Obezite Ve Diyet

Herseyce.com

Obezite: genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Bilindiği üzere beslenme, anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp – damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa cinsiyete yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyaç vardır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının % 15-18’i kadınlarda ise %20 – 25 ‘ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Obezitede Diyet Kişiye Özel Planlanmakla Birlikte Genellikle Şunlara Dikkat Edilmeli:

Şeker ve şekerli besinlerin tüketimi azaltmalı,yerine sebze meyve tüketilmeli

Kalsiyum alımı vücut yağ kütlesini etkilemektedir. Süt ve süt ürünlerinin arttırılması, vücut ağırlığı ve yağ dokusu azaltmada etkili

Posalı besinlerin enerji içerikleri düşük olup, çiğneme süresi uzun olduğundan, yemek yeme zamanını uzatır. Mide boşalma hızını yavaşlatır ve böylece daha az besin alınmasını sağlar.

Yüksek tuz alımı önlenmeli

Vücuttaki metabolizma atıklarının atılması için yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. 2 -3 litre sıvı tüketilmeli, gazlı içecekler ve hazır meyve sularından kaçınılmalıdır.