Yeni Doğan Bebekler

Bebek Ve Anne

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde hayatınızda bazı değişikliklere hazır olmanız gerekir. Bu değişikliklere bir başka makalemizde yer vermek daha uygun olacaktır. Biz şimdi yeni doğan bebeğimizin ay ay gelişim ve bakımına yer vereceğiz.

1 Aylık (Yeni Doğan) Bebek

Bebeğinizin ağırlığı doğumdan sonra belirli bir oranda düşüş gösterir. Bu düşüş sizi meraklandırmasın. Bebeğinizin verdiği kiloları doğum şişkinliği olarak yorumlaya bilirsiniz.

Doktorunuz bebeğinizi ilk muayene sonrası 24 saat içinde tekrar genel bir kontrolden geçirir. Bu kontrollerde kafa çevresi ve boy, kalp sesleri ve soluk alıp vermesi, böbrek, karaciğer gibi organların dışarıdan elle kontrollerini yapar. Ayrıca bebeğinizin refleksleri de kontrol edilir. Elleri, ayakları, bacak ve kalçalarının yanı sıra cinsel organı da doktorunuzun kontrolünden geçer. Göbek kordonunun geri kalanı da kontrol edilerek, bebeğinizin genel durumu size bildirilir. Bazı bebeklerde sarılık belirtisi baş gösterebilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Gerekli tedbirler doktorunuz tarafından alınacaktır.

  1. Ayında Bebeğiniz Neler Yapabilir?

İlk defa anne olduysanız zor birkaç hafta geçirdiniz demektir. Uyku düzeninizin bozukluğu, bazı annelerde görülen emzirme hatalarından dolayı oluşan meme ucu yaraları sizleri korkutmasın. Sevginizle bebeğiniz bu haftalarda sizin gülüşünüze yanıt vererek yorgunluğunuzu almaya başlamış olacak. Ayrıca ağlama dışında sesler çıkarmaya, çıngırağa yanıt vermeye ve hatta kendiliğinden gülmeye başlamış olacak. Kendi yüzünden 15 cm üzerinde nesneleri takip etme, yüze odaklanmada bu aylarda gelişen diğer durumlar. Bazı annelerin ilk aklına gelen soruda bu aylarda cevap bulur. Evet bebeğiniz annesini tanır.   Düz bir zemine yatırıldığınızda kafasını kısa süreli olarak kaldırabilir. Prematüre bebeklerin gelişimi normal bebeklere oranla daha geçtir. Bazı durumlarda aceleci davranmayın.

1 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinizin gelişimi açısından ilk 6 ay anne sütü çok önemlidir. Bebeğinizi tüm hastalıklardan koruduğu gibi duygusal bağınızın güçlenmesini de sağlar. Fakat bazı annelerin sütü yetersiz kalmaktadır. Böyle durumlarda doktorunuzun önereceği yeni doğan mamalarını kullanabilirsiniz. Mama size kolay geliyor diye emzirmekten vazgeçmeyin. Ne kadar sık emzirirseniz süt kanallarınız o kadar çabuk açılır ve sütünüz gelmeye başlar.

Bebeğinizi emzirirken kalabalık ortamlardan uzak durun. Bebeğinizin daha sakin ortamlarda tutun. Emzirme öncesi memenizin ucunu nemli bir tülbentle temizleyiniz. Uç kısmı bebeğinizin ağzına gelecek şekilde tümüyle yerleştirin. Tutuş pozisyonu emzirmede önemli bir etkendir. Emzirmeniz bittiğinde de meme ucunuzu temizlemeyi unutmayın. Yeni doğan bebekler 2-3 saatte bir emzirilmelidir. Doktorunuzdan emzirme ile ilgili broşürünüzü mutlaka isteyin. Emzirilen bebeğin geğirtilmesi de önemlidir. Omzunuza bir yumuşak bir bez örterek bebeğinizi bezin üstüne yatırınız. Sırtını dairesel hareketlerle ufalayarak hafif hafif vurunuz. Bebeğiniz rahatlıkla gazını atacaktır. Bunu dışında yüzü yana bakacak şekilde kucağınıza yatırarak ta bebeğinizin gazını çıkarabilirsiniz. Seçim size kalmış.

Bebeği yanında olmayan anneler için en az 3 saatte bir sütünüzü sağmanızı öneririm. Sağdıktan sonra dolaba koyup muhafaza ediniz.

1 Aylık (Yeni Doğan) Bebek Bakımı

Bebeklerin bakımı zor olduğu kadar insana huzurda sağlar. Bir annenin bebeği ile geçirdiği her zaman dilimi paha biçilemez ölçülerdedir. Bebeklerin gelişimlerinde dikkat edilmesi gereken bir etkende banyodur. Bebeğinizin hangi mevsimde dünyaya geldiği önemlidir. Eğer bebeğiniz yaz bebeği ise günlük banyo yaptırabilirsiniz. Kış bebeği ise kirlenmeden banyo yaptırmak zorunda değilsiniz. Haftada iki yeterli olabilir. Günlük olarak yüz, boyun, kafa, popo gibi bölgelerin silinmesi kış bebeği için yeterlidir. Şunu bilmenizde fayda vardır. Banyo yapan bebek rahatlar ve güzel bir uyku çeker. Yeni anne olanlar için bu harika bir dinlenme süresi olacaktır. Bebeğinizi yıkarken fan, klima gibi cihazlarınızı kapatın. Bebeğiniz hastalanabilir.  Yeni doğan bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra yıkama başlayın. Göbek bağı düşmeyen bebekleri süngerle silebilirsiniz. Göbek bağı genelde ilk haftada düşecektir.

Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğinizi yıkamadan önce suyun sıcaklığını mutlaka kontrol edin. Bunu için dirseğinizi kullana bilirsiniz. Dirseğinizi yakmayan su bebeğiniz için uygundur. Bebeğinizi ilk defa yıkayacaksanız mutlaka yanınızda birinin olmasını sağlayın. Yıkarken bebek küveti kullanın. Bebek küvetlerinde bebeğinizi koyabileceğiniz fileler bulunmaktadır. Hafif başını yukarıda tutarak bebeğinizi buraya koyabilirsiniz. Küvetin içine de 5 cm kadar su koymayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin vücuduna yavaş yavaş su dökerek reflekslerini kontrol edebilirsiniz. Bebeğinizi bebek sabunu ile yada bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Başına su dökerken dikkat etmenizde fayda var kulağına su kaçmaması gerekir. Bunun için bazı anneler bebeklerini sırt üstü sol kolunun üstüne yatırarak yıkarlar. Başına su dökerken kulaklarını kapatırlar. Sizlerde yanınızda biri varsa bu şekilde yıkama yapabilirsiniz. Yıkama işlemi bittiğinde bebeğinizi yumuşak bir havlu ile kurulayabilirsiniz. Ayrıca bebek yağı ile de masaj yaparak bebeğinizi rahatlata bilirsiniz. Bu cildi içinde iyi olacaktır.

1 Aylık (Yeni Doğan) Bebeğiniz Nasıl Beslenir?

Bebeğinizin bezini ilk aylarda sıklıkla değiştirin. Örneğin emzirme öncesi yada emzirme sonrası yapılabilir.  Bebeğinizin cildi oldukça hassastır. Bu nedenle bezi uzun süre tutmayın bu tahriş olmasına sebep olur.

Bebeğinizin gece uykusunu bez değiştirmek için bozmayın. Uyumadan önce değiştirmeniz yeterli olacaktır. Düzenli olarak krem sürmenizde pişiğin önüne geçer.

Bez değiştirirken her şeyin yanınızda olmasına dikkat edin. Temiz bez, ıslak mendil, krem, kirli bezi koyacak poşet vb. Ellerinizi bezi değiştirmeden önce ve sonra mutlaka yıkayın. Bezi değiştirmeden önce alt değiştirme örtüsü yayın. Bebeğiniz çok hassas bir cilde sahip ise ılık suyla ıslatılmış pamuklarla poposunu silebilirsiniz. Dışkısı sırtına çıkmış ise üstünü tamamen çıkartıp ılık suyla yıkama yapabilir, yumuşak bir havlu ile kuruladıktan sonra yeni bezi takabilirsiniz.

Bebek Tırnak Kesimi – Tırnak Nasıl Kesilir?

Yeni doğan bebeğin tırnaklarını kesmek zor görünebilir. Bu nedenle bebeğinizin tırnaklarını uyurken kesin. Yuvarlak uçlu yeni doğan tırnak makası kullanın. Bu işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Bebek Göbek Bağı (Kordonu)  Ne Zaman Düşer? Bakımı Nasıl Yapılır?

 Doğum gerçekleştikten birkaç gün sonra göbek kordonu kararır ve 7-10 gün sonra düşer. Dikkat edilmesi gereken nokta bu bölgenin hava almasa olanak vermek ve kuru olmasına dikkat etmektir.  Bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemek için bebek bezinin ön tarafını aşağıya doğru kıvırarak takın. Böylece idrarla temasını kesmiş olursunuz. Göbek kordonu düşmeden banyo yaptırmayın. Kordonu alkol ile silebilirsiniz. Göbek etrafında kızarıklık ya da farklı bir sıkıntı görürseniz doktorunuza danışın.

1 Aylık Bebeğinizin Doktor Kontrollerinde Bilinmesi Gerekenler.

Bebeğiniz ilk aylarda beslenmesi, uyku gelişimi, kilosu, boyu önemlidir. Doktorunuz size bazı sorular sorarak çizelgesini hazırlar. Kafa çevresini ölçer. Görme, işitme ve genel fiziksel muayenesini yapar. Bebeğinizin bıngıldağını eliyle kontrol eder. Refleks kontrolünü ve göbek kordonunu iyileşme kontrollerini yapar. Unutmamanız gereken bir önemli noktada kendinizdir. Bebeğiniz siz kendinize iyi baktıkça güzel bir gelişim gösterir. Kendinizi asla ihmal etmeyin.