında alışveriş yapabileceğiniz birçok noktalar yer almaktadır. Benim size buradan almanızı önereceğim şey Konya şekeri ve kolonya çeşitleridir. Benim en beğendiğim ise kuzey rüzgarı, narı aşk, kolonyalarıdır. Şişeleri bile harika dizayn edilmiştir. Özellikle burada Şeb-i Arus kutlamalarının olduğu dönem yoğun geçmektedir. Müzeyi 2014 yılından itibaren ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

 1. İnce Minareli Medrese

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese görülmeye değer yerler arasındadır. Selçuklu Dönemi medrese mimarisine örnek olarak gösterilen bu yerde gezerken büyük keyif alacaksınız. Merkezi konumu sebebiyle rahatça bulup gezebileceğiniz bir yer olması büyük bir avantajdır. Burayı müze kartı ile ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’de bulunmaktadır.

 1. Karatay Medresesi

Alaaddin Tepesi’nin yanında, meydanın köşesinde yer almaktadır. Kültür ve ilim merkezi olduğunu kanıtlayan Konya, herkesin görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Buradaki mimari yapı ve süslemelere bakmadan gezinizi tamamlamayın. Buraya girerken yapılan işlemeler sizleri etkileyecektir.

 1. Sille Köyü
  Sille’nin tarihi Büyük Selçuklu’dan çok öncelere dayanmaktadır. Son yıllarda restore çalışmalarının yapıldığı köy, sevdiklerinizle hoş zamanlar geçireceğiniz harika bir yerdir. Mağaraları, Kilisesi, çömlekçisi, mum atölyeleri de görülmeye değer yerleri arasındadır. Burada size önereceğim en önemli şey organik serpme kahvaltı sofrası olacaktır. Benim gibi tabiatı seven bir kişiyseniz burada geçireceğiniz zamandan büyük keyif alacaksınız.
 2. Konya Selimiye Camii

Mevlana Dergâhı’nın batısında yer almaktadır. Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı burada görmektesiniz. Burada yıllardır süren bir restorasyon çalışması bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman ziyarete kapalı olmaktadır. Umarım gittiğinizde burayı görebilme şansına erişebilirsiniz.Cami etrafındaki yerel satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz.

 1. Yerköprü Şelalesi

Havanın, suyun ve manzaranın size en iyi gelecek yerlerinden biri. Buraya giderken kesinlikle havlunuzu ve şortlarınızı yanınıza alın. Keyifli zaman geçireceğiniz bu yeri mutlaka görmeli ve orada sevdiklerinizle eğlenceli zamanlar geçirmelisiniz. Görsel bir şölen, buz gibi serin su tam size göre.

 1. Kilistra Antik Kenti

Meram ilçesinin Gökyurt köyünde yer almaktadır. Kayaların içlerinin oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu bu güzel yeri mutlaka görmelisiniz. Kilistra arazi yapısı bakımından Ürgüp’teki Peri Bacaları’nı anımsatmaktadır. Bölgede çalışmalar hala sürmektedir. Beklenen ilgi gösterilmemiş bu yeri sizler görmeden geçmeyin.

 1. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Konya’yı ziyaret etmek için gelir ve olan bu evi tahsis ederler. İki katlı küçük mütevazi bir ev. Burası günümüzde bir müze olarak kullanılmaktadır. İçerisinde Mustafa Kemal’in kişisel eşyaları ve kıyafetleri sergilenmektedir. Aynı zamanda tarih kokan bu şirin ev 1928 yılında Atatürk’e hediye edilmiştir. Evin tapusunda “Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir.” ifadesi bulunmaktadır.

 1. Alaeddin Camii

Anadolu Selçuklu Devri Konya’sının en büyük ve en eski camisi olan Alaeddin Camii Konya’da görülmesi gereken yerlerden. Anadolu Selçuklu Devrini size yaşatan bu cami sizi etkileyecek. Mevlana Türbesi’ne çok yakın olması sizin bu yeri görme şansınızı arttırmaktadır.

 1. Kızören Obruk Gölü

Konya’da sık sık meydana gelen obruklardan biri. Konya merkeze 75 km olan bu obruğa turlar vasıtasıyla da gidebilirsiniz. Bu sizin daha keyif almanıza da yardımcı olacaktır.

 1. Karapınar Çölü

Türkiye’nin tek çöl toprağıdır. Konya’nın Karapınar ilçesinden bulunan bu yeri gezerken büyük keyif alacaksınız. Bu bölge Tarih boyunca önemli ticaret yollarından İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda burası tektonik gölleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmış yerler arasındadır. Karapınar Çölü’nün oluşmasının altında yatan nedenler arasında bölgede yaşayan halk tarafından tahribata uğramasının yanı sıra sert esen rüzgardan toprağın etkilenmesi gelmektedir. Ülkemizin rüzgar erozyonundan tek etkilenen arazisidir. 1960 yılında çölleşmeyi durdurmak için devlet projeler başlatarak ağaçlandırma çalışmalarına başlamıştır.

 1. Nasreddin Hoca Türbesi
  Türbeyi gezerken alacağınız haz oldukça fazladır. Burayı anlatma yerine görmeniz daha iyi.
 2. Meke Gölü

Bir krater gölüdür. Sönmüş bir volkanın su dolmasıyla oluşmuş olan bu yer görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Doğal oluşumlara ilginiz varsa burayı es geçmeyin derim.