Lavanta Bahçeleri

Lavanta Bahçeleri Kuyucak Köyü

Türkiye’nin cennet bahçelerinden biri olarak kabul edilen bu yer görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.  Mor çiçeklerle süslenmiş uçsuz bucaksız bu bahçelerde dolaşırken insan kendini çok farklı hissetmektedir.

İlk Fransa’nın güneyindeki Provence bölgesi lavanta bahçeleriyle süslenmiş bir yerdi. Herkes bu bölgeye uğrayarak buradaki atmosferi içine çekmekten büyük keyif almaktaydı. Artık oralardaki atmosferi burada da bulmak mümkün.  Torosların eteğinde, Isparta’nın yaklaşık 50 km uzağına kurulu ve yalnızca 250 kişinin yaşadığı bu köy hayallerinizi süsleyecek güzellikte bahçelere sahip.Bu köyün adı Kuyucak Köyü ve Türkiye’deki lavanta üretiminin %90’ı bu köyde üretilmektedir.

İlk defa 1975 yılında lavanta fidelerinin gelmesiyle başlayan bu macera şimdilerin gelecek turizmini büyük ölçüde etkilemiştir. Bu program Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın desteklenmesiyle büyüyerek şimdiki etkinliğine ulaşmıştır.  Burada yaşayan köy halkı bilinçlendirilerek lavanta tarımına büyük katkı sağlanmıştır. Buralara günü birlik turlarda düzenlenerek hareketlilik arttırılmıştır. Köy yolu üzerinde başka bahçelerde görüyorsun. Yol boyunca farklı tesislerde minyatür lavanta bahçeleri görebilir, buralarda da çay, kahve, gözleme ve benzeri seçeneklerde faydalanabilirsiniz. Buraya Ege ve Akdeniz Bölgelerinden daha fazla kişi gelmektedir. Ayrıca turistlerinde dikkatini büyük ölçüde çekmiştir. Antalya’ya gelen Rus turistlerin buraya özellikle gelmek istemesi bunun bir kanıtıdır.

Bizde sizler için bu bölgeye giderek izlenimlerde bulunduk. Oldukça keyifli saatler geçirerek bol bol resim çektik. Buraya yakın bir yer olan salda gölüne de uğramaya karar verdik. Salda gölü de görülmeye değer yerlerden bir tanesi. Birbirlerine çok uzak bir yer değil. Bu nedenle sizinde oraya gitmenizi tavsiye ederiz. Serin suyunda yüzmek ve güneşlenmek lavanta bahçesinde yorgunluğunuzu üzerinizden atacaktır. Su derin değil. Uzun bir süre gölü yürüyebilirsiniz. Belli bir seviyeden sonra su yükselmektedir. Ayrıca göldeki kilden de cildinize sürebilirsiniz.

Tekrar dönelim lavanta bahçelerimize buradan lavanta kolonyası, lavantadan yapılmış kapı süsleri ve taçlar alabilirsiniz. Ayrıca ben iki kök lavanta aldım. Bunu geniş bir saksıya ekmemiz lazımmış. Gelişim büyümeye başlayabilmesi için önemli bir etken olduğunu söylediler. Bizde aynen onların dedikleri gibi yaptık. Belki benim bahçemde de lavanta kokuları bir gün yükselir.

www.herseyce.com

www.herseyce.com