Yüz Şekilleri

Yüz Şekilleri

Altı temel yüz şeklimiz vardır.

 1. OVAL YÜZ
 2. YUVARLAK YÜZ
 3. KARE YÜZ
 4. UZUN YÜZ (DİKDÖRTGEN YÜZ)
 5. ÜÇGEN YÜZ
 6. TERS ÜÇGEN YÜZ

Yüz Şekillerinin Düzeltilmesi

Yüze şekil vermede amaç dikkatli bir çalışma ile yüzün şeklini daha iyi bir hale getirmek, aydınlatma, gölgelendirme teknikleri ve saç şekilleri ile oval bir şekil elde etmektir.

 1. Oval Yüz: İdeal yüz şekli olarak bilinen oval yüz, yanaklarda genişleyip çenede biraz incelen yüz şeklidir. Oval yüz şekli için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şekli diyebiliriz. Diğer yüz şekillerine yapılan tüm düzeltmeler yüzü ovale yaklaştırmak içindir.
 2. Yuvarlak Yüz: Kısa ve geniş yüz tipidir. Genel görüntüsünde yuvarlak hatlar göze çarpar.  Yuvarlak yüz şeklini düzeltmek için kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye doğru kavisli gölgeleme yapılır. Sonraki aşamada kulak memesinden başlayarak yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölgeleme yapılır. Bu işlem elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüze daha anlamlı bir ifade kazandırır. (En kolay kontur paletiyle yapılır.)
 3. Kare Yüz: Kare yüz şeklinde çene köşelidir. Alın geniş ve yanaklar dolgundur. Kare yüz yapısı sert bir ifadeye sahiptir. Yüzdeki ifadeyi yumuşatmak için köşeli bölgelere kavisli bir gölgeleme yapılır.
 4. Uzun Yüz : Adından da anlaşılacağı gibi uzun ve köşeli yüz şeklidir. Yani dikdörtgen görünmektedir. Uzun yüzlerde daha canlı ve derin bir ifade elde edebilmek için yüzdeki düz görüntünün giderilmesi gerekmektedir. Yüzdeki uzunluğu gizlemek için alın ve çene gölgelendirilir. Genişlik sağlamak içinse yanak kenarları aydınlatılır.
 5. Üçgen Yüz: Üçgen yüz şeklinde alın bölümü geniş, çene bölümüne doğru daralan ve sivrilen bir yüz şeklidir. Üçgen yüzde geniş olan alın kenarları gölgelendirilerek daraltılır. Ardından kulak kısmından yanak çukuruna ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır. Ayrıca çenenin sivriliğini kapatmak için uç kısmına gölgelendirme yapılır.

Ters Üçgen Yüz: Ters üçgen yüz, üçgen bir yüzün tersi olan bir yüz şeklidir. Yani çene geniştir alına doğru incelir ve alın dardır. Ters üçgen yüzü düzeltmek için şu işlemler yapılır. Geniş olan çene için kulak altından çeneye inilerek ve yanak çukuruna doğru daraltma yapılır. Alın bölümünü ortaya çıkarmak için göz kenarları ve şakaklar aydınlatılmalıdır