Selülit Ve Beslenme

Herseyce.com

Selülit Oluşumunu Engelleyen Besinler:

Selülit ergenlik sonrası pek çok kadını etkileyen bir durumdur. cilt çukur çukur bir hal alır, genelde kalça, basen ve yüksek yağ depolarının olduğu diğer alanlarda görünür. Cilt altındaki yağın düzensiz bir şekilde depolanmasıdır. Selülite sebep olan sadece yağ değildir. Kas, bağ dokusunun ve yağın birlikte oluşturduğu bir etki sonucu oluşur. Kilo artısı elbette ki durumun daha da kötüleşmesine sebep oluyor ve bazı bölgelerin dış görünüşünü olumsuz şekilde etkileyebilir. Detoks diyetleri selüliti engeller. Engelleyen en önemli besinler sırasıyla;

  1. Su: görünümünü azaltan en etkili faktördür. Susuz kalmış ve sağlıksız bir ciltte yağ hücrelerinin görünümü daha belirgindir. Karpuz, üzüm, domates, yeşil yapraklı sebzeler ve salatalık gibi yüksek su oranına sahip besinler tüketmek de faydalı olabilir.
  2. Temel Yağ Asitleri: somon, sardalya, kanola, zeytinyağı ve ceviz omega-3 açısından zengin besinlerdir. Omega 6 yağ asitlei aspir yağı, ayçiçeği yağı ve soya fasulyesinde bulunur. Bu ürünler damar sağlığına iyi geldiğinden dolayı kan dolaşımını desteklemektedir.
  3. Doymamış Yağlar: selülit görünümünü en aza indirir. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri fındık, avokado, kanola ve zeytin gibi bitkisel yağlar ve balıkta bulunur. Tekli ve çoklu doymamış yağların cilt sağlığına faydalı etkileri olduğu kanıtlanmıştır.
  4. Yağsız Protein: protein bakımından zengin bir diyet tokluk hissini artırarak gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olur. Bunun sonucunda sorunlu bölgelerde selülit görünümünü azaltmak için daha az yağ hücresi üretilir. Balık, deniz ürünleri, fındık, yağsız et ve derisiz tavuk bu yönden iyi kaynaklardır.

Herseyce.com

5)Tam Tahıllar:  Diyetimizde vitaminler, mineraller ve besinsel liflerin bulunması sağlar. Aynı zamanda cilt sağlığını da olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Tam tahılınızı arttırmak için ekmek, yulaf ezmesi, makarna ve esmer pirincin tam tahıllı seçeneklerini tercih edin, arpa ve kinoa gibi besinleri de hayatınıza ekleyebilirsiniz. 6)Meyveler: meyve vitamin ve lif kaynağı sağladıkları için tüm sağlıklı diyetlerin vazgeçilmezidir. Muz ve papayanın zengin potasyum içeriği nedeniyle selülit oluşumunu engellediğini öne sürmektedir.  Meyveler yemekten hemen sonra tüketilmemelidir. 7)Sebzeler: Kilo kontrolü için idealdir. Kuşkonmazın selülitle mücadele konusunda içerisinde zengin folik asit sayesinde faydalı olduğu söylenmektedir. 8)Bitkisel Proteinler: yağ yerine kas oluşumuna yardımcı oldukları ve ver olan hücrelerin güçlenmesini sağladıkları için bitkisel proteinler selüliti olan ya da selütliti önlemek isteyenlerin başvurabileceği yararlı kaynakla arasında yerini almaktadır. Baklagiller, fasulye ve nohutlar, kinoa ve bulgur bu açıdan zengin besinlerdendir. 9)C Vitamini Bakımından Yüksek Olan Besinler: portakal, çilek, ananas, limon gibi meyveler. Bu besinler selülit görünümünü azaltır. C vitamini kolejen seviyelerini arttırarak canlandırdığını gösteren kanıtlar vardır.

Herseyce.com
10)Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak veya lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler lütein denilen antioksidanı içerir. Bu maddenin cilt hidrasyonunu ve esnekliğini artırdığını ve bu şekilde cilt sağlığının artması sonucu selülit görünümünü azalttığını söyleyen araştırmalar mevcuttur.