Pişirme İlkeleri

Herseyce.com

Sebze ve meyveleri çiğ tüketme tercih edilmelidir. Yenilebilen kabukları soyulmamalı. Eğer soyulacaksa kabuklar ince soyulmalı. Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunurlar, iç kısımlarda yoğunlukları daha azdır.

-Taze sebzeler önce ayıklanmalı, akan bol su altında iyice yıkanmalı sonra doğranmalı ve yeteri kadar su ile pişirilmelidir.

-Sebzeleri yıkarken suda uzun süre bekletmemek gerekir bekletme sırasında vitaminler suda çözünürler.

-Sebzeler büyük parçalar halinde kesmek gerekir. Yüzeyle az temas vitamin kaybını azaltır.

-sebzeler doğranmadan önce sıcak karışım hazırlanmalıdır. Öncelikli yağ, soğan, salca karışımı hazırlanır

-yeşil yapraklı sebzelerin su oranı yüksektir bu nedenle su fazla konmaz

-Tencerenin kapağı kapatılmalı

-Haşlama suyu kesinlikle atılmamalı.

-Pimse suyu çorbalara, yemeklere soslara katılmalı

-Asla soda eklenmemelidir. Vitamin kayıplarına neden olur.

-Çimlenmiş kabukları tüketmeyin. Yeşillenmiş patateste kişiyi zehirler.

Solanine Zehirlenmesi:

Sindirim ve sinirsel bozukluklara neden olur. Mide bulantısı, ishal, kusma, boğaz yanması, baş ağrısı, baş dönmesi belirtileri arasındadır. Ciddi durumlarda sarılık, ateşlenme, felç olma, şuurunu kaybetme belirtileri gözlemlenmiştir.

*YAĞSIZ BİR DİYET UYGULANMAMALI ÇÜNKÜ: deri altın yağ tabakası vücut ısısını kaybeder.

Posalı Yiyeceklere Hangileridir Ve Yararları Nelerdir?

Herseyce.com

 Bir günde tüketilmesi gereken posalı yiyecekler? Hangi besinler posalıdır?

Besinlerin sindirilmeyen kısımlarına posa denir. Bunların vücutta çok önemlidir. Örneğin:  suda çözünen posalı yiyecekler sindirim yavaşlatır ve tokluk hissini arttırır. Böylece kan şekerinin aniden yükselmesi gibi durumların önüne geçişmiş olur.

Suda çözünmeyen posalı yiyecekler ise sindirime yardımcı olurlar. Özellikle kabızlık çekenlerin suda çözünmeyen posalı yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir.

Bir Günde Tüketilmesi Gereken Posalı Yiyecekler:

Sağlıklı bir sindirim sistemi için bit yetişkinin günde 25 – 30 gram kadar posa çıkaracak ürün tüketmesi gerekiyor.

1000 kalorilik bir beslenmede yaklaşık olarak 10- 13 gram posa olmalı sağlıklı beslenmeniz için önerilir.

Ancak bu besinlerin etkilerinin vücutta görülmesi için içilen su miktarının da vücuda yeterli gelmesi çok önemlidir.

Her öğünde sebze tüketmeye çalışılmalıdır. Birçok meyvede de posa oranı yüksektir. Öğün aralarında da tüketildiği takdirde ortalama olarak alınması gereken posa miktarına ulaşılabilir.

Hangi Besinler Posalıdır?

Yulaf ezmesi ve yulaf gevreği lif bakımından oldukça zengindir.

Suda Çözünen Posalı Besinler: yulaf, çilek, fındık, fasulye, yaban mersini, elma, mercimek, salatalık, kereviz, portakal, armut, havuç, bezelye ………

Suda  Çözünmeyen Posalı Besinler: badem, arpa, kuskus, ceviz, kepekli tahıllar, pirinç, bulgur, brokoli, lahana, soğan, domates, yeşil fasulye, üzüm……..

En büyük özelliği: Suda çözünmeyen posalı besinler kabızlığı önler.

BAKLAGİLLER

Herseyce.com

Mercimek, nohut, barbunya, fasulye, bakla, bezelye ve soya fasulyesinden oluşan baklagiller en çok posa ve protein içeren besinlerdir

ISPANAK

Kabızlık durumunda su kaynatılarak yenebilir. Hem pişirilerek hem de salatalarda çiğ olarak tüketilebilen ıspanak, gerek vücut için gerekli vitamin ve minerallere sahip olması gerekse içerdiği posa ile hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önler. Kabızlık durumunda önce kaynatılıp sonra da bu suyu balla tatlandırarak içmek faydalı olabilir.

BROKOLİ

Posalı yapısı bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında ve dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasında etkilidir.

ARMUT

Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırdığı gibi mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir.

ELMA

Yüksek oranda lif bulunduran elma, bağırsakları temizler. Elma gibi kabukların soyulmadan yenilebilen meyvelerin kabukları da tüketilmelidir.

KURU KAYISI

Potasyum yönünden zengindir. Aç karna 5 – 6 adet kuru kayısı tüketmek sindirim sorunlarına iyi gelir. Stresi, kansızlığı önler ve kanserden korur.

KURU İNCİR

Posalı yapısı ile kolesterolün kana karışmadan dışarı atılmasını sağlar. Besinlerin sindirimini kolaylaştırarak kabızlığı önler ve vücudu zararlı bakterilere karşı korur.

KARNABAHAR

Karnabahar, uzun süre tok kalmayı sağlarken, kan şekerinin düşmesini de önler. Suda çözünmeyen lifli besinler grubundandır.